Vijesti iz F1

Vijesti iz F1

Početnik
"Strpljenja, molim"


Treće mjesto u Monte Carlu nije u potpunosti zadovoljilo apetite Kimija Räikkönena, ali pružilo mu je nadu u bolje sutra. A to sutra počinje uistinu sutra - treninzima za Veliku nagradu Turske, na kojoj se od Ferrarija očekuju velike stvari...



Penjanje Kimija Räikkönena na pobjedničko postolje Velike nagrade Monaka označilo je povratak Ferrarija u sam vrh Formule 1 - barem tako vjeruju svi ljubitelji talijanske momčadi, kao i svi zaposleni u Maranellu.

Ipak, loptu na zemlju spušta upravo finski vozač. U skladu sa svojom osobnošću, Räikkönen ističe da se oko rezultata u Monte Carlu ne treba puno uzbuđivati: "Da, bio je to korak naprijed, ali treba biti strpljiv".

"Znam da naši navijači žele vidjeti Ferrari kako pobjeđuje", nastavlja Finac, "no ne smijemo gubiti stvarno stanje stvari iz vida. Bliže smo najvišoj stepenici i imamo neke novitete za Tursku, ali i drugi razvijaju svoje bolide".

S obzirom da je Turska mnogo manje specifična staza od one na Azurnoj obali, lakše je pronaći odgovarajuće postavke, a Räikkönen smatra da će istanbulska staza istaknuti sve eventualne nedostatke njegovog Ferrarija F60.

"Staza je vrlo zahtjevna, s raznolikim zavojima i nezgodnim mjestima za kočenje. Međutim, sve su to preduvjeti za prekrasnu utrku", najavljuje bivši svjetski prvak, usput priznajući da Ferrari još uvijek pomalo kaska za Brawn GP-om i Red Bullom.

Pritom je spomenuo da je u Maranellu zavladao optimizam, pogotovo nakon slabog uvodnog dijela sezone, a Räikkönen nije odustao ni od borbe za titulu svjetskog prvaka: "Button je s pet pobjeda u šest utrka u odličnoj situaciji, ali prvenstvo nije gotovo".


"Svašta se još može dogoditi i stvari se mogu vrlo brzo okrenuti", zaključio je Iceman, čiji momčadski kolega Felipe Massa u Istanbulu lovi četvrtu uzastopnu pobjedu.

"Osnujte svoje prvenstvo"


U trenucima kada se činilo da se bura oko momčadske pobune protiv novih pravila počela stišavati, Max Mosley izjavio je da nema namjere popustiti pod pritiskom Udruge momčadi Formule 1 i pristati na njihove uvjete za daljnju suradnju...


Nakon što je Udruga momčadi Formule 1 (FOTA) podnijela zajedničku prijavu za nastup u sljedećoj sezoni pod uvjetom da FIA pristane na predloženi ugovor izgledalo je da je na pomolu kompromis kojim je osigurana budućnost ovog sporta.

U spomenutom ugovoru piše da bi se ograničeni proračun za iduću godinu modificirao na način da sve momčadi budu u prilici nastupati pod istim pravilima te da bi se limit od približno 40 milijuna eura, s kojim se najveće momčadi nikako nisu slagale, počeo primjenjivati od 2011. godine.

Međutim, predsjednik Svjetske automobilističke federacije Max Mosley istaknuo je da se takav ugovor ne može potpisati u tako kratkom roku - naime, rok za objavu popisa natjecatelja u nadolazećoj sezoni je 12. lipnja, odnosno za malo više od tjedan dana.

"Kasno smo zaprimili ugovor i ne možemo ga potpisati do potrebnog roka", rekao je Mosley, najavivši novi sukob. "Vidjet ćemo tko će naposljetku uspjeti. Udruzi momčadi Formule 1 poručujem sljedeće: želite li slagati vlastita pravila, organizirajte vlastito prvenstvo".

"Pravila za Formulu 1 donosit će FIA. To radimo već 60 godina i tako ćemo nastaviti", zaključio je Max Mosley, kojeg ohrabruje podatak da se usprkos buntu današnjih ekipa za nastup u sljedećoj sezoni prijavio niz novih kandidata.

