Koliko vam brzo ide auto ..top speed ?

Koliko vam brzo ide auto ..top speed ?

Član
mooamer je napisao(la):
ja vama opet kazem pustite se ljudi neta i njiovih performansi auta,reko sam saxo ide po ovome klipu 210 gps i ostalo mi pokazuje oko 208 a isao sam i brze kazeljka gotovo u board udari i ima jos obrtaja,tako sam i za 402 rekao pokazuje na netu jedno vrijeme i gdje sam god gledo a ja dobio drugo vrijeme,da laze nekih 30-40 km/h to je vec tesko,a ima druga varijanta mozda laze vlasnik :lol:;) pa se skontajte ko god zeli nek naspe saxa i idemo na zenica put pa nek ponese koji hoce uredjaj ja garantujem da cu ga u board zakucat i da nece vise od 5-10 km/h slagat :cool:

moamere pa 210 je ok za Saxa VTS nije valjda da ti taho pokazuje 240-250 a vjerovatno navigacija ne prelazi 210 a sto se tice vremena na 402 koja su na netu to su srednja vremena auta bez olaksavanja i sa punim tankom goriva

Prouci podatke na zeperfs,ovdje.
Mjereni top speed za tvog saxa je od 198-210 kmh zavisi od uvjeta.
Vrijeme na 402 bez olaksanja i pun tank je mjereno od 15,4-16.5 sec prema tome reci mi sto se od tvojih zapazanja ne slaze sa ovim mjerenjima ?
Link.
http://www.zeperfs.com/match137-271.htm



bmwgti je napisao(la):
Neki dan ostavi 100 metara trag crn od guma nije sto je moj ali ispravlja krivine
Hehehe
ma bjez ja umalo ne ispravih krivinu sa ovim mojim od 140ks mogu misliti taj uboica sta radi na putu ;)
 
Super Moderator
GTI FAN je napisao(la):
Neki lazu puno na vise,neki manje,neki ne lazu ,neki,posebno ako su na predimenzioniranim gumama pokazuju cak manje nego sto stvarno idu.Ali vecina pokazuje vise i to dosta ;) .Podaci dostupni na netu a ima dosta sajtova su realnost i podudaraju se sa navigacijom u par kmh a ako vam auto pokazuje vise,a obicno je na tahu,to je normalno samo je problem sto neki pokazuju i po 35 kmh vise.Odprilike auto od 100 ks ide 180-195 kmh,,auto od 150 ks ide 205-220 kmh ,auto od 200 ks ide od 225 do 240 kmh max ,to zavisi od otpora zraka.Obicno su Hatcevi blize ovom donjem limitu.

Sve se slazem al cuj drug nije isto u BMW-u 5 200konja i u golf-u gti 200 konja ili u passatu 2.0t 200 konja... Mozda do 100 ili 120km/h su ta auta tu negdje ne znam tacno al sve preko to bmw ide bez muke... jer jbg iako oni imaju isto konja, bmw ima 2 cilindra vise i 1000 kubika vise, rastereceniji je, snazniji i lakse postize vece brzine
 
Član
OggyBoy je napisao(la):
Smanjujte ribu, izgide ekskurzija.

Hahahah tako je,
ja sa hiluxom 240 :D :D :D :D :D

Sala mala,
golf 4 tdi nista crveno, 190 km/h
toyota hilux 2.5 d4-d 175 km/h
passat cc 2.0 tdi 140 ks - 230 km/h
Mercedes e 270 cdi 177 ks- 246km/h

;)
 
Član
allroad je napisao(la):
Sve se slazem al cuj drug nije isto u BMW-u 5 200konja i u golf-u gti 200 konja ili u passatu 2.0t 200 konja... Mozda do 100 ili 120km/h su ta auta tu negdje ne znam tacno al sve preko to bmw ide bez muke... jer jbg iako oni imaju isto konja, bmw ima 2 cilindra vise i 1000 kubika vise, rastereceniji je, snazniji i lakse postize vece brzine
;) Druze 200 ks je 200 ks,nijedan nije snazniji jer su iste snage motori a rastereceniji je na vecoj brzini obicno onaj koji ima manji otpor zraka,obicno limuzine Passat i Bmw u tvom slucaju dok GTI bolje ubrzava i zivlji je jer je laksi.Da nije isto.Ako u Golfa 1 ubacis motor od 200 ks ,bilo kakav,nebitan je broj cilindara,turbo itd,dakle 2 cilindra i 200 ks on ce biti sporiji u krajnjoj brzini nego recimo BMW 5 od 200 ks jer ima veci otpor zraka ali ce ga golf jesti za dorucak u ubrzanju do maximuma taman da bmw ima i 300 ks i 16 cilindara jer je puno laksi.Na zavojitoj cesti ce biti formula u odnosu na bmw. Hatcevi su startniji i zivlji a limuzine imaju veci top speed.

