Pomoc pri kupovini Toledo 2 vs. Vectra C vs. Bora

Pomoc pri kupovini Toledo 2 vs. Vectra C vs. Bora

Legend
Eh sada sve to je uredu :) haj sada nek neko izvadi pare sto je ustedio dizel autom :D da ih je ostavio na stranu pa da kaze eh ovo sam ja ustedio :D
Stvar je samo ukusa a ustede nema realno gledajuci, kad treba ulagati u auto recimo 500-800km i vise, onda je to auto najvece smece, kud ga uze itd. a dok ide dobar je super je, da neko ostavi na stranu pare i da kaze eh ovo sam ustedio otkad vozim ovo auto, te pare i ako se ustedi kupis zvake, kupis cokoladu, ispadnu ti u sicu pa k'o pere auto i usisava obraduje se itd :) samo je stvar ukusa, neko voli dizela a neko benzinca...
Ustedio sam ja.
I ne vozim dizela sto ga volim nego sto je ekonomican.
Vozim Leona sa 150ks chipovan ide solidno, recimo kao onaj 180ks 1.8t leon, potrosnja je ogromna razlika.
Sve sto se moze pokvarit kod mene na dizelu, moze kod njega na benzincu, jedino je mozda moj turbo kraceg vijeka, nista strasno..razlika u potrosnji je bar 2-3 litra

Drugo, kupio sam passata 2.0 tdi 125kw, najbolje ulozene pare ikad, platio sam auto cca 15.000 presao sam do sada sa njim haman 50.000 nikad nista. jedan stablizator, promjenio ulje u dsg-u, reodvni servisi i sjedi vozi.. auto sada ima cca 200.000 na satu i prezadovoljan sam sa njim.
Potrosnja otvorena oko 5 litara (ko ne vjeruje, bujrum samnom), gradska oko 7-8, za taj auto ne moze nize nikako.
Ovlasteni servis promjenio dizne na 165.xxx auto radi kao sat, ne trosi nista bukvalno.
Da sam ganjao passata 3c benzinca, nit bi imao performanse (bi sa 2.0tfsi motorom, ili sa onim 3.2, ali gdje je tu potrosnja od 5 litara otvorene ?).
Sa dizelom treba biti jako oprezan, nekad zna biti jako enonomican, nekad te na servisu zna zaklat.. kad je nov odlican je.. peri deri, kad se krene kvarit jebi ga to je onda drugi par opanaka..
 
Član
Noke upravo kombinacija Passata kao u tebe može da ti zgadi i VW i dizela za čitav život:D
Kolega je imao takav kao u tebe samo ručni mjenjač , nov kupljen i prije njega samo auta iz VW grupe a sad vozi Mazdu CX-5 i po njegovim riječima VW više nikad u dvorište.
Ja sam npr. lično prezadovoljan svojim TDI-em iako nisam imao namjeru da ga uzimam , nego mi je došao kroz trampu i mene je zasad kupio (u 60.000 kod mena a sad ima 305.000km mjenjani set remenja , ulje , filteri , pločice , paknovi i ništa više, na trapu ništa nije dirnuto i još uvijek nema potrebe
 
Legend
Ja ne vidim sta tu moze da mi zgadi.
Meni su isto tako govorili, dsg vakav nakav, modul uljne pumpe bla bla, pa onda te zloglasne dizne na 2.0TDI-u i jos 21312 stvari.
To je vjerovatno problem na autima sa 400-500.000 medjutim takvi problemi su normalni za svaki auto, pa i za tu mazdu koju je kupio..
Mene za sada auto hvala Bogu super sluzi, i za ove 2 godine mi je i vise nego isplativ..
 
Član
Puno tražiš za te pare, da malo troši, da ne kvari, da je benzin ali da nije plin, da su jeftini dijelovi. Nema. Ne može. Jedino se novo auto neće kvariti i neće ti trebati dijelovi...