Ne bude li postignut sporazum, početkom 2010. godine mogli bismo gledati svjetsko prvenstvo Formule 1 u kojem će se natjecati Prodrive, USF1, Superfund, Campos Meta1, Lola, March, Brabham i Epsilon Euskadi te - Williams, koji je zbog samoinicijativne prijave izbačen iz Udruge momčadi Formule 1.


Podsjetimo, prijava Udruge je zajednička i zlatno pravilo glasi - ili će voziti sve sadašnje momčadi, ili neće voziti nijedna.
 
Član
1. Slobodni Trening Turska GP


1 N. Rosberg Williams 1:28,952
2 L. Hamilton McLaren-Mercedes + 0,311
3 J. Trulli Toyota + 0,319
4 S. Vettel Red Bull Racing + 0,385
5 F. Massa Ferrari + 0,390
6 K. Nakajima Williams + 0,419
7 K. Räikkönen Ferrari + 0,446
8 F. Alonso Renault + 0,470
9 R. Barrichello Brawn GP + 0,573
10 H. Kovalainen McLaren-Mercedes + 0,638
11 J. Button Brawn GP + 0,795
12 A. Sutil Force India + 0,912
13 T. Glock Toyota + 0,982
14 N. Piquet Renault + 1,180
15 M. Webber Red Bull Racing + 1,224
16 R. Kubica BMW Sauber + 1,693
17 N. Heidfeld BMW Sauber + 1,737
18 G. Fisichella Force India + 1,777
19 S. Bourdais Toro Rosso +
 
Član
JV: "Premalo je mržnje u Formuli 1!"

Bivši Svjetski prvak Jacques Villeneuve ponudio je prilično originalno objašnjenje navodno mlakih duela na stazi i nedostatka pravog, zdravog nadmetanja u Formuli 1. Nekadašnji vozač Williamsa i B.A.R.-a smatra da je Formula 1 postala žrtvom vlastite komercijalizacije u kojoj je važnije zadovoljiti što veći broj sponzora, ne zamjeriti se nikome, a u drugi je plan pala sportska komponenta.

"Danas u Formuli 1 više nema pravih boraca, ratnika koji ne čekaju da im osoba zadužena za odnose s javnošću kaže što će reći u intervjuima. Fernando Alonso jedan je od takvih vozača, ali nitko drugi mi ne pada na pamet. Prošle godine, kada su se Massa i Hamilton borili za naslov, niste mogli niti naslutiti da je ta borba u tijeku; njihove izjave bile su mlake, ponavljali su napamet naučene službene fraze. Toga nije bilo u moje vrijeme, kada smo Michael Schumacher, Eddie Irvine, ja i još neki vozači toliko željeli pobjedu da smo zapravo na stazi mrzili jedan drugoga, a ta se mržnja često prenosila i u izjave za medije", kaže Jacques.

Kanađanin također smatra da Jenson Button profitira na činjenici da se bolje snalazi kada je pod pritiskom u odnosu na Lewisa Hamiltona, kojeg je angažman u vrhunskoj momčadi "razmazio". Na koncu, Jacques se osvrnuo i na svoje vrijeme provedeno u ekipi koju je osnovao njegov bivši menadžer Craig Pollock. Riječ je o B.A.R.-u koji je potom postao Honda te napokon Brawn: "U tu momčad Pollock je uložio i moj novac u vrijeme kada je nastajala, a zbog svega što se u njoj događalo smatram je lošim dijelom moje karijere".



Rosberg u potrazi za novom momčadi


Nici Rosbergu krajem ove sezone ističe aktualni ugovor s Williams Toyotom i sve više pogledava prema dosadašnjim konkurentima koji bi ga mogli udomiti. Mladi Nijemac priznaje da razmatra svoje opcije za nastavak karijere, no ujedno kaže da je trenutno fokusiran na marljivo skupljanje bodova za aktualnog poslodavca te da ova krizna vremena i nisu najidealnija za donošenje krucijalnih odluka.

