Vijesti iz F1

Vijesti iz F1

Član
Brawn: Imamo dobar bolid, ali trenutno nismo najbolji

Upravitelj Mercedesove F1 momčadi, Ross Brawn smatra da je njihov W01 konkurentan, premda je naglasio da u ovom trenutku nije najbolji.

W01 poravnat sa suparničkim bolidima

Ross Brawn vjeruje da će Mercedes GP biti konkurentan od samog početka nove sezone koja za dva tjedna počinje u Bahreinu, ali priznao je da nemaju prednost kakvu su u ovo vrijeme imali prije godinu dana.

Michael Schumacher je prije nekoliko dana izjavio da je njihov novi W01 konkurentniji nego što su isprva mislili, a da bolid nije loš smatra i Ross Brawn, premda je upozorio da trenutno nije najbolji.

"Mislim da smo dovoljno blizu da se možemo natjecati, ali nismo u situaciji kao prošle godine. Mislim da nitko nije u takvoj situaciji," rekao je.

"Na početku testiranja se činilo da će Ferrari dominirati, a sada, na osnovu rezultata ovog testa možete reći da je nekoliko momčadi vrlo izjednačeno."

Mercedes priprema poboljšanja za Bahrein

Brawn je dodao i da će unaprijeđenja tehničkog paketa Schumacheru i Rosbergu omogućiti da se u Bahreinu bore na samoj oštrici poretka.

"Tek malo zaostajemo za onim što želimo, ali mislim da smo dovoljno blizu da budemo u dometu. Imamo novi paket za Bahrein i nadam se da će on napraviti razliku," zaključio je.

Massa: Ferrari nema prednost u odnosu na suparnike

Za razliku od Fernanda Alonsa koji je dao naslutiti da je F10 prava zvijer, Felipe Massa tvrdi da Ferrari u Bahrein ne odlazi s prednošću u odnosu na suparnike.

F10 je konkurentan i pouzdan, ali nije ispred suparnika

Dvadesetosmogodišnji Felipe Massa je zadovoljan rezultatima koje je Ferrari postigao u predsezonskom pripremnom programu, no ne vjeruje da imaju prednost u odnosu na suparnike uoči prve ovosezonske utrke, koja se za dva tjedna vozi u Bahreinu.

"Zadovoljan sam testiranjima općenito, ne samo sa serijom iz Barcelone," kazao je. "U Valenciji i Jerezu smo također napravili što smo htjeli, ali čini se da će prvenstvo biti vrlo teško i konkurentno."

"Nismo niti očekivali da ćemo na prvoj utrci imati prednost i s lakoćom odnijeti pobjedu. Definitvno ne! Očekivali smo konkurentan bolid i mislim da smo to postigli. Bolid je pouzdan, ali i konzistentan i mislim da je upravo to ono što smo htjeli imati na startu sezone."

"Nismo ovdje zato da budemo predsezonski svjetski prvaci. Ovdje smo kako bismo radili na bolidu, kako bismo imali dobro prvenstvo i borili se za naslov prvaka."

Odnosi s Alonsom odlični

Massa je dodao i da odlično surađuje s novim momčadskim kolegom Fernandom Alonsom, koji je ranije izjavio da je F10 najbolji bolid kojeg je vozio u svojoj karijeri.

"Ja sam sa svima u dobrim odnosima," nastavlja Massa. "Nikad nisam imao problema sa svojim momčadskim kolegama."

"100% sam siguran i da nikad neću imati problem s Fernandom. Zajednički ćemo raditi i to je ono što je bitno."

"Inteligentan je i zna što je važno za momčad kako bismo obojica imali sjajan bolid. Ja sam također toga svjestan pa naša suradnja ide u vrlo dobrom smjeru," zaključio je.

US F1 od FIA-e traži dopuštenje da propusti cijelu sezonu?

Dobro informirani Bob Varsha je u izvještaju za SPEED Tva objavio da je momčad iz Charlottea, US F1 od FIA-e zatražila dopuštenje da propusti predstojeću sezonu.

US F1 ne može obaviti pripreme do svibnja

Specijalizirana američka televizijska postaja iz Charlottea, SPEED Tv je objavila da je momčad US F1 od FIA-e i službeno zatražila dopuštenje da propusti cijelu predstojeću sezonu, a prvenstvu Formule 1 se priključi tek sljedeće godine!

Podsjetimo, upravitelj i suvlasnik momčadi Ken Anderson je nedavno izjavio da su od FIA-e tražili dozvolu da propuste prve četiri ovosezonske utrke, nakon čega bi se, u svibnju potpuno spremni priključili Formuli 1.

Iz današnje perspektive i s obzirom na posljenjim potez američke momčadi, uz pretpostavku da su SPEED-ove informacije točne, kristalno je jasno da je Anderson i preko te izjave još jednom pokušao manipulirati.

Hurley opet potpisao jamstvo...

Da će US F1 biti spremna za 2011. navodno jamči i Chad Hurley, koji je isto tako u lipnju prošle godine stavio svoj potpis i FIA-i financijski jamčio da će se momčad pojaviti u Bahreinu za dva tjedna.

Jedino naslov prvaka može zadovoljiti Red Bull u 2010.

Vlasnik Red Bulla, Dietrich Mateschitz vjeruje da je njegova prva momčad sada etablirana na vrhu poretka Formule 1 te i ove godine očekuje borbu za naslov prvaka.

