Vijesti iz F1

Vijesti iz F1

Početnik
Red Bull predviđa zaustavljanja u boksu kraća od 2 sekunde


rbr_mechanics.jpg


Momčadi Formule 1 su tijekom predsezonskih priprema intenzivno trenirale i pokušavale unaprijediti brzinu promjene guma, a neslužbeni rekord drži momčad Red Bull Racing, čijih je 18 mehaničara gume uspjelo promijeniti za svega 1.8 sekundi.

U intervjuu kojeg je dao Mirroru, direktor austrijske momčadi Christian Horner je rekao da će ove godine zaustavljanja kraća od 2 sekunde biti normalna.

"Odradili smo nekoliko zaustavljanja kraćih od dvije sekunde. Dečki su bili poput munje," rekao je Horner, dodavši da je Red Bull Racing intenzivno trenirao svoju momčad za što bržu promjenu guma.

Znanstveniji pristup problemu

"Dečki su tijekom zime trenirali kao ludi. Izgubili su težinu i sada su okretniji u procesu. Od studenog svakodnevno rade u teretani u 12 i 16 sati."

"Uvijek smo bili brzi, ali sada cijelom problemu pristupamo na znanstveniji način," zaključio je.

Red Bull Racing treninra zaustavljanja:

<object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/lK8bcHtyJy0&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/lK8bcHtyJy0&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>

Massa kritizira nove momčadi

massa_coc_pre_season.jpg


Nove momčadi kao prijetnja sigurnosti

Ferrarijev vozač Felipe Massa je izjavio da su nove momčadi loše za Formulu 1, a tvrdi i da bi njihov prespori tempo mogao ugroziti vodeće vozače, što znači da su i prijetnja sigurnosti.

"Samo se nadam da nećemo biti u opasnosti," izjavio je Massa za talijanske novine Corriere della Sera, a članak se naknadno pojavio i na Ferrarijevim internetskim stranicama.

"Šest ili sedam momčadi se nalazi unutar jedne sekunde, dok te momčadi kasne četiri sekunde iza svih drugih. To nije dobro za sport, a ni za njih. Kao da imamo dva različita prvenstva."

"Oni će također patiti, baš kao i mi kada se nađu ispred nas na kvalifikacijama," dodao je.

HRT uvjeren da će biti brži od Lotusa i Virgina

Lotus i Virgin su na predsezonskim testiranjima za vodećim vozačima kasnili i do nekoliko sekundi po krugu, no iz dvije spomenute momčadi su poručili da će s protokom vremena i većom kilometražom biti brži.

Treća nova momčad, HRT F1 nije obavila niti jedan predsezonski test, no oni su uvjereni da će u samom startu biti brži od Lotusa i Virgina.

Ferrari regrutirao nove mlade vozače u svoju akademiju


sf_logo_big.jpg




Bortolotti, Zampieri i Marciello dolaze u Ferrari

Ferrari je objavio da će u svoju akademiju mladih vozača, nakon Julesa Bianchija, uključiti još i Daniela Zampierija, Mirka Bortolottija te Raffaelea Marciella.

Bortolotti i i Zampirei su već ranije testirali Ferrarijeve F1 jednosjede, što im je bila nagrada za osvojene naslove u talijanskom prvenstvu Formule 3 iz 2008. i 2009.

Nakon nastupa u Formuli 2 prošle godine, Mirko Bortolotti će ove godine voziti u novom prvenstvu GP3 za momčad Addax, dok će Zampieri voziti za momčad Pons u Formuli Renult 3.5.

Marciello, petnaestogodišnji karting vozač, će u 2010. voziti u Formuli Abarth, talijanskom prvenstvu jednosjeda koje je do sada imalo naziv Formula Azzurra.

Nagrada za prvaka Formule Futura FIAT

Osim novih vozačkih imena, Ferrari je objavio i da će sljedeći prvak prvenstva Formula Futura FIAT, koja se vozi u Brazilu, automatski postati član njihove akademije.
 
Član
Coultard podržao Ferrari u kritikovanju novih timova

David Coultard izjavio je da je zabrinut zbog debija 3 nova tima u 2010.

Škotski veteran, sa 13 pobeda i skoro 250 GP trka, rekao je da ga "standard" Virgina, Lotusa i HRT-a "mnogo" zabrinjava.

Coultard (38), napisao je u svojoj kolumni za Daily Telegraph da podržava Ferrari, koji je nedavno oštro kritikovao nove timove.

"Moram priznati, da se slažem sa Ferrarijevim pogledom na stvari", rekao je bivši McLarenov i Red Bullov vozač.

"Formula 1 nije završna škola, ili dodjete pripremljeni ili se pripremite za propast. Ovo je sam vrh svetskog moto sporta", rekao je Coultard.

Coultard je izjavio da je zabrinut za nove timove, uključujući i propast USF1, impulsivnim izjavama Stefan GP-ja i preuzimanjem HRT-a od Camposa pre nego što je sve počelo.

On je izjavio da je sve ovo "loša reklama za F1".

"Da li je svet poludeo? F1 je opasan sport, i tražiti od timova da se pojave u kvalifikacijama u petak bez ikakvog testiranja je neodgovorno", dodao je Coultard.

"Čak i ako novi timovi prodju bez problema u Bahreinu - a nadam se da hoće - biće miljama daleko od brzine drugih timova."

On savetuje HRT-ove novajlije Bruno Sennu i Karun Chandhoka, koji će debitovati u Bahreinu u Španskom timu u petak, da "voze što je brže moguće".

"Jedna od najopasnijih stvari koje možete uraditi u F1 je da vozite sporo na trkačkoj liniji", izjavio je Coultard.

Massa očekuje Ferrarijev najbolji start sezone nakon puno godina

Felipe Massa, koji već tradicionalno bilježi odustajanja i probleme na startovima sezona, vjeruje da bi njegov i Ferrarijev početak 2010. mogao biti puno bolji...
[Image: HRWA9.jpg]
Ferrari od početka može razmišljati o bodovima

S obzirom na rezultate predsezonskog pripremnog programa, Felipe Massa vjeruje da bi Ferrari ove godine mogao imati najbolji početak sezone nakon puno godina.

"Vrlo sam zadovoljan i motiviran što smo u poziciji da prvenstvo započnemo bolje ne samo od prošle godine, koja i nije bila posebno dobra, nego i od nekoliko prethodnih godina," izjavio je Massa za Ferrarijeve službene internetske stranice.

"Čini se da smo u dobroj formi za početak prvenstva. Imamo dobar i pouzdan bolid, što je jako dobro. Jednako je dobro i to što od samog početka možemo razmišljati o bodovima."

Iako nije siguran hoće li Ferrari ovog vikenda u Bahreinu doći do pobjede, Massa je uvjeren da će Sakhir svakako napustiti s velikim brojem bodova.