"Teško je razaznati što će se dogoditi slijedeće godine i za koju bi momčad bilo najbolje voziti. Uistinu je teško shvatiti ovu situaciju, ali naravno da razmišljam o budućnosti jer moj ugovor ističe krajem ove sezone. Ipak, u ovom trenu nemam više ništa za reći i u potpunosti sam koncentriran na ovu sezonu." Rosberg je u prvih 6 ovosezonskih nastupa prikupio 7,5 bodova, no isto tako je gotovo na svim slobodnim treninzima bio najbrži da bi tijekom kvalifikacija pao u poretku.

"Da, treninzi se ne računaju zato što mi vozimo bolide s najmanje goriva i stoga to nije pravo stanje stvari. U biti izgledamo brži nego što jesmo i vremena s treninga nisu realna. Naša taktika je takva jer je to prema našem mišljenju najbolji način pripreme za vikend u kojem je utrka", riječi su Rosberga koji bi prema glasinama u slijedećoj sezoni najvjerojatnije trebao postati momčadski kolega Lewisu Hamiltonu.
 
Član
2.Sloboni Trening Turska


1 H. Kovalainen McLaren-Mercedes 1:28,841 37
2 F. Alonso Renault + 0,006 35
3 R. Kubica BMW Sauber + 0,215 35
4 K. Nakajima Williams + 0,250 37
5 S. Vettel Red Bull Racing + 0,361 4
6 J. Trulli Toyota + 0,366 40
7 N. Rosberg Williams + 0,416 40
8 R. Barrichello Brawn GP + 0,464 35
9 M. Webber Red Bull Racing + 0,542 39
10 N. Piquet Renault + 0,560 38
11 F. Massa Ferrari + 0,575 38
12 J. Button Brawn GP + 0,589 32
13 L. Hamilton McLaren-Mercedes + 0,594 31
14 T. Glock Toyota + 0,677 40
15 K. Räikkönen Ferrari + 0,679 33
16 N. Heidfeld BMW Sauber + 0,709 40
17 A. Sutil Force India + 1,240 33
18 G. Fisichella Force India + 1,250 37
19 S. Bourdais Toro Rosso + 1,454 39
20 S. Buemi Toro
 
Član
okretanja je bilo ko nikad na mekim gumama niko nije mogao voziti toše se, svako je imao na zadnjim ganing ,Hamilton par krugova zaredom se okretao , Massa par puta , Nakajima nemože čovjek da sastavi krug čitav , 10 litara više goriva i sporiji si za 4 desetinke , Kimi nemože da usteli sebi prednji spojler uglavnom svi se zale na gume , Vettel nakon 4 kruga crko motor
 
Početnik
takva katastrofa...drug de mi samo reci gdje pratis trening...koji kanal ja ne mogu nigdje nac...
 
Član
Premiere ali necu ni ja moci jos dugo iz Holadije signal imam Jaran mi pustio preko IP adresse ali izgleda da nece ni on jos dugo placati tamo
probaj na RTL.DE ako se mognes regovati ima LIVE STREAM

imas i njemacki DSF na Astri uvijek prenose
 
Član
"Mosley je sugerirao 'uvjetne' prijave"

Prvi čovjek BMW-ovog F1 pogona, Mario Theissen, otkrio je pojedinost koja se do sada skrivala od javnosti; predsjednik FIA-e osobno je "pobunjenim" momčadima predložio da uz prijave za 2010. prilože uvjete pod kojima žele nastupati. Momčadi okupljene oko udruge FOTA su, naime, uz prijave za sudjelovanje u SP sljedeće sezone priložile i listu uvjeta koji moraju biti ispunjeni od strane FIA-e da bi se te prijave mogle smatrati valjanima. Do sada se smatralo da je zamisao o "uvjetima" potekla od momčadi, no Theissen kaže da je prijedlog stigao od Mosleyja.

"Termin 'uvjetna prijava' potječe od Maxa Mosleyja. Na sastanku u Monaku prije nekoliko tjedana Max je FOTA momčadima sugerirao da uz prijave prilože uvjete pod kojima žele nastupati", otkriva Theissen.

