Iskustva-Zimske gume

Iskustva-Zimske gume

Član
elmo je napisao(la):
Kenno je napisao(la):
Formula 1 od sljedeće sezone na protektiranim gumama, sa žaljenjem izjavljuju da su se pošteno zajebali trošeći milione na razvoj "normalnih" guma...

Morat cu da odgovorim na ovaj tvoj sarkastično cinični post :icon_smile:

Ja znam da je najbolja guma nova guma ali kada se raspon cijena za 205/55/16 gume kreće ovako:

tigar 135 km/komad
sava 155 km/komad
sportiva 155 km/komad
bla bala
bla
mišelin 205 km/komad
continental 205 km/ komad

ja sam zbog ograničene kupovne moci, bio prisiljen da biram između dva zla i to kupovine polovne MS gume i kupovine protekta.

Kupio sam naprijed polovne gume stare 1 godinu sa 7 mm šare, a nazad sam uzeo nove protekt sa 10 mm dubine šare.
sve ovo me koštalo nekih 300 KM,

falilo mi je samo nekih 500 KM da kupim neka zvučnija imena u svijetu gume.

ne znam za tebe ali meni je 500 KM hrpa love,

da sam ih imao na raspolaganju ne bih razmišljao,

drug koliko para toliko muzike


Pogodio se poentu, tj. smisao. Ljudi voze protekt jer nemaju para da kupe normalne, nove gume. Ako nemaš za 16-ke pređi na auto koje nosi 14 ili 13 gume i imat ćeš para za nove, dobre, zimske gume.

I ne bih rekao da je ograničena kupovna moć, nego se radi o protezanju iznad vlastitih novčanih mogućnosti, kupim dobar auto sa velikim gumama ali stavljam protekt gume, ulje mijenjam svaki drugi put, filtere čistim usisivačem, pločice kupujem polovne itd. Na svemu se tome uštedi u odnosu na kupovinu novih, nekorištenih stvarčica...

Prija par godina je kod Zenice kombi se prevrnuo pri čemu je nastradalo 5-6 ljudi...a razlog je upravo pucanje protekt gume...
 
Član
Kenno je napisao(la):
elmo je napisao(la):
Kenno je napisao(la):
Formula 1 od sljedeće sezone na protektiranim gumama, sa žaljenjem izjavljuju da su se pošteno zajebali trošeći milione na razvoj "normalnih" guma...

Morat cu da odgovorim na ovaj tvoj sarkastično cinični post :icon_smile:

Ja znam da je najbolja guma nova guma ali kada se raspon cijena za 205/55/16 gume kreće ovako:

tigar 135 km/komad
sava 155 km/komad
sportiva 155 km/komad
bla bala
bla
mišelin 205 km/komad
continental 205 km/ komad

ja sam zbog ograničene kupovne moci, bio prisiljen da biram između dva zla i to kupovine polovne MS gume i kupovine protekta.

Kupio sam naprijed polovne gume stare 1 godinu sa 7 mm šare, a nazad sam uzeo nove protekt sa 10 mm dubine šare.
sve ovo me koštalo nekih 300 KM,

falilo mi je samo nekih 500 KM da kupim neka zvučnija imena u svijetu gume.

ne znam za tebe ali meni je 500 KM hrpa love,

da sam ih imao na raspolaganju ne bih razmišljao,

drug koliko para toliko muzike


Pogodio se poentu, tj. smisao. Ljudi voze protekt jer nemaju para da kupe normalne, nove gume. Ako nemaš za 16-ke pređi na auto koje nosi 14 ili 13 gume i imat ćeš para za nove, dobre, zimske gume.

I ne bih rekao da je ograničena kupovna moć, nego se radi o protezanju iznad vlastitih novčanih mogućnosti, kupim dobar auto sa velikim gumama ali stavljam protekt gume, ulje mijenjam svaki drugi put, filtere čistim usisivačem, pločice kupujem polovne itd. Na svemu se tome uštedi u odnosu na kupovinu novih, nekorištenih stvarčica...