"Definitvno očekujem puno bodova," dodao je. "Iako još ne znam hoćemo li biti u poziciji za pobjedu, bit će nam vrlo važno krenuti u prvenstvo u pravom smjeru. To su naša očekivanja i naši ciljevi."

Predstojeće prvenstvo će biti vrlo teško

Massa o Ferrarijevim šansama mirno govori, no istodobno ne podcjenjuje snagu njihovih suparnika.

"Osjećaj je dobar, ali stojimo na zemlji jer znamo da je ispred nas vrlo teško svjetsko prvenstvo. Na gridu je puno dobrih bolida, dobrih momčadi i dobrih vozača."

"No mogu reći da se osjećamo jako, jako dobro. Ono što smo postigli na zimskim testiranjima je jako pozitivno. Naš bolid i momčad su bili vrlo konkurentni."

"Mislim da to sve pokazuje da imamo spreman bolid za početak sezone. Moramo raditi svakodnevno kako bismo unaprijedili situaciju i kako bi bolid bio bolji sa svakom novom utrkom. Vrlo sam motiviran za to," zaključio je.

Ecclestone pozdravlja povratak borbenog Schumachera

Bernie Ecclestone predviđa da bi Schumacher mogao postati vrlo agresivan i nervozan u slučaju da se na početku sezone nađe zaglavljen u prometu.


Ecclestone smatra kako je više vozača u igri za naslov prvaka

Izvršni Formule 1 Bernie Ecclestone je izjavio kako ne vjeruje da Schumacher može ostvariti pobjedu na VN Bahraina.

''Mnogo je vozača koji imaju šansu za pobjedu ove sezone,'' izjavio je za The Times. ''Lewis, Fernando Alonso i posebno Sebastian Vettel u Red Bullu imaju velike šanse. Vettel je moj najveći favorit. No, u ovom trenutku neznamo kakvim bolidom raspolaže Michael, ali čini se da neće biti u vrhu poretka.''

Nadalje, Ecclestone smatra kako bi Schumacher mogao pokazati agresivnost ako se nađe zaglavljen u prometu. ''Svi znamo kakav je kad mu stvari ne polaze za rukom, i mogao bi izgubiti strpljenje ako se nađe zaglavljen u sredini. Ako postane borben, bit će to dobro za gledatelje i sport.''

Schumacher dao ohrabrujuće izjave za svoj website

''Ovdje sam zbog pobjede i mislim da možemo odigrati važnu ulogu u borbi za naslov. Ako na kraju osvojimo naslov, pitanja će biti drukčija, kao i uvijek u sportu. Naša ekipa je ekstremno motivirana.''

''Svi želimo pobjediti. Sezona će biti duga i teška, ali obožavam tu borbu. Zbog borbe sam se vratio u Formulu 1. Jasno sam rekao da vjerojatno nećemo biti u poziciji za pobjedu od samog početka.''

Emerson Fittipaldi se slaže s Ecclestonovim mišljenjem

Bivši dvostruki svjetski prvak Emerson Fittipaldi smatra kako Michael neće biti u borbi za pobjede u ranoj fazi prvenstva.

''Schumacher će se trebati priviknuti na promet u prve dvije ili tri utrke,'' izjavio je Fittipaldi. ''Moraš se vratiti natjecanju, a ne samo voziti brzo. Ako ima motivaciju, može se natjecati. Michael će imati odličnu opremu,'' zaključio je.
 
Član
Schumi u Mecki,Alonnso i Masa u Ferariju,Hamilton i Button u McLarenu a tu su i uvijek neugodni Vetel i Weber.Ovo ce biti sezona za pamcenje,jedva cekam.
 

MTR

Član
evo citam tamo po drugim portalima , bas kao sto kazes GTI , biti ce za pamcenje , a Ferrari je u pravu , vidjet cemo sta ce se desavati sa novim timovima , ja licno ocekujem katastrofu u pit stopu , izlazima na krivinama itd , nadajmo se samo da nece biti mrtvih glava .
 
Ja jedva cekam , u koliko pocinje utrka ??

Nikad nije bilo ovoliko timova i kvalitetnih vozackih dvojaca , mislim da ce ova sezona vratiti i stare F1 fanatike , Hamilton , Schumi , Vettel , Massa , Alonso , Button , Rosberg itd itd.

Svi imaju sanse , drago mi je cuti da je McM prosao bez problema sa zadnjim krilom , sad se nadam da ce biti kao sa Brawn-ovim difuzorom od prosle sezone :icon_smile:

evo sad sam vidio : Utrka u Baherinu pocinje u 13h u nedjelju
 
Početnik
Hamilton blago zabrinut degradacijom guma


hamilton_bahrain_friday.jpg



Nakon prva dva slobodna treninga koja su vozači u petak odvozili u Bahreinu, Lewis Hamilton je izjavio da nema pojma kako će izgledati sutrašnji grid nakon kvalifikacija.

"Iskreno, ne znam što će biti," odgovorio je Hamilton na pitanje novinara koje je zanimalo može li sutra do polea.

"Bolid kojeg imam je dobar, ali ne znam što ostali rade. Neki su možda bili malo teži, a neki lakši. Možda smo zapravo posve spori ili ozbiljno brzi, ali to nećemo saznati sve do kvalifikacija sutra."

McLaren zabrinut stupnjem degradacije guma

Hamilton je priznao i da je McLaren zabrinut brzinom trošenja i stupnjem opterećenja Bridgestoneovih guma u kombinaciji sa svojim tehničkim paketom.

"Staza je jako vruća pa je degradacija jedne i druge komponente vrlo visoka. Bolid je s malo goriva prilično isti, ali teško je reći gdje su drugi u ovom trenutku."

U nedjelju očekuju samo jedno zaustavljanje

Unatoč problemima s gumama, Hamilton ne očekuje da će na nedjeljnoj utrci u boks morati ići više od jednog puta.

"Mislim da ćemo to znati riješiti. Morate promijeniti stil vožnje i paziti u svakom krugu. Teško je znati na koja ćemo vremena pucati s puno goriva."
"Ne znate koliko možete pritiskati i hoćete li kasnije biti u situaciji da vozite tako brzo i napadate. Ako se na početku pričuvate, znači li to da možete pritisnuti u finišu? To je teško odgovoriti i još uvijek pokušavamo sve razumjeti," zaključio je.

Red Bullovi vozači su htjeli više kilometara


vettel_bahrain_side.jpg


Red Bull Racingovi vozači, Sebastian Vettel i Mark Webber su priznali da su očekivali da će na prvim slobodnim treninzima u petak odvoziti više krugova.

Vettel je tijekom današnjeg dana kompletirao svega 35 krugova, nakon čega je rekao da je bolid daleko od idealnog.