To okaci macku o rep , novo se isto kvari , cak se zna desiti puno vise problema nego sa polovnim , sve zavisi na sta se naleti , znam par ljudi i prijatelja uzeli nova auta i crkle im masine , doslovno sve se sasadilo , jest da su dobili opet drugo auto novo ali znaci kvari se ipak :D
 
Legend
To okaci macku o rep , novo se isto kvari , cak se zna desiti puno vise problema nego sa polovnim , sve zavisi na sta se naleti , znam par ljudi i prijatelja uzeli nova auta i crkle im masine , doslovno sve se sasadilo , jest da su dobili opet drugo auto novo ali znaci kvari se ipak :D
Nova auta su pod garancijom, shodno tome bar ti ne opterecuje dzep dodatno kao sto je to stvar sa polovnim.
Generalno kada gledas, veca je mogucnost da ce se pokvarit polovan nego nov auto ..
 
Član
Ja ne vidim sta tu moze da mi zgadi.
Meni su isto tako govorili, dsg vakav nakav, modul uljne pumpe bla bla, pa onda te zloglasne dizne na 2.0TDI-u i jos 21312 stvari.
To je vjerovatno problem na autima sa 400-500.000 medjutim takvi problemi su normalni za svaki auto, pa i za tu mazdu koju je kupio..
Mene za sada auto hvala Bogu super sluzi, i za ove 2 godine mi je i vise nego isplativ..
Nije 400-500.000 , nego je Passat prodan sa 160.000km a kupljen je nov (33.500Eur) 2007. godine i nakon 3. ostavljanja na autobanu sa malim dijetetom od 2 mjeseca i na -12 stepeni je bio i definitivni kraj druženja sa Passatom i VW grupom uopšte...
 
Legend
Ako ti mislis da je svaki tako los, onda sam ja dobio nekog koji im je promakao pa nisu uspjeli da sfusere kako treba pa da se tako intenzivno kvari.. :stop:
 
Član
Samo kažem da je procenat kvarova na tom autu takav , da ne bih bio mazohista da testiram svoju sreću...
 
Član
Sve to stoji NOKE ja ustedim, ja vozim zbog ekonomicnosti, ja se preporodio bla bla, je li neko izvadio te pare sto je ustedio :D otisao u banku i digao pare i kaze evo ovo ostavljam na stednoj knjizici sto sam dizelom ustedio ili samo pise kako je ustedio :) samo u glavi ima kako je ustedio i kako stedi dizelom...

DA si ganjao passata 3c benztinca nit bi imao performanse nit ista, sto mora biti passat 3c, zasto ne recimo neka druga marka evo primjer, zasto ne BMW e60 530i? ili 525i pa vidi hoces imati performanse...

Gdje je tu potrosnja od 5L otvorene sto ti kazes
Tvoj trosi 5L otvorene, ima 170 konja...
Tvoj passat
How much power 170 PS / 168 bhp / 125 kW @ 4200 rpm
How economical? 6.3/4.6/5.3 l/100km urban/extra-urban/combined
How quick? 0-100 km/h: 8.80 s
How fast? 220 km/h, 137 mph