Prija par godina je kod Zenice kombi se prevrnuo pri čemu je nastradalo 5-6 ljudi...a razlog je upravo pucanje protekt gume...

To sve stoji,ali npr.prosjecan vozac koji predje godisnje 7000-8000km,na prosjecan mislim vozne sposobnosti,brzinu,a ne koliko predje godisnje.Nikada ne bi trebalo staviti protekt tak ona te kombije i kamione jer oni puno prelaze i izlozeni su svakakvom opterecenju..Zasto bi neki vozac sto zimi vozi uzeo nove michelinke a ne vozi po snijegu puno a ni zahtjevno..Ja sam prosle zime uzeo nove protekt gume i isao na planinu,skoro niko nije mogao se popeti a ja jesam i po onom vremenu prosle zime,akda je sve stalo,medju prvim sa vozio i isao svukuda,naravno bez lanaca..Moja prosijecna brzina godisnje je mozda oko 60km/h-70km/h jer je uglavnom grad.I da imam pare neke vece zasto uzeti michelinke ili conti??
Meni nije jasno npr.zasto ljudi koji voze slabija auta,nizu klasu daju veliek pare za gume a niti voze brzo niti nesto puno?.Nema razloga,da hoce da ulete u krivinu sa snijegom 100km/h pa hajde..Ovo se odnosi na auta slabe jacine,manja koja nisu jaka..
 
Član
Kenno je napisao(la):
elmo je napisao(la):
Kenno je napisao(la):
Formula 1 od sljedeće sezone na protektiranim gumama, sa žaljenjem izjavljuju da su se pošteno zajebali trošeći milione na razvoj "normalnih" guma...

Morat cu da odgovorim na ovaj tvoj sarkastično cinični post :icon_smile:

Ja znam da je najbolja guma nova guma ali kada se raspon cijena za 205/55/16 gume kreće ovako:

tigar 135 km/komad
sava 155 km/komad
sportiva 155 km/komad
bla bala
bla
mišelin 205 km/komad
continental 205 km/ komad



I ne bih rekao da je ograničena kupovna moć, nego se radi o protezanju iznad vlastitih novčanih mogućnosti, kupim dobar auto sa velikim gumama ali stavljam protekt gume, ulje mijenjam svaki drugi put, filtere čistim usisivačem, pločice kupujem polovne itd. Na svemu se tome uštedi u odnosu na kupovinu novih, nekorištenih stvarčica...

Prija par godina je kod Zenice kombi se prevrnuo pri čemu je nastradalo 5-6 ljudi...a razlog je upravo pucanje protekt gume...

;) jer vazno je da ljudi/komsija vidi da si ti u dobrom auto, a sada sto blinka pola lampica, ljeti se vozi na celovstonu, a zimi na polovnjacama ili protektu, servis radi prijestupne godine, koga briga.... nedavno ja trazio celicare kod vulkanizera, kada dodje lola sa x5, i trazi dvije polovne najeftinije za zime...

a i nije isto svaka 15-ka, 16-ka... evo meni po ps-u, idu 195/55/15, koje su dobro skuplje a i rjede od 60/65... cijena skoro ista kao i "standardne" 16-ke, najcesce tj. 205/55/16....
 
Član
Limpi je napisao(la):
Kenno je napisao(la):
elmo je napisao(la):
Kenno je napisao(la):
Formula 1 od sljedeće sezone na protektiranim gumama, sa žaljenjem izjavljuju da su se pošteno zajebali trošeći milione na razvoj "normalnih" guma...

Morat cu da odgovorim na ovaj tvoj sarkastično cinični post :icon_smile:

Ja znam da je najbolja guma nova guma ali kada se raspon cijena za 205/55/16 gume kreće ovako:

tigar 135 km/komad
sava 155 km/komad
sportiva 155 km/komad
bla bala
bla
mišelin 205 km/komad
continental 205 km/ komad



I ne bih rekao da je ograničena kupovna moć, nego se radi o protezanju iznad vlastitih novčanih mogućnosti, kupim dobar auto sa velikim gumama ali stavljam protekt gume, ulje mijenjam svaki drugi put, filtere čistim usisivačem, pločice kupujem polovne itd. Na svemu se tome uštedi u odnosu na kupovinu novih, nekorištenih stvarčica...

