Od nove godine skuplje cigarete

Od nove godine skuplje cigarete

Član
Od početka 2011. godine posebna akciza na cigarete povećava se s 0,30 na 0,45 KM po kutiji, a minimalna akciza iznost će 1,08 KM po kutiji cigareta. Ovo je definirano novom Odlukom o utvrđivanju posebne i minimalne akcize na cigarete, koju je usvojio Upravni odbor Uprave za neizravno oporezivanje BiH.

“Na osnovu člana 21. Zakona o akcizama u Bosni i Hercegovini, Upravni odbor Uprave za neizravno oporezivanje donio je Odluku o utvrđivanju posebne i minimalne akcize na cigarete koja će se primjenjivati od 1. siječnja 2011. godine. Odluka će ovih dana biti objavljena u Službenom glasniku BiH”, precizira se u priopćenju UNOBiH.

Odlukom je definirano da će se od 1. siječnja iduće godine na cigarete plaćati sljedeća akciza: proporcionalna akciza po stopi od 42 posto na osnovicu utvrđenu u skladu sa Zakonom o akcizama i posebna akciza od 22,50 KM za 1.000 komada, odnosno 0,45 KM za pakiranje od 20 komada.

Ukoliko je ukupna akciza na cigarete (proporcionalna + posebna), koja je obračunata po navedenim stopama, a u skladu s Odlukom o utvrđivanju posebne i minimalne akcize na cigarete, manja od minimalne akcize, plaća se minimalna akciza od 1,08 KM po kutiji cigareta za pakovanje od 20 komada.

Za pakovanja različita od pakovanja od 20 komada akciza se plaća srazmjerno broju komada u pakovanju.

Iz UNOBiH napominju da ova odluka predstavlja nastavak harmonizacije sa sadašnjom razinom minimalne akcize u EU.

Kalkulaciju novih maloprodajnih cijena cigareta formiranih u skladu s Odlukom o utvrđivanju posebne i minimalne akcize na cigarete, porezni obveznici i druge osobe koje se bave prometom cigareta dužni su dostaviti u Upravu za neizravno oporezivanje najkasnije do 30. studenog 2010. godine.

Preuzeto sa Bljesak info.

Majku vam yebem lopovsku. Pratimo EU standarde samo po porezima i cjenama
 
Član
Neka malo i na cigare i alkohol dosad su samo na naftu uvodili...Te stvari su luksuz i štetne po zdravlje i konzumatora i okoline...Neka uvode akcize na gluposti i povećaju pdv na iste ali zato neka smanje cijene i pdv osnovnih životnih potrepština, hrane, lijekova i sl. neka dio ovog novca ulože za liječnje bolesti nastalih konzumiranjem istih ili sl. a ne u mutne tokove gdje i većina poreza ode!!!
 
Član
nisam bio pusac, u zadnje dane minimalno 10 cigareta ispusim na dan, takva mi situacija pa moram pusiti, MORAM, ali ovo sa cijenama je preseravanje.. jucer sam prvi put u zivotu sebi kupio kutiju cigara.. zalosno..
 
Član
Pa ionako su cigare skupe, a sad još skuplje moram plaćati.:icon_mad:
Majku li vam ***** lopovsku u pizdu!!!:icon_mad:
Nema mi druge nego švercovati cigare. U Srbiji su moje cigare jeftinije za 1KM po kutiji. Taman.
 
Član
hahaha...nisam pusac i odobravam ovo...neka cigare budu luksuz a ne da djecurlija pusi u 7 osnovne...

dajte ljudi kako su cigare sad skupe..kod nas kutija marlbora 4 marke a u italiji npr 5 eura... u njemackoj je zanimljivo to sto su sve cigare gotovo isto para i sve se krecu oko 5 eura..neke su 5,10 neke 4,90 ali uglavno svi su tu oko 5 eura neovisno koja cigara bila...
 
ne dirajte mi alkohol majku vam!!
a dobro je, samo cigare spominju :D mislio sam da je sva visokotarifna roba :D
 
Član
pa kod nas sve cijene idu gore...plate, socijalna pomoc stagnira godinama....

stvarno sto se mene tice naka cigarete budu 100KM kutija, ali ako cemo vec da pratimo euro standarde moramo pratiti i one koji idu i u korist gradjana a ne samo one koje idu u korist drzave, koja opet ne radi nista da poboljsa aspekte zivota ljudi....

kada sve to uzmete u obzir dodje ti da si imao platu npr. 500KM, i onda gorivo, prehrana i sve ostalo ode za 50-100% gore, a plata i dalje ista (nominalno 1000km=realno 500km)dodje ti da ostaje da se ubijes asovom....

tako da bas ne mogu u potpunosti podrzati ovakav potez, no ako ce se smanjiti ili skroz skloniti PDV s osnovnih zivotnih namjernica na osnovu ovoga onda sam apsolutno ZA
 
Član
Nije stvar što skuplja, pitanje je što skuplja, cigare su preskupe, pogotovo za naš standard, nećemo praviti razlike pušača nepušača, svako sebi, ali ako se nastavi ovako s ovim divljaštvom počeće da skuplja i brašno i ulje, i sve namirnice koji ljudi koriste svakodnevno al do nas je ... "košto balaš kaže nije mi žao ljudi, žao mi konja":D
 
Član
nezz vala , al sam vise navikao na ovo
stalno nesto poskupljuje cudno bi mi bilo
kad bi nesto pojeftinilo . . . . samo jos
da nam zrak pocnu naplacivat . . .
 
Citam u avazu, govore nakon poskupljenja, konzumacija ce ostati ista, govore analiticari :lol:, nista, valja kupit 50 steka do nove godine i stavit na balkon :D
 
Legend
pusac sam,....zivcan sam i bez duhana slabo mogu...... MA i neka poskupe na 10KM,tad ih sigurno necu kupiti

evo ova gov** jedem....sam sebi kriv

ronhill_lights_b.gif
 
Top