Pomoć i pitanja u vezi sa kupovinom prvog automobila

Pomoć i pitanja u vezi sa kupovinom prvog automobila

Član
Pozdrav,

Moj prvi post (nakon predstavljanja) :) Došlo je vrijeme da uzmem auto,konačno. Nisam upućen u automobile previše a kako sada kupujem zanima me sve. Koliko sam vidio ovo je jedan od najjačih foruma (automobilski) u BiH pa da se obratim ovde!
Po nekom svom ukusu i mogućnostima izbor sa sve na par modela:

primarni

VW Golf 5
Renault Megane 3
Peugeot 308

i neki sekundarni

VW Polo 6
Citroen C4

Sad me zanima: (ovde će lista biti duga a poneka pitanja će biti možda i smješna vama iskusnim automobilistima).

1) Za svaki gore navedeni model ponaosobno : da li određena godišta auta ili određena vrsta motora imaju neku fabričku grešku ili sl. i koje treba izbjegavat
2) Koji motori su najbolji za normalnu vožnju (nikakvo trkanje i sl.) sa naravno što manjom potrošnjom?
3) Istina ili mit da benzinac (ne trese se,pali po zimi,jeftiniji dijelovi)? Šta uzeti, manju kubikažu benzinca ili veću dizela?
4) Npr. kako se kreću cijene rezervni dijelova gore navedenih auta? Usporedba ako u obzir uzmemo istu generaciju.
5) Zanimaju me pojmovi “redovan servis” , “veliki servis”! Kada se rade,koliko koštaju (za gore navedene aute)...
6) Da li se za svaku sitnicu ide u ovlašteni servis ili to može srediti i lokalni automehaničar (npr. popravka lampica, zavarivanje auspuha...)? Ponajviše radi vođenja te knjižice koja dobro dođe kod buduće prodaje
7) Na šta obratit pažnju kod kupovine auta (kod navedenih modela) i kako izvršit “dijagnostiku” (vidio sam da se to preporučuje) ako nema servisa u blizini?
8) Da unaprijed izračunam i buduće troškove... koliko koštaju zimske gume (neke normala) i koliko košta registracija (da li se gleda kubikaža vozila ili godište ili nešto treće? Ako je ovo prvo dvoje, onda bi auto bio od 2005-2010 a zapremina motora do 1.9-20 dizel i 1.6 benzin,tako nešto otprilike)
9) Da l ije velika pređenost od 100 000km za jedan motor i koliko još on može gurati otprilike?
10) Koliko često se mjenjaju ulja na autu (kako sam upućen imaju za kočnice,za motor i za mjenjač) i koliko to košta? Koliko često se klima provjerava i puno i naravano koliki je to trošak?
11) Zašto je Golf 6 sa 1.4 benzin motorom tako “jeftin” a 2008g i mala kilometraža???
12) Šta kažete na moj uži izbor auta i koji bi Vi izabrali?


To je za početak :) , nadam se da ću dobiti odgovore na sva pitanja i to detaljno :)
Ovo je prvi set pitanja :) nakon što apsorbujem ovu materiju slijedi set pitanja o održavanju auta, sigurnosti, interijeru....
Kad sve sredim onda ću uzeti auto, ne želim da se zalijećem i kajem jer se nisam dovoljno informisao. 15-20k na ovom vremenu nije mala para ,ne?!

Hvala Vam unaprijed na pomoći!
 
BHT Ovisnik
sto se tice golfa obicni 1.4 (75ks) izbjegavaj,dosta nejak motor,trosi podosta,njega raja izbjegava,dosta se bruji i o 2.0TDI 140ks u prvoj generaciji da imaju problema,to ce ti reci netko tko se malo vise razumije