Vidi primjer,isti motori, a ovdje je razlika u tezini jos uvjek relativno mala ali i u otporu zraka.

http://www.zeperfs.com/en/duel385-589.htm







A pogle legendu od samo 112 ks(gti 1) na djelu,medjuubrzanje fino za preticanja a tek da ima 150 ks,formula :icon_biggrin: ali top speed mu nije vrlina

http://www.zeperfs.com/en/duel589-713.htm
 
Član
GTI FAN je napisao(la):
allroad je napisao(la):
Sve se slazem al cuj drug nije isto u BMW-u 5 200konja i u golf-u gti 200 konja ili u passatu 2.0t 200 konja... Mozda do 100 ili 120km/h su ta auta tu negdje ne znam tacno al sve preko to bmw ide bez muke... jer jbg iako oni imaju isto konja, bmw ima 2 cilindra vise i 1000 kubika vise, rastereceniji je, snazniji i lakse postize vece brzine
;) Druze 200 ks je 200 ks,nijedan nije snazniji jer su iste snage motori a rastereceniji je na vecoj brzini obicno onaj koji ima manji otpor zraka,obicno limuzine Passat i Bmw u tvom slucaju dok GTI bolje ubrzava i zivlji je jer je laksi.Da nije isto.Ako u Golfa 1 ubacis motor od 200 ks ,bilo kakav,nebitan je broj cilindara,turbo itd,dakle 2 cilindra i 200 ks on ce biti sporiji u krajnjoj brzini nego recimo BMW 5 od 200 ks jer ima veci otpor zraka ali ce ga golf jesti za dorucak u ubrzanju do maximuma taman da bmw ima i 300 ks i 16 cilindara jer je puno laksi.Na zavojitoj cesti ce biti formula u odnosu na bmw. Hatcevi su startniji i zivlji a limuzine imaju veci top speed.

Vidi primjer,isti motori, a ovdje je razlika u tezini jos uvjek relativno mala ali i u otporu zraka.

http://www.zeperfs.com/en/duel385-589.htm







A pogle legendu od samo 112 ks(gti 1) na djelu,medjuubrzanje fino za preticanja a tek da ima 150 ks,formula :icon_biggrin: ali top speed mu nije vrlina

http://www.zeperfs.com/en/duel589-713.htm






poceo si lupati gluposti 200KS nije 200KS

Deklarisana snaga sluzi samo za određivanje klase auta, registracje i slicno...

uzmimo dva motora sa po 200KS ... jedan ima 200KS na 5500 drugi ima na 6000...ovaj sto ima na 6000ce imati vec max speed....

druga stvar...ako dva motora imaju max 200KS ko kaze recimo da na 4000 jedan nema 150 a drugi 180, ovaj drugi je jaci 30KS i ako je deklarisana snaga ista, max snaga je u jednoj tacki, jednom trenutku ...ali auto se nevozi samo na onom broju obrtaja na kom je max snaga :)

Trebao bi jako duboko uci u samu materiju krive snage i power banda otto motora da bi razumio ove stvari, nije sve u deklarisanoj snagi i otporu vazduha...

a gdje je u tvojoj prici NM.... PA NM JE SVE... na osnovui NM i broja obrtaja se dobija SNAGA.. odnosno KW/KS

sedamnesta stvar koju nisi uzeo u obzir je Gear ratio i final gear ratio koji mnogo uzice na max brzinu.

jel ti znas da se auto sa 150KS moze izmapirati na 140 a da u svim uslovima bude brzi od originala i da ima veci MAX speed.... NE nisi znao...zasto i kako..
pa tako sto ce se ovom od 140KS napraviti linearnije razvijanej snage te ce samo u tom jedonj tacki imai 10KS manje a na svim drugim tackama imati 10 ili 15KS vise..
pa ti sad razmislilijel brziauto koji na 5000rpm ima 10ks vise ili auto koji u na svakh 100RM ima 10KS vise ali samo na tih 5000RPM ima 10KS manje.