RBR među tri najbrže momčadi

Dietrich Mateschitz smatra da se Red Bull Racing i ove godine mora boriti za naslov svjetskog prvaka, budući da momčad, tvrdi on, sada pripada samom vrhu Formule 1.

"Imamo realistična očekivanja koja su iz godine u godinu napredovala," rekao je. "Prošlu godinu smo htjeli završiti među prve tri momčadi, što smo i uspjeli."

"Ove godine se želimo boriti za naslov svjetskog prvaka jer smo među tri najbrže momčadi. Sve ostalo ne ovisi o nama, nego o FIA-inim odlukama, vozačkim pogreškama, pouzdanosti, sigurnosnim automobilima i sličnim stvarima."

"Da nije bilo difuzora, Vettel bi već bio prvak"

Mateschitz je rekao i da vjeruje kako je prošlogodišnji spor oko dvostrukih difuzora naštetio njegovoj momčadi te da bi Sebastian Vettel osvojio naslov prvaka, da ga nije bilo.

"Na početku sezone, mi smo bili jedina momčad bez dvostrukog difuzora koja je mogla pratiti Brawnovu momčad. Ako u obzir uzmete da smo morali ponovno napraviti bolid i da je Vettel morao prihvatiti kaznu nakon Melbournea, vidjet ćete da smo već prošle godine mogli biti svjetski prvaci."

"Sada moramo nastaviti od tamo gdje smo stali. Nemamo garanciju da ćemo osvojiti naslov, ali to nam je cilj."

Rivalstvo vozača je prednost za Red Bull
Mateschitz je uvjeren da su Vettel i Webber spremni za novu borbu u svjetskom prvenstvu, a rivalstvo između njih dvojice jedino može pomoći.

"Dva vozača jednake snage nisu problem, nego ogromna prednost jer će se međusobno gurati do samih granica. Sebastian je prošle godine imao više pobjeda i pole positiona, ali u najbržim krugovima su jednaki. Vettel, naravno, ima iznimnu osobnost koja se pojavi jednom u nekoliko desetljeća."

"Pod njegovim pritiskom, Mark također pomiče svoje granice. Činjenica da je Vettel proizvod našeg programa mladih vozača je dodatna satisfakcija za nas," zaključio je.

Red Bull još ne planira angažirati Raikkonena u F1, tvrdi Mateschitz

Reći sada da će Raikkonen 2011. voziti za Red Bull Racing u Formuli 1 bi bilo vrlo neozbiljno, smatra vlasnik austrijske kompanije Dietrih Mateschitz.

"Radi se o čistim spekulacijama"

Vlasnik Red Bulla, Dietrich Mateschitz je demantirao glasine da Kimija Raikkonena čeka slobodno mjesto u njegovoj prvoj momčadi u slučaju da se Finac odluči vratiti u Formulu 1.

Raikkonen se ove godine, nakon što nije uspio pronaći mjesto u nekoj od momčadi Formule 1, natječe u svjetskom reli prvenstvu, gdje vozi za Citroenovu juniorsku momčad s Red Bullovim sponzorstvom.

Svjetski prvak iz 2007. je ranije najavio da tek treba odlučiti što će raditi 2011., ali nije otpisao mogućnost da WRC permanentno ostane u njegovim planovima.

"Radi se o čistim spekulacijama," tvrdi Mateschitz. "Ne znamo što Kimi misli napraviti za godinu dana. U jako smo dobrim odnosima s njim, što stvara prostor za spekulacije."

Webberov ugovor istječe na kraju ove godine

"Ali, reći vam sada da će Kimi 2011. voziti za nas ne bi bilo ozbiljno. Ako Webber ove godine bude imao vrhunske nastupe, naravno da ga nećemo nagraditi tako što ćemo njegovo mjesto u kokpitu dati Raikkonenu."

Webberov ugovor s Red Bull Racingom istječe na kraju ove godine, dok njegov momčadski kolega Sebastian Vettel ima ugovor do kraja 2012.
 
Početnik
Lewis Hamilton traži novog menadžera


anthony_hamilton_vodafone.jpg


"Menadžeri su vam zaposlenici, ali moj tata je moj tata"

O karijeri bivšeg svjetskog prvaka Lewisa Hamiltona više neće brinuti njegov otac Anthony, doznaje se od britanskog tjednika Autosport.

Iako je njihov odnos i dalje čvrst, obojica su se dogovorila da je vrijeme za promjenu budući da je Lewis sada zreliji, a Anthony zainteresiraniji za svoje vlastite poslovne pothvate, među kojima je i vozačka akademija koju upravo pokreće.

U intervjuu kojeg je dao Autosportu, Hamilton je potvrdio da traži novog menadžera te da će mu McLaren pružiti podršku u tom aspektu dok ga ne pronađe.

"Sada sam dvadesetpetogodišnjak, i mislim da je bilo neminovno da u određenom trenutku napravimo promjenu," rekao je Lewis.

"Kroz posljednjih nekoliko godina se često osvrtali oko sebe i tražili nekoga tko bi nam možda mogao pomoći sa situacijom, da nam bude vodič, da nam pomogne sa sponzorima ili s bilo čim drugim."

"Tražili smo, ali nikad se nisam dobro osjećao s drugim ljudima. Tada mi je bilo drago što mi je tata menadžer i što se brinuo o tim stvarima jer sam mu vjerovao."

