Pomoć i pitanja u vezi sa kupovinom prvog automobila

Pomoć i pitanja u vezi sa kupovinom prvog automobila

Član
1)Čitao sam nešto kao Pežo 307 iz neke 2004 ima problema da cilindrima (ne uzimaj za tačno, ja po sjećanju što sam onako naletio i pročitao), Pasat iz ~2001 2.0 tdi sa diznama....tako nešto pa pitam zato.
To za cilindre prvi put čujem, a baš je o 307 ovdje bilo mnogo riječi, mnogi ljudi često pitaju za njega, mnogi ga voze i niko to do sad nije pomenuo. To za VW-ov 2.0TDI su mnogi pričali, pojma nemam, ne interesuje me uopšte.
3) Bez plina molim te, kao što sam gore napisao. Od plina se ježim...:D Ne znam nerazumjem se ali mislim da mi je to previše (150KS)....
Pa dobro, možda ti je previše 150KS i 2.0, ali u ovoj klasi je 1.6 malo za benzin, možda i za dizel (lično mišljenje), neki optimum bi bio neki benzinac 1.8 sa nekih 125KS, bar ja tako mislim. Što se tiče plina, ne mogu da te shvatim, ne znam zašto se ježiš od pomisli na njega? Sekvent, troši isto kao i benzinac, a plin više nego duplo jeftiniji, voziš se jeftinije od bilo kog dizela.
9) Da li to važi i za benzince , odnosno sva auta ili većinom dizele? Kako da prokužim stvarnu kilometražu? Da li to ovi iz ovlaštenog servisa mogu utvrditi ?
Ne znam kako otkriti pravu kilometražu za svaki model, ali danas su te dijagnostike i majstori dosta stručni da mogu da provale. Automobil sa oko 100.000km na satu ne bi trebao da ima bilo kakvih tragova korišćenja u unutrašnjosti, skoro pa bi trebao da smrdi na novo. Što se tiče dizel motora, tu sam vječiti skeptik, ne volim ih, to je pod broj jedan. Dizel automobili u inostranstvu su skuplji kao i kod nas, skuplja im je registracija i to neko osiguranje i ako ne planiraš da prelaziš puno kilometara sa njim, ne isplati ga se ni kupovati. Kako onda dizel automobil uvezen iz neke EU države, star oko 7 do 10 godina može imati 150.000km na satu? NIKAKO. Kolega je uzeo Passat, star godinu i po dana, 212.000km, ali stvarnih. Zamisli koliko bi nagulio za još 5 godina i kako bi ga neko kupio i vratio na nekih 190.000km. Što se tiče benzinca, kod nas i nisu nešto puno popularni na placevima i ljudi ih slabije uvoze, ali sa njima uglavnom nemaš brige ako ga dobro provjeriš. Čisto da znaš, 95% uvezenih auta je lupano, da li malo ili mnogo, to treba otkriti na vrijeme, ali bolje je uzeti malo razbijen auto sa stvarnom kilometražom i ako nije ništa vitalno stradalo, nego neki cakum pakum limarijski, a sa grobom pod haubom.
11) Našao sam informaciju za ovog golfa 6 1.4 TSI... em je slab i to što kažeš (s tim da ovaj ima veoma dobru dodatnu opremu) em što im veoma često rikava taj motor, neki su mjenjali i po dva puta kompletan motor i to na malim kilometražama skroz... bježim od toga skroz
Ja nisam mislio na 1.4 turbo benzinski motor, valjda ima i Gnojf 6 sa atmosferskim. Turbaci su bolje opremljeni, skuplji kad se kupuju, a za te kvarove ne znam šta bih rekao, bilo je riječi o tome na forumu da taj motor ima neku grešku. I ja lično bih ga zaobišao, pa imao on tu grešku ili ne.
12) Može malo pojašnjenje? S tim da uračunaš to da meni ne treba ni za kakvo nabrijavanje,trkanje,drift... nego normala vožnja po gradu i mali izleti do Slovenije,Austrije...
Nema objašnjenja nekog specijalnog.
Golf kao auto mi se uopšte ne sviđa.
308 mi je super izgledom, ali me ne privlači nešto posebno iako vozim Peugeot. Uglavnom su dizel motori u njemu, a ni njih nisam ljubitelj, a ti kažeš da ti je 2.0 puno.
Megane mi se sviđa, ali isto nisam oduševljen motorima, sve su dizeli i u njemu, rijetkost naći benzin.
Polo, ne bih uopšte komentarisao.
C4 mi je jako simpatičan, ali isto me ne oduševljava izbor motora.