BMW 530i 100 kila tezi
Motor 3000 kubika 6-ak, manual mjenjac
How much power? 272 PS / 268 bhp / 200 kW @ 6700 rpm
potrosnja 10.9/5.8/7.7 l/100km urban/extra-urban/combined
How quick? 0-100 km/h: 6.30 s
How fast? 250 km/h, 155 mph
Imas i 525i koji ima 220 konja i malo manje trosi od ovog, pribliznije tvom, a opet daleko brzi...
Ako tvoj trosi po fabrickim specifikacijama, pola litre gore dole ili eto litra dodaj na ono sto fabrika kaze... Pogledaj sada razlike izmedju tebe i ovog BMW-a e60, passat mu ne moze prici nigdje, prnuti mu ne moze, a razlika u potrosnji u 5km na 100kilometara ako je i toliko, znaci ti ces gledati u 5 maraka na 100km i gubati se za tih 5km a ovamo iskesirao 20-30 000 za auto... I da ne kazes ne moze taj BMW trositi 6-7L otvorene, ja cu ti reci da moze jer sam se vozio u takvom autu i ja ti kazem da moze i 2.5 i 3.0 ;) Jos pogotovo ako moj 2.0 koji je star 31 godinu moze otvorene uzeti 6L i ispod 6L moze ako bas pazis ;)
Znaci razlika u potrosnji tvog fabrickog je 4.6L a ti kazes da tvoj uzme 5L, ovom BMW-u fabricki pise 5.8L nek uzne 6.8L
To je razlika eto nek je i 2L to je 3.72 feninga na 100km predjenih... Je li do 3.72 marke stalo... kutija meke drine, jel do meke drine, paket zvaki na 100 kilometara, a razlika ogromna u snazi u ubrzanju u svemu a u voznji da ne pricam...
Znaci na 1000km ti si ustedio 31 marku na 10 000km si ustedio 310km na 20 000km si ustedio 610km, mozes pruziti sebi luksuz da izdvojis 20 000 za auto a nemas da das 3-400km vise za gorivo kroz period od godinu-dvije dana, kroz taj period to neces ni osjetiti, nema teoretske, a imas da das za plivajuci 1000+, dizne 1000, mjenjac da ne spominjem DSG kad ode, pumpa u rezervuaru, za to se ima para, bregasta, reparacija turbine, za to nije problem odmah u komadu izdvojiti par stotina ili cak hiljada km a ovamo se nema 3.72km na 100km da se daa jer je to "ogromna razlika", po gradu je ta razlika oko 5-6km, 5-6km razlike, ti trosis 16km a on 21km, to razlika ta ogromna za ustede? a vozis 170 konja, a vozis 270 konja i gledati u 5-6km, ja koji sam ne zaposlen ne gledam u 5km jer je to smijesno za reci... Vozim ono sto volim, sto mi je ceif, necu ja jos na sebi stediti i ispastati radi tih 5-6km koji ni ne osjestis na godinu ili dvije u potrosnji. Ja ako imam u dzepu para meni auto moje ne trosi, a ako nemam para u dzepu meni i golf 2 obicni dizel puno trosi jer nemam marke da naspem...

Opet kazem je li neko izvadio pare na sto što je ustedio vozeci dizela i rekao evo ovo je moja usteda... Jeste malo morgen...
Zato kazem sve je stvar ukusa sta ko voli, ko voli benzinca vozice benzinca, ko voli dizele vozice dizele, usteda nema, i ako ima to su minimalne ustede kroz par godina koje se ni ne osjete nit se vide ili na kraju odu na zvake,cokoladice i gluposti, i dodjes na kraju na isto...
Ti bi Noke bas vozao dizela da ti cvokoce pod haubom, a ovamo da volis benzince i obrtaje, zvuk, itd. a ovamo kao zbog 3 marke i 72 feninga ustede na 100km bi vozao dizela...
 
Član
Ovo zadnje ne mogu da vjerujem , u mene adze vozi 528i BMWa ali e39 manuelac ,
On predje sa 30KM sto ja predjem sa 15KM , ali je to dosta druga prica sto poredim ,
Ovo iznad sto si napisao ako je bas tako nema smisla uzimati diesela ikada ;)
Mislim na RSturbo
 