mada od svih moj izbor bi bio megane ili c4,al prije megane
meni najljepse auto od svih,najudobnije,nije ni skup,motori dobri,ovaj 1.5dci od 105 ks odlicno ide,mada sto se tice troskova najidealniji je 1.6 16v motor,moze fino ici,nije velik potrosac,dijelovi nisu skupi,jeftiniji i servis,za sitne novce ugradis plin umjesto rezervnog tocka i vozis se skoro pa dzaba
i benzinac jeste mirniji i ne trese,jeftiniji sui mu dijelovi
zamjenski dijelovi su ti vjerovatno tu negdje u cijeni,samo sto polovnih vjerovatno ima vise za golfa jer je i starije i mnogobrojnije auto
veliki servis se radi zavisno od proizvodzaca,al prosjek je 90 000km,mali radis svakih 10-15000km,za cijene ti je najlakse uzmes u obzir koje auto i koje motore,odes do trgovine auto dijelova i pitas koliko je za koje auto,i da ovlasteni ti ne treba,osim ako ne zelis zbog knjizice,ali danas svaki mehanicar ima dijagnostiku i dijelove nabavlja povoljnije i sve zna raditi;)
koje god auto uzmes felge ce ti u prosjeku biti 15-ke 16-ke jer vjerovatno neces sređivati auto odmah pa ti je guma neka za zime solidna nova 100-120km za tvoje potrebe,a i vecine nas;)
registracija ti najvise ovisi o kubikazi i konjazi,racunaj neki prosjek 600km +/-
u nas raja uzme auto 2000-o godiste i kaze 200 000km puno,a nije mu puno za golfa ili pezoa koji je star 2 godine 120 000km,znaci ovisno o godistu gledaj kilometrazu,;)
ulje za motor i filter ulja mjenjas svakih 10-15000km ili godisnje,filter klime svako 2 godine mislim,a ostali filteri svako drugo mjenjanje,svi ti filteri ti dođu u autodijelovima nekih 150km prosjek,zavisno od proizvodzaca i marke
goilf s tim motorom je jeftin jer je najslabiji i najjeftiniji u ponudi

moj izbor je megane,svako od navedenih mi ima netko od clanova obitelji i megane mi se najvise svidio,pezo 308 je za francuza meni tvrd i ne bas udoban nesto,golf ko golf,krut,neudoban i precjenjen,polo tu negdje,samo jako malen,a citroen također sila od auta,jako udoban,veliki prtljaznik,nije skup,servis u ovlastenom također jeftin;)
 
Član
@CoL3 Hvala puno, uzet ću u obzir stvari koje si napisao. Očekujem još komentara/savjeta/odgovora.... nadam se da vam neće bit mrsko pisati:icon_smile:

PS: plin ne dolazi u obzir, ježim se od njega :)
 
Član
po meni ova auta koja si naveo za primarna su u pet deka, sto bi se kod nas reklo, jedino sto ih razlikuje je ukus, koje se tebi licno vise svidja. a sto se tice ovoga benzin vs dizel, dizel se ne isplati ako neces godisnje prelazit bar 15 000 kilometara, jer je dizel u startu skuplji i njegovo odrzavane je takodje malo skuplje, tako da kad se sve sabere i oduzme, mala potrosnja ne znaci da ces se jeftinije vozit u dizelu.
 
Član
xxfmanxx je napisao(la):
po meni ova auta koja si naveo za primarna su u pet deka, sto bi se kod nas reklo, jedino sto ih razlikuje je ukus, koje se tebi licno vise svidja. a sto se tice ovoga benzin vs dizel, dizel se ne isplati ako neces godisnje prelazit bar 15 000 kilometara, jer je dizel u startu skuplji i njegovo odrzavane je takodje malo skuplje, tako da kad se sve sabere i oduzme, mala potrosnja ne znaci da ces se jeftinije vozit u dizelu.

Hvala koristan savjet za benzin-dizel... Inače Megani su benzinci 1.6 dci (čini mi se), pežoi su 1.6 hdi a golfovi su ili 1.6 benzin (ne znam oznaku motora) ili 1.9 tdi ili 2.0 sdi.

Idemo dalje,idemo dalje počinjem sklapat puzzle :icon_smile: Još odgovra molim?!:cool: Volio bi čuti i vlasnike dotičnih automobila, njihovo mišljenje...