E sad, da li razmišljaš o još nekom autu, odnosno, većem ili manjem od ove, takozvane, "Golf" klase? Dolazi li u obzir veći ili manji auto?
 
Član
@Col3

Sve osim naftnog, to ću svako treće-četvrto mjenjanje ulja. Mjenjam i ja na 10.000 iako je na 20.000 preporučeno, to mi mnogo izgleda. Klime? Naravno, ako cjeniš imalo svoje zdravlje, ovaj filter treba redovno mjenjati. Zračni isto tako mjenjam, izgubi on svojstvo vremenom, što odmah utiče na motor u vidu potrošnje i vuče, možda zanemarivo, ali utiče. Ja ne mjenjam često, jednom godišnje, jer ne prelazim mnogo, i to mi je oko 140-150 maraka sve sa rukama, tako da mi to nije mnogo.
 
BHT Ovisnik
neznam bome,prvi put cujem da netko stalno mjenja,kada mjenjam ulje filter ulja svakako,al ovo mi nema smisla,filter zraka mi je bio kao nov kada sam ga mjenjao,majstor (inace odlican poznavaoc volva i radi u ovlastenom) mi je cal govorio ostavi ga ne mjenjaj,al reko daj sve,postoji i dezinfekcija klime...filter klime se preporucuje godisnje mjenjati,a ima raje sto ga ne mjenja ihihi,ja najvise osjetim na mjenjanju filtera goriva jer je gorivo uzasno i sipam samo super 100,ostalo mjenjam jednom godisnje ili svako drugi servis tj 20k,a to pređem za godinu il manje

sto se tice teme
ima dosta megana u nas sto se prodaju sa 1.6 benzincima,zato mi se najvise i sviđaju,vecina je kupljena u BiH i nema vele sanse da je vracana kilometraza i sl jer tek im istekne garancija i sl pa raja mjenja i jeftino ih daje
a 308 kao da mi nije nikako pezo,barem za ono sto sam navikao od francuza
 
Član
mara- je napisao(la):
OggyBoy-a ne uzmaj ozbiljno što se tiče dizela, ne voli ga, a ni što se tiče golfa, to još manje voli. Ne volim ga ni ja, ali ako taj 1.4TSI ima 100ks ili više, to uopšte nije loše. Još se ne mogu složiti sa "prethodni vlasnik "nabacio" koju, pogotovo ako je u pitanju dizel agregat?"

Prije će biti da je vlasnik benzinca nabacio koju manu pošto imaju običaje zakucati ga do blokade. Što se tiče kilometara, gledaj što mlađe auto, i tu je manja šansa da su vraćani kilometri, računaj neki prosjek 30.000km da stranci godišnje prelaze, ili ako nađeš neki stariji sa malom kilometražom, provjeriš ima li u ovlaštenom servisu kada i na koliko km je rađen servis i ako se to slaže, onda je OK za uzeti.

Za ovo prvo crveno si u pravu.;)
Za ovo drugo vjerovatno nisi. Dosta ljudi dizele zapostavi i proda ih kad počnu prvi simptomi da nešto nije u redu. Auto se ne pokvari, može preći još dosta bez kvara, ali taj kvar se uglavnom slomi na leđima novog vlasnika.
Za treće crveno si djelimično u pravu. Prvi ja zakucam do blokade redovno i to radim od kad sam kupio auto i još mu nije ništa, a sumnjam i da može da bude. Auto prvo zagrijem dobro, ulje, ulje u mjenjaču i sve ostalo, pa tek onda kucanje, škripa, divljanje i ostalo. Problem može biti kad se to radi na 'ladan motor. Ali još jedna stvar, to benzincu uopšte neće naštetiti ni upola koliko može naštetiti dizelu modernom dok je hladan.
 