"Druge menadžere angažirate kao zaposlenike, ali moj tata je moj tata. Znam da on stvari uvijek radi iz pravog razloga i da mu mogu vjerovati cijelim srcem."

"Iako smo raspravljali o angažiranju nekog trećeg, nikad nismo imali dovoljno sigurnosti da to i napravimo. Mislim da smo sada na točki iz koje ćemo napraviti taj korak za kojeg mislim da je pozitivan."

"Imam 25 godina i sada sam svoj čovjek. Već sam dugo u Formuli 1, ali ne bih uspio bez tate. Napravio je fantastičan posao, on je to odradio."

Anthony Hamilton pokreće GP Prep

Poslovni interesi Anthonya Hamiltona sada su koncentrirani na akademiju GP Prep preko koje će se brinuti o karijerama drugih vozača, među kojima su Paul di Resta i Nyck de Vries, što na neki način veseli Lewisa budući da će sa svojim ocem od sada moći imati osobniji, a manje poslovni odnos.
"Najuzbuđeniji sam zbog toga što će mi tata sada biti samo tata. Želim imati menadžera koji će se moći nositi sa stresom i svim drugim stvarima, ali s tatom želim raditi druge stvari. S njim želim ići na pivo ili na kuglanje. S njim želim ići na odmor."

"Želim ga pitati kako mu ide s GP Prep. Želim biti u prilici pričati mu o svojim iskustvima, ali kao ocu," dodao je.

"Vidite, moj tata mi je uvijek bio i menadžer i zbog tih stvari nikad nisam s njim uživao u pravom očinskom odnosu s njim još od dana kada sam bio dijete, i kada smo išli na utrke autića na daljinsko upravljanje. A to smo činili samo zbog zabave."

"To je ono što želim i zbog toga ću imati novog menadžera. Tata će me voditi i pomagati mi u tranziciji, pa čak i u odabiru, ali samo kao tata."

S obzirom na promjenu odnosa, Lewis je potvrdio i da Anthony više neće dolaziti na sve njegove utrke, kao što je to do sada bio slučaj.

Lada će se reklamirati na Renaultovim F1 bolidima

LADA_Logo_3d.jpg


Predsjednik ruske vlade, Vladimir Putin je otkrio da će njihov proizvođač automobila Lada ove godine biti zastupljena u Formuli 1, reklamirajući se na bolidima Renaultove F1 momčadi. Putinove izjave je prenijela španjolska EFE novinska agencija.

Renault je inače 25%-tni vlasnik Lade, a spomenuti ruski proizvođač je kroz posljednjih nekoliko mjeseci dobio višekratnu financijsku pomoć matične vlade.

Ekspanzija Ladinog sudjelovanja u F1 nije isključena

Prikladno u cijelom aranžmanu je i potpisivanje ugovora između Renaultove F1 momčadi i ruskog vozača Vitalija Petrova, što je, tvrdi Putin, "sjajan simbol kooperacije."

Intenziviranje Ladine participacije u Formuli 1 ne bi trebalo biti uključeno, naglasio je Putin, odlučan da podigne njezin rejting u odnosu na druge europske proizvođače s kojima se ipak teško nosi.
 
Član
Svet F1 željno iščekuje Mercedesov "super difuzor"


Očekuje se da će novi Mercedesov difuzor omogućiti Michaelu Schumacheru da pobedi na prvoj trci sezone u Bahreinu.

Prema glasinama iz padoka, kako se poslednji test u Španiji završio ovog vikenda, novi "super difuzor" će jedino biti namontiran na W01 na početku treninga u Bahreinu u petak.

Mercedesova fabrika, bazirana u Brackleyu i Schumacher završili su poslednji test u Barseloni sa zaostatkom od samo nekoliko desetina sekundi iza vodećeg.

"Neznam šta će Brawn imati u Bahreinu, ali videćemo da li je stvarno nešto novo", Ferrarijev as, Fernando Alonso izjavio je za EL Pais novine u nedelju.

"Za mene je to samo glasina, kao i za sve ostale", dodao je Španac

Medjutim, glasine o radikalno novom difuzoru postoje, posebno ako se zna da je Ross Brawn pionir kontraverznog koncepta difuzora sa kojim je došao na otvarajuću trku 2009. i imao dominantan auto.

Ali Sauberov vozač Pedro de la Rosa sumnja da će Mercedes šokirati F1 svet sa još jednim radikanim konceptom.

"Sada svi bolidi imaju super difuzore i neće biti neko iznenadjenje, jer su pravila sada razvučena od starne inžinjera", rekao je veteran.

U medjuvremenu, Red Bull je pokušao zavarati rivale i fotografe u Barseloni, postavljanjem nalepnice na zadnjem delu motora koja označava pogrešan poklopac izduvne grane.
 
Početnik
Felipe McGough tvrdi da je US F1 prevario i Miloša Pavlovića


"US F1 prevario FIA-u, FOTA-u, FOM, zapolenike, Lopeza i Pavlovića"

Menadžer argentinskog vozača Jose Marije Lopeza, Felipe McGough je kritizirao Kena Andersona, jednog od upravitelja momčadi US F1, za kojeg tvrdi da je glavni krivac za njezin krah.

"Najveći krivac za sve ovo je Ken Anderson," rekao je McGough, prenosi Autosport.

"Ti su ljudi prevarili FIA-u, FOTA-u, sve momčadi, FOM, sve svoje zaposlenike, Pechita Lopeza, Miloša Pavlovića, kao i sve druge vozača s kojima su potpisali za ovaj projekt."