Nadam se da ne dosađujem, kontam otprilike za najdalje mjesec dana odlučit se i kupiti...pa ću vas malo i smarat:smajli10:

P.S Bilo bi lijepo dobiti odgovore od što više osoba na mojih 11 pitanja;)
 
Član
Natural je napisao(la):
xxfmanxx je napisao(la):
po meni ova auta koja si naveo za primarna su u pet deka, sto bi se kod nas reklo, jedino sto ih razlikuje je ukus, koje se tebi licno vise svidja. a sto se tice ovoga benzin vs dizel, dizel se ne isplati ako neces godisnje prelazit bar 15 000 kilometara, jer je dizel u startu skuplji i njegovo odrzavane je takodje malo skuplje, tako da kad se sve sabere i oduzme, mala potrosnja ne znaci da ces se jeftinije vozit u dizelu.

Hvala koristan savjet za benzin-dizel... Inače Megani su benzinci 1.6 dci (čini mi se), pežoi su 1.6 hdi a golfovi su ili 1.6 benzin (ne znam oznaku motora) ili 1.9 tdi ili 2.0 sdi.

Idemo dalje,idemo dalje počinjem sklapat puzzle :icon_smile: Još odgovra molim?!:cool: Volio bi čuti i vlasnike dotičnih automobila, njihovo mišljenje...

Nadam se da ne dosađujem, kontam otprilike za najdalje mjesec dana odlučit se i kupiti...pa ću vas malo i smarat:smajli10:

P.S Bilo bi lijepo dobiti odgovore od što više osoba na mojih 11 pitanja;)
Ovo boldovano su dizel motori, a izmedju ovih ponudjenih auta ja bi se odlucio za 308, mislim da je najatraktivniji od svih ovih ovdje...a za sva ova tvoja pitanja koja si postavio ovdje preporucio bi ti da jedno po jedno ukucavas na google, daleko vise odgovora ces da dobijes...

Uglavnom sve sto te zanima o Peugeot-u mozes da nadjes ovdje:
http://www.peugeotcafe.com/
http://peugeot-klub.hr
 
Član
@jusuf pardon moja greška, Megan kojeg sam danas na ulici vidio je dci pa sam pogriješio inače su ovi što sam gledao po oglasnicima 1.6 benzin (nema oznake) imaju 81 KW...
probat ću i sa googlom;)
 
Član
Nek se col3 ne uvrijedi, ali zanemari njegove savjete o filterima, svi filteri se redovno mjenjaju, a ne svaki drugi put i to najbolje ti je svakih 10.000km s obzirom na naše gorivo i kvalitete dijelova ili godišnje ako ne pređeš ovu kilometražu. Sem naftnog filtera kod dizela, on može na svakim 50.000 kilometara. Klima servis je preporučen svake 2 godine, i košta 50-60km. Vozio sam benzinca, sad dizel, i mnogo je ugodnije dizela voziti, uopte ne tresu, jaki su, jedino ako si za neko ludovanje, onda benzin. Jesu skuplji, ali sve zavisi šta hoćeš, toliko se i plati. Veliki servis ti je rečeno, sem što kod novih dizela francuza, Pežo Citroen, se radi svakih 180.000. Svako auto obično ima neku manu, tako da gledaš neki model novijeg godište, primjer ako je 308-ica proizvedena 2008, ti uzmeš 2010 godište jer su tu popravili te mane.
 
Član
mara- je napisao(la):
Nek se col3 ne uvrijedi, ali zanemari njegove savjete o filterima, svi filteri se redovno mjenjaju, a ne svaki drugi put i to najbolje ti je svakih 10.000km s obzirom na naše gorivo i kvalitete dijelova ili godišnje ako ne pređeš ovu kilometražu. Sem naftnog filtera kod dizela, on može na svakim 50.000 kilometara. Klima servis je preporučen svake 2 godine, i košta 50-60km. Vozio sam benzinca, sad dizel, i mnogo je ugodnije dizela voziti, uopte ne tresu, jaki su, jedino ako si za neko ludovanje, onda benzin. Jesu skuplji, ali sve zavisi šta hoćeš, toliko se i plati. Veliki servis ti je rečeno, sem što kod novih dizela francuza, Pežo Citroen, se radi svakih 180.000. Svako auto obično ima neku manu, tako da gledaš neki model novijeg godište, primjer ako je 308-ica proizvedena 2008, ti uzmeš 2010 godište jer su tu popravili te mane.

