Iskustva-Zimske gume

Iskustva-Zimske gume

Super Moderator
Vozio sam golf 4 i golf 3 bile su protekt na njima i nisu mi se pokazale mada je to prije par godina. Na x5 jednu zimu bile protekt i svuda je isao. Protekt ne valja jer je teska i razvali auto.. To je najgore sto se auto rasklapa veoma brzo
Debica frigo na A6 vozio proslu zimu doduse quattro je al uglavnom dobro se pokazala vozao sam se po planini gdje nije cisceno uopste i zabavljao se tako :lol:
 
Član
Od sutra lanci u auto, da ne bi bilo bespotrebnog natezanja ;)

Postoje dva zakonski važeća Pravilnika sa suprotnim odredbama o zimskoj opremi (Sl.glasnik BiH 13/07 i Sl.glasnik BiH 23/07). Sve dok se ne izvrši izmjena i usaglašavanje postojećih pravilnika, a prema uputi Ministarstva komunikacija i prometa BiH Sektora za transport, pod zimskom opremom podrazumijevaju se:


Za motorna vozila do 8 sjedišta i motorna vozila najveće dozvoljene mase do 3,5 tone:


1. Pneumatici sa zimskim profilom na svim točkovima (dubina gazećeg sloja minimalno 4mm) ili

2. Pneumatici sa ljetnim profilom (dubina gazećeg sloja minimalno 4mm) i u priboru odgovarajući lanci koji se postavljaju na pogonskim točkovima u slučaju zimskih uvjeta.

gume1.jpg


obavezna%20oprema1.jpg
 
Član
Kupio sam dvije Michelin Alpine A4 u Makbelu, jbg nestalo Comtinental-a, čini mi se da nisam pogriješio, jer su nenormalno tihe za zimsku gumu i fino drže na mokroj cesti...
Vidjećemo još snijeg...
 
BHT Ovisnik
u nas nestalo michelina,tek za oko mjesec ce biti,contia i semperita isto tako,ostaje goodyear UG8
 
Član
alpin a4 sve preporuke, uzeo ih prosle godine i nigdje nisam stao prosle zime... 195 65 r15
 
Član
Limp je napisao(la):
alpin a4 sve preporuke, uzeo ih prosle godine i nigdje nisam stao prosle zime... 195 65 r15

haj super, kaže mi i momak koji radi dole da su vrh...
samo nešto malo imaju na stanju ovih 185 65 14
 
Član
ja sam skoro isao na majevicu, dobrim djelom sumskim putem do vikendice, pala kisa blato ko na filmu ni tu me continental nije izdo, al je vala gadno vozit po blatu hehe
 
Član
CoL3 je napisao(la):
evo ja cu uzeti sebe u primjer,ja imam volva u vrijednosti nekih 10 000km za 200ks,na njega kupujem svaki original dio i placam ga visestruko vise od obicnog jer prelazim veliku kilometrazu i treba mi takvo,zatim kupiti cu i bolju gumu iz istog razloga,stari i majka mi imaju bmw e46 2003god.,e sad,to je auto koje ce se voziti samo nedjeljom jer ostale dane radi i voza passata lubenicara,zasto ne bi uzeo protekt kada nema velike kilometraze,ne vozi agresivno,otici ce nekada na selo i par puta godisnje na dalji put,,koji ce mu vrag bolja guma,dok ljeti kada ima vise ovzanja i putovanja tu su 17-ke i nove continental sport contact,a ni protket nije vise onaj stari sto se proizvodio i unas u skolu pa da puca
sto se tice nesrece koliko je samo puta obicna guma pukla i uzrokovala udes ? to je prica isto kao za plin,explodira nesto,imao plin,e jest to je,pa koliko ih se samo zapali na benzinu....

E to je to sto ja pokusavam nekako reci,zasto bi neki prosjecan vozac kupovao michelinke ili nesto mastao kada moze protekt za dosta manje para ;)
 
Član
corradoM je napisao(la):


Hankook i*cept RS 205/55/16". Iskustvo cu podijeliti kad vidim kako se ponasaju... :icon_smile:

Hankook su se sad za sad pokazale jako dobro. Testirao sam ih, naglo kocenje, skretanje, uzbrica, sve to po kisi, gume odlicno idu, grip je fenomenalan. Jedina stvar je sto su na pocetku bile dosta bucne, ali kako sam ih malo pregazio sad idu sasvim OK! Sto se tice snijega, vidjet cemo kako idu po snijegu cim bude prilike. Za razliku od dosadasnjih protekt guma, tigra, save i ostalih guma koje sam vozio, hankook je izmislilo zimsku gumu za njih. ;)

adohera je napisao(la):
P.S Upravo sam sebe podsjetih sto sam prestao da se upustam u rasprave na ovom forumu, pa druze koliko mozes imat iskustva sa zimskim gumama vozio si samo jednu zimu. Zivio ti meni ali mlad si da se upustam u rasprave sa tobom ;)

jbg jarane, svasta si ti prozivio sa te 23 godine :lol:
 
Član
ljudi stavio ja Unirojal MS PLUS 66 4komada.... ama... pa to po kisi vari za cestu :icon_eek:

Za snijeg neznam cekam da pane ;)
 
Član
Uniroyal je poznat po tome da je dobar po kisi a pokazat ce ti se dobro i po snjegu ne sumljam u to;)
 
Član
Zavisi od velicine... kod mene ljetne 17 a zimske 16, automatski se mora razlikovati... 17" imaju propisan svoj pritisak i 16" imaju propisan svoj pritisak, deklarisano od strane proizvodjaca... A sad ko ima 16 ili 15 i zimi i ljeti istu velicinu vjerovatno prati isto koliko je deklarisano da se napuse, logicki bi trebalo isto. ispravite me ako grijesim...
 
Član
Kako nema nigdje uzeti 165/60/14 zimskih..??

Tu bi dimenziju uzeo ali mi nije jasno zasto ih nema,skoro pa nikako i ljetnih..sve neke kroz 65/70 kao da traktore vozimo :icon_rolleyes::icon_rolleyes:

Naravno trazim protektirane ako ce biti nove,a polovne moze sve da su u dobrom stanju naravno dot nista ispod 2009 :icon_smile:
 
Super Moderator
Skrabo je napisao(la):
CoL3 je napisao(la):
evo ja cu uzeti sebe u primjer,ja imam volva u vrijednosti nekih 10 000km za 200ks,na njega kupujem svaki original dio i placam ga visestruko vise od obicnog jer prelazim veliku kilometrazu i treba mi takvo,zatim kupiti cu i bolju gumu iz istog razloga,stari i majka mi imaju bmw e46 2003god.,e sad,to je auto koje ce se voziti samo nedjeljom jer ostale dane radi i voza passata lubenicara,zasto ne bi uzeo protekt kada nema velike kilometraze,ne vozi agresivno,otici ce nekada na selo i par puta godisnje na dalji put,,koji ce mu vrag bolja guma,dok ljeti kada ima vise ovzanja i putovanja tu su 17-ke i nove continental sport contact,a ni protket nije vise onaj stari sto se proizvodio i unas u skolu pa da puca
sto se tice nesrece koliko je samo puta obicna guma pukla i uzrokovala udes ? to je prica isto kao za plin,explodira nesto,imao plin,e jest to je,pa koliko ih se samo zapali na benzinu....

E to je to sto ja pokusavam nekako reci,zasto bi neki prosjecan vozac kupovao michelinke ili nesto mastao kada moze protekt za dosta manje para ;)

Al problem je sto je protekt teska guma i razvali auto
 
Top