Pod uvjetom da je Mosley zaista ekipama ponudio opciju uvjetnih prijava FIA neće moći skupno odbiti svih 9 momčadi zbog neispravnih prijava. Jedan od uvjeta je da se sve prijave tretiraju kao jedna, što znači da svaka ekipa koja želi neovisno osigurati mjesto na startnoj listi za sljedeću godinu mora istupiti iz FOTA-e, kao što je to učinila momčad Williams.

FIA bi službenu listu ekipa koje će sudjelovati u SP Formule 1 u 2010. trebala objaviti 12. lipnja.
 
Početnik
:lol::lol::lol: ovdje bi cika Mosly moga bit nacuturen...:lol:

Istanbul Park - Treći slobodni treninzi

P. VOZAČ NACIONALNOST MOMČAD VRIJEME
1. F. Massa Brazilac Ferrari 1:27:983
2. J. Trulli Talijan Toyota + 0:00:039
3. T. Glock Nijemac Toyota + 0:00:111
4. K. Nakajima Japanac Williams-Toyota + 0:00:139
5. R. Kubica Poljak BMW Sauber + 0:00:337
6. R. Barrichello Brazilac Brawn-Mercedes + 0:00:349
7. J. Button Englez Brawn-Mercedes + 0:00:377
8. N. Rosberg Nijemac Williams-Toyota + 0:00:381
9. K. Raikkonen Finac Ferrari + 0:00:432
10. S. Vettel Nijemac Red Bull-Renault + 0:00:468
11. N. Piquet Brazilac Renault + 0:00:520
12. L .Hamilton Englez McLaren-Mercedes + 0:00:580
13. M. Webber Australac Red Bull-Renault + 0:00:695
14. N. Heidfeld Nijemac BMW Sauber + 0:00:732
15. H. Kovalainen Finac McLaren-Mercedes + 0:00:755
16. A. Sutil Nijemac Force India-Mercedes + 0:01:067
17. S. Bourdais Francuz STR-Ferrari + 0:01:093
18. S. Buemi Švicarac STR-Ferrari + 0:01:184
19. F. Alonso Španjolac Renault + 0:01:278
20. G. Fisichella Talijan Force India-Mercedes + 0:01:438


e ovo je vec nesto..;)
 
Početnik
Kamo srece da dodju i BMW do vrha...prosle godine sam velike nade polago na njih za ovu sezonu..:cool:

Istanbul Park - Kvalifikacije

P. VOZAČ NACIONALNOST MOMČAD VRIJEME


1. S. Vettel Nijemac Red Bull-Renault 1:28:316
2. J. Button Englez Brawn-Mercedes 1:28:421
3. R. Barrichello Brazilac McLaren-Mercedes 1:28:579
4. M. Webber Australac Red Bull-Renault 1:28:613
5. J. Trulli Talijan Toyota 1:28:666
6. K. Raikkonen Finac Ferrari 1:28:815
7. F. Massa Brazilac Ferrari 1:28:858
8. F. Alonso Španjolac Renault 1:29:075
9. N. Rosberg Nijemac Williams-Toyota 1:29:191
10. R. Kubica Poljak BMW Sauber 1:29:357
11. N. Heidfeld Nijemac BMW Sauber 1:27:521
12. K. Nakajima Japanac Williams-Toyota 1:27:629
13. T. Glock Nijemac Toyota 1:27:795
14. H. Kovalainen Finac McLaren-Mercedes 1:28:207
15. A. Sutil Nijemac Force India-Ferrari 1:28:391
16. L. Hamilton Englez McLaren-Mercedes 1:28:318
17. N. Piquet Brazilac Renault 1:28:582
18. S. Buemi Švicarac STR-Ferrari 1:28:708
19. G. Fisichella Talijan Force India-Ferrari 1:28:717
20. S. Bourdais Francuz STR-Ferrari 1:28:918

nevalja nista..:icon_rolleyes:
 
Top