Korišteno jestivo ulje kao pogonsko gorivo za dizel motore

Korišteno jestivo ulje kao pogonsko gorivo za dizel motore

Član
ja da imam golfa dizela
ja bih sutra probao
malo gaze razvuces
i naspi
pa taman da se sipa pola rezervara normalnog dizela i pola rezervara ovog ulja dobro je opet :)
loza je isti klinac kao i obicni dizel samo je obojenja radi razlikovanja i na lozu je manji porez!
U starije dizele bih sipao lozu bez razmisljanja,ali noviji dizeli traze malo bolje preradjen dizel kao euro dizel i sl!
Koji je dosta kvalitetniji po pitanju cistoce i nezeljenih sastojaka!
 
Administrator
i ja bi bez razmisljanja probao ulje, a redovno bi vozio na lozu sa starim autom... jer u danasnje vrijeme loza je negdje 1,70 KM sto je za 0,70 KM jeftinije od dizela tako da je to velika usteda...

dok je stari imao oriona dizela mislim da je sa lozom presao sigurno 300 000 i bolje je isao taj motor koji je bio 1988. godiste i koji je potrosio nebrojeno litara loze, nego ford fiesta 1999. godiste sa istim motorom i dizel gorivom u rezervoaru...
 
Razlika izmedju loz ulja i dizela je u boji (crvena, zelena), sastojcima i loz ulje je zabranjeno koristiti u vozilima.

Zbog nedostatka nekih sastojaka u loz ulju nije dobro za moderne motore dok za starije ne predstavlja problem.

Ovo sam gledao na njemackom programu.
 

MTR

Član
pioneer_09 je napisao(la):
loza je negdje 1,70 KM sto je za 0,70 KM jeftinije od dizela

men'cini da je sad preko 2 KM

Sajo_Golf GT je napisao(la):
Razlika izmedju loz ulja i dizela je u boji (crvena, zelena), sastojcima i loz ulje je zabranjeno koristiti u vozilima.

Zbog nedostatka nekih sastojaka u loz ulju nije dobro za moderne motore dok za starije ne predstavlja problem.

Ovo sam gledao na njemackom programu.

Imam u firmi Renoa Scenica 1,9 dCi ( Common Rail ) iz 2003 i presli smo sa njim vec 80000 km samo sa lozom bez problema , cak bolje ide i manje trosi , na satu je vec 295000 km , ni problema sa diznama ni sa turbinom ni sa pumpom
 
Administrator
mtr: kod nas je do prije 10 dana bila 1,80 KM, dok je na Lončarima u RS-u bila oko 1,70 KM i govori mi jaran on stao da sipa u kombija tamo u RS-u kad kaze u red za lozu staje ML i golf IV i obojica hoce punog loze...
 
BHT Ovisnik
u nas nema nigdje osim u zapadnoj hercegovini sam vidio,mislim da je 1.70km bila,ovdje mozes kupiti samo na 100l,al je jeftinije,pa tako uzmemo i posrču dizelače za čas:D
a sto se tice ovog ulja,jel to moze ono iz fritize sto npr. u grillu prave pomfrit,jer samo znam da bih iz jednog grila mogao to probati,neznam nikoga da ima restoran:D
samo da se kerovi i macke ne budu ljepili na auspuh kad kroz naselje lagano isao,kada bude izgaralo ulje sto se u njemu hrenovke i riba przila:D
 
Administrator
col3 ja sam citao za ta koristena ulja... znaci od pomfrita, raznih przenja i slicno... znaci bitno je samo dobro procijediti da nema cestica...
 
BHT Ovisnik
moze li npr. od ribe,sutra ce majka prziti ribu pa uzmem da nalijem,tocnije hocu pitati jel bitno koliko je isprzeno ulje,npr. u grillu cijel dan ga prze ne mjenjanju,dok kuci ispecem 3-4 ribe i to je to,jel ono dovoljno odgoreno
 
col3 uzimaj sve i sabiri i onda lagano krenes filtrirat prvo kroz rjedje materijale platno i slicno gledao sam na chop shop kad lipu za djipa dizel priprema tj filtrira koristeno jestivo ulje i trebalo je poprilicno dosta puta da se procijedi jer i pored crvstih materija hrane bilo je i masti u toku filtriranja koje moze nasteti sistemu za snabdijevanje goriva, ali da auto ide na preradjeno jestivo ulje IDEEE :cool: samo dobro profiltrirat :icon_biggrin:
 
Član
Moj komentar je da ugradis plin na dizela, ne moze na sve motore ali na hdi recimo bez ikakvih problema, vecina novijih dizel motora se moze uraditi! :cool:
 
Administrator
col3 sva koristena ulja mogu... ne bitno od cega je... bas kao sto GFC kaze samo je bitno procijediti... lipu i berni su skupljali sva ulja sto su im dali u londonu... nisu pitali od cega je...

ja cu poceti skupljati pa nek stoji...
 
Član
Sta se desava sa dizelima koji imaju turbinu? Ja nisam nikad probao lozku, ali mozda nebi bilo lose... gdje se u Sarajevu ima nasuti lozke da probam :cool:
 
Top