Golf 5, kvar. Procjena stete?

Golf 5, kvar. Procjena stete?

Član
Lexillium je napisao(la):
MrShadow je napisao(la):
JBg, ne znam sta bih ti rekao. 20 ljudi mi je rekao da upravo takva voznja jeste uzrok sto se turbina zaprljala.. Sad moguce da je uzrok i chip kao sto je gore receno.. Treba na dijagnostiku pa ispitati tacno sta uzrokuje..

Nije svako iste srece, tebi je izdrzala 170 000 km, ali pogledaj malo i vidjet ces da je znala riknuti i na potpuno novom autu..

Druže gledaj KO ti kaže a ne ŠTA ti kaže:lol: Ja znam da su Golfovi 5 imali i imaju problema sa turbinama,zamajcima,climatronic motorčićima i još nekim stvarima da ne peglam sad ovde,ali pogledaj recimo TDI motore što voze taksisti i policija,vidiš koliko su prešli bez kvarova na turbinama i uopšte otvaranja motora pa će ti sve biti jasno.

Ja se ne slažem da auto treba cijepati da bi ono više izdržalo.Baš naprotiv...Uglavnom želim ti da saniraš taj kvar što prije i sa što manje izdataka;)

A odkud to da taxisti ili policija ne mijenjaju turbine, njima provrte 500 hiljada onako bezveze ?

Turbina je recimo potrosna roba koja se mora cistiti, "paziti" (tako da ne ubijas auto recimo sat vremena i ugasis ga onako dok nisu ni spali obrtaji), postoje tzv.turbo timeri za to i sigurno 95% je da je MORAS promijeniti do 200 hiljada .

Tako da tvoja prica je netacna, raspitaj se malo bolje pa onda pisi na ovu temu .
 
Član
DiAbLo je napisao(la):
Lexillium je napisao(la):
MrShadow je napisao(la):
JBg, ne znam sta bih ti rekao. 20 ljudi mi je rekao da upravo takva voznja jeste uzrok sto se turbina zaprljala.. Sad moguce da je uzrok i chip kao sto je gore receno.. Treba na dijagnostiku pa ispitati tacno sta uzrokuje..

Nije svako iste srece, tebi je izdrzala 170 000 km, ali pogledaj malo i vidjet ces da je znala riknuti i na potpuno novom autu..

Druže gledaj KO ti kaže a ne ŠTA ti kaže:lol: Ja znam da su Golfovi 5 imali i imaju problema sa turbinama,zamajcima,climatronic motorčićima i još nekim stvarima da ne peglam sad ovde,ali pogledaj recimo TDI motore što voze taksisti i policija,vidiš koliko su prešli bez kvarova na turbinama i uopšte otvaranja motora pa će ti sve biti jasno.

Ja se ne slažem da auto treba cijepati da bi ono više izdržalo.Baš naprotiv...Uglavnom želim ti da saniraš taj kvar što prije i sa što manje izdataka;)

A odkud to da taxisti ili policija ne mijenjaju turbine, njima provrte 500 hiljada onako bezveze ?

Turbina je recimo potrosna roba koja se mora cistiti, "paziti" (tako da ne ubijas auto recimo sat vremena i ugasis ga onako dok nisu ni spali obrtaji), postoje tzv.turbo timeri za to i sigurno 95% je da je MORAS promijeniti do 200 hiljada .

Tako da tvoja prica je netacna, raspitaj se malo bolje pa onda pisi na ovu temu .

Pa eto igrom slučaja znam ljude koji su taxisti i sa golfovima 5 prešli po200-300 čak 500 hiljada i NIKAD i ama baš NIKAD nijedan od njih nije promjenio turbinu.
Moj posao je usko vezan sa policijskim i 100% ti tvrdim da ni na jednom vozilu Golf 5,iz policijske uprave sa kojom ''surađujem'' nikada nije mjenjana turbina a prešli su Bog zna koliko km...

Prema tome ti si taj koji lupa gluposti i to da je moraš promjeniti na 200 hiljada je glupost da ne može biti veća:lol:

Kažem ti evo da imam Golfa koji gazi 170 hiljada i turbina u izvanrednom stanju.Imam 2 kombija VW jedan prešao malo preko 300 ,drugi 270 hiljada i nikad ni na jednom nije taknuta turbina.Itd,itd...

Ne bih želio da ulazim sad u raspravu s tobom,jer očigledno mi je poznato tvoje poznavanje mehanike i problematike uvidom u tvoje postove,tako da bi to za mene bilo čisto gubljenje vremena. Kao što Srdjan reče 99% je kriv loše urađen remap i to je uzrok havarije.Momku želim da što prije sanira štetu i to je to...
 
