Skandalozno: Sami sebi povećali plate za sto posto!

Skandalozno: Sami sebi povećali plate za sto posto!

Kazite sto zapravo mislite o svemu ovome

  • Za ljekove

    Votes: 17 53,1%
  • Za razne doktore

    Votes: 4 12,5%
  • Mi smo ludi sto pricamo o ovome, treba im dat jos para

    Votes: 11 34,4%

  • Total voters
    32
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Legend
Iako nije politicki forum, i naprotiv strogo je zabranjeno komentarisanje i diskusija po takvim i slicnim pitanjima, jednostavno nisam mogao da ne prokomentarisem sljedece. Nekako to covjeka sjebe pravo kad vidi sta rade.



Vidi papaka sto su ruke digli ..


Pa kaze ...

Nosiocima izvršne vlasti u Federaciji i njihovim savjetnicima plate će biti i preko 3000 KM mjesečno!!!...

Većina delegata Doma naroda Federalnog parlamenta podržala je na današnjoj 18. redovnoj sjednici u Sarajevu prijedlog koji je Federalna vlada uputila u Parlament tražeći odobrenje za izmjenu dvaju zakona o budžetima u Federaciji.

Službeni nazivi tih tekstova su Zakon o budžetima u FBiH i Zakon o izvršenju budžeta Federacije BiH za 2008. godinu.

Prema obrazloženju federalnog dopremijera i ujedno ministra finansija Vjekoslava Bevande, motiv za ove izmjene, ako ih odobri i Predstavnički dom, jeste omogućivanje isplate plaća svim budžetskim korisnicima do kraja ove budžetske godine.

Bevanda je obrazložio da ovo rješenje podrazumijeva način na koji svi korisnici treba da dobijaju plaće pod jednakim uslovima, a ne samo oni za koje u tom trenutku ima novca, a da ostali čekaju, kao što se jednom desilo u prethodnom periodu.

U pitanju su i korisnici iz sudske policije kojima Vlada duguje određeni iznos za više plaća.

Bevanda ističe da će izmjene spomenutih dvaju zakona omogućiti preraspodjelu novca u okviru budžeta Federacije u određenim dijelovima da bi se namirili novci za plaće. Preciznije, zahvatit će se između ostalog iz granta predviđenog za izgradnju Vladine zgrade u Mostaru.

"Sve to nema veze s rješavanjem problema manjka prihoda u ovogodišnjem federalnom budžetu od 351 milion KM, nastalog zbog nerealnih zahtjeva za rashode, već je isključivo tehničko rješenje koje će važiti samo do kraja budžetske 2008. godine", kazao je ministar Bevanda.

Prema najavi, izmjene dvaju zakona o budžetima sutra treba da budu na dnevnom redu i Predstavničkog doma Federalnog parlamenta na sjednici u Sarajevu.

Dom naroda je danas također odobrio većinom glasova (32 "za", pet protiv i četiri uzdržana glasa) izmjene zakonske regulative koje će prema obrazloženjima, ako ih odobri i Predstavnički dom, omogućiti izabranim dužnosnicima, nosiocima izvršne vlasti u Federaciji te savjetnicima povećanje plaća i za sto posto.

Predsjedavajući Kluba delegata hrvatskog naroda Josip Perić tvrdi da će, na primjer, prema takvom zakonu, plaća (bez dodataka) poslanika u Federalnom parlamentu iznositi oko 3.000 KM i više.

Kritičarka takvog rješenja, delegatkinja Elvira Abdić-Jelenović izjavila je da će plaće poslanika biti uvećane duplo u odnosu na sadašnje, a ostala primanja i trostruko više, prema procjenama stručnih službi koje je ona tražila.

Abdić-Jelenović je kazala da će sada ukupna primanja poslanika i delegata iznositi 5.600 KM. Navela je da je taj podatak dobila od stručnih službi Parlamenta FBiH.

Osim Abdić-Jelenović, izmjene zakonske regulative na ovaj način kritikovao je i delegat Svetozar Pudarić.

Za su glasala 42 delegata, pet ih je bilo protiv, a četiri suzdržana.


Niži koeficijent

Kako saznajemo, osnovica za isplatu plaća bila bi povećana, a dosadašnji koeficijent koji je iznosio između 14 i 20 bio bi smanjen na sedam ili osam posto. Bez dodataka osnovna plaća premijera, predsjednika FBiH, predsjedavajućih domova Parlamenata FBiH sa sadašnjih 2.080 KM bila bi povećana na 3.696 KM, ministara sa 1.768 na 3.327 KM, a poslanika i delegata sa 1.456 na 3.234 KM.
 
Legend
Šta treba uraditi da bi se stalo ovim KRETENCINAMA U KRAJ !!! pa oni su legalni lihvari... neznam,..

Za koga mi glasamo, za koga zivimo, koji smo mi kreteni u PM.