Pravim poznavaocima automobila deklarisana snaga ne znaci mnogo, pravi jebaci traze krivu snage na uvid ;)


primjer....

auto ima max snagu na 5500 200KS a na 4000 150KS i ti ispunis cetvrtu brzinu i ubacujes u petu i nemas snage da pobijedis otpor vzaduha da ti obrtaji dođu u podrucje gdje je auto najjaci i tu ti ubrzanje prestej.,,...

uzimas drugi auto sa 200KS ali sa boljom krivom snage i omjerom brzina i vise njutna ubacujes u petu, bez problema ti se kazaljka pocne penjati dalje, njutnmetri guraju auto do max snage, mas snaga se iskoristavas i ovaj drugi auto ima 30km/h veci max speed.

iz ovih razloga N/A auti imaju vece max brzine nego turbo dizeli jer N/A sto se vise vrti sve je jaci dok je kod turbo dizela obrnuto i to mu ***** max brzinu.

i kako mozes reci da je nebitno jel sestak ili turbo ili sta , kuku lele nemoj toreci vise nikad molim te.
 
Član
Kuku lele koje lupetanje :lol:,evo primjera izmedju sestaka petice i cetvrtaka GTI ja turbaka i sve je kako kazem.

http://www.zeperfs.com/en/duel3276-2645.htm

Power/ weight je ubrzanje,drag coeficijent koji je kod hatcheva los i obicno je oko 0.340 a kod limuzina samo 0.280 je vazan za top speed ,duzine mjenjaca cemo zanemariti jer uzimamo u obzir da su izracunate za uvjete prosjecne cestovne voznje i nisu iste,duze mjenjace imaju motori sa vise momenta i sporijom vrtnjom a krace motori sa manje momenta i brzom vrtnjom uz isti top speed a vrh krive momenta u nizem podrucju osigurava manju potrosnju i manju potrebu za saltanjem u nizu pri preticanju i nema veze sa max brzinom koju ces postici niti max medjuubrzanjem sa saltanjem.Max brzina ovisi o omjeru momenta i okretaja tj max snagi motora i otporu zraka.duzine mjenjaca cemo zanemariti jer su totalno razlicite u zavisnosti od momenta i broja okretaja na radilici.

-Suki- je napisao(la):
a gdje je u tvojoj prici NM.... PA NM JE SVE... na osnovui NM i broja obrtaja se dobija SNAGA.. odnosno KW/KS

Dakle i broj obrtaja je sve a da se nebi zamarali sa nm i brojem obrtaja koji su u stalnom medjuodnosu tj sto je broj obrtaja manji NM je vise i obratno zakljucujemo : SNAGA JE SVE.



-Suki- je napisao(la):
i kako mozes reci da je nebitno jel sestak ili turbo ili sta , kuku lele nemoj toreci vise nikad molim te.

To je nebitno za vrijednosti max brzine i ubrzanja tj nebitno za sve osim potrosnju,zvuk,flexibilnost i eko norme i ako hoces ponovit cu ti jos 100 puta.
 
Član
GTI FAN je napisao(la):
Kuku lele koje lupetanje :lol:,evo primjera izmedju sestaka petice i cetvrtaka GTI ja turbaka i sve je kako kazem.

http://www.zeperfs.com/en/duel3276-2645.htm

Power/ weight je ubrzanje,drag coeficijent koji je kod hatcheva los i obicno je oko 0.340 a kod limuzina samo 0.280 je vazan za top speed ,duzine mjenjaca cemo zanemariti jer uzimamo u obzir da su izracunate za uvjete prosjecne cestovne voznje i nisu iste,duze mjenjace imaju motori sa vise momenta i sporijom vrtnjom a krace motori sa manje momenta i brzom vrtnjom uz isti top speed a vrh krive momenta u nizem podrucju osigurava manju potrosnju i manju potrebu za saltanjem u nizu pri preticanju i nema veze sa max brzinom koju ces postici niti max medjuubrzanjem sa saltanjem.Max brzina ovisi o omjeru momenta i okretaja tj max snagi motora i otporu zraka.duzine mjenjaca cemo zanemariti jer su totalno razlicite u zavisnosti od momenta i broja okretaja na radilici.

-Suki- je napisao(la):
a gdje je u tvojoj prici NM.... PA NM JE SVE... na osnovui NM i broja obrtaja se dobija SNAGA.. odnosno KW/KS

Dakle i broj obrtaja je sve a da se nebi zamarali sa nm i brojem obrtaja koji su u stalnom medjuodnosu tj sto je broj obrtaja manji NM je vise i obratno zakljucujemo : SNAGA JE SVE.



