vežete li pojas??

vežete li pojas??

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
allroad je napisao(la):
Salle je napisao(la):
evo jedan dobar primjer zašto se ne valja vezati po gradu, kada sam imao udes, kada sam udario u auto od pozada, srećom nisam bio s vezan, inače bi iskočili svi airbagovi i teško bi bilo popraviti to sve unutar vozila...

tako da po gradu se nikad ne vežem, ali čim se dokuči malo otvorenog, van grada, puta odma vezanje i radi kazni i radi sigurnosti....

a u gradu, su me zaustavljali par puta i nisam bio svezan, ali ja dok pridem do njega svežem se... tako da me nemogu za to ni opomenuti... jer kad izbaci ono lizalo ja toliko usporim da imam kad i ispušiti koju cigaru (ali nisam pušaš) hahahaha :lol:

zar ima pojas veze sa airbag-om... kolko znam u novijih auta nema :icon_question:
upravo...ja bi prije reko, da kod tebe nesto sa zracnim jastucima nije uredu...
 
Član
Nema veze pojas sa jastucima u novijih auta.... Ja sam se slupao na autoputu, nisam bio vezan, a jastuci se otvorili i pojasevi zakocili.... Ako se jastuci ne otvore ili su pokvareni ili udarac nije dovoljno jak da aktivira senzor...

Sto se tice pojasa, ja se vezem na auto putu i ponekad na otvorenom kad se vozi brze....Dok ja vozim.... A kad se vozim sa nekim, sto je jako rijedak slucaj, vezem se cesto....

Kad su huso i haso imali saobracajku, huso nije bio vezan, pa ispao i prezivio, a haso vezao pojas, pa ostao sjediti kao da je ziv... :icon_biggrin:

Jedan moj poznanik imao saobracajku, bio suvozac, neki lik prosao kroz crveno i opali direktno u njegova vrata, on nije bio vezan, pa je uskocio vozacu u krilo od udara i prosao sa manjim povredama, a da je bio vezan, gadno bi se proveo...
 
Član
Ne vezem se nikad. Smeta mi pojas, stvara mi neku nervozu, kao da nesto hoce da me udavi. Ni po gradu, ni kad idem negdje. Kazni se naplaco, ali dzabe, ne mogu se navici i bog. Nekad, kad skontam policiju, uspijem se svezati, ali dok odmaknem odvezujem se ...

A imao udes ... izlijetanje sa ceste pri nekih 160-180 kmh sa peugeotom 306 s16 (coyotus bastus zna o cemu se radi ... bio je iza mene sa vectrom), 4 puta se prevrnuo, nisam bio vezan i prosao samo sa manjim savom na glavi. Ali zato sto volan nisam pustio ni na sekund ...
Da sam bio vezan prosao bi 5 puta gore...
 
Super Moderator
ma vidim i meni cudno to sa airbagovima da se nece palit ako nisi vezan jer znam da nema to veze... sigurno mu nije bio tako jak udar pa se airbag nije otvorio.. a nekad brate i preosjetljivo urade to za otvaranje airbagova pa slupas ga na 30 km/h ono se otvori i sve komplet moras mjenjat...

kad smo vec kod airbagova da ne pravim novu temu zna li ko ako kupujes slupano auto kojem su otvoreni airbagovi, mjenjas mu tablu sve komplet al kako airbag-ove ponovo uradis ? gdje to ima kupit, kako se uradi to ?
malo je glupo pitanje al zanima me ne znam jel to skupo i tako
 
Član
smeta mi nevidjeno pojas...zato se vezem samo kad idem negdje iz grada, posto po gradu rijetko zaustavljaju pa sam se vec navikao ovako!!!

allroad je napisao(la):
kad smo vec kod airbagova da ne pravim novu temu zna li ko ako kupujes slupano auto kojem su otvoreni airbagovi, mjenjas mu tablu sve komplet al kako airbag-ove ponovo uradis ? gdje to ima kupit, kako se uradi to ?
malo je glupo pitanje al zanima me ne znam jel to skupo i tako


...mislim da airbagove same mozes promijeniti...samo nadjes negdje na otpadu isti takav volan i nadjes nekog strucnog da ih zamijeni ako ti ne umijes...cuo sam od nekoliko likova da su tako radili i da radi!!!
 
Član
vezem se samo kad putujem negdje a ovako po gradu nikad... tacno kako kaze mirso davi me i gusi, uznervozim se sav...
 
Član
Airbagovi imaju veze sa nevezanjem pojasa. Airbag treba da se aktivira ispred tijela i da se tijelo lagano doceka na njega. To fino funkcionise ako vas drzi pojas u sjedistu. Ali ako nista vezani, prilikom udarca zbog inercije tijelo ide prema naprijed i u tom slucaju bi vam se airbag ispucao u lice. To je ogromna sila, dovoljna da polomi kosti lica i izazove teske povrede. Zato postoji deaktivacija aribaga ako niste vezani.
Ja se uvijek vezem, mozda jedino na kracim relacijama po gradu ne, do granapa i tako to.
A pojas me je jednom spasio ako nista slomljenog nosa :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top