"Gledajte, ne radi se samo o tome da su prevarili jedino nas. Situacija US F1 u Europi je skandalozna među momčadima jer Formula 1 zbog nje izgleda vrlo loše. Argentina je samo maleni dio problema koji je vrlo, vrlo velik za Formulu 1."

FIA-ina inspekcija utvrdila da je u US F1 sve super

McGough je rekao i da nije bio svjestan problema kada je Lopez potpisivao ugovor sa US F1.

"Ugovor smo potpisali samo 48 sati nakon što je FIA u Charlotte poslala inspektora koji je potvrdio da projekt napreduje."

Lopez napokon slobodan

McGough je potvrdio da se Lopez napokon oslobodio ugovora sa US F1 te da bi uskoro trebao postati rezervni vozač u momčadi Hispania Racing.

"Cijeli dan smo proveli u razgovoru s njima. Konačno smo dogovorili oslobađanje ugovora. Sastali smo se s Kenom Andersonom, predstavnicima Chada Hurleya, Peterom Windsorom i odvjetnicima momčadi."

"Situacija je bila vrlo kompleksna jer oni nisu prekršili ugovor, ali smo mi znali da neće biti spremni za Bahrein. Stoga smo morali pronaći soluciju u kojoj Jose Maria ne bi bio vezan za momčad i kako bi mogao pronaći alternativu."

"A sve što smo postigli, postigli smo nakon jako puno sati iscrpljujućih pregovora."

Windsor dolazi u Argentinu

U zaključku intervjua, McGough je potvrdio da je Peter Windsor obećao posjetiti Argentinu te se tamo ispričati i ponuditi prihvatljivo objašnjenje.

FIA zabranila robote za promjenu guma

massa_test_pit_top.jpg



FIA zabranila robote za promjenu guma

Učinkovitost mijenjanja guma prilikom zaustavljanja u boksu postao je jedan od značajnih čimbenika za postizanje prednosti tijekom utrke. FIA-ina komisija za Formulu 1 u posljednjem je izdanju tehničkog pravilnika i to u članku 23.1 C naglasila nekoliko točaka koje su u široj javnosti prošle gotovo nezapaženo: «zabranjeni su svi asistirajući uređaji za povećanje brzine zamjene bilo kojeg dijela automobila tijekom zaustavljanja u boksu». Ne radi se, naravno, o tome da bi se zabranili pištolji za odvijanje vijaka, ali su najbogatije momčadi ipak radile na različitim projektima. Jedan od njih je i onaj s četirima mehaničkim robotima kojima bi se upravljalo fotoćelijama, a koji bi zamijenili gume 50% brže od ručnoga rada (!), pa sve do radarskog sustava koji bi omogućio vozačima da se zaustave na idealnome mjestu gdje su smješteni pištolji i podizači. «Trenutak zaustavljanja», rekao je Giorgio Ascanelli, tehnički direktor Toro Rossa, «uvijek je odlučujući za brzinu intervencije u boksu. Često se vozači zaustavljaju pola metra dalje od onog na kojem je predviđena intervencija, a na kojem su smješteni podizači i pištolji. Uređaj koji bi omogućio vozačima da se zaustave milimetarskom preciznošću, omogućio bi uštedu vremena kojom bi se možda u boksu uspjelo napredovati u redoslijedu. Sada sve momčadi nastoje poboljšati brzinu intervencije pri promjeni guma, ali bez pomoćnih uređaja. Trenutak u kojemu se najviše gubi vrijeme nije onaj u kojemu se mijenjaju gume, već izvlačenje stražnjeg podizača pri čemu redovito smeta stražnji stabilizator».

Izmjena guma će trajati oko tri sekunde

FIA je zabranila hidraulične podizače poput onih koji se koriste na GT i automobilima utrka izdržljivosti, a njima se upravlja komprimiranim zrakom te se automobil podiže u trenutku zaustavljanja. Komisija F.1 promijenila je i sportski pravilnik glede zamjene guma, koji je stupio na snagu poslije Velike nagrade San Marina 1994., kada je Alboretov Minardi izgubio kotač u boksu, prouzročivši nesreću u kojoj je teško ranjen jedan od mehaničara. Poslije ovoga događaja uvedeno je pravilo da osigurač kotača mora mehaničar ručno učvrstiti. Sada je to pravilo promijenjeno i može se obaviti mehanički. To je dalo maha najboljim momčadima u pronalaženju novih načina odvijanja vijaka. Ferrari je u tome otišao najdalje, izumivši nove pištolje koje automatski aktiviraju i osigurač, čime je odstranjena ručna intervencija. «Sve do 2009. dolijevanje goriva trajalo je dulje od zamjene guma, stoga brzina u zamjeni kotača nije bila od tolike strateške važnosti», izjavio je Ascanelli, «dok se sada traži apsolutna učinkovitost. Novim načinom automatskog stavljanja osigurača, vremena zamjene kotača trebala bi se smanjiti za otprilike 25%. Brza zamjena guma trebala bi trajati samo tri sekunde, za razliku od četiri, koliko je trajala ranije». Kao što je već uobičajeno u NASCAR seriji, momčadi odabiru posebne mehaničare za ovu operaciju za koju se sada zahtijeva tjelesna brzina koja bi mogla biti od temeljnog značenja.

