Temperatura

Temperatura

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Kralju moj kod mene je ventilator povezan sa osovinom na neznam koji *****....i cim se startuje motor on pocne vrtiti,znaci da mora da se ventilator okrece pri paljenju,a vidjecu ovi dana da odem do majstora nek pregleda taj termostat nek ga zamijeni pa cemo da vdimo;)
 
Član
Mislim da ne bi smio, odnosno siguran sam 100% da se on mora upaliti kad dostigne radnu temperaturu, odraditi, ugasiti i sve iznova, znači ni u kom slučaju ne bi smio raditi odmah i stalno, jer kad je motor hladniji od radne temp. habaju se pokretni dijelovi motora...
U svakom slučaju najbolje rješenje je otiđi odmah kod majstora, jer stvarno nije bezazlena stvar...
 
Član
dajda mi je imao mercedesa 124 u njega je ventilator na osovini i stalno se okrece.. ja mislim da nema veze sto on okrece ako termostat nije pustio.. uvijek je temperatura bila ista
 
Joj ima gluposti za izvoziti u inozemstvo i da opet ostane nama dovoljno...Ne igra ulogu radna temperatura kad ce termodavac dati signal da ventilator starta..Termodavac moze biti na recimo 78 stepeni da pali ventilator, pa ce prije te vase teorije o radnoj temperaturi upaliti ventilator i vrtiti..Moze biti na 98 stepeni pa ce upaliti tada (na autu imam takav)..Termostata ima milion vrsta i svaki "otvara" na razlicitoj temperaturi..Te price da auto za 3-4 min dostigne radnu temperaturu su price za malu djecu..Od paljenja do postizanja "radne" temeprature proci ce i 10-tak min pa cak i vise..Zasto su nekada postojale "zimske" maske, upravo iz razloga jer se motor zagrije mnogo brze kad nema pretjeranog dotoka hladnog vazduha..

Ukoliko ti osjetis pretjerano nizak pad temperature onda nesto ne tima.Ukoliko je pomjeranje kazaljke 1-2 mm to je sitno..Pitanje je da li je senzor temperature ispravan (razlikuju se po otporima)..Moguce da motor dostigne 90-92 stepena ali senzor laze..I nema svaki motor istu radnu temperaturu..Zavisi od konstrukcije i jos mnogo cega..
 
Član
u njega je ovako predpostavljam

cim upali remen okrece ventilator.. promjeni termostat i uzivaj :icon_smile:
 
Član
Eh evo ovako kod mene stoji ventilator,i kad sam uzeo auto prije godinu dana uvijek isto ventilator radi samo je razlika sto nekad jace radi a nekad slabije......


 
Član
to ti je visko ventilator...ima dvije brzine,da tako nazovem,jednu koja uvijek radi i drugu,koja se upali tek kad nabije radnu temperaturu...odnosno,malo iznad radne:D
mada bi se morao ugrijat ranije...nejasno mi kako imas grijanje,da je termostat otvoren,hladio bi i vodu za grijanje...
:icon_confused:
 
Član
Jaruga moj,grijanje je nevijerovatno...znaci za par minuta puse topal zrak,a vec za neki 5 minuta moram staviti na automatsko stimanje temperature,ili da smanjim...A tacno je to za brzine zato sto sam ljeti primjetio da se baska cuje kad ga zavrti u toj brzoj brzini :icon_confused:
 
Član
roki_actros je napisao(la):
Pa postoji bimetal (termoprekidac) koji aktivira Visco i onda ima za cilj da ohladi sistem do zeljene temperature ;)

toje ta sto je se trazila ;) sa prednje strane ima taj termoprekidac ;)
 
Član
ljeti se pali druga brzina,kad mu je vruce :D tada ti se ugrije na radnu temperaturu...tako je kod bmwovih sestaka rijesen sistem hladjenja
 
Član
Eh znaci da termostat pregleda majstor,ili JA...hahha...e sad znal ko gdije kod ovi auta dodze termostat ako ga je lako zamijeniti i ako nije plaho skup,da ja to zamijenim pa da vidimo jel do termostata ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top