Kvalitet goriva

Kvalitet goriva

MTR

Član
boss_C200 je napisao(la):
juce sam nasuo u Priboju pumpa, ne znam kako se zove... eurodiesel 1,83 KM.. nasuo 58 litara... presao 130 km.. kazaljka ne mice... izgleda neko dobro se potrefilo...

os'o ti plovak , zato ne mice :D:D:D
 
Član
Astra je napisao(la):
sipajte euro 5 i nema problema..

to ti dodje kao euro3 kod nas:D
dok uracunas vodu i onaj hamelj sto dobro ne sagori:D
u zadnje vrijeme na Ini,pogotovo u mamino auto,vw polo,1,1,karb,dok je lose gorivo ne ide nikako,stuca mu se,gasi se i sl
dzip sve proguta al se osjeti kad je lose,iz niskih obrtaja je lijen
mislim,vise nego inace:D
 
Legend
samo cu reci da sam jucer nasuo dizel po cijeni 2.03 na el tarik oilu u velesicima, nisam presao ni 45km (kilometara) sa njim, auto se ponasalo kao da sam nasuo pijeska i zalio vodom, znaci nebih ni najvecem dusmanu preporucio el tarik oil sto se dizela tice.. i ovo nije slucajnost, prije 3-4 mjeseca, ista stvar, naspem, sranje.. reko ajd necu vise i jucer reko ajd nema veze mozda se popravilo gorivo i opet isto.. :icon_mad::icon_mad:
sad da znam kome se zalit, zvao bi im inspekciju, da zatvore pumpu i pohapse gamad :icon_mad::icon_mad:

energopetrol ili OMV, zadovoljavajuce ;)
 
Član
MTR je napisao(la):
evo neke brzinske racunice :

Okvirne cijene , znaci prosjek :

cijena barela ( 160 litara ) 82 Dolara = 114 KM ( prosjek litra = 1,40 KM)

Puna cisterna od npr. 20000 litara u Plocama kosta : 28.000 KM
Prevoz goriva na bilo koju lokaciju u BiH je 0,10 KM po litru i to je : 2.000 KM

Prodajna cijena nafte je 1,95-1,98 KM ( ako se ne varam ) i to onda dodje 20000 x 1,95 KM = 39.000 KM

Cista zarada sa odbitkom prevoza iznosi : 9.000 KM
Prevoz se anulira dodavanjem raznih derivata kao sto su voda,staro ulje,jestivo ulje sa isteknutim rokom trajanja...
Na 20000 litara ciste nafte moze se komotno dodati jos 2000-3000 tecnih govana i to im donosi + 2000 KM
Znaci na kraju , jedna cisterna donese u prosjeku oko 10000 KM ciste love , a ista se plasira u roku od jednog dana , ako je pumpa na dobroj lokaciji , pa je to mjesecno = 300.000 KM ciste love

Da zavrsimo , ne osporavam ja njihove zarade , nek uzimaju milione ako mogu , al daj brate ne pravi sranja , ako platim pa de onda da se i vozim ko covjek , a ne svakih 3 dana kod mehanicara

Jarane matematika ti izgleda i nije jača strana...
Cijena je 0,7125 KM/l po ovoj računici, a ne 1,40 KM/l, tako da se ove cifre kasnije drastično mijenjaju.

Što se tiče same priče o kvalitetu goriva, tu se može dosta diskutovati, ali također sve bih ovo svrstao u šuplju priču bez konkretnih dokaza.
Priče tipa bolje ide na jedno, a lošije na drugo su za malu djecu.


Lično poznajem ljude koji se bave distribucijom goriva kod nas. Oni tvrde da je gorivo isto na skoro svim pumpama, tj. da nabavljaju od istih dobavljača.
Šta se kasnije dešava sa tim gorivom je stvar određene pumpe i tu se mogu desiti svakakve muljaže...
Tako da je najbolje sipati na većim pumpama koje već imaju kakvu takvu reputaciju.
 
Član
Kod mene ima lampica za senzor na filteru dizela koji pokazuje ako u dizelu ima vode...mogu vam reći da se na INI ne pali,na OMW riiiiiijetko a na Zovki,ili kako se već sad zove amlo češće:)
 
Član
2FAST je napisao(la):
Jarane matematika ti izgleda i nije jača strana...
Cijena je 0,7125 KM/l po ovoj računici, a ne 1,40 KM/l, tako da se ove cifre kasnije drastično mijenjaju.

Što se tiče same priče o kvalitetu goriva, tu se može dosta diskutovati, ali također sve bih ovo svrstao u šuplju priču bez konkretnih dokaza.
Priče tipa bolje ide na jedno, a lošije na drugo su za malu djecu.