Ferrarijev i McLarenov projekt mini-piste

Prema mišljenju mnogih, FIA je dobro učinila što je svojim pravilnikom spriječila moguće tehničke degeneracije na kojima su pojedine momčadi radile i koje bi mogle dovesti tko zna kamo. Dvije momčadi posebice – Ferrari i McLaren – razvijali su projekt prema kojemu bi se mjesto zaustavljanja u boksu pretvorilo u svojevrsnu mini-pistu, poput one za spuštanje zrakoplova, gdje bi točna mjesta zaustavljanja u odnosu prema podizačima, pištoljima i mehaničarima bila milimetarski definirana i to korištenjem radarskog sustava. Možda ovo izgleda poput ludosti, no momčadi su spremne učiniti sve samo da bi u boksu stekle potrebnu prednost.

Kada se govori o hidrauličnim podizačima, potrebno je spomenuti da se u vremenima Grupe C, kada su automobili težili 900 kilograma, nerijetko dogodilo da je prototip izgubio na stazi čitav hidraulični uređaj. Uzevši u obzir poskakivanja automobila Formule 1 preko rubnjaka i to bi se moglo lako dogoditi. No u tom slučaju onaj vozač koji bi se susreo s takvim predmetom naišao bi na mnogo veće probleme i posljedice od onih koje su snašle Massu kada ga je pogodila opruga prošloga ljeta u Hungaroringu.
 
Početnik
FIA objavila finalni spisak timova za sezonu 2010


20100303185036_photo_0.jpg


Međunarodna automobilska federacija (FIA) u sredu je objavila aktuelizovani spisak timova i vozača za novu Formula 1 sezonu. Na "entry list" se nalazi 12 timova, a sa prvobitne liste nedostaje tim US F1. To znači da će na startnom gridu u Bahreinu biti 24 bolida...



"Tim US F1 nedostaje, jer je vođstvo tima potvrdilo da tim nije spreman za start. Nakon razmatranja različitih opcija, FIA potvrđuje da zbog malog vremenskog perioda do starta sezone, nije moguće uključiti drugi tim koji bi zamenio US F1. U najbližim danima, FIA će objaviti detalje novog procesa za izbor kandidata za slobodno mesto za 2011. godinu." - stoji u saopštenju najvišeg organa svetskog motorsporta.

Oficijelni spisak timova nam potvrđuje da će tim Campos nositi naziv HRT F1 TEAM, a tim BMW Sauber će u imenu ipak imati skraćenicu BMW.

Lista Formula 1 timova i vozača za sezonu 2010:

1. Jenson BUTTON (GBR) VODAFONE McLAREN MERCEDES (GB)
2. Lewis HAMILTON (GBR) VODAFONE McLAREN MERCEDES (GB)

3. Michael SCHUMACHER (D) MERCEDES GP PETRONAS FORMULA ONE TEAM
4. Nico ROSBERG (D) MERCEDES GP PETRONAS FORMULA ONE TEAM

5. Sebastian VETTEL (DEU) RED BULL RACING (AUT)
6. Mark WEBBER (AUS) RED BULL RACING (AUT)

7. Felipe MASSA (BRA) SCUDERIA FERRARI MARLBORO (I)
8. Fernando ALONSO (ESP) SCUDERIA FERRARI MARLBORO (I)

9. Rubens BARRICHELLO (BRA) AT&T WILLIAMS (GB)
10. Nico HÜLKENBERG (D) AT&T WILLIAMS (GB)

11. Robert KUBICA (POL) RENAULT F1 TEAM (FRA)
12. Vitalij PETROV (RUS) RENAULT F1 TEAM (FRA)

14. Adrian SUTIL (D) FORCE INDIA F1 TEAM (IND)
15. Vitantonio LIUZZI (I) FORCE INDIA F1 TEAM (IND)

16. Sébastien BUEMI (CH) SCUDERIA TORO ROSSO (I)
17. Jaime ALGUERSUARI (ESP) SCUDERIA TORO ROSSO (I)

18. Jarno TRULLI (I) LOTUS RACING (MAL)
19. Heikki KOVALAINEN (FIN) LOTUS RACING (MAL)

20. ? HRT F1 TEAM (ESP)
21. Bruno SENNA (BRA) HRT F1 TEAM (ESP)

22. Pedro DE LA ROSA (ESP) BMW SAUBER F1 TEAM (CH)
23. Kamui KOBAJAŠI (J) BMW SAUBER F1 TEAM (CH)

24. Timo GLOCK (DEU) VIRGIN RACING (GB)
25. Luca DI GRASSI (BRA) VIRGIN RACING (GB)
 
Član
Schumacher bi vozio treći Ferrari


Da je kojim slučajem ferrari dobio dozvolu za treći bolid ove sezone, Michael Schumacher bi bio za volanom.

To je priznanje koje je dao dugogodišnji menadzer Michaela Schumachera Willi Weber.

"Verujem da je treći Ferrari odobren, uz dužno poštovanje prema Mercedesu, Schumacher bi promovisao Ferrarije, ne Mercedese," Luca di Montezemolo izjavio je u Januaru.

U razgovoru sa Nemačkim Auto Bildom, Weber je potvrdio Montezemolove reči, tako što je dogovorio " naravno" kada je upitan da li bi Ferrarijeva ponuda bila prednost.

"Veza sa Ferrarijem je bila i još uvek je ekstremno jaka," izjavio je, " tako da mu nije bilo lako odvojiti se od njih".