Član
Jutros auto otvoreno, turbina je crknula.. Nije na srecu povukla svo ulje iz motora tako da nema druge stete osim turbine. Danas trebam odluciti hocu li je reparirati ili uzeti polovnu. Otprilike da ce piti ova prva opcija..

Nakon toga auto ide na ispitivanja i dijagnostiku kako bi se utvrdio tocan uzrok prljanja turbine.. Kad otkrijem uzrok vidjet cu sta dalje.
 

MTR

Član
ovo sto Lexilium kaze je istina , imao sam proljetos kombija koji je presao 525000 km ( T4 , 2,5 TDI ) isao ko nov

a ti druze , jesi ti njega novog kupio ( vidim nesto 80000 km ) ili polovnog , primjereno je da turbo crkne nakon 180000 km a ne do 100000 .
Dijagnostika vam nece pokazat zasto je crkla ili se zaprljala vec samo DOBAR majstor
 
Član
Jel to nemoguce kupiti danas auto sa malo kilometrazom, sto svi postavljate isto pitanje. Auto je bilo 5 godina staro, preslo 70 000 " STVARNIH " i 100% provjereno. Auto je sluzilo za gradsku voznju. Pa ja licno ne prelazim vise od 700 kilometara mjesecno s njim. Desio se kvar i sta, nije ni prvi ni posljednji. Imam komsiju koji je kupio novu lagunu, posle mjesec dana crkao mu motor, otisao u salon i dobio novi motor, vozio 4 mjeseca i opet crkao motor.. Jednostavno ne ide, desi se.. Dobit ce sad novu turbinu, bude li se opet pokvario ide na prodaju i gotovo.

Sto se dijagnostike tice, imaju testovi koji ce pratiti rad turbine, kako se ponasa pri kojim obrtajima, dolazi li do smetnji i kakvih smetnji, da li auto previse dimi isl..
 
Član
MrShadow je napisao(la):
Jel to nemoguce kupiti danas auto sa malo kilometrazom, sto svi postavljate isto pitanje. Auto je bilo 5 godina staro, preslo 70 000 " STVARNIH " i 100% provjereno. Auto je sluzilo za gradsku voznju. Pa ja licno ne prelazim vise od 700 kilometara mjesecno s njim. Desio se kvar i sta, nije ni prvi ni posljednji. Imam komsiju koji je kupio novu lagunu, posle mjesec dana crkao mu motor, otisao u salon i dobio novi motor, vozio 4 mjeseca i opet crkao motor.. Jednostavno ne ide, desi se.. Dobit ce sad novu turbinu, bude li se opet pokvario ide na prodaju i gotovo.

Sto se dijagnostike tice, imaju testovi koji ce pratiti rad turbine, kako se ponasa pri kojim obrtajima, dolazi li do smetnji i kakvih smetnji, da li auto previse dimi isl..

u svakom slucaju tebi ako imalo lezi taj golf ti ga vozi,neslusaj ove sto znaju sve,razumim strucnjake koji poznaju dobro jednu vrstu vozila pa mogu i dati neki savjet al ***** ga koji poznaje sva auta u dusu,istina je da ima auta koji su skloniji kvarovima nego druga iste vrste al ako vidis da dajes puno novca na servise brate rjesaji ga se i ides dalje.
 

MTR

Član
P.S. nek ti pregledaju slijedece

uradi kontrolu APS senzora na usisnoj grani ( senzor apsolutnog pritiska u usisu ) ,ECM (J248) od njega dobija signale i uporedjuje ih sa zadatom mapom , ako ima razlike od zadatih parametara ECM regulise pritisak (boost
pressure) preko Wastegate Bypass regulacijskog ventila ( to je onaj mali dio zakacen iznad motora na limu - na njega ide dosta vakuum crijeva ) ujedno je i on i EGR upakovan . Ako je APS crko pada ti pritisak u turbu
ATS senzor temperature u usisu , ako i on crkne ECM ne daje dobre signale pa opet imas pad u radu
onda BPS F96 senzor za barometarski pritisak nalazi se direktno na ECM-u ( mali dio ) on ako ne radi pusi nazad crni dim jako )
Vakuum Ventil na papucici kvacila regulise kolicinu ubrizganon goriva prilikom mjenjanja brzine , ako on ode mozes na leru dobit turazu , ista stvar je i sa BPS senzorom na papucici kocnice , bilo koji da rikne imas problem u sistemu ubrizgavanja ili ECM daje visak ili manjak goriva
Wastegate Bypass Regulator Valve N75 za turbinu sa VNT funkcijom je vrlo bitan