Prija par godina je kod Zenice kombi se prevrnuo pri čemu je nastradalo 5-6 ljudi...a razlog je upravo pucanje protekt gume...

;) jer vazno je da ljudi/komsija vidi da si ti u dobrom auto, a sada sto blinka pola lampica, ljeti se vozi na celovstonu, a zimi na polovnjacama ili protektu, servis radi prijestupne godine, koga briga.... nedavno ja trazio celicare kod vulkanizera, kada dodje lola sa x5, i trazi dvije polovne najeftinije za zime...

a i nije isto svaka 15-ka, 16-ka... evo meni po ps-u, idu 195/55/15, koje su dobro skuplje a i rjede od 60/65... cijena skoro ista kao i "standardne" 16-ke, najcesce tj. 205/55/16....

E to je istina sto se toga tice..To je tako ali ima tu i dosta drugih stvari,sto ce dedi nekom nove gume kada ne smije a niti zna po snijegu voziti..?..Moze voziti na felgama samim bez guma nece mu nista biti,niti agresivno vozi,niti koci naglo,mota ma nista ;)
 
BHT Ovisnik
evo ja cu uzeti sebe u primjer,ja imam volva u vrijednosti nekih 10 000km za 200ks,na njega kupujem svaki original dio i placam ga visestruko vise od obicnog jer prelazim veliku kilometrazu i treba mi takvo,zatim kupiti cu i bolju gumu iz istog razloga,stari i majka mi imaju bmw e46 2003god.,e sad,to je auto koje ce se voziti samo nedjeljom jer ostale dane radi i voza passata lubenicara,zasto ne bi uzeo protekt kada nema velike kilometraze,ne vozi agresivno,otici ce nekada na selo i par puta godisnje na dalji put,,koji ce mu vrag bolja guma,dok ljeti kada ima vise ovzanja i putovanja tu su 17-ke i nove continental sport contact,a ni protket nije vise onaj stari sto se proizvodio i unas u skolu pa da puca
sto se tice nesrece koliko je samo puta obicna guma pukla i uzrokovala udes ? to je prica isto kao za plin,explodira nesto,imao plin,e jest to je,pa koliko ih se samo zapali na benzinu....
 
Član
Ne kontam racunicu.
4 protekt gume cca 250 km (bubam ne znam cijenu) voznja 1 godinu ili sezonu
4 npr GY gume 400 - 450 km i vozas ih 5 sezona
Nek je prosjecna dimenzija 14 ili 15
 
BHT Ovisnik
tko kaze da je vozanje jednu sezonu,u mene kolega ima na calibri protekt,jebe joj majku svaki dan,2 sezone vec odvozio na njima,moze i ovu,a nemoze niti jedna 5 godina,barem ja osobno ne bih toliko vozio gumu da ima neznam koliko šare kada guma gubi svoje svojstvo
 
Član
CoL3 je napisao(la):
tko kaze da je vozanje jednu sezonu,u mene kolega ima na calibri protekt,je*e joj majku svaki dan,2 sezone vec odvozio na njima,moze i ovu,a nemoze niti jedna 5 godina,barem ja osobno ne bih toliko vozio gumu da ima neznam koliko šare kada guma gubi svoje svojstvo



Pa kad je tako sto ne kupis sebi za Volva protekt?
200 km i miran 3 sezone.
 