Weber je rekao da će 2010 sa Mercedesom za Schumachera biti "pripremna" za 2011 i osvajanje titule.


Hakkinen ili Brundle biće novi menadžer Hamiltonu



Mika Hakkinen mogao bih postati novi menadžer Lewisu Hamiltonu.

Ove nedelje objavljeno je da Antony Hamilton više neće biti menadžer svom sinu Lewisu.Finac, Hakinen (41) penzionisao se iz F1 posle 2001. sa dve titule svetskog šampiona.

Bivši vozač McLarena sada je član Aces Group iz Monaca, koju sada vodi njegov dugogodišnji menadžer Didier Coton.

Btinaski Dailu Mail navodi da se Hakkinen i Hamilton "odlično slažu".

"To je na Lewisu i timu", izjavio je Francuz za novine. " On se odlično snašao u timu". "Ali, ako me pita da se umešam, definitivno ću biti zainteresovan".

Još jedan potencijalni menadžer Hamiltonu mogao bi biti Martin Brundle, koji je nekad držao karijeru Davida Coultarda.

Daily Mail navodi da su McLarenov vozač iz 1994. i komentator BBC-ja "neutralni" kada su kontaktirani, ali je rekao da će definitivno biti kandidat.
 
Početnik
nista to nije cudno,kad su Rusi utrpali svog vozaca u RENAULT i jos platili da ga uzmu...:icon_biggrin:
 
Član
Charlie Whiting će ispitati dizajn McLarenovog krila


Tehnički delegat FIA-e Charlie Whiting ispitaće dizajn McLarenovog zadnjeg krila.

Polemiku oko legalnosti započeo je ranije ove nedelje Christian Horner. McLarenov dizajn navodno omogućava kanalisanje vazduha kroz prorez i time omogućava veće brzine na pravcu.

Šef Red Bulla je rekao da je i Ferrari zainteresovan za McLarenovo krilo.

Britanski Daily Mail je objavio da će Whiting koji je između ostalog i stalni direktor trka posetiti sedište McLarena u Wokingu u petak.

"Krilo se dosta razlikuje od ostalih i inovativno je", izjavio je šef McLarena Martin Whitmarsh.

"Bili smo u kontaktu sa Charlijem Whitingom proteklih meseci kako bi smo bili sigurni da je krilo legalno. Rečeno nam je da jeste."

The Telegraph je objavio da Ferrari nema nameru da ulaže dalje proteste već će se složiti sa Whitingovom procenom.

"Nismo zabrinuti oko legalnosti krila, ali nas je McLaren sam pozvao da pregledamo auto i utvrdimo da je sve legalno", izjavio je potparol FIA-e.
 
Početnik
Promjena staze u Bahreinu će poboljšati utrku

c29_front_small.jpg


Vozač BMW Saubera, Pedro de la Rosa smatra kako će novi izgled staze u Bahrainu poboljšati spektakl utrkivanja.

Početak F1 sezone će započeti na proširenoj stazi u Bahrainu, a proširenje uključuje dodatnih osam zavoja na kojima su prijašnjih godina bile zone izljetanja. De la Rosa smatra da će ekipe morati imati potpuno drukčiji pristup stazi i da će to samo povećati broj pretjecanja na stazi.

"Mislim da će promjene na stazi značiti i promjene u postavkama i trebat ćemo tražiti veći downforce. Mislim da će novi izgled omogućiti više pretjecanja. Imat ćemo tri duge ravnine, nakon kojih slijede zavoji sa snažnim kočenjem," rekao je.

De la Rosa vjeruje da ima konkurentan bolid

Iako se staza promijenila, De la Rosa smatra kako će Sauber imati konkurentan bolid, nakon što je na testiranjima bio redovito blizu vrha poretka.

"Napravili smo četiri dobra testa na tri različite staze i prilično sam uvjeren u dobar rezultat. Jedva čekam povratak utrkama na stazi u Bahrainu. "

Schumacher očekuje vodstvo od početka

schumacher_barcelona_black_helmet.jpg



Mercedes u Bahrein dolazi s extra dodacima

Michael Shumacher očekuje da vodi od početka prve utrke, ali šef ekipe Ross Brawn upozorava da auto vjerojatno neće odmah zadovoljiti Schumacherova očekivanja.

Nakon četiri tjedna testiranja, Mercedes je po nekim procjenama bio za nijansu sporiji od svojih glavnih rivala Ferrarija, Red Bulla i McLaren-Meredesa. No, Schumacher očekuje da će mu novi difuzor kojeg će Mercedes predstaviti u Bahreinu donijeti potrebnu razliku da se bori za pobjede.

''Uvijek je teško predvidjeti formu ekipa u predsezonskim testiranjima, ove sezone najteže, ali posljednji test u Barceloni je pokazao da bi trebali biti konkurentni'', rekao je Schumacher.'' U Bahrain ćemo doći s extra dodacima, koji bi nam trebali omogućiti da budemo u vodstvu od početka sezone, tj. u vodećoj grupi. ''

Brawn najavio snažan razvojni program

Iako, Ross Brawn smatra ekipa možda neće biti vodeća na početku sezone 2010.