znaci da skratim , neka na dijagnostici pregleda N18 , N239 , N75 , G71 , G72 , i ostale senzore u sistemu paljenja , usisa , i ispuha , jer cisto sumnjam da bi neka mehanicka greska mogla dovest do toga , samo neki elektronski dio koji je davao pogresne signale ECM-u koji isto nije znao sta da uradi , da li da upumpa visak ili manjak goriva , da li da otvori EGR da vrati visak plinova nazad u motor ili sta ( EGR kad otvori vrati malo plinova nazad da bi smanjio temperaturu izgaranja i smanjio stvaranje Oxida i Nitrogena , to je ono kad radi u leru pa ti cuhne malo oko auta )

Eto nek se malo baci na to , kod nas majstori ne znaju razmisljat vec samo sarafat pa sta god bude da bude , na turbinu obrati dobru paznju jer je VNT
 
Član
elvis_h je napisao(la):
MrShadow je napisao(la):
Jel to nemoguce kupiti danas auto sa malo kilometrazom, sto svi postavljate isto pitanje. Auto je bilo 5 godina staro, preslo 70 000 " STVARNIH " i 100% provjereno. Auto je sluzilo za gradsku voznju. Pa ja licno ne prelazim vise od 700 kilometara mjesecno s njim. Desio se kvar i sta, nije ni prvi ni posljednji. Imam komsiju koji je kupio novu lagunu, posle mjesec dana crkao mu motor, otisao u salon i dobio novi motor, vozio 4 mjeseca i opet crkao motor.. Jednostavno ne ide, desi se.. Dobit ce sad novu turbinu, bude li se opet pokvario ide na prodaju i gotovo.

Sto se dijagnostike tice, imaju testovi koji ce pratiti rad turbine, kako se ponasa pri kojim obrtajima, dolazi li do smetnji i kakvih smetnji, da li auto previse dimi isl..

u svakom slucaju tebi ako imalo lezi taj golf ti ga vozi,neslusaj ove sto znaju sve,razumim strucnjake koji poznaju dobro jednu vrstu vozila pa mogu i dati neki savjet al ***** ga koji poznaje sva auta u dusu,istina je da ima auta koji su skloniji kvarovima nego druga iste vrste al ako vidis da dajes puno novca na servise brate rjesaji ga se i ides dalje.

Auto je odlicno, u godinu dana mi je ovo jedini kvar koji sam imao na njemu, ako iskljucim da je crkao zmigavac na retrovizoru. Ako cemo racunati i zmigavac onda su to 2 kvara od kako vozim auto. Nakon sto mi je nermin suljagic objasnio svoj problem sada sam svjestan da je auto od pocetka imalo prljavu turbinu, tj uvijek kad sam naglo dodao gas do kraja prvo je 2 sekunde vukao sporije i tek onda lijepio za sjediste. Krivo mi je samo sto niko u servisu pri pregledima nije nista primjetio i upozorio me, a ja sam mislio da je to normalno sto se tako ponasa.

@MTR

Vidim da se puno razumijes. Jel ti mozda imas servis i radis te stvari? Ako ne, imas li nekoga da preporucis u Tuzli da ovo radi jer sumnjam da ce ovi u ovlastenom opet htjeti uraditi sve to sto si nabrojao...?
 

MTR

Član
Moraju brate uradit , zadovoljstvo korisnika usluga je na prvom mjestu , drugi VEEELIKI problem je kvalitet goriva , koliko god mi mislili da TDI "jede" sve to nije tako , npr. ako ti je doslo do velikog oneciscenja ulja sumporom iz goriva , to ulje nije u mogucnosti da dovoljno dobro podmazuje turbinu , isto tako preprljav ispuh ( sve zbog sumpora u gorivu ) ostecuje ili nagriza ventile u EGR-u , koji mozda u odredjenom periodu upumpava veliku ili preveliku kolicinu ispusnih plinova u usis pa se tako turbina zastopa ( ona masnoca na crijevu usisa za koju nasi "majstori" kad vide kazu "momak mislim da je propuhao motor , treba to rastavit pa vidjet sta je i kako je al ispod 2 milje nije" )
Zato kazem opet , prvo pregled i kontrola svih senzora i davaca koji su na direktnoj vezi sa ECM-om motoru te su povezani sa usisom , ubrizgavanjem i ispuhom , jer ako ides logikom , zasto je turbina prljava ? zasto ne ide preko 3000 o/min ?

De mi reci kako je tvoj mehanicar utvrdio da je turbina crