U Hrvatskoj izumljen supersportski električni auto

U Hrvatskoj izumljen supersportski električni auto

Član
Alen_P je napisao(la):
Gledao sam ovaj El. auto na race-u .. Veeeliki respect za ovaj posao i nadam se da ćeš uspjeti istrajati u svojim planovima. Za ovaj posao nemam riječi, jer ovo je već sigurno jedan od najvećih i najatraktivnijih projekata na Balkanu. Iz Sarajeva 100% imaš respect, podršku i bilo šta da zapne ( samo love ne traži, i mi smo u projektima ) ...
Sretno ..
LP
I od mene takodje ;)
 
Član
ako je neko gledao film knight and day zna o cemu antrax prica. u fimu postoji takva baterija i nju stiti tom kruz a i njenog pronalazaca ( sigurno antraxovog susjeda)!!! al ipak na kraju baterija eksplodira ugrijala se previse. zato jarane pazi se te baterije da ne izgubis zivot! ;)
 
Član
Ja samo čitam i ne mogu da vjerujem.Al ispljuvašte čoeka koji je nešto smislio i napravio.I to sam.Gospode bože,zato nam i jest ovako što su uvijek najpametniji oni koji ništa ne rade.....:icon_mad: Tipični Balkanizam.
Momku svaka čast na uradjenom poslu,a to kako ne postoje ove ili one baterije,predlažem da malo pogledate koju emisiju vezano za El.automobile,iznenadili bi se kakve se sve smicalice prave ....
Ikad čuli za naftni lobi???:icon_smile:
 
Legend
Ne znam bas.. prevelik zalogaj je napad na porsche i ferrari, i cijenom, ali i performansama.. tesko, jako tesko..
kao sto tibor rece, nije samo jak motor, gdje su inovacije u lezanju na cesti, prenosu snage, aerodinamici.. pa postoji grupe i grupe strucnjaka koji se bave tom politikom i razlicitim segmentima tvornica..

ovo je po meni, jako dobro rijesenje, mislim zamisao, rijesenja jos nema, ali svakako da ce biti BOOOOM ako "prodje"
 
Član
antrax: Nisam pričao o tvojoj obrazovanosti. Govorim o znanju osnovne škole, kojeg ti očito mnogo fali. Ako se već hvališ s nekom školom, malo poradi na pismenosti. Školovana osoba sebi ne može dopustiti toliko gramatičkih grešaka u jednom postu. Inače mi ovo toliko ne smeta, niti sam mnogo pazim na te stvari. Ali, ti kao osoba s titulom doktora, bi trebao biti dosta pismeniji;)

Ovako, na prvu loptu, kada pogledam način na koji spajaš rečenice, rekao bih da komuniciram s osobom koja u životu nije pročitala ni dvije lektire..

Da ne idem dalje u off, već sam ti rekao:"Zaobiđi mene i moje postove". Uvijek ćeš ostati kraćih rukava, kao što ostaješ zadnjih par stranica ove teme. Ispadaš budala;)
 
Član
Zao mi je Antrax al fkt je to glupost pa Nisvet Dzanko bi tog lika :lol::lol::lol: nasao baterija traje vjecno nidje veze! Stvarno malo osnovnih zakona fizike! Sto se tice BMW svaka cast veliki RESPECT upali ga covjek a ne cuje se bas, ovo drugo auto sto pravi zivi bili pa vidjeli, vec su neki faktori navedeni ICI HOCE SIGURNO al bas ko sto se prica mala nevjerica al tako je bilo i kad su SIJALICU IZUMILI DINAMIT ITD, sve u sve svaka cast momku sto koristi mozak i novac u prave svrhe puno srece i svima dokazi da moze a ako ne dokazes ZAO MI JE AL CE TI SE BALKAN NAPIT KRVI! :lol:

Zela na tvojoj sam strani! :lol: :lol: :lol: :lol:
 
Član
Koja rasprava :D

Sto se mene tice, jest da rijeci malo preoptimisticno djeluju, al ako lik zna sta radi, mozda i uspije. Vidim da i Kvocic ima prste u ovom projektu, po tome sudeci, skupili su najbolju HR ekipu za aute. A ima i tamo likova sa strasnih znanjem. Npr. ovaj Kvocic je jos pocetkom 90-i pravio mjenjace i djelove ovjesa za Deltu koja je nastupala na svjetskom rally prvenstvu :icon_biggrin: Vidim razvijaju i cjevastu sasiju, ekstra stvar. Ja mu zelim svu srecu, nek proba lik ako moze sta napraviti. Mozda i uspije, i da ne uspije znat ce da je probao i opet ce njemu ostati taj auto, jedini od svoje vrste. To je opet velika stvar...

To sto timovi ljudi tamo negdje nemogu napraviti nesto slicno, meni licno ne znaci mnogo. Par puta se vec dokazalo da samo 1 pametan covjek moze cudo napraviti u odnosu na sve ostale. Sjetite se samo Adrian Neweya u Formuli 1 i njemu slicnih, Toyota je imala najveci budzet, xxx strucnjaka pa u 140 trka nisu nijedno prvo mjesto osvojili. A ovdje lik da par ideja, razvije bolid sa 2 puta manjim budjetom i taj bolid rastura u F1. I to je dokazao vise puta. Djabe ti 100 fakulteta i svo nauceno znanje, ako nemas nesto vise u glavi da osmislis nesto novije, naprednije i bolje.

