Od oktobra dozvoljen uvoz vozila starijih od 7 godina

Od oktobra dozvoljen uvoz vozila starijih od 7 godina

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Jos nista novo po tom pitanju...

Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine, organizirala je press konferenciju na temu: najava o ukidanju Odluke o zabrani uvoza vozila starijih od 7 godina i izboru stručne organizacije za homologaciju vozila. Naime, Odbor vozila Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine se u više navrata obraćao nadležnim ministarstvima s ciljem pravovremenog informisanja o ovim aktivnostima.

Da podsjetimo, u maju 2008. godine, usvojen je Pravilnik o homologaciji vozila, koji ni do danas nije implementiran. Prosječna starost vozila na BH cestama je oko 18 godina, a prema statistici, tokom prošle godine uvezeno je oko 15.000 novih i 47.000 polovnih vozila. U cilju povećanja sigurnosti na cestama i zaštite okoliša, trebalo bi u što skorijem roku implementirati homologaciju vozila.

A kad ce bit, ne znamo :D
 
Početnik
nije problem nabavnihh cijena , problem je odrzavanja novijih i skupljih auta, nema lafeta za 15km i disk plocica za 15km kao za g2 , za npr passata sa neoriginalnim djelovima kosta zamjena trapa 1000km , disk plocice su 100km, a gdje je elektronika

TDI motori, LMM, EFR, PUMPE od goriva, manicni podizaci prozora, manicni konfort moduli , neko sa plaotm od 500km to si ne moze priustiti a gdje su ruke , jer mahala majstori nemogu to popravljati...
 
muha je napisao(la):
nije problem nabavnihh cijena , problem je odrzavanja novijih i skupljih auta, nema lafeta za 15km i disk plocica za 15km kao za g2 , za npr passata sa neoriginalnim djelovima kosta zamjena trapa 1000km , disk plocice su 100km, a gdje je elektronika

TDI motori, LMM, EFR, PUMPE od goriva, manicni podizaci prozora, manicni konfort moduli , neko sa plaotm od 500km to si ne moze priustiti a gdje su ruke , jer mahala majstori nemogu to popravljati...

veliki potpis na ovo, mom rodjaku dolaze u servis ljudi kaze prodo sam kravu i nesto zemlje i uzeo auto od 15-20000KM i onda kad se pokvari dodju mu plakati, kao: joj, pa kako je tako skupo, pa nemam ja, pa moze li da se dogovorimo, i to dovede covjeka u neugodnu situaciju, ljudi misle auto kupis i ono se nikad ne kvari, samo sipas gorivo i vozis, a ne znaju ni kad ulje treba mjenjati, a kamoli da misle na veliki servis, gume nove i slicno...
 
Problem je jos veci sto mi u Bosni i nemamo dovoljno dobrih servisa
za popravak te vrste auta .
Sama dijagnostika za takvo Auto kosta poprilicno mnogo para .
Katalizator i sva sranja oko senzara ce donijet mnogo problema nasim ljudima koi se utkju koce bjesnije auto vozit .J....s auto ako se mora odrzavat u Hrvaskoj .
Nevidim nija velike koristi u tome.
:lol:
 
Član
ako se ovo uvede, auta sigurno neće biti tako jeftina ko sad! poskupit će! jer u njemačkoj npr. auto koje je starije od 7 godina je dodžaba!:icon_smile:
 
Ponovo evropska unija cisti svoje smece iz avlije .
Oni uzimaju auta nova zato sto ta auta imaju fabricku garanciju tj besplatan popravak u garantnom roku .
Taj garantni rok je 10 godina ili 1000 km .
SVA TA AUTA KOJA BUDU UVEZENA IZ NJEMACKE SU MALTENE PREVALILA TU KILOMETRAZU I ZATO CE SE PRODAVATI NAMA .