BHT Ovisnik
nije toliko pouzdana za mene,ne bih si gledao ni michelin ili goodyear, pored sportive i sl.,rekao sam da ipak ja vozam dalje i dosta jace auto,inace ne bih bjezao,uzeo bih je,evo sda,nisam uzeo sebi,ali jesam starom,sve 4 protekt,bas zato sto sam naveo,sto ti kazes zasto nisam sebi :) naveo sam ti argument i za jedno i za drugo;)
 
Član
Bilo kakva guma pa i protek je bolja od ljetne....mi smo skloni da radimo razne improvizacije i još da pričamo svašta kako bi opravdali to što pričamo...

Ljudi rade razne testove kako bi izmjerili unaprijedili i na kraju dali neke preporuke kako treba....

Ljudi izmjerili i napravili preporuke i rekli to je to...


I onda dođe bosanac i kaže jebo to može samo da mijenjam 2 gume...ok može...
Pa dođe drugi bosanac i kaže jebo i eto može protetk...naravno da može....
Pa doke treći bosana auto mi imam malo ks itd...

I onda se desi nešto što treba da se desi i da shvatite da radi 50 -100 km ste jedva izvukli živu glavu...

Ko voli nek izvoli...al govoriti da je to dobra kupovina je za mene :icon_eek:
 
Član
Skrabo je napisao(la):
To sve stoji,ali npr.prosjecan vozac koji predje godisnje 7000-8000km,na prosjecan mislim vozne sposobnosti,brzinu,a ne koliko predje godisnje.Nikada ne bi trebalo staviti protekt tak ona te kombije i kamione jer oni puno prelaze i izlozeni su svakakvom opterecenju..Zasto bi neki vozac sto zimi vozi uzeo nove michelinke a ne vozi po snijegu puno a ni zahtjevno..Ja sam prosle zime uzeo nove protekt gume i isao na planinu,skoro niko nije mogao se popeti a ja jesam i po onom vremenu prosle zime,akda je sve stalo,medju prvim sa vozio i isao svukuda,naravno bez lanaca..Moja prosijecna brzina godisnje je mozda oko 60km/h-70km/h jer je uglavnom grad.I da imam pare neke vece zasto uzeti michelinke ili conti??
Meni nije jasno npr.zasto ljudi koji voze slabija auta,nizu klasu daju veliek pare za gume a niti voze brzo niti nesto puno?.Nema razloga,da hoce da ulete u krivinu sa snijegom 100km/h pa hajde..Ovo se odnosi na auta slabe jacine,manja koja nisu jaka.
Protekt gume i jesu dospjele iz svijeta kamiona u svijet putničkih automobila...ali kod kamiona je druga priča.
Druga stvar, ponajmanje je bitna jačina auta...i fićom možeš 100 na sat da voziš...stvar je u kočenju, držanju, akvaplaningu, pa dalje i do manje bitnih stvari kao što su buka i potrošnja goriva...sve se to sklapa u jednu računicu koja se zove dobra guma po fer cijeni. Ja sam lično imao četiri skuplje i bolje gume na autu koje je vrijedilo 1000KM i nije odveć brzo bilo...

Kod protekt guma kupi se par šlepera potrošenih guma starih par godina i ispeče se šara koja se kopira sa michelina ili sličnih dobrih guma i kao, eto ga, sve će izgled gume da riješi, zajebao sam sve pa umjesto 150-200KM plaćam 50-70KM.

Nedostatak novca je doveo do procvata protekt guma u putničkim automobilima....neki dan vidim Mercedes ML270 CDI star desetak godina sa gumex protektima...šta reći, kakvu posluku porati. Kome treba auto da po snijegu skače kuda niko drugi još nije, nek se hvata Nive i ruskih guma....

Po meni je protekt ok za staviti na prikolicu od šlepera (iako priznajem da se u kamionsku tehnologiju i ne razumijem baš) ili na neki hardcore terenac koji ionako ne prelazi 20kmh vozeći pravi offroad...sve drugo je dobar kompromis, najprije na vlastitu sigurnost...
 
ebo protekt, imal sta za Debica Frigo 2, ja sebi kupio nove, cuo sam dosta pozitivnih komentara...
jel neko od vas koristio te gume i kakva su misljenja:icon_question:
 
Top