"Nažalost, danas nismo uspjeli puno voziti," izjavio je. "Staza je tijekom jutra bila zelena pa su svi samo provjeravali svoje bolide. Na drugom slobodnom treningu sam mijenjao kočnice, a Mark nije uopće mogao izići na stazu, što nikako nije bilo idealno."

"Bilo bi mi draže da sam više vozio, ali nije vrijeme Božića i više nema besplatnih poklona. Imamo puno posla, ali svjesni smo točaka koje moramo popraviti. Poradit ćemo na tome."

Webber također imao problematičan dan
Mark Webber je u drugom dijelu dana uspio odvoziti samo 12 krugova.

"Ne tako dobar dan i ne tako puno kilometara," sažeo je svoje dojmove. "Izgubili smo nešto vremena u posljepodnevnim satima. Imao sam problema s mjenjačem i napravili smo zaustavljanje iz predstrožnosti, tako da smo drugi trening ranije završili."

"Morat ćemo se regrupirati i fokusirati na treći trening i kvalifikacije. Danas smo naučili neke stvari, a Seb je provjeravao gume. Već sada vidite da će ovo biti prokleto konkurentna godina i da će se voditi velika borba," zaključio je.
 
Početnik
Whitmarsh: MP4-25 jednostavno nije dovoljno brz


hamilton_close_promo.jpg


Direktor Vodafone McLaren-Mercedesa, Martin Whitmarsh je priznao da njihov MP4-25 ipak nije dovoljno brz, nakon što su na današnjim kvalifikacijama u Bahreinu zaostali iza Red Bull Racinga i Ferrarija.

Kao što je Hamilton ranije sugerirao, Whitmarsh je također potvrdio da MP4-25 ima deficitarnu aerodinamiku, a probleme im stvaraju i neravnine na stazi.

"Moramo biti realni," rekao je. "S obzirom na činjenice koje smo vidjeli danas, čini se da ovdje ne zaslužujemo pobjedu, ali to ne znači da nećemo pokušati. Samo smo realni."

"Mislim da sam cijelo vrijeme na testiranjima govorio da je jako teško vidjeti što drugi zapravo rade. Razlika između punog i praznog spremnika je pet sekundi zbog čega je nemoguće bilo što konkretno reći. No, s pravom situacijom smo se upoznali na kvalifikacijama."

"Danas smo shvatili da svojim vozačima nismo dali najbolji bolid, ali vidjet ćemo što možemo napraviti kao momčad. Možda samo ovdje nemamo dovoljno downforcea, posebno u središnjem dijelu staze. Moramo vidjeti kako ćemo napraviti svoj posao."

"Mislim da neće biti iznenađenja. Uvijek smo znali i realno očekivali da bismo mogli biti u ovoj poziciji. No, dođete s ambicijom i ciljem da pobijedite. Mi smo sigurno došli s tim pretpostavkama, ali ambicija se nećemo odreći. Vidjet ćemo kako će stvari ići."

Button misli da je MP4-25 bolji u uvjetima utrke

Situaciju u McLarenu je komentirao i Jenson Button koji misli da se momčad za koju vozi još uvijek može za puno toga boriti.

"Mislim da će naš bolid u uvjetima utrke puno bolje funkcionirati i mislim da ćemo imati bolje rezultate nego na kvalifikacijama," optimistično je najavio.
"Kad se bolidi napune gorivom, vidjet ćemo drugačiji poredak i to će samo stvari učiniti još uzbudljivijim. Meni je, osobno, iznenađujuće vidjeti da je Red Bull tako brz. Jučer sam pričao s Markom Webberom i on je znao da će biti brzi na kvalifikacijama, dok za utrku nije bio tako siguran. Ali, opet, možda mi nije rekao cijelu istinu!"

"Baš su me iznenadili. Znali smo da će Ferrari biti brz jer im je brz bio i svaki krug kojeg su odradili od početka zimskih testiranja. Dakle, znali smo da će oni biti tako konkurentni, a pomalo sam iznenađen Felipeovim vremenom koje pokazuje da mi ipak trebamo još malo ubrzati svoj bolid."

"Čak i s bolidom kojeg sada imamo možemo biti još brži. Ja sam na trećem treningu bio prilično zadovoljan bolidom, premda to ne vrijedi i za kvalifikacije. Isprobali smo nekoliko različitih stvari, stvari koje možemo promijeniti za utrku, što je dobro. Ali, imao sam problema s balansom," zaključio je.

Alonsu drago što je Ferrari potvrdio svoju formu


alonso_bahrain_front.jpg


Na press konferenciji nakon kvalifikacija za Veliku nagradu Bahreina, Fernando Alonso je izjavio da mu j drago što je trećim mjestom potvrdio konkurentnu formu Ferrarijevog F10.

"Vrlo sam sretan i to je očigledno," rekao je. "Puno je pitanja na koja moramo odgovoriti na prvoj utrci. Zima je bila dugačka, a razlike u gorivu vrlo velike zbog čega na testiranjima i jučerašnjim treninzima nikad niste mogli znati što vam rade suparnici."

"Bili smo uzbuđeni zbog prvih ovosezonskih kvalifikacija. Nas dvojica smo među prva tri, što znači da imamo vrlo konkurentan bolid. To smo i mislili, ali morali smo to i nekako potvrditi. Ovo je bio sjajan, doista sjajan dan i mislim da je jako lijep osjećaj konačno shvatiti da se možete boriti, što niste znali sve do kvalifikacija."

Alonso želi bodove na utrci

Nakon trećeg mjesta na kvalifikacijama, Alonso je rekao da će na sutrašnjoj utrci pokušati osvojiti veliki broj bodova.

"Nikad ne znate kako ćete krenuti u novo prvenstvo koje se vozi po novim pravilima, a ja sam uz to promijenio i momčad. Sve mi je super ispalo i ovo je vrlo dobar start. Sada smo u jednakim uvjetima, kvalifikacije s praznim bolidima pokazuju prave potencijala, a današnje su pokazale da mi imamo dobar bolid."

"Bit će nam vrlo važno osvajati bodove već od prve utrke."

Ferrari nema fiksiranu strategiju za utrku

Alonso je rekao i da Ferrari za sutrašnju utrku nema fiksiranu strategiju budući da će, tvrdi on, fleksibilnost biti ključna za ovu godinu.

"Ne znam kakvu ćemo imati strategiju, ali morate biti dovoljno fleksibilni da biste razumjeli utrku, situaciju i ulazili u boks kad je to potrebno. To nećemo odlučiti ranijim planom, nego ćemo biti fleksibilni i odgovarati na situaciju," zaključio je.

Massa zadovoljan drugim mjestom


massa_bahrain_palms_back.jpg



Ferrarijev as, Felipe Massa je i zadovoljan svojim povratničkim kvalifikacijskim nastupom u Formuli 1 u kojem je pokazao da nije izgubio ništa od svoje brzine.