''Odradili smo jak testni program prije početka sezone, ali nismo dostigli potrebnu razinu na pripremama koju smo željeli uoči Bahraina,'' rekao je. '' Auto je pokazao obečavajuću brzinu, i imamo snažan razvojni program za sezonu, ali moramo raditi puno, kako bismo osigurali borbu za naslov. ''

HRT predstavio svoj bolid

hrt_presentation_2.jpg


HRT bolid otkrio u Murciji

Samo tjedan dana prije početka nove sezone Formule 1, nova momčad HRT je u četvrtak u španjolskom gradu Murciji otkrila svoj bolid.

Osim prezentacije bolida i vizualnog identiteta, momčad HRT je službeno predstavila i svog novog vozača, Indijca Karuna Chandhoka.

Bolid za momčad HRT je dizajnirao i konstruirao talijanski proizvođač Dallara, a s obzirom na vrlo neizvijesnu financijsku dramu koja je trajala sve do prije nekoliko dana, HRT nije obavio niti jedan predsezonski test.

Kako momčadi više ne smiju testirati do početka sezone, vrlo je vjerojatno da će HRT-ov bolid debitirati tek na prvom slobodnom treningu u Bahreinu.

Kolles vjeruje da će biti najbolja nova momčad
Prilikom predstavljanja bolida, direktor momčadi Colin Kolles je izjavio da vjeruje kako momčad ima sve predispozicije da bude najbolja od novih momčadi.

"Uzbuđen sam zbog naše vozačke postate i nevjerojatnog truda i strasti kojima sam svjedočio dok je cijela momčad dolazila do ove točke," rekao je Kolles.

"U rukama imamo sve alate da postanemo najuspješnija nova momčad u Formuli 1 ove godine."
"U momčadi postoje razvojni i problemi vezani uz ljudske resurse, ali na pragu smo prijelomnog dolaska u Formulu 1, a sljedeća sezona će biti veliko učenje za sve nas."

"Osvojiti bodove na prvoj utrci bi bilo ostvarenje sna za nas, ali fokusirani smo na postepeni napredak i razvoj forme s odmakom sezone," zaključio je.

hrt_presentation_1.jpg


McLaren siguran u legalnost svog MP4-25



mp4-25_rear_wing_top.jpg



Red Bull nezadovoljan McLarenom

Direktor Red Bull Racinga, Christian Horner je najavio da će njegova momčad od FIA-e zatražiti očitovanje o legalnosti McLarenovog stražnjeg krila, a dodao je da ni njegovom izvedbom nije zadovoljan ni Ferrari.

"Puno je komešanja zbog McLarenovog stražnjeg krila," rekao je Horner. "Na njemu imaju prorez zbog kojeg na pravcima mogu brzo potegnuti."

"Mislim da će sve biti riješeno prije prve utrke. Od FIA-e smo zatražili očitovanje, ali mislim da je Ferrari po tom pitanju čak i više uzbuđen od nas."

Mclaren tvrdi da je MP4-25 legalan

S druge strane, McLaren je siguran da je njihov MP4-25 u potpunosti legalan te da u svim aspektima udovoljava ovogodišnjem tehničkom pravilniku.

"Potpuno smo sigurni da je naš bolid kompletno legalan i nismo svjesni protesta koje spominjete. Zapravo, jutros smo razgovarali s Ferrarijem koji također ništa ne zna o protestu."

Britanski tjednik Autosport je na svojim internetskim stranicama objavio da Ferrari nema namjeru alarmirati FIA-u niti uložiti službeni protest protiv McLarena.

Ken Anderson objašnjava zašto US F1 neće biti na gridu


anderson_windsor_paddock.jpg


Anderson prekinuo dugotrajnu šutnju

Upravitelj momčadi US F1, Ken Anderson je napokon prekinuo dugotrajnu šutnju te pokušao objasniti zbog čega se momčad neće pojaviti na gridu u Bahreinu, uz istodobno izražavanje toplih nadanja da će im FIA dozvoliti da ponovno pokušaju za sljedeću godinu.

U intervjuu kojeg je dao nekoliko sati prije nego je FIA objavila definitvnu listu natjecatelja za 2010., a iz koje je vidljivo da US F1 više niti nema mjesto na gridu, Anderson je pokušao sugerirati da su pripreme njegove momčadi za 2010. omele dugotrajne i iscrpljujuće političke borbe koje su se između FIA-e i FOTA-e vodile tijekom prošle godine.

Posljednji udarac momčad US F1 je doživjela sredinom siječnja, kada je jedan od ključnih sponzora odustao od planiranog partnerstva.

"Način na koji su se karte posložile u siječnju nas je unazadio," tvrdi Anderson, koji je kroz proteklih nekoliko tjedana pregovarao i s Camposom, Stefanom i Toyotom, pokušavajući pronaći način za eventualni spas US F1. "Nakon svega toga, više uopće nema smisla truditi se za ovu godinu kada smo propustili testiranja koji tijekom sezone više nema."

"Nema smisla propuštati utrke i onda se pojaviti samo zato da bismo se pojavili," dodao je. "To bi bilo loše ne samo za nas, nego za sve."

"Svim novim momčadima je bilo vrlo teško doći do prvih testova. Ali, nakon što sezona krene, postaje vrlo teško riješavati probleme, ako ih imate jer nema testiranja."

US F1 ima velike planove za 2011.
Anderson i US F1 još uvijek čekaju FIA-in odgovor o tome hoće li dobiti drugu priliku za 2011., no specijalizirani strani tisak tvrdi da se to neće dogoditi.