Zašto mjenjati filter vazduha ili klime poslije 10.000km ako ga izvadiš, provjeriš i on još uvijek dobar, nije se ni isprljao, nisi osjetio da ti ventilacija smrdi, da auto ne ide kako bi trebao zbog filtera i sl?

1) Za svaki gore navedeni model ponaosobno : da li određena godišta auta ili određena vrsta motora imaju neku fabričku grešku ili sl. i koje treba izbjegavat
Polovan auto nije nov auto i ako nije imao grešku, možda mu je prethodni vlasnik "nabacio" koju, pogotovo ako je u pitanju dizel agregat.
2) Koji motori su najbolji za normalnu vožnju (nikakvo trkanje i sl.) sa naravno što manjom potrošnjom?
Dobar ti je bilo koji motor od ponuđenih, bio benzin ili dizel.
3) Istina ili mit da benzinac (ne trese se,pali po zimi,jeftiniji dijelovi)? Šta uzeti, manju kubikažu benzinca ili veću dizela?
Nije mit, istina je. Benzin, uglavnom, bolje pali po zimi, manje trese i dijelovi su mnogo jeftiniji, a i mnogo se manje kvare od dizela. Što se tiče kubikaže, mit je da manje kubika manje troši. Manji motori sa manjom kubikažom i manjom snagom imaju više problema sa ubrzanjem, viškom tereta u autu i samim tim troše više. O klimi upaljenoj da ne pričamo. Za ovu klasu je 1.6 benzin ili dizel sa nekoh prosječnih 110KS malo, bar po meni, išao bih na bar 150KS benzinca, 2.0 neki i plin. Cijena bi bila ista kao dizel (koji je uglavnom više prešao i u lošijem stanju), a vozio bi se jeftinije nego na dizel.
4) Npr. kako se kreću cijene rezervni dijelova gore navedenih auta? Usporedba ako u obzir uzmemo istu generaciju.
Cijene su otprilike slične ako računaš potrošni materijal za redovne servise, a neki nepredviđeni kvar će ti uzeti malo više para u zavisnosti od motora. Dizeli su skuplji za održavanje ako dođe do nekih nepredviđenih kvarova, ali treba računati da su osjetljiviji mnogo na loše gorivo, a kod nas je samo takvo inače, pa znaju otići dizne, a tu je još i druga boljka, turbo. Predrasuda je da su Francuzi skupi za održavanje, A TO UOPŠTE NIJE TAČNO, što se tiče mnogih stvari i jeftiniji su, recimo samo da je Renault malo skuplji od Peugeot-Citroen vozila.
5) Zanimaju me pojmovi “redovan servis” , “veliki servis”! Kada se rade,koliko koštaju (za gore navedene aute)...
Redovan servis ti je otprilike na 10.000km kod nas popularan i uključuje zamjenu ulja i filtera, pregled ostalih filtera i stvarčica i to je to. Pojam, veliki servis, se uglavnom odnosi na zupčasti, španere, klizače, trakasti, kao i njegove španere i klizače, vodenu pumpu i sl. Kočnice i ostali potrošni materijal se mjenja u zavisnosti od stila vožnje, ali nema određenog termina, kad se potroši, mjenjaj.
6) Da li se za svaku sitnicu ide u ovlašteni servis ili to može srediti i lokalni automehaničar (npr. popravka lampica, zavarivanje auspuha...)? Ponajviše radi vođenja te knjižice koja dobro dođe kod buduće prodaje