Član
@CoL3
Ne znam, meni je ovo nekako i logično, ali dobro ako ti toliko često u jednoj godini mjenjaš, možda i nema potrebe. Ali evo, Opel ovlašteni, starom na kombiju od firme svaki redovni servis mjenja naftni filter, koji je mislim najskuplji filter, ako nije i 100 maraka.
 
Član
mara- je napisao(la):
@CoL3
Ne znam, meni je ovo nekako i logično, ali dobro ako ti toliko često u jednoj godini mjenjaš, možda i nema potrebe. Ali evo, Opel ovlašteni, starom na kombiju od firme svaki redovni servis mjenja naftni filter, koji je mislim najskuplji filter, ako nije i 100 maraka.

Naftni filter i treba mjenjati kad nafta kod nas kurcu ne valja, jeftinije je njega zamjeniti nego dizne.;)
PS. Dosta novijih benzinaca uopšte nema filter goriva, npr, kod mene ga nema.;)
 
Član
@OggyBoy

Ma hoće se i benzinac na ladnom sjebati itekako. Ja i jedan kolega sa faksa prije par godina smo se valjali od smjeha liku. Na minus 15 ga lola hladnog do šest hiljada, i govorio mu ovaj kolega da to ne radi. Kad kroz par mjeseci stradao motor, otišla glava, i ko zna šta još. Ma jesi u pravu za dizela, ali ako pronađeš dobar primjerak sa ispravnom kilometražom, nemaš problema. Isto vrijedi i za benzinca.
 
Član
mara- je napisao(la):
@OggyBoy

Ma hoće se i benzinac na ladnom sjebati itekako. Ja i jedan kolega sa faksa prije par godina smo se valjali od smjeha liku. Na minus 15 ga lola hladnog do šest hiljada, i govorio mu ovaj kolega da to ne radi. Kad kroz par mjeseci stradao motor, otišla glava, i ko zna šta još. Ma jesi u pravu za dizela, ali ako pronađeš dobar primjerak sa ispravnom kilometražom, nemaš problema. Isto vrijedi i za benzinca.

Ovim si sve rekao, to može samo retardirano čeljade da uradi. Meni da plaćaju da ga "ošinem 'ladnog u šes' 'iljada", ne bih imao srca.
Što se tiče teme, nije nam se čovjek još izjasnio koliko planira godišnje prelaziti kilometara i koju klasu automobila želi, pošto ovi navedeni modeli koštaju pofino, ima mnogo boljih kupovina za te pare.
 
Član
od ponudjenih sebi nebi nijedno nisu moj ukus, a da ne idem u sirinu previse prost odgovor: od tebi dragih predlazem peugeot 308 (ili golfa V gti, ili sa gti optikom bar) ako si vec suzio izbor, benzinca ;)
 
Član
Eh ovako:D

Gledam tu klasu "golf" kako je ti nazva jer mi ona odgovara nekako a i sviđaju mi se modeli. Nije ni preveliko niti premaleno, tamam je;)

Godišnje koliko bi prelazio, hm...možda oko 13000km po nekim procjenama?! Kupujemi se auto koje relativno "novo", ništa ispod 2005g. nebi ni gledao. Što se tiče motora, odnosno mog ponašanja u vožnji....nazvao bi je "po propisima":lol: s tim da ne uzmem nešto da nemogu kamion preteć :D znači bitno mi je da ne troši puno (novaca) i da se ne trese kao da ima parkinsonovu bolest! Sad da li dizel ili benzin...
Nekako su mi ova tri modela ono baš zapala za oko 308,V i megan. Da se moram sutra odlučit bilo bi eci peci pec...