-Suki- je napisao(la):
i kako mozes reci da je nebitno jel sestak ili turbo ili sta , kuku lele nemoj toreci vise nikad molim te.

To je nebitno za vrijednosti max brzine i ubrzanja tj nebitno za sve osim potrosnju,zvuk,flexibilnost i eko norme i ako hoces ponovit cu ti jos 100 puta.





ovo je tacno ito ti ja pricam a tisi zapeo samo za deklarisanu max snagua to nema veze sa zivotom i NE....nemozes zanemariti omjer mjenjaca kao sto si gore rekao...
 
Član
-Suki- je napisao(la):
ovo je tacno ito ti ja pricam a tisi zapeo samo za deklarisanu max snagua to nema veze sa zivotom i NE....nemozes zanemariti omjer mjenjaca kao sto si gore rekao...
Naravno da ako je mjenjac kraci da bolje ubrzavas na stetu max brzine,nekada i predug mjenjac moze biti na stetu max brzine,kod obicnih cestovnih auta inzenjeri su tu da sve to lijepo uklope sa otporom sasije a kod trkacih mjenjac se podesava za konfiguraciju staze i mjenjac je sve na aut to je.Mozes imati milijun ks i nm ali ako mjenjac je sjeban dzaba sve.Ali u biti primjetiti ces da su mali hatch auti puno zivlji i startniji sa motorom jednake snage ili cak i dosta slabijim jer su lagani kao u primjeru koji sam naveo npr cvrke 1.8t koja je puno paprenija nego Passat 1.8t i bolje ubrzava ali hatcevi imaju manji top speed iskljucivo zbog veceg otpora zraka koji im ima sasija.
Drag coeficijente imas ovdje i mozes se uvjeriti.

http://www.carfolio.com/
 
Član
puno stvari utice na max brzinu naravno.
ja sam ti htjeo smao ukazati na to da nije isto jel motor turbo ili N/A, jel 4 zill ili 6zill, pogotovo jer nigde nisi spomenuo NM ili omjere mjenjaca.

jer kako objasniti da BMW 328i sa 192KS u istoj sasiji ide brze od 325i sa 194KS, ista sasija, tezina, otpor vazduha,cak imaju isti broj cilindara :icon_smile:
 
Član
-Suki- je napisao(la):
puno stvari utice na max brzinu naravno.
ja sam ti htjeo smao ukazati na to da nije isto jel motor turbo ili N/A, jel 4 zill ili 6zill, pogotovo jer nigde nisi spomenuo NM ili omjere mjenjaca.

jer kako objasniti da BMW 328i sa 192KS u istoj sasiji ide brze od 325i sa 194KS, ista sasija, tezina, otpor vazduha,cak imaju isti broj cilindara :icon_smile:
ako mislis na e46 sa 325 i 328 motoroom razlika izmedju ta dva atua je u difu mjenjacu i 2,8 ima lsd nevazan max brzinu

a ko sto znas mjenjac i njegov odnos brzina ima mnogo uticaja na krajnju brzinu i ovaj mjenajc iz 2,8 se kasnije ugradjivao na 3,0 i ima dosta duze prenose
 
Član
-Suki- je napisao(la):
puno stvari utice na max brzinu naravno.
ja sam ti htjeo smao ukazati na to da nije isto jel motor turbo ili N/A, jel 4 zill ili 6zill, pogotovo jer nigde nisi spomenuo NM ili omjere mjenjaca.

jer kako objasniti da BMW 328i sa 192KS u istoj sasiji ide brze od 325i sa 194KS, ista sasija, tezina, otpor vazduha,cak imaju isti broj cilindara :icon_smile:
Suki ako 2 motora imaju istu snagu onda je za max performanse nebitna izvedba motora kojom se doslo do te snage.N/A cetvrtak od 200 ks(znaci imao bi dosta kubika) ce poderati malog turbo sestaka od 150 ks u svakom smislu samo sto motori sa vise cilindara ili turbom obicno imaju i vise snage naravno.NM ovdje ne igraju bitnu ulogu nego snaga motora koja nam govori kakav je omjer nm/rpm,naravno krive su bitne za pravilan izracun mjenjaca a glede ta 2 bimera moje objasnjenje je da je razlika u mjenjacima i tu je premala razlika u snagi da bismo mogli zakljucivati.Koje je tvoje objasnjenje zasto je slabiji 2.8 i brzi ;) ?
 
Top