Evo ja cu vam ukratko ispricati moj slucaj . Auto Honda Civik ima Cod P0 420 (Zacepljen katalizator )
Moram ga zamijeniti zato sto nemogu da prodjem NEW YORC safti ispection ( Tehnicki ponasem )
Znaci gori mi MIL lampica . NARUCIO NOVI KATALIZATOR 1000$ .
Izbriso sam cod sa OBD2 scenerom kad sam zamijenio katalistik .
Vozio sam nekih 60 milja da kompjuter pokupi sve informacije od j*enih senzora .
Ponovo sam sa OBD 2 sceniro vozilo dali je spremno za tehnicki .
Posto je sve bilo ok ,mogo sam po ispeksn stim sto strahujes da se opet neupali ta MIL lampica
SERVIS TE PRIKLJUCI NA GLAVNI CENTRALNI KOMPJUTER I OD DRZAVE U KOJOJ ZIVIS I SNIME RAD TVOG VOZILA TJ MORA ZADOVOLJITI SVE KRITERIJE TE DRZAVE .
ZNACI SAMO TEHNICKI ISPRAVNO VOZILO PROLAZI .
Uporedo stim se mora i majstor podvuc da ti i on pregleda trapove (Citaj ) DZEPOVE

Ovog mjeseca jos dva auta moraju moja da prdu tehnicki !
 
Legend
ma stavit cemo i duji g60 5 katalizatora, samo da prodje tehnicki, i onda hladno poskidat sve da bolje puni :D:D
 
Član
pratim ovu temu vec duze vremena,neznam dali je ljudima jasno da nisu auta u nekom dobrom stanju kako se gleda na mobile itd...ja licno trazim auta za mene i uvjek naletim na totalno istrosena auta do jedno 3000 eura ....
ponekad se pojavi jedan ili 2 dobri auta ali je vec je rjetko jednog dobrog nac pogotovu otkad je pocela njemacka davat 2500 eura za starije auto otpadi puni auta i to dobri ..velka steta ali dobro zato ce se pravit vise limova za bmw hahahahha
tu pazite koliko mozete inace ako se kupuje auta u njemackoj slobodno otidite na dekra ili adac i provjerite to auto ..
 
Član
.....

izgleda da ce mozda i biti nestoooo:cool::cool::cool::cool::cool:


BiH ukida starosnu granicu za uvoz vozila
Jedini uvjet bit će da automobil ima motor Euro 3...

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH pripremilo je nacrt odluke o ukidanju starosne granice za uvoz vozila, potvrdio je za "Avaz" pomoćnik ministra Dragiša Mekić. Tim aktom je predviđeno da minimalan standard za uvoz bude taj da automobil ima Euro 3 motor. To će se odnositi i na putnička i na teretna vozila.

Privremena odluka

Mekić pojašnjava da je ovo standard koji je Evropska unija uvela 2000. ali da to ne znači kako ćemo moći uvoziti samo automobile mlađe od tog godišta.

- Sve zavisi od proizvođača. Neke kompanije su taj motor počele ugrađivati prije 2000., a neke nekoliko godina kasnije - kaže naš sagovornik.

Automobili kod kojih bude dilema da li ispunjavaju ovaj standard bit će upućeni na provjeru u Institut za mjeriteljstvo.

Mektić ističe da se radi o privremenoj odluci koja će biti na snazi dok se ne uspostavi sistem homologacije, odnoso tehničke kontrole vozila po evropskim principima. U Ministarstvu prometa i komunikacija rečeno nam je da za taj posao treba skoro godinu.

Sadašnje stanje

Odluka o ukidanju starosne granice donesena je uz konsultacije s Upravom za indirektno oporezivanje i Institutom za mjeriteljstvo. Sada će biti poslana i ostalim nadležnim institucijama koje trebaju dati saglasnost, a na kraju je mora usvojiti Vijeće ministara BiH.

Podsjetimo, trenutno je zabranjen uvoz automobila starijih od sedam, odnosno teretnih vozila starijih od deset godina.

Zaštita okoline

Euro 3 je motor niske emisije štetnih plinova, koje zemlje Evropske unije nameću kako bi smanjile zagađenje okoline.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top