Korišteno jestivo ulje kao pogonsko gorivo za dizel motore

Korišteno jestivo ulje kao pogonsko gorivo za dizel motore

Administrator
Pošto smo svjedoci da iz dana u dan cijene goriva neprestano rastu, da pokrenemo diskusiju o korištenom jestivom ulju kao pogonskom gorivu za dizel motore. Dakle sta ste culi o tome, da li je neko probao voznju sa istim i slicno. Da li su potrebne neke prepravke na motorima, koliko je to štetno za motor, koji motori mogu koristiti i td. Cisto da razmijenimo par informacija i saznamo nesto korisno.


Gledao sam u par auto emisija kako pokrecu dizel motore sa koristenim jestivim uljem, gdje ga samo prethodno dobro procijede da nema cestica hrane i sipaju u rezervoar. Nekad davno čitao da ako sipaš pun rezervoar ulja da je potrebno na tu količinu dodati oko 20% dizela.


Šta vi mislite o tome?
 
Član
Ja sam gledao prije par mjeseci na Disovery mislim, ne mogu se sjetiti koja je emislija bila, uglavnom, lik je isao po restoranima i trazio koristeno jestivo ulje, onda ga je dobro prefiltrirao da bi odstranio sve necistoce nastale prilikom koristenja ulja (komadici hrane i sl.), mislim da ga je odma sipao bez nekih dodataka, u stari neki Mercedes, i isao je kao i na naftu, jedina razlika je, kako je on rekao tad, da kad se priblizite auspuhu, mirise kao rostilj :icon_smile:
 
Administrator
milanelo je napisao(la):
pa kakve koristi kad je ulje skuplje od dizela;)

vidis da pise u naslovu "Korišteno"...
Mnogi restorani, kuhinje to bacaju pa se to sigurno može iskoristiti...

Npr. u Tuzli jedna firma koja proizvodi kolače od korištenog ulja proizvodi biodizel i daje na testiranje jednom autobusu u Tuzli koji se voza sigurno vec 2 godine sa tim gorivom...
 
BHT Ovisnik
jeste jusuf,to je bilo u fifth gear,uzeo merca w124 250d i nesto bruku kilometara "za dzabe" presao bez ikakvih problema :)

ja osobno koristim ložu,mamina jetta je prevalila bar 200 000km na loži,a sada ima ukupno preko 700 000 i dalje je motor u boljem stanju nego 70% dvica,meni ide mnogo bolje na lozi nego na D5 sa obicnih pumpa,cak je cisce,a volio bihj probati i ovo na jestivo ulje:cool:
 
Član
Evo nasao sam ;)

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PZX2BRdXkzA[/video]

A ovo za lozu (jest da odosmo malo u off, al valjda nam oproste :D ), loza i jest dizel, samo se u nju ubacuje neka boja ili ulje, nisam bas siguran, na cisternu se ubaci odredjena kolicina, i jedino sto je loza losija je da ces morati malo cesce da mijenjas filter goriva, to mi je govorio prijatelj (otac mu imao benzinsku)
 
Član
CoL3 je napisao(la):
jeste jusuf,to je bilo u fifth gear,uzeo merca w124 250d i nesto bruku kilometara "za dzabe" presao bez ikakvih problema :)

ja osobno koristim ložu,mamina jetta je prevalila bar 200 000km na loži,a sada ima ukupno preko 700 000 i dalje je motor u boljem stanju nego 70% dvica,meni ide mnogo bolje na lozi nego na D5 sa obicnih pumpa,cak je cisce,a volio bihj probati i ovo na jestivo ulje:cool:
Moj amidza poslije rata kupio dvicu i samo je vozao na loziki, prodao je prije par godina jer je kupio Oktaviju, dvica isla ko flak, nikad nikakvih problema sa motorom.
E sad ne znam kako to ide kod novijih auta i TDI motora, ali da imam dvicu dizela sigurno bih sipao loz ulje ili probao sa ovim jestivim uljem.
 
Član
Nikakvih problema niti prepravki, samo moras ulje jako dobro isfiltrirati inace ce moderne visokotlacne dizne pocepit sto kazes keks...;)
 
Član
Mislim da su noviji motori dosta osjetljiviji na loz ulje, ali volio bi da napise neko kompetentniji od mene, ko je koristio i slicno, ja sto sam napisao je ono sto sam cuo, nemam licna iskustva ;)
 
Administrator
na chop shopu su isto tako sakupljali koristeno ulje iz londonskih restorana i nasuli u neko auto i tako se vozali...

da cujemo ostala misljenja...

iskreno da i ja imam neko starije auto rado bi probao...
 
Član
jusuf je napisao(la):
Mislim da su noviji motori dosta osjetljiviji na loz ulje, ali volio bi da napise neko kompetentniji od mene, ko je koristio i slicno, ja sto sam napisao je ono sto sam cuo, nemam licna iskustva ;)

Novi motori ne da su osjetljiviji, nego ne mogu progurat lozu... ;)
 
Član
imas u tuzli gipsov autobus koji vozi na biodizel

http://www.tip.ba/2009/04/23/u-tuzli-pocela-proizvodnja-biodizela-od-koristenog-jestivog-ulja/

PS, ne vidjo da si vec naveo,,
 
Administrator
znaci bio sam u pravu kada sam rekao oko 2 godine da se vozi taj autobus...

ja vjerujem da mogu stari automobili bez problema da voze na koristeno ulje...
 
Član
trebalo bi ovo probati,jest da se sad vozam na lozu koju nabavljam po cijeni 1-1 i jos nikakvih problema,malo vise crnog dima ali ide isto
 
Top