Drugo startno mjesto kojeg je danas izborio je još impresivnije ukoliko se u obzir uzme teška prošlogodišnja nesreća, nakon koje je slijedila dugačka pauza.

"Prije svega, čestitam Sebastianu koji je napravio sjajan posao za prvu utrku ove sezone," rekao je Massa. "Lijepo je ponovno se utrkivati, biti konkurentan i ići u pravom smjeru. Sretan sam što sam se vratio nakon onako teškog perioda."

"Utrke sam gledao preko televizije, ali puno je uzbudljivije biti u bolidu. Dobro sam se razvijao, testirao sam, vozio karting i super je što sam sada opet ovdje."
"Ako pogledate na sve što nam se događalo, ovo je dobar start. Pozitivno se osjećam jer imamo drugo i treće mjesto. Red Bull i neke druge momčadi su jake i utrka će biti teška, no sretan sam što ću se boriti na vrhu poretka."

Optimizam za sutrašnju utrku

Massa, kojeg od Vettela dijeli zaostatak tek nešto veći od desetinke, je rekao da se dobro osjeća u novom F10 te da misli da će biti jak na sutrašnjoj utrci.

"Mislim da smo jučer napravili dobar posao pripremajući se za duge stintove. Koristili smo obje gume koje smo i mijenjali. Mislim da smo na pravom putu, ali vidjet ćemo sutra što će biti."
"Puno je toga što će se dogoditi na utrci, moramo čekati. No, uistinu sam optimističan," zaključio je.

Sebastian Vettel iznenađen pole positionom


vettel_coc_dark.jpg


Sebastian Vettel je priznao da je iznenađen pole positionom kojeg je dana izborio za start Velike nagrade Bahreina, inače prve ovosezonske utrke.

Unatoč iznenađenju, dvadesetdvogodišnji Vettel je zadovoljan brzinom koju je RB6 danas demonstrirao.

"Ovo je veliko iznenađenje," rekao je. "Na zimskim testiranjima nitko nije mogao biti siguran u svoju poziciju. Bilo je jasno da su četiri velike momčadi prilično jake, ali i vrlo izjednačene."

"Iskreno, jučerašnji dan je bio jako težak za nas jer nismo odvozili onoliko kilometara koliko smo htjeli. Imali smo dugu noć, a najmanje su spavali mehaničari koji su bili odlučni i koji su se nastavili truditi od početka ovog jutra."

"Znao sam da imamo sjajan bolid, ali bilo je očito da najprije moramo složiti sve kako treba."

"Kvalifikacije su prošle prilično glatko," nastavlja. "Vrlo, vrlo sam sretan što sam na pole positionu jer dečki zbog ovoga nisu puno spavali prošlog mjeseca. Napravili smo puno testova u malo vremena i došli ovdhe u Bahrein, gdje su svi pokazali koliko su zapravo jaki. Biti prvi ovdje je jako lijep osjećaj."

Utrka je i dalje nepoznanica

U zaključku izjave, Vettel je rekao da nakon kvalifikacija ne slijedi nužno pobjeda na utrci, a još je jednom rekao i da ne zna tko će imati najbolji bolid u uvjetima utrke.

"Mislim da nitko ne zna što će se sutra dogoditi, ali moglo bi biti vrlo uzbudljivo ili vrlo dosadno," objasnio je. "A ja se baš nadam tom posljednjem! Želim mirnu utrku i mi bismo na kraju htjeli opet biti na ovoj poziciji."
"Prvi dio utrke će biti krucijalan, ali nema više tajni, jedino morate paziti na gume. Opet kažem, nitko od nas ne zna što očekivati sutra," zaključio je.
 
Početnik
Massin F10 se pregrijao i trošio previše goriva


massa_bahrain_side.jpg


Felipe Massa je rekao da je uzbuđen drugim mjestom kojeg je osvojio na svojoj povratičnkoj utrci, premda je na startu izgubio poziciju u odnosu na momčadskog kolegu Fernanda Alonsa.

"Prije svega, fantastično je što sam ovdje i zahvalan sam što je sve super ispalo," rekao je Massa na press konferenciji po završetku utrke. "Hvala bogu da sam dobro i da sam ovdje s konkurentnim bolidom, hvala svima koji su me podržavali i pomagali mi u ovom teškom periodu."

"Utrka je bila stvarno dobra i fantastična za nas. Sasvim sigurno nisam dobro startao, a u prvom zavoju sam izgubio vrlo bitnu poziciju od Fernanda. Utrka je nakon toga bila savršena za mene, kako na mekšim, tako i na tvrđim gumama."

F10 se pregrijao i trošio previše goriva

Premda mu se u završnici utrke približavao, Fernando Alonso je ipak odgovorio na Massin tempo te je ciljem u konačnici prošao s prednošću od čak 16 sekundi.

Hvatao sam Fernanda, ali onda su se kod mene pojavili problemi s temperaturom bolida koji je gutao previše goriva, zbog čega sam kroz posljednjih 25 ili 30 krugova morao paziti kako bih ga uštedio."
"Nisam više ništa mogao napraviti. Imali smo sreće s problemima koje je Vettel imao. Prošli smo ga i osvojili još malo bodova. Srećom da Hamilton nije bio brz u završnici," zaključio je.

Horner frustriran Vettelovim tehničkim problemima

vettel_bahrain_close.jpg


Red Bull Racingov direktor Christian Horner je izjavio da je "očajnički frustriran" što su tehnički problemi spriječili Sebastiana Vettela da na VN Bahreina dođe do pobjede.

"Ovo je vrlo neugodno," rekao je Horner za BBC. "U potpunosti smo kontrolirali utrku. Frustrirajue je što smo imali problem sa ispuhom ili elektronikom koji je uzrokovao gubitak snage."

"Sebastian je vozio fantastično i došao je do četvrtog mjesta koje sa sobom donosi vrijedne bodove, ali svejedno je očajnički frustrirajući način na koji se utrka razvijala. Imali smo dobru strategiju, pokrivali smo Ferrarije i pazili na svoje gume."

RB6 ide na detaljnu analizu

Horner je rekao i da ispušni sistem na RB6 nije značajno drugačiji od sistema kojeg su koristili na prethodnom modelu.

"Još uvijek ne znamo o čemu se točno radi i je li u pitanju ispuh ili neštro drugo. Moramo vratiti bolid u tvornicu i vidjeti što se dogodilo," zaključio je.

Schumacher misli da su nova pravila pokvarila show


schumacher_bahrain_pitlane.jpg


Michael Schumacher je izjavio da je uživao u svojoj povratničkoj utrci, premda smatra da novi sportski pravilnik koji uvjetuje i drugačije strategije na utrci neće biti dobar za utrkivanje i show.

Schumacher je utrku završio na šestoj poziciji, s više od 40 sekundi zaostatka u odnosu na prvoplasiranog Fernanda Alonsa.