Član
Ovo zadnje ne mogu da vjerujem , u mene adze vozi 528i BMWa ali e39 manuelac ,
On predje sa 30KM sto ja predjem sa 15KM , ali je to dosta druga prica sto poredim ,
Ovo iznad sto si napisao ako je bas tako nema smisla uzimati diesela ikada ;)
Mislim na RSturbo
E39 i e60 nebo i zemlja u potrosnji razlika, ja ti to kazem a ti hoces vjerovati ili neces... Bmw e60 2004-a godina 2.5 i bmw e60 iz 2007-e godine isto 2.5 motor, razlika u potrosnji skoro 2L na 100km otvorene, a gradske voznje preko 3L razlika... Vjerovao ili ne
Ima smisla voziti dizela ko voli... Zato kazem da ti je sve stvar ukusa
Ne radi se vise o benzincima kao iz recimo 1980-e gdje je bio 1.4 karburator, 2.0 karburatir... To su potrosaci, novi benzinci nove generacije uopste ne trose toliko

Kolega je recimo imao Golfa 6 GTI DSG kojeg je prodao, koji je po gradu trosio 10L, vjerujes li to? jelde nema sanse turbo benzinas sa 200+ konja da prodje po gradu sa 10L, a otvorene sa 6L ;) Ne radi se ovdje o karubratorima druze

Honda recimo isto jako malo trosi Odnos zraka i goriva u norlanog auta ti ide 14.2:1 i smatralo se da ako se ide u siromasniju smjesu da je to ne moguce postici jer auto ne moze da radi, jeste to bilo 60-ih i 70-ih. REcimo honda ti je prva uradila iVtec motor koji radi na 65:1 odnos zraka, to ti je jako siromasna smjesa, sada zamisli koji je to odnos zraka i goriva, to ti dodje na jako jako jako minimalnu potrosnju goriva i zato benzinac u honde sa 2.0 iVtec bez problema prodje po gradu sa 9L a ima 200 konja...
Druze tehnologija napreduje ;)
Ja sam svog BMW-a uradio recimo sa 14:1 i trenutno odnos zraka i goriva mu je oko 15:1 a kad se vozi zesce ide i preko 20:1, sto ti znaci da ce manje da trosi puno, ali i tu ima saca sto treba se rijesiti da bi mogao imati taj odnos, siromasnu smjesu :)

Siromasna smjesa je nekad bila pojam a danas je na benzincu svakodnevnica...
 
Poslednja izmena:
Super Moderator
jest 10 litara, al po kojem gradu :) vozo sam se po bihacu znam kako je (fino je :D ) al tog golfa nek provoza po sarajevu, ako prodje ispod 14 svaka cast. moja alfa trosi 9 :)
bmw je mal potrosac, pogotovo noviji, bio benzin il dizel, oni su to najbolje rijesili i najmanje im auta trose u svim klasama, al jbg ne mozemo svi vozati e60 ili f10 :)
 
Član
@RS TURBO : I ja sam istog misljenja. I to je ono o cemu govorim. Postujem da neko ko prevaljuje 30.000 KM i vise godisnje (komercijalisti, trgovci...) moze ustedjeti na Dizelu. ALI: Do onih velikih kvarova. E tu onda (Moderni-Turbo)-Dizel vec gubi polako smisao. I zato se tad i prodavaju na +200.000 Km

Neko ko vozi 1000 KM mjesecno, znaci ostane mu svaki mjesec oko 30 KM ako vozi Dizela. Godisnje 360KM Ali na svakom godisnjem (redovnom) servisu sigurno daje 100KM vise. Ne daj boze Turbina, DPF, Zamajac... odose 5 godina koje je ustedio na taj dio! I to odjednom.

Imam jarana kupio prije 3 godine Astru H 19 Dizel (uvoz). Fin Autic nema sta. Klasika: malo trosi, isplativo auto.
Medjutim nakon 1god. Zamajac = 700 KM pa onda cini mi se DPF ili tako nesto = 500 KM

I gdje tu usteda? Jos ti stalno u glavi koje pare od jednom izbroji... i kad ce mozda opet?
 
Član
Znam da je BMW dosta uradio na potrosnji , ali bas da je tako , golemo
To sto se tice smjese to je tako i nema tu sta :)
 
Top