:icon_evil:
 
Član
Koeficijent pohlepnosti na maximumu.

E super, sad nek izglasaju da je nama MINIMUM njihova polovica.
 
Legend
Ma neznam kakva nam je politika to suti i trpi. Zasto bi sutio i zbog koga trpio.

Neda mi nesto u meni da lajem i psujem, al daboga im za ljekova svakom trebalo taj sav iznos koji su povecali. Eto ako prate nas forum, svaki koji se je digo ruku neka se prepozna. !!!:icon_evil:
 
Član
daki je napisao(la):
Ma neznam kakva nam je politika to suti i trpi. Zasto bi sutio i zbog koga trpio.

Neda mi nesto u meni da lajem i psujem, al daboga im za ljekova svakom trebalo taj sav iznos koji su povecali. Eto ako prate nas forum, svaki koji se je digo ruku neka se prepozna. !!!:icon_evil:

Nemoj tako Daki... i mene ovo ljuti, cim sam procitao naslov... ono u glavi je bio BOOM!
Najgore je misliti drugom zlo i mrziti (dr.Phil:icon_biggrin:).
Svaki od njih ce dobiti ono sto je zasluzio, dobro ili lose.
 
Član
daki je napisao(la):
Ma neznam kakva nam je politika to suti i trpi. Zasto bi sutio i zbog koga trpio.

Neda mi nesto u meni da lajem i psujem, al daboga im za ljekova svakom trebalo taj sav iznos koji su povecali. Eto ako prate nas forum, svaki koji se je digo ruku neka se prepozna. !!!:icon_evil:
Heheh ti se pravo unervozio.. :)
Ja sam vise postao gluh na ove stvari.. btw nedavno su bili izbori.
Suti i trpi je pjesma :)

LudoA je napisao(la):
daki je napisao(la):
Ma neznam kakva nam je politika to suti i trpi. Zasto bi sutio i zbog koga trpio.

Neda mi nesto u meni da lajem i psujem, al daboga im za ljekova svakom trebalo taj sav iznos koji su povecali. Eto ako prate nas forum, svaki koji se je digo ruku neka se prepozna. !!!:icon_evil:

Nemoj tako Daki... i mene ovo ljuti, cim sam procitao naslov... ono u glavi je bio BOOM!
Najgore je misliti drugom zlo i mrziti (dr.Phil:icon_biggrin:).
Svaki od njih ce dobiti ono sto je zasluzio, dobro ili lose.
Ako prate forum (mada nevjerujem hehehehe) Najjeeebbbeeem im se staaare odavdje do Čitluka!
 
Član
A zamislite kad bi se svi gradjani BiH udruzili i u znak protesta prestali placati poreze? - mislim da bi se tek tada napredak vidio.
 
Legend
Znam za pjesmu, dubioza kolektiv..

Da fakat bi trebalo se odluciti na neki radikalan potez. Doduse ne placanje poreza nebi bilo bas pametno, jer uvjek te moze kazniti zakonom, puko bi prvo po malim firmama, al nesto sto nemoze niko nikoga kazniti je neizlazak na izbore, ili nesto slicno.. Pa neka se onda zapitaju stace sa svojih stolica, a ni javna prozivka nije tako strana. Nema nista gore nego kad narod pozove na ostavku.
 
Član
Ma oni zive od mog i tvog rada, ono su nase pare, zive od nas, bas me zanima koji bi se mangup nasao i kaznio sve gradjane jedne zemlje?
Mislim da bi firme tu bile zanemarive, ne bi im ostalo ni za kifle.
Zar nam nije kazna ovo sto trenutno rade...
 
Pa de sta vam je ljuti, vidite da je nastala kriza u svijetu, rastu cijene svih proizvoda, pa kako bi ljudi zivjeli sa onako malom platom?! morali su povecati na neki iznos od kojeg ce moci kako-tako da zive. Ipak su to predstavnici naroda (nas) i treba da zive od nasih para! :icon_evil::icon_evil::icon_evil:

zdravlje je nesto sto se ne moze kupiti....da bog da sve ove pare potrosili kupujuci sebi lijekove :icon_mad::icon_mad::icon_mad:
 
Legend
Ja znam iz nekih drugih izvora koliko je zapravo posjecen ovaj nas forum. Iznenadili bih ste se kad bi znali ko nas sve cita.

Jebemu, barem mozemo pisati ono sto mislimo, nemoze niko pobrisat.
Kud nenapravi neki onaj upitnik za glasanje ili nesto licno: poll
 
Član
Mene ne sjebe kad vidim šta rade, mene sjebe kad vidim da RAJA GLASA ZA NJIH. Daki, moraš shvatit da su raja ovce u BiH, da i na ovom forumu 80% ljudi koji su glasali su isti ovim "političarima" dali svoje glasove...

Džaba sve, krivi smo mi! Putuj Europo!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top