"Radi se samo o startu nakon kojeg pazite na svoj ritam i trudite se ne griješiti," opisao je svoje dojmove britanskom BBC-ju. "Pretjecanje je praktički nemoguće, osim ako netko ne napravi pogrešku. Lewis je, primjerice, napravio jednu pogrešku i Nico ga je uspio prestići, ali mu je ovaj vratio kroz boks. To je to, to je sve."

"To je sva akcija koju ćemo, nažalost, imati u okolini pod ovakvom strategijom utrke."

"No, svejedno je bilo zabavno, posebno početak. Sada ćemo raditi kako bismo ulovili momčadi koje su ispred nas."

Problemi s gumama

Schumacher je priznao i da je tijekom utrke imao problema s gumama, ali radi se samo o tome da se tek treba naviknuti na slickove, budući da je Formula 1 2006., kada je odvozio svoju posljednju punu sezonu, vozio na gumama s utorima.

"Imamo nova pravila s novim gumama i svi se moraju nositi s tim," dodao je.

"Imao sam malenih problema, ali mislim da je to nekako normalno nakon tri godine izbivanja. Morate pronaći svoj stil i nove elemente. Momčad i ja ćemo raditi na tome," zaključio je.

Alonso u Bahreinu proslavlja "vrlo poseban" dan


alonso_bahrain_close.jpg


Fernando Alonso je danas na Velikoj nagradi Bahreina došao do svoje pobjede nakon VN Japana 2007., a to mu je ujedno i prva pobjeda koju je osvojio kao Ferrarijev vozač.

Pobjedu je posvetio cijeloj Ferrarijevoj momčadi, a za sebe je rekao da proživljava vrlo poseban dan.

"Ovo je doista vrlo poseban dan za mene. Vratiti se na vrh pobjedničkog postolja je uvijek poseban osjećaj, a s Ferrarijem je još posebniji. Ova momčad ima veliku momčad i svaki vozač očekuje pobjede kada vozi za Ferrari."

"Naša veza nije mogla početi na bolji način. Ovo je najbolja momčad na svijetu, puno smo radili tijekom cijele zime, a dečki su na testiranjima napravili fantastičan posao."

"Ipak, još ništa nismo postigli - samo smo pobijedili na prvoj utrci. Imamo dvostruku pobjedu što je fantastičan rezultat kojeg dečki u Maranellu zaslužuju jer su radili danonoćno kako bismo imali fantastičan bolid poput ovoga."

"Ovu pobjedu posvećujem svim ljudima u Italiji, mehaničarima koji su ovdje s nama i predsjedniku di Montezemolu. Ovaj rezultat je vrlo, vrlo pozitivan."

"Prve četiri utrke nisu krucijalne"

Unatoč odličnom početku sezone, Alonso je svjestan težine zadatka koji ih čeka do kraja sezone te se ne želi prerano zanositi.

"Uvijek govorim istu stvar, a to je da prve tri ili četiri utrke sezone nisu krucijalne. Na njima samo trebamo osvojiti solidne bodove za momčad, prilagoditi se na pravila, na gume i na same utrke."

"Sada se može osvojiti više bodova, ali prvi dio nije krucijalni dio prvenstva. Lijepo je biti ovdje, a za to je zaslužan fantastični bolid kojeg imamo. Mislim da će za prvenstvo biti ključna borba tijekom sezone. Imamo dobre temelje, ali moramo nastaviti raditi. Sada je vrijeme da pritisnemo," zaključio je.
 
Član
Šefovi momčadi pozivaju na promjene za bolju Formulu 1

Šefovi momčadi intenzivno raspravljaju o modifikacijama sportskog pravilnika koje bi trebale unaprijediti sportski spektakl, a u četvrtak će o tom pitanju razgovarati i na telefonskoj konferenciji.

Formula 1 je dužna vratiti uslugu svojim financijerima

Formula 1 riskira pad popularnosti ukoliko ne odgovori na mnogobrojne kritike koje su se pojavile nakon akcijom siromašne prve ovosezonske utrke vožene jučer u Bahreinu.

Viđenje je to Mercedesovog izvršnog direktora Nicka Frya, koji tvrdi da momčadi prioritetno moraju poraditi na unaprijeđenju spektakla.

S obzirom na bezbrojne političke peripetije, novi sportski pravilnik i obećanja o spektakularnom utrkivanju zbog ukidanja dolijevanja goriva, navijači, mediji, momčadi i vozači su na kraju ostali razočarani procesijskom prirodom VN Bahreina.

Sport bi, smatra Fry, trebao biti atraktivan i uzbudljiv, a posebno u godini u kojoj će se održati svjetsko prvenstvo u nogometu, kada Formula 1 tradicionalno teže privlači sponzore.

"Mislim da bi bilo loše kada bi izostala reakcija," rekao je Fry. "Mislim da smo svi vidjeli utrku koja je daleko od najuzbudljivije na svijetu. Ono što sada moramo napraviti se tiče samo nas i moramo se dogovoriti što dalje."

"Sasvim je jasno da je tehničke promjene vrlo teško uvesti, a bile bi i preskupe. No, ja mislim da bismo trebali sagledati tehnički i sportsku stranu sporta, zajedno s Bernijem i FIA-om i vidjeti što možemo napraviti."

"Najvažniji su navijači i konzumenti. To su ljudi koji plaćaju da bi dolazili na utrke ili ih gledali na televiziji. Dužni smo im prirediti dobar show i sada moramo vidjeti što bismo trebali dalje."

Rasprava o mandatornim zaustavljanjima

Na bolidima i stazama će tijekom ove godine biti gotovo nemoguće napraviti ozbiljnije i značajnije promjene, a već sada se predlaže promjena sportskog pravilnika koji se tiče načina korištenja guma.

Jedan od prijedloga je i ukidanje odredbe koja vozačima uvjetuje minimalno jednu promjenu guma tijekom utrke, što bi moglo popraviti spektakl utrkivanja uz zadržavanje pravila prema kojem vozači utrku moraju startati na gumama iz posljednjeg kvalifikacijskog segmenta, ako su do njega došli.

Momčadi Formule 1 raspravljaju i o eventualnom uvođenju pravila o minimalna dva zaustavljanja u boksu, no taj prijedlog još uvijek nema jednoglasnu potporu svih momčadi, što je uvjet za njegovu daljnju implementaciju.

Direktor momčadi Red Bull Racing, Christian Horner je rekao: "Mislim da je problem format utrka jer smo ovako u opasnosti da na svakoj utrci imamo samo jedno zaustavljanje po vozaču."

"Mislim da bismo trebali razmisliti o prijedlogu da moramo odraditi dva mandatorna zaustavljanja. Meni je smiješno da dečki treniraju kao ludi za samo jedno zaustavljanje."
"Jučer smo imali tek uvod u ono što nas čeka pa bi možda bilo dobro da to revidiramo već do treće ili četvrte utrke. Svi su mi govorili da se za to zalažem jer mi imamo problema s trošenjem guma, ali mislim da smo jučer svima pokazali da nam trošenje guma nije problem."