U tom slučaju, pribojava se Anderson, US F1 će se kompletno ugasiti. Ali, ako dobiju priliku, uopće ne sumnja da će se pojaviti na startu sljedeće sezone.

"Želimo se regrupirati, završiti bolid za 2011., testirati krajem ljeta nakon čega ćemo doista biti spremni za sljedeću godinu. Ironija situacije je ta da smo svoju pristupnicu ispunili u prosincu 2008. i da smo do sredine ožujka morali nešto znati."

Gubitak od 4 mjeseca zbog političkih ratova

"U zgradu (u Charlotteu) smo došli u ožujku, spremni za posao. No, ako se prisjetite prošle godine, vidjet ćete da je to bio period kada je puklo između FIA-e i FOTA-e, između momčadi s ograničenim proračunom koje su ratovale protiv onih koje nisu htjele ograničeni proračun."
"Nakon toga su svi koji su htjeli ući u Formulu 1 pokušali aplicirati pod ograničenim proračunom... a FIA-ino odobrenje nismo dobili sve do 12. lipnja. Concorde sporazum iza toga nije potpisan, a to je trajalo sve do 31. srpnja. Nikad nije jednostavno nadoknaditi četiri mjeseca, ali bili smo u granicama rasporeda sve do sredine siječnja, kada su iskrsli problemi sa sponzorima koji su nas zakočili."

Anderson vjeruje da FIA neće namjerno blokirati planove njegove momčadi za 2011., premda je i sam priznao da je skeptičan oko budućnosti ukoliko uskoro ne dobiju odgovor.

No, britanski Autosport piše da je FIA već otpisala mogućnost da Andersona i US F1 automatski čeka mjesto na gridu u 2011.

FIA podržava US F1, smatra Anderson

"Mislim da ćemo 'da' ili 'ne' od FIA-e dobiti relativno brzo. Nikome ne koristi da ovo prolongiramo."

"Pokazali su veliko razumijevanje i bili su nam velika pomoć. Nitko nije sretan zbog ove situacije. Ja definitvno nisam dojma da postoje osvetničke namjere ili da nas žele ugasiti. U ovo smo investirali puno vremena i novca te smo izgradili pravu F1 tvornicu s puno zaposlenika."

"Ako nas FIA odbije gotovi smo. Doista možemo napraviti sjajan posao za sljedeću godinu. Ova je godina ionako bila samo limitacija štete. Dali smo sve što smo mogli, ali ako i najmanje zakasnite više ne možete nadoknaditi zaostatak."

"Oni nas razumiju, da. Ponudili smo im soluciju za to kako možemo biti u Formuli 1 sljedeće godine."
"Znali su za naš poslovni plan od prošle godine, a prošlog tjedna ovdje je bio i Charlie Whiting. Napravili smo upravo ono što smo i rekli da ćemo napraviti. U tvornici je bilo nekoliko zaposlenika iz CFD odjela, izradili smo dijelove koje smo morali, a neke su napravile i druge kompanije. Nema sumnje u to da možemo napraviti bolid, jedina je nedoumica možemo li to izvesti u sljedećih 30 tjedana, ili koliko nam već vremena za to bude potrebno."

Peter Windsor i Chad Hurley su i dalje u US F1

Unatoč različitim spekulacijama, Ken Anderson tvrdi da Chad Hurley i Peter Windsor ostaju dio US F1. "Činjenica je da nas nitko nije napustio. Svi su još uvijek tu. Istražujemo različite opcije i ne zovemo medije za svaku sitnicu. Trudimo se ostati ispod plahte."
"Sa Chadom se čujemo svakodnevno i bio je sjajan. Chad je napravio sve što je obećao. Uložio je novac i doveo nas je u situaciju odakle možemo sudjelovati na utrkama. On nikad nije bio sponzor momčadi, to nije bilo niti dogovoreno."

"Još 15. siječnja smo bili točno ondje gdje smo rekli da ćemo biti. Ali, kada se zaposlenici nisu pojavili, uključio se alarm. Žonglirao sam da ih zadržim na okupu, ali nisam to uspio napraviti dovoljno brzo."

"Peter je sada u Engleskoj, gdje i stanuje. Posljednja tri mjeseca je bio ovdje u hotelu."

"I dalje smo na čekanju da vidimo što će FIA reći jer drugo ništa ne možemo. Nema smisla trošiti novce na završetak bolida, ako njihov odgovor bude negativan. Ako bude pozitivan, svi se na posao vraćaju do kraja tjedna."

US F1 ima spremne nove investitore

U zaključku intervjua, Anderson je rekao i da US F1 već ima nove investitore koji su spremni financirati njihovu novu avanturu za 2011., ali za to će im prethodno trebati FIA-ino odobrenje.

Novinari su ga pitali i je li Chad Hurley namjerava ostati aktivni dio momčadi u slučaju pozitivnog odgovora Svjetske automobilističke federacije.

"Chad će sudjelovati," rekao je. "No neće on osigurati sav novac. Imamo i druge investitore koji žele kupiti dio kompanije, ali u Chadovom je interesu da ostane involviran ukoliko nastavimo raditi. On je tu, ali neće financirati cijelu stvar. Već imamo spremne investitore koji će to napraviti."
 
2008-me sam bio u melbornu i gledao f1, i divio im se, za razliku od sad, samo je 2 godine proslo a gade mi se........................totalna glupost.
bolje gledati balet:lol:
 
Top