kako se ovo zove

kako se ovo zove

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
trizex je napisao(la):
sky walker je napisao(la):
trizex je napisao(la):
nije samo dobos, dobos je kocnica, tebi treba zadnja glavcina.....

kod fijata je dobos i glavcina odvojeno ne kod vw golf 1,2 i 3 pa cak kad ima i diskove nazad golf gti vr6

Ja sranja 'lj*e....pa cekaj, znaci ja skinem na golfu dobos i sa njime "se skinu" i navoji za felgu? Pa sta onda kod golfa "fixira" dobos (sa dobosom i felgu naravno) sa "ostatkom" (glavcinom itd.) ?
[/quote

dva konusno valjkasta lezaja u dobosu malo totmast i to sve se montiras na nabu a zatim dodje podloska, matica, osigurac preko matice ,pa splenta i poklopac!!

jednostavno i jeftino
 
Član
znaci, svaki put kad se trebaju "raditi" zadnje kocnice, treba odvrnuti u principu i lezaj tocka? ne znam bas drug, sve mi to zvuci kao nepotrebna komplikacija....
 
jeste mozda komplikovano ali ne za automehanicare jer ja mislim da nebi trebo svako da cacka kocnice
ja mislim da se tu slazes kocnice su kocnice
 
Član
trizex je napisao(la):
znaci, svaki put kad se trebaju "raditi" zadnje kocnice, treba odvrnuti u principu i lezaj tocka? ne znam bas drug, sve mi to zvuci kao nepotrebna komplikacija....

Hahaha, j*ali te fiati :p nije valjda da ovo nisi znao :)


baj d vej, doboš u motorex-u nov 30 maraka ;)
 
Član
trizex je napisao(la):
znaci, svaki put kad se trebaju "raditi" zadnje kocnice, treba odvrnuti u principu i lezaj tocka? ne znam bas drug, sve mi to zvuci kao nepotrebna komplikacija....

druze jedan savjet: rastavi bar jedan dobos i vidi kako to funkcionira pa onda pametuj na forumu.
PS: ako sarafi prodju kroz dobos i zavrnu se u glavcinu u tom slucaju bi se cijeli bubanj okretao zajedno sa tockom i pakne unutar dobosa ne bi imale nikakvu funkciju, jer bi se i one okretale.
PSS: glavcina je fixna i na njoj su postavljene pakne. na osovinu, koja izlazi iz glavcine, se stavlja lezaj i dobos. dobos je fixiran za tockove. kada pritisnes kocnicu pakne se sire i stvaraju trenje sa dobosom sto uzrokuje kocenje:icon_biggrin:
 
Član
@dzenad ti yugolina mi se ne javljaj :p znas da ne mirisem VW plaho :)

sky walker je napisao(la):
jeste mozda komplikovano ali ne za automehanicare jer ja mislim da nebi trebo svako da cacka kocnice
ja mislim da se tu slazes kocnice su kocnice

Apsolutno, pitam te jer, ruku na srce, nisam imao pretjerano dodira s vw grupacijom ,a volim da sam barem informisan o razlikama itd. A govorim "komplikovano" u smislu uporedbe sa , ajde, fiatom s kojim imam najvise iskustva, gdje poslije odvrtanja tocka dobos "silazi" jednostavnim uvrtanjem 2 M10 sarafa u rupe predvidjene za to.....ili bosanskom varijantom (pod uslovom da nije pretjerano spekao, naravno) s par dobro naciljanih udaraca cekicem? U svakom slucaju, hvala ti na objasnjenju covjek uci dok je ziv ;)

@rogy, uh odakle da pocnem....
Pa kao prvo, ovo sto sam napisao je savrseno tacno, samo ne za golfa, i napisao sam prve odgovore prije nego sam vidio da je zacetnik teme dopisao da je golf u pitanju.
Moja greska, priznam, je sto sam napisao "glavcina", u pitanju je "naba", da me je*es nisam se mogao sjetiti izraza dok sam pisao. I ako nisi primijetio dosad, sistemi su u principu identicni, sem sto kod fiJata za kojeg sam ja pisao, naba i dobos su dvije odvojene stvari, i dobos drze na mjestu tocak i sarafi koji prolaze kroz njega i uvrcu se u nabu, dok su na golfu to dvoje cjelina, s tim da se dobos/naba fixiraju direkt sa lezajem tocka. Hvala na lekciji u svakom slucaju, buduci da ja nisam nikada sarafa na autu odvrnuo, kao sto se i da primijetiti po mojim postovima na forumu. LP
 
Član
@trizex
sve je uredu druze, nemam ni ja nekog iskustva sa VW, inace ga ne volim nikako.
PS: nadam se da te nisam slucajno uvrijedio, nisam imao namjeru.
PSS: alat u ruke pa malo cackaj, dok pokvaris sta naucit ces. znam iz licnog iskustva. pozdrav
 
Član
nesobrzi je napisao(la):
evo ljudi da dadnem i ja jedan komentar mislim da je trizex upravu 100%

Nije bolan u pravu nikako:lol::lol:

Imao sam ja nekad davno i Fiata Tipo...i ovo što momak pita zove se doboš...

Glavčina je ono na što naliježe doboš,pa se zatim šarafom stegne,a šarafi od felgi idu u doboš...

uostalom vidi se sa slike:icon_smile:
 
Član
Lexillium je napisao(la):
nesobrzi je napisao(la):
evo ljudi da dadnem i ja jedan komentar mislim da je trizex upravu 100%

Nije bolan u pravu nikako:lol::lol:

Imao sam ja nekad davno i Fiata Tipo...i ovo što momak pita zove se doboš...

Glavčina je ono na što naliježe doboš,pa se zatim šarafom stegne,a šarafi od felgi idu u doboš...

uostalom vidi se sa slike:icon_smile:

Evo kralju, nije mi bilo mrsko MAXUZ naci sliku da vidis. Ja se necu nikad javit ako ne znam o cemu se prica ;)

8a7f9732a4.jpg


Original slika iz Haynesovog uputsva za Fiat Tipo.....gdje su navoji? Hvala lijepa....

P.S. Ne d'o bog dragi da je tako kako si ti zacrtao, znacilo bi da citav tocak u principu nosi jedan 8mm saraf koji steze dobos za glavcinu.....
 
Član
nije ovako kod mene kao na slici u mene se samo zavijaju sarafi u dobos samo njega trebam promjenit i to je to,ili da narezem rupu
 
Član
dami2580 je napisao(la):
nije ovako kod mene kao na slici u mene se samo zavijaju sarafi u dobos samo njega trebam promjenit i to je to,ili da narezem rupu

ma sta ce ti,imas jos tri sarafa,dovoljno ti je,,,moze se to sredit,samo navoj da se nareze ponovo,neko ti je to vec predlagao;)
 
Član
ama bolan sta se mucis to je 10 minuta posla nadji samo nekoga ko ima ureznicu - a ima je svaki tokar
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top