Nick Fry dodaje: "To je jedna od stvari koju bismo trebali razmotriti. Ranije smo odlučili da nećemo ići u tom smjeru, ali sada je to očigledno nešto što bismo trebali napraviti. Mislim da to nikome ne bi bila posebna prednost ili hendikep. Siguran sam da je to jedan od bolje pozicioniranih prijedloga na našoj listi."

Whitmarsh iznosi svoje mišljenje

Za promjenu pravila o gumama se zalaže i McLarenov direktor Martin Whitmarsh, koji je ujedno i predsjednik FOTA-e.

"Mislim da ova utrka nije bila najveći spektakl, ali svejedno mislim i da će neke utrke biti zanimljivije."

"Vjerujem da možemo otići u Australiju bez da se kladim na neku od četiri vodeće momčadi. Dakle, stvari bi doista mogle ispasti drugačije. Možemo li voziti bolje, epske utrke od ove? Da, ali to je potpuno drugi izazov."

"Gledajući na stvari iz perspektive prvenstva općenito, sve utrke će se voziti između četiri najveće momčadi. Radit će se o tome kako će se bolidi prilagoditi stazama, kako će se ljudi prilagoditi stazama i kako će vozači vozit."

"Schumacher ima 41 godinu, temperature su jučer napravile svoje i siguran sam da će on htjeti bolje rezultate. Mislim da se morate složiti da je Nico odgovorio na njegov dolazak i da ga je do sada pobijedio zbog čega sam siguran da će i dalje htjeti nastaviti s tim. Recimo, ta dva vozača su super motivirana i žele napraviti dobar posao."
"Vettel i Webber su obojica snažni, a u to da je Fernando fenomenalan vozač nema nikakve sumnje. Međutim, ni Felipe se neće prenemagati. Gledati na nerazvijeno prvenstvo je strašno uzbudljivo i interesantno, a ja se nadam da ga možemo razviti u još bolji spektakl."

Domenicali želi vidjeti još nekoliko utrka

Ferrarijev direktor Stefano Domenicali smatra da treba odvoziti još nekoliko utrka pa tek onda razmisliti o eventualnim promjenama.

"Moramo pričekati. Shvaćam stajalište svojih kolega, ali moramo vidjeti kako će se druge utrke razvijati. Situacija bi možda mogla biti sasvim različita u drugačijim uvjetima, tako da ću ja svoje mišljenje iznijeti tek nakon nekoliko utrka. Barem postoji mogućnost da scenarij bude drugačiji, pa ćemo onda znati je li ovo od jučer realna situacija ili ne."

Predsjednik izdao priopćenje povodom Ferrarijeve dvostruke pobjede

Predsjednik di Montezemolo je izjavio da je izuzetno sretan i ponosan dvostrukom pobjedom koju je Ferrari u nedjelju osvojio u Bahreinu.

Nakon jučerašnje dvostruke pobjede Scuderije Ferrari na Velikoj nagradi Bahreina, uvijek elegantni Ferrarijev predsjednik markiz Luca Cordero di Montezemolo je na korporativnim stranicama marke objavio priopćenje u kojem izjavljuje izuzetni ponos na najnovije postignuće.

"Sretan sam, ali iznad svega ponosan na svoje ljude koji su napravili izniman posao," diktira di Montezemolo. "Željeli smo ovu pobjedu nakon nekoliko mjeseci napornog rada. Ekstremno sam sretan zbog momčadi i naših navijača."

"Ferrari je uvijek Ferrari"

"Ferrari je uvijek Ferrari," nastavlja. "Drago mi je zbog mojih vozača. Alonso je startao s pobjedom, a Massa je bio brz na teškoj prvoj utrci koju je vozio nakon grozne prošlogodišnje nesreće."

"Prvo i drugo mjesto nas ohrabruju i zbog toga ćemo nastaviti raditi," zaključila je njegova ekscelencija.

Whitmarsh vjeruje da McLaren može sustići Red Bull

Martin Whitmarsh smatra da je McLaren bahreinskom GP vikendu pristupio s pogrešnim aerodinamičkim i mehaničkim postavkama na svom MP4-25.


"Red Bull nam svejedno nije bio daleko"

McLarenov direktor Martin Whitmarsh je rekao da je uvjeren kako njegova momčad može nadoknaditi zaostatak za Ferrarijem i Red Bullom.

Premda je Whitmarsh ranije otvoreno priznao da je MP4-25 sporiji od spomenutih suparnika, brzina koju je Lewis Hamilton na nedjeljnoj utrci ga je ohrabrila.

"Mislim da je ohrabrujuće što smo imali dobar start, ali nakon toga smo, nažalost, izgubili mjesto od Rosberga u prvom krugu. Od njega smo bili evidentno brži, ali ga nismo mogli prestići, što je bilo pomalo frustrirajuće. Lewis je tu izgubio puno vremena."

"Odradili smo dva sjajna zaustavljanja i svaki put smo nadoknadili po jednu poziciju, što je dobro za momčad i njezin moral. Želimo biti najbolji, a to smo jučer jasno dokazali. Nakon zaustavljanja u boksu, Lewis je bio brz na utrci."

"Naš nastup na kvalifikacijama u subotu je bio lošiji nego što je trebao. Nismo imali kvalifikacijsku brzinu, a Lewis je dobar dio utrke vozio na istrošenijim gumama u odnosu na vozače ispred koji su, doduše marginalno, bili brži za nekoliko desetinki. Ne znam kada je Vettel, koji je se isto trudio, posustao, ali svejedno nismo bili daleko od njega."

Whitmarsh smatra da je McLaren napravio pogrešku s aerodinamičkim postavkama odlučivši se za pogrešnu razinu grupa, a probleme su imali i s mehaničkim postavkama bolida, koji je bio nemiran na neravnom 6. zavoju.

Od Buttona se očekuje više u Australiji

Problematičan nastup je imao i Jenson Button, no Whitmarsh od njega očekuje bolji posao već na sljedećoj utrci u Australiji.

"Mislim da je Jenson u subotu, sasvim razumljivo, bio razočaran svojim kvalifikacijskim nastupom. Stalno je bio u prometu."

"Na utrci je bio brži od Mercedesa, ali ga nije uspio prestići, baš kao i Lewis ranije. Lewis je dobar dio utrke vozio u čistom zraku i mogao je demonstrirati za što je sposoban, dok se Jenson nikako nije našao u takvoj situaciji."

"Mislim da je njegov start bio dobar, ali siguran sam da svi želimo više od toga. Vidjet ćemo što će biti u Australiji... nadam se da ćemo tamo imati nekoliko novih dijelova na bolidu."