U ovlašteni ne moraš ići uopšte, svaki majstor koji drži do sebe danas ima i dijagnostiku i sve potrebno za servisiranje skoro svih modela automobila kod nas. Što se tiče knjižice, i servisi imaju svoje knjižice, a možeš i sam da vodiš evidenciju i čuvaš račune i zapisuješ ka si šta radio. Besmisleno je bacati pare za ovlašteni ako ti auto nije pod garancijom, isto to ćeš uraditi kod bilo kog majstora upola jeftinije, a kad je dobar majstor, pogledaće ti još neke sitnice usput što u ovlaštenom neće, oni rade šta im kažeš i boli ih uvo za ostalo.
7) Na šta obratit pažnju kod kupovine auta (kod navedenih modela) i kako izvršit “dijagnostiku” (vidio sam da se to preporučuje) ako nema servisa u blizini?
Svakako ili povesti nekog majstora od povjerenja sa sobom ili otići u neki servis na pregled automobila ako se ne razumiješ. Na šta sve treba obratiti pažnju, može se knjiga napisati, tako da ti je najbolje za to malo koristiti google, ima mnogo sajtova na kojima je to pisano i na mnogo novina i stranica su to detaljno objasnili.
8) Da unaprijed izračunam i buduće troškove... koliko koštaju zimske gume (neke normala) i koliko košta registracija (da li se gleda kubikaža vozila ili godište ili nešto treće? Ako je ovo prvo dvoje, onda bi auto bio od 2005-2010 a zapremina motora do 1.9-20 dizel i 1.6 benzin,tako nešto otprilike)
Zimske ili ljetne gume ne možeš računati dok ne uzmeš auto i vidiš koja je dimenzija guma na njemu, pa prema tome se orijentišeš. Za gume važi, koliko para, toliko muzike, ali ima dosta tema o gumama na forumu i dosta ljudi je pisalo o tome i o svojim ličnim iskustvima sa određenom gumom. Pronađi se u tome, vidi koji je tvoj stil vožnje i prema tome gledaj gume, a pošto su brendirane mnogo skupe, ima dosta guma nepoznatih proizvođača koje su se jako dobro pokazale, a među najjeftinijima su u klasi. Na primjer, Nankang za ljeta, A Phenix protekt za zime. Registracija ti se računa u zavisnosti i od godišta i od snage i od kubikaže, ali je to sve jako blizu i očekuj oko 450 do 500KM za nju za ove motore što si naveo.
9) Da l ije velika pređenost od 100 000km za jedan motor i koliko još on može gurati otprilike?
100.000km je ništa za dobar motor ako je imalo vođeno računa o njemu. Problem je što je kod nas preko 90% dizel automobila uvezeno sa preko 400.000, 500.000km, pa vraćeno na tih 100.000km. E to je onda problem. Ovo računaj za skoro svaki dizel auto, u inostranstvu puno prelaze, naši kupuju, vraćaju kilometražu i podvaljuju muda pod bubrege.
10) Koliko često se mjenjaju ulja na autu (kako sam upućen imaju za kočnice,za motor i za mjenjač) i koliko to košta? Koliko često se klima provjerava i puno i naravano koliki je to trošak?
Za ulja si već pitao i pisao sam. Uglavnom je to oko 10.000 do 15.000km ulje u motoru, a kočnice i mjenjač na mnogo, mnogo više, vjerovatno nikad nećeš ni mjenjati, a i nema neke pretjerane potrebe, možeš ih sva zamjeniti kad kupiš auto i poslije samo mjenjati ulje u motoru, znaš da si miran.
11) Zašto je Golf 6 sa 1.4 benzin motorom tako “jeftin” a 2008g i mala kilometraža???
Zato što je krš i motor je preslab za njega, troši kao tenk i ne ide. Uz to, vjerovatno jako slab paket opreme, a i to je najjeftiniji Gnojf u ponudi.
12) Šta kažete na moj uži izbor auta i koji bi Vi izabrali?
Ako bih baš morao da biram od ovih 5, ne bih ni jednog.