Lično poznajem ljude koji se bave distribucijom goriva kod nas. Oni tvrde da je gorivo isto na skoro svim pumpama, tj. da nabavljaju od istih dobavljača.
Šta se kasnije dešava sa tim gorivom je stvar određene pumpe i tu se mogu desiti svakakve muljaže...
Tako da je najbolje sipati na većim pumpama koje već imaju kakvu takvu reputaciju.

Slazem se.
Znaci sve pumpe dobijaju isto gorivo jer je samo jedan uvoznik u nasoj zemlji
Sve muljaze se desavaju na samoj pumpi tj. tu se dodaje voda i ostale zaj*...
Cak sam slusao price da radnici dodaju vodu (npr. 50litara) a gazda nema pojma...I onda oni uzmu pare za tih 50 litara koje su dodali

OMV su tuzili u Srbiji jer su u reklamama navodili da njihovo gorivo sadrzi aditive a ustvari je isto kao i na ostalim pumpama...
 
Član
Pa nije suplja prica ako sipam 30 maraka goriva i predje 270 kilometara, pa onda na drugoj pumpi naspem 30 pa predjem pola od toga, a u oba slucaja se trudim da vozim normalno i u oba slucaja je ista dionica puta u pitanju.

Iz toga zakljucim da je prvo bolje od drugog.

Sad moze se desiti i razlika u cijeni po litru pa ako negdje naspem vise litara jeftinijeg goriva mozda mi izgleda da predjem vise a i dalje sipam losije gorivo ali ne treba mnogo bit pametan da se skonta ko mulja a ko ne.

I nije prica o uvoznicima, nego prije bi bilo o vozacima kamiona jer ja mislim da oni najlakse smuljaju.

Same pumpe ne vjerujem da mogu mnogo, mozda neke male i mogu. Ali ipak mislim da postoje uredjaji koji mjere koliko je uslo a koliko izaslo iz rezervoara pumpe tako da tesko radnik moze nasut 50 litara vode pa sebi uzet pare.

Prije moze vozac cisterne da uzme 50 litara goriva pa dospe 50 litara vode. Sve dok i kod nas kao u hrvatskoj ne pocnu da ugradjuju mjerace nivoa u cisterne.

Na pumpi se mozda moze prilikom presipanja iz cisterne u rezervoar pumpe dodati voda ali ce opet pumpa da zabiljezi da je toliko nasuto i na stanju ce da vodi toliko a to mislim da ipak moze samo gazda da profitira a ne radnik.

Druga stvar, vjerujem da postoji neka narudzbenica ili faktura u kojoj pise da je gazda kupio 1000 litara a ne 1050 tako da ako je kupio 1000 a prodao 1050 neko bi mogao da se zapita mozda, jel proizvodi gorivo ili je nasao prirodni izvor cistog benzina ili nafte :)

Ili ako i nema na fakturi koliko je kupio bice u racunima koliko je prodao pa svakako ne moze uzet sebi pare.

Tako da se opet vratimo na vozace kamiona :) mislim da je to jedini nacin.

Istocis 100 litara goriva naspes 100 litara vode i vozis dalje.
 
Super Moderator
vozaci kamiona ne mogu istociti gorivo
jer bi se to vidilo i ne moze se sakriti, tako da ja mislim da nije do vozaca
 
Član
ja sipam lož ulje u Brčko Distriktu, valjda tu ne sipaju vodu,, ipak je to za domaćinstva namijenjeno:lol::lol::lol::D

ja sipam lož ulje u Brčko Distriktu, valjda tu ne sipaju vodu,, ipak je to za domaćinstva namijenjeno:lol::lol::lol::D:123:
 
Početnik
kad se sipa voda u benzin, odvajanje nije postepeno vec odmah istog trena. voda vidno pada na dno

oba svoja auta sipam na OMV (ne pise se OMW). oba auta vuku gorivo sa donje tocke u rezervaru. sto dalje znaci da ako bi auto bio ugasen preko noci, voda (ako je ima) morala bi pasti na dno. znaci kad bi sutra upalio auto - nebi ni upalio
moze sada netko reci da se to mozda izmjesa kad pumpa krene povlaciti gorivo, ali mislim da bi odmah uslo toliko vode u crijevo koje napaja motor da to nebi ni upalilo. sve i da izmjesa morao bi trokirati osjetno


testirat cu osobno OMV gorivo sto se toga tice ovih dana


takodjer na oba auta sam cistio i pregledao rezervar. onda nakon recimo godinu dana vozanja (jedno na OMV100, drugo na Diesel), ponovo sam pregledao rezervar. nisam zatakao nikakvu prljavstinu, bas nista
 
Top