A sad sto se tice izvora napajanja i baterije koja se nemoze potrositi, moze bit da je ubleha, a mozda i stvarno ima, samo je pitanje koliku snagu daje i koliko je to iskoristivo. Davno sam citao da su francuzi jos prije nekih 50-ak godina napravili sat koji radi na zrak. Par tih satova su izradili i dali na poklon odredjenim ljudima i ti satovi jos i danas rade (nije to mali rucni sat, nego onaj veliki sobni). Kako na zrak? Kazu ima u satu posebna zatvorena "komora", u kojoj je pomjesano nekoliko plinova. Uglavnom, sa promjenom temperature, ti plinovi proizvode energiju. Ako se dobro sjecam, dovoljan je pad ili porast temperature za samo 1 stepen C i vec to daje satu dovoljno energije da radi citavu sedmicu. Druga stvar, nedavno sam dobio jedan Renault sat, koji radi potpuno na vodu. Ima 3 ampulice u sebi, u njih vodu naspes (iz cesme, obicnu) i one stvaraju energiju za rad. Nakon 2 mjeseca potrosio je jednu sestinu vode, pa smo mu malo dosuli i radi i dalje ok. Vjerovatno to nebi davalo dovoljno snage za pokretanje neceg snaznijeg, al radi na malim stvarima. Pa sjecate li se nuklearnih podmornica? To je gotovo neistrosiva energija, samo nije toliko razvijena, a i bila bi preopasna za neku siru upotrebu.
 

MTR

Član
VR6Boki je napisao(la):
Nakon 2 mjeseca potrosio je jednu sestinu vode, pa smo mu malo dosuli i radi i dalje ok. Vjerovatno to nebi davalo dovoljno snage za pokretanje neceg snaznijeg, al radi na malim stvarima. Pa sjecate li se nuklearnih podmornica? To je gotovo neistrosiva energija, samo nije toliko razvijena, a i bila bi preopasna za neku siru upotrebu.

Eee Boki Boki , pa svi nosaci aviona u klasi Nimitz ( US ) su na nuklerani pogon , isto tako sve ali bas sve podmornice u Typhoon/Akula klasi su na nuklearni pogon ( Ruske ) , koji bi to dizel ispumpo 254.800 KS kao ovaj njihov nuklearno-parni reaktor a u ovoj klasi podmornice imaju 2 znaci ukupno 509.600 KS .
Seawolf , Virginia i Los Angeles klase isto koriste nuklearno parne reaktore kod Amerikanaca ..........................

evo ti lista pa se cudi : http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nuclear_reactors

ili ovi po brodovima ili podmornicama : http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_United_States_Naval_reactors

P.S ako ti nesto znaci ovaj podatak , Uranium 235 koji se koristi u pojedinim reaktorima , ima poluzivot ili vrijeme da se od potpune supstance svede na pola vrijednosti od 703,800,000 MILIONA GODINA , tj sad imas kilu ovog uranija i za navedeni broj godina ima pola kile :icon_biggrin: .
E sad skontaj koja je to energija , a kila ovoga je dovoljna u reaktoru za oko 50-60 godina rada
 
Član
ma fazon je sto vecina ljudi gleda crno-bijelo. ko je mogao prije 100 god zamisliti da ce jedna "stvarcica" zvana komjuter moci sve to sto danas moze. svi bi rekli, ma pusti levata, nije to moguce...

svaka cast momku sto se trudi, najbitnija je volja i zelja, uz znanje sve to dodje na svoje... ;)
 
Član
MTR nisam mislio na ovo pod siru upotrebu, nego na siroke narodne mase :D Znam da vojska to jos koristi u razne svrhe, bas ti nosaci brodova cesto budu na Discoveryu. Nisam pretjerano upoznat sa nuklearnom energijom, znam samo osnovni princip rada. Al cini mi se da civili, ak izuzmes par elektrana i velikih tankera i nemaju neku korist od toga. A i gdje god puste kakvu nuklearku, sve je pod strasnim nadzorom, valjda zbog straha od zloupotrebe.

I zanimljiv mi je ovaj podatak o Uraniumu, znao sam da to moze nesto bruku dugo trajat, al ovo je bas mnogo :icon_biggrin:
 
Član
Neću više ništa pisati vezano za bateriju... nema potrebe izgleda išta napisat, pa mene napada većina, ispadam budala i slično... NISAM JE JA NAPRAVIO, samo kažem komšija...

Eh sad koliko razvija i td... neznam stvarno...

A ako je neko zainteresovan da dođe i pogleda uživo, neka opet kaže, ja ću lično da ga sačekam u Jablanici i odvedem kod ovog čovjeka na vrata, koji je svaki put raspoložen za objasnit svakom novom ko dođe...

Ako je CroDriver zainteresovan da ga nazove i raspita se jer će on bolje od nas shvatit taj rad i sistem, neka kaže... ja mu ostavim broj telefona, pa nek on kasnije napiše kako i šta...

pozz. ;)
 
Top