Dosta od mene.;)
 
Član
OggyBoy je napisao(la):
1) Za svaki gore navedeni model ponaosobno : da li određena godišta auta ili određena vrsta motora imaju neku fabričku grešku ili sl. i koje treba izbjegavat
Polovan auto nije nov auto i ako nije imao grešku, možda mu je prethodni vlasnik "nabacio" koju, pogotovo ako je u pitanju dizel agregat.
3) Istina ili mit da benzinac (ne trese se,pali po zimi,jeftiniji dijelovi)? Šta uzeti, manju kubikažu benzinca ili veću dizela?
Nije mit, istina je. Benzin, uglavnom, bolje pali po zimi, manje trese i dijelovi su mnogo jeftiniji, a i mnogo se manje kvare od dizela. Što se tiče kubikaže, mit je da manje kubika manje troši. Manji motori sa manjom kubikažom i manjom snagom imaju više problema sa ubrzanjem, viškom tereta u autu i samim tim troše više. O klimi upaljenoj da ne pričamo. Za ovu klasu je 1.6 benzin ili dizel sa nekoh prosječnih 110KS malo, bar po meni, išao bih na bar 150KS benzinca, 2.0 neki i plin. Cijena bi bila ista kao dizel (koji je uglavnom više prešao i u lošijem stanju), a vozio bi se jeftinije nego na dizel.
9) Da l ije velika pređenost od 100 000km za jedan motor i koliko još on može gurati otprilike?
100.000km je ništa za dobar motor ako je imalo vođeno računa o njemu. Problem je što je kod nas preko 90% dizel automobila uvezeno sa preko 400.000, 500.000km, pa vraćeno na tih 100.000km. E to je onda problem. Ovo računaj za skoro svaki dizel auto, u inostranstvu puno prelaze, naši kupuju, vraćaju kilometražu i podvaljuju muda pod bubrege.
11) Zašto je Golf 6 sa 1.4 benzin motorom tako “jeftin” a 2008g i mala kilometraža???
Zato što je krš i motor je preslab za njega, troši kao tenk i ne ide. Uz to, vjerovatno jako slab paket opreme, a i to je najjeftiniji Gnojf u ponudi.
12) Šta kažete na moj uži izbor auta i koji bi Vi izabrali?
Ako bih baš morao da biram od ovih 5, ne bih ni jednog.

Hvala na ovako opširnom i preglednom odgovoru. respect:cool:

Da se malo osvrnem na ovo što mi je nejasno/ nije potpuno jasno....

1)Čitao sam nešto kao Pežo 307 iz neke 2004 ima problema da cilindrima (ne uzimaj za tačno, ja po sjećanju što sam onako naletio i pročitao), Pasat iz ~2001 2.0 tdi sa diznama....tako nešto pa pitam zato.
3) Bez plina molim te, kao što sam gore napisao. Od plina se ježim...:D Ne znam nerazumjem se ali mislim da mi je to previše (150KS)....
9) Da li to važi i za benzince , odnosno sva auta ili većinom dizele? Kako da prokužim stvarnu kilometražu? Da li to ovi iz ovlaštenog servisa mogu utvrditi ?
11) Našao sam informaciju za ovog golfa 6 1.4 TSI... em je slab i to što kažeš (s tim da ovaj ima veoma dobru dodatnu opremu) em što im veoma često rikava taj motor, neki su mjenjali i po dva puta kompletan motor i to na malim kilometražama skroz... bježim od toga skroz
12) Može malo pojašnjenje? S tim da uračunaš to da meni ne treba ni za kakvo nabrijavanje,trkanje,drift... nego normala vožnja po gradu i mali izleti do Slovenije,Austrije...

OggyBoy je napisao(la):
Jedino benzin 2.0.

E ovo mi je baš ono previše, valja točit i točit a nije mi potrebno (bar mislim)

Hvala ti puno, sve sam bliže i bliže konačnom odabiru
 
Član
OggyBoy-a ne uzmaj ozbiljno što se tiče dizela, ne voli ga, a ni što se tiče golfa, to još manje voli. Ne volim ga ni ja, ali ako taj 1.4TSI ima 100ks ili više, to uopšte nije loše. Još se ne mogu složiti sa "prethodni vlasnik "nabacio" koju, pogotovo ako je u pitanju dizel agregat?"

Prije će biti da je vlasnik benzinca nabacio koju manu pošto imaju običaje zakucati ga do blokade. Što se tiče kilometara, gledaj što mlađe auto, i tu je manja šansa da su vraćani kilometri, računaj neki prosjek 30.000km da stranci godišnje prelaze, ili ako nađeš neki stariji sa malom kilometražom, provjeriš ima li u ovlaštenom servisu kada i na koliko km je rađen servis i ako se to slaže, onda je OK za uzeti.
 
BHT Ovisnik
@mara
molim te reci mi jel ti svakih 10 000km mjenjas sve filtere:icon_eek:
meni se preporucuje ulje svakih 15,mjenjam ga svakih 10k zajedno sa filterom ulja,al stvarno ne vidim svrhu mjenjati filter klime,filter zraka i filter goriva,to mi gotovo 3x godisnje (toliko sam ove godien puta mjenjao ulje) cemu tu ?
 
Top