Megan 3 je 90% 1.6 benzin ovo što sam vidio i dosta ih je kupljeno u BiH, čak neki imaju i garanciju....ev ovog iz prve što sam vidio http://www.pik.ba/artikal/3666816/renault-megan/

Peugeot 308 su skoro svi 1.6 hdi ovaj mi je onak cool ima i panorama krov http://www.pik.ba/artikal/3715233/automobil-peugeot-308/

Golf V ima najviše varijanti od 1.6 benzin do 1.9tdi, 2.0 tdi, 2.0 sdi... http://www.pik.ba/artikal/3729105/golf-5-1-9tdi-do-registracije/
http://www.pik.ba/artikal/3711341/vw-golf-v-1-9-tdi/ http://www.pik.ba/artikal/3499822/golf-v-1-6-benzin/


Sad mi je najveća frka to za lažnu kilometražu, morat ću kontaktirat ovlaštene servise (ne znam da li ima netko na forumu ko radi u jednom od njih) da vidim da li mogu oni odrediti stvarnu kilometražu. uglavnom ću tražit auto sa servisnom knjižicom!
 
Član
Ako si suzio na ova 3, odma' izbaci Gnojfa, najstariji je od njih, najlošija oprema i ružniji u svakom pogledu. Megane je lijep, ali slabo su mi nešto opremljeni i ne sviđa mi se tabla komandna, prazna nekako i ružna. Ako su ova 3 u opticaju, definitivno 308, dobro izgleda, opreme ima najviše od ponuđenih, to je sigurno, još samo nađi šta ti odgovara sa cijenom i uživaj. Nećeš biti trkač ni sa jednim 1.6, ali neće puno ni trošiti, nije skup za održavanje i nema nekih falinki motor. Bar je iznutra lijep i imaš lijep osjećaj za volanom. Megane nisam probao, ali jesam ova 2 i Gnojf pored 308 nema šta da traži, čak je i 307 možda bolji od njega.;)
 
Član
OggyBoy je napisao(la):
Ako si suzio na ova 3, odma' izbaci Gnojfa, najstariji je od njih, najlošija oprema i ružniji u svakom pogledu. Megane je lijep, ali slabo su mi nešto opremljeni i ne sviđa mi se tabla komandna, prazna nekako i ružna. Ako su ova 3 u opticaju, definitivno 308, dobro izgleda, opreme ima najviše od ponuđenih, to je sigurno, još samo nađi šta ti odgovara sa cijenom i uživaj. Nećeš biti trkač ni sa jednim 1.6, ali neće puno ni trošiti, nije skup za održavanje i nema nekih falinki motor. Bar je iznutra lijep i imaš lijep osjećaj za volanom. Megane nisam probao, ali jesam ova 2 i Gnojf pored 308 nema šta da traži, čak je i 307 možda bolji od njega.;)

Razumijem, 307 je polijep na izgled, za Golfa necu nista reci da nebi bilo svadje. Razumijem da se i o ukusima ne raspravlja, ali gdje ces reci za Megana da je lijep :icon_question::icon_question:
 
Član
Kupi ti sebi bembaru frendu ;)

život je pre kratak da bi se vozio u malim autima , što ne troše i jeftina im rega ;)
 
Član
ja se ne bih slozio da je 1.6 16v slab motor za auto tipa megane, 308 itd. ja imam taj motor u svom meganu i ide sasvim dobro. ja i jos tri putnika 200 kmh na autoputu bez problema.

edit

evo ti drug npr. jedna dobra ponuda za megana

http://www.pik.ba/artikal/3690090/renault-megane-3/


ima ovde na forumu jedan clan sto je uzeo ovakvog megana novog, pa mozda se on javi da ti fino napise sve o tom autu, ne mogu se sjetit koji mu je nick. ja ne predlazem ovog megana zato sto ja imam renaulta pa da sad nesto forsiram to auto, al bez pretjerivanja mislim da je najbolji omjer ulozeno dobiveno. pogotovo ako ces placat kesom, onda na svaku ovu cijenu mozes sigurno skinut do 2000 maraka.
 
Top