"Siguran sam da će i svi drugi, ali mi ćemo pokušati imati jači tempo razvoja i sigurno ćemo biti u boljoj poziciji nego prošle godine," zaključio je.
 
Član
Moguć povratak trke u Indijanopolisu

Zastupnik Indianapolis Motor Speedwaya izjavio je da je moguć povratak Formule 1 na čuvenu stazu.

Velika nagrada Sjedinjenih Američkih Država je bila održavana u Indijanopolisu od 2000. do 2007. Posle 2007. Bernie Eclestone i organizatori nisu mogli da postignu novi dogovor.

Ali ovog vikenda u Bahreinu Eclestone je izjavio da je povratak Formule 1 u Indijanopolis moguć.

"Tamo ništa nije funkcionisalo onako kako smo zamislili i potrebne su velike promene. Ali sigurno je da bi smo želeli da se vratimo tamo", reko je Eclestone dodavši da su ranije pogrešni ljudi bili zaduženi za organizaciju trke u Americi.

"Nastavljamo pregovore sa Formulom 1 i svima smo jasno stavili do znanja da želimo da organizujemo F1 trku", izjavio je zastupnik staze u Indijanopolisu čiji vlasnik više nije Tony George.

"Vraćanje Indijanopolisa u kalendar Formule 1 u 2011. trenutno deluje nerealno pošto treba razmotriti puno stvari pre donošenja konačne odluke", izjavio je zastupnik Chris Schwartz za Indianapolis Business Journal.

On je dodao da nije u potpunosti razumeo Eclestoneovu kritiku na račun organizatora koji nisu ulagali dovoljno truda u promociju trke pred istek poslednjeg ugovora sa Formulom 1.

Izveštaj sa trke: Bridgestone iz Bahreina

Tim Bridgestonea nije sakrivao zadovoljstvo i utiske posle prve trke u sezoni.

Fernando Alonso pobedio je na otvaranju sezone u Bahreinu, posle korišćenja super mekih i medijum pneumatika na novoj, dužoj stazi Sakir. Alonso je vodio ispred timskog kolege Felipea Masse kada su prešli startno ciljni pravac, sa Lewisom Hamiltonom iz Vodafone Mclarena na 3 mestu. Prva tri vozača bila su na istim startegijama.

Hiroshi Yasukawa - direktor Bridgestonea Motosporta: "Kakav odličan put da se startuje 14. sezona Bridgestonea u F1, sa odličnijm bitkama do same karirane zastave, na novom izgledu staze u Sakiru. Čestitam Fernandu na njegovoj pobedi i Ferrariju na 1 i 2 mestu.Takodje bih čestitao i Lotusu na njihovoj prvoj odvoženoj trci. Nova pravila dala su svim timovima dobar izazov i omogućila svim gledaocima širom sveta uzbudljivu prvu trku sezone."

Hirohide Hamashima - direktor Bridgestonea za razvoj guma: "Danas smo srećni sa performansama guma. Bila je to prva trka pod novim pravilima, tako da niko nije znao šta da očekuje. Sebastian Vettel je radio odličan posao sa super soft gumama na početku trke, a koristio je isti set pneumatika za kvalifikacije i najduže ih je koristio u trci od svih konkurenata. Fernando Alonso je vozio veoma pametnu trku do pobede, i uspeo je da postavi najbrži krug pred kraj trke, pokazavši da je svoje gume sačuvao na odličan način. Bilo je odlično videti Felipea Massu ponovo na podijumu. Gume su, kako se i očekivalo odigrale veliku ulogu u trci jer nema dolivanja goriva. Vozila i vozači koji su bili popustljiviji prema gumama nagradjeni su dobrim performansama. Ovo je bila tek prva od 19 trka ove sezone. Mislim da svi treba da učimo o najboljoj strategiji sa gumama, i biće zanimljivo otključati tajne za najbolje perfofmanse u dolazećim trkama."
 
Član
Ecclestone tvrdi da nema razloga za paniku

Izvršni direktor Formule 1, Bernie Ecclestone je komentirao kritike koje su se pojavile nakon VN Bahreina te je izjavio da je Formula 1 u dobroj poziciji te da opasnost od krize ne postoji.

Momčadi će biti pametnije nakon Kine

Unatoč kritikama koje su se pojavile nakon Velike nagrade Bahreina, izvršni direktor Formule 1, Bernie Ecclestone tvrdi da nema razloga za paniku zbog stanja u kojem se Formula 1 nalazi.

"Nema mjesta panici, nema krize za Formulu 1," rekao je Ecclestone u odgovoru na kritike šefova momčadi, od kojih većina što prije želi uvesti promjene. "Mislim da ništa ne možemo napraviti momentalno i ne bismo trebali srljati s promjenama."

"Imamo četiri leteće utrke i moramo vidjeti kako će one proteći, kako će im se momčadi prilagoditi i o ovom pitanju razmisliti opet tek nakon Kine."

Ecclestone tvrdi da utrka u Bahreinu nije bila najuzbudljivija zbog činjenice da se ni same momčadi nisu naviknule na nova pravila.

"Prva utrka s novim pravilima je uvijek lekcija svim momčadima," objasnio je. "Sada znaju gdje mogu napraviti povoljšanja i na kojim područjima mogu biti malo jači. Nakon toga ćemo imati više akcije."

Ecclestone predlaže ukidanje opcijske gume

Prijedlog o kojem se najčešće raspravlja je promjena sportskog pravilnika koji bi trebao sadržavati i odredbu da svi vozači moraju odraditi 2 mandatorna zaustavljanja u boksu tijekom utrke.

No Ecclestone smatra da bi se trebalo razmisliti i o drugim mjerama, poput prisiljavanja momčadi da na utrci koriste samo jednu smjesu gume.

"Neki se pitaju zašto momčadi uopće imaju opcijske gume," kaže Ecclestone. "Ako bismo im dali samo mekšu smjesu, onda bi u boks morali ići dva puta. Siguran sam da će prijedlog o mandatorna 2 zaustavljanja, što je predložio Red Bull, dobiti jednoglasnu potporu."

"Problem kojeg imamo je zapravo isti kojeg imamo već nekoliko godina jer se bolidi ne mogu pratiti zbog downforcea i pretjecati."

"Momčadi gledaju samo svoje interese"

"Momčadi to znaju, ali po tom pitanju ne žele ništa napraviti jer svaka momčad gleda samo svoje interese, a to je pobjeđivanje."

"Imao sam sastanak s momčadima i pokušao sam im objasniti prirodu našeg posla, a to je utrkivanje i zabavljanje publike. Ne radi se o igranju s računalima i jednom brzom letećem krugu," zaključio je.

Cosworth zadovoljan performansama svog CA2010

Engleski proizvođač Cosworth je zadovoljan svoj povratničkom utrkom u Formuli 1, tijekom koje je Rubens Barrichello na njihovom motoru osvojio i bod za 10. mjesto.

Cosworth zadovoljan performansama

Cosworthov glavni menadžer Mark Gallagher je vrlo zadovoljan performansama koje su motori njegove kompanije demonstrirali u svojoj povratničkoj utrci u Formuli 1.

Najbolje plasirani vozač na njihovim motorima je bio Rubens Barrichello koji je u Williamsu došao do 10. mjesta i jednog boda. Nico Hulkenberg je imao 14. mjesto, dok su Kovalainen i Trulli u Lotusu utrku završili na 15. odnosno 17. mjestu.

"Nakon puno mjeseci razvoja i implementacije našeg povratka kao dobavljača motora za Formulu 1, napokon smo se počeli utrkivati," rekao je Gallagher u ime Coswortha, koji je posljednju punu sezonu u Formuli 1 imao prije četiri godine.

"Što se tiče motora, mislim da možemo biti vrlo zadovoljni performansama CA2010 u Bahreinu jer su oba Williamsova vozača došla do cilja utrke, a Rubens je s 10. mjestom osvojio i jedan bod."

Pozitivne povratne informacije klijenata i vozača

Gallagher je rekao i da je Cosworth dobio pozitivne povratne informacije od svojih klijenata i vozača.

"Razgovarali smo s tehničkim korespondentima iz svake momčadi kako bismo osigurali da ispunjavamo svoje ciljeve i zadatke," objasnio je. "Osim toga, osobno sam razgovarao s nekoliko vozača koji su midali pozitivne i konstruktivne povratne informacije o performansama i karakteristikama CA2010."

"U Bahreinu smo akumulirali puno informacija i ta je staza prilično zahtjevna za motore. Tim naših inženjera u Northamptonu sada će to pažljivo evaluirati i analizirati."

"Općenito gledajući, ovo je solidan Cosworthov start 2010. u smislu performanse i pouzdanosti motora," zaključio je.

Sauber će zatražiti promjenu službenog naziva momčadi

Peter Sauber je otkrio da će još ove godine zatražiti promjenu službenog naziva momčadi, nakon čega bi se BMW-ovo ime trebalo prestati vezati s njima.

Pitanje je vremena kada će Sauber uputiti zamolbu za promjenu imena

Iako se proizvođač automobila BMW povukao iz Formule 1 na kraju prošle sezone, ime BMW je ostalo u ekipi Petera Saubera. Sauber nije zatražio promjenu imena prije početka ove sezone, jer postoji rizik da ekipa izgubi novac od televizijskih prava.No, unatoč tome što Sauber nije zatražio promjenu imena prije početka sezone, potvrdio je kako će to učiniti tokom ove sezone.

''Poslat ćemo zamolbu za promjenu imena bolida, ali nismo odlučili kad će to biti,'' izjavio je za Autosport. ''Dogodit će se to u toku ove sezone.''

Ekipa BMW-Sauber još nema glavnog sponzora

BMW-Sauber je trenutno bez glavnog sponzora za ovu sezonu, no Peter Sauber je potvrdio kako traži glavnog sponzora za ovu sezonu i za slijedeću sezonu.

''Nažalost, naš bolid je još uvijek potpuno bijel, jer je bilo nemoguće pronaći velikog sponzora u siječnju i veljači,'' objasnio je financijsku situaciju u ekipi.

''Trenutno tražimo sponzore za slijedeću sezonu, ali se nadam da ćemo ih pronaći i za ovu sezonu.''

Sauber se nada da će pronaći sponzore koji će sponzorirati ekipu slijedeće sezone, ali koji će sponzorirati ekipu i tokom ove sezone.

''Ako sredinom ove sezone nađemo velike sponzore za sezonu 2011, možda ćemo ih moći imati i ostatak ove sezone,'' zaklkjučio je.

Ecclestone se pita na što je US F1 potrošio 40 milijuna dolara

Nevjerojatna je izjava upravitelja momčadi US F1, Kena Andersona koji je nedavno izjavio da su kroz proteklu godinu dana potrošili otprilike 40 milijuna dolara, što im nije bilo dovoljno da uspješno kompletiraju pripreme za dolazak u Formulu 1.

Ecclestone tvrdi da US F1 nikad nije niti mogao uspjeti

Izvršni direktor Formule 1, Bernie Ecclestone još jednom prokomentirao propali pokušaj momčadi US F1 da se priključi prvenstvu Formule 1 utrkom u Bahreinu.

Podsjetimo, američka se momčad sa sjedištem u Charloteu ni nakon ukupno 5 godina, koliko su njihove pripreme trajale, nije uspjela spremiti za početak aktualne sezone, a Svjetska automobilistička federcija im je odbila naknadne molbe u kojima su najprije tražili odobrenje da propuste prve četiri utrke, a onda i cijelu sezonu.

"Znalo se da oni nikad neće uspjeti. Ja sam to govorio od prvog dana i ljudi su me optuživali i napadali da ne smijem govoriti takve stvari. Ali, oni nikad nisu niti mogli uspjeti," rekao je Ecclestone.

Na što su potrošili 40 milijuna dolara?

Fascinantni aspekt koji postepeno dolazi do izražaja su i financije momčadi US F1, koja je prije godinu dana najavila operiranje s najminimalnijim mogućim proračunom, u potpunosti prilagođenim globalnoj ekonomskoj recesiji.

Međutim, US F1 je kroz posljednju godinu dana, prema riječima Kena Andersona, potrošio otprilike 40 milijuna dolara, a polovicu tog iznosa im je uplatio Chad Hurley, jedan od suosnivača Youtubea.

Na što su Ken Anderson i Peter Windsor potrošili novac je potpuno nepoznato, budući da finalna bilanca otkriva kako US F1 svojim zaposlenicima duguje posljednju plaću, dužni su još Cosworthu, a novac definitvno nisu investirali ni u tehničku opremu, budući da je većina strojeva kojima su raspolagali u Charloteu ili posuđena ili iznajmljena.

Uz to, US F1 nije realizirao niti jedan jedini primjerak svog bolida Type 01, a svi drugi elementi momčadi, poput internetskih stranica, izgledaju deficitarno u odnosu na druge nove momčadi.

Ecclestone kaže da je "netko potrošio jako puno novca..."

Stručnjaci i kolumnisti koji se bave financijskim aspektima Formule 1 tvrde da je samo 20 milijuna dolara dovoljno da se od početka izvrše predsezonske pripreme, što uključuje i konstruiranje funkcionalnih bolida, za što su primjer Lotus ili Virgin.

"Pojma nemam gdje je taj novac završio na kraju. No, netko je potrošio jako puno novca," nadovezao je se Bernie Ecclestone koji je otkrio i da Chad Hurley "uopće nije zadovoljan."

"To nije dobro," smatra Ecclestone. "To je loše za imidž Formule 1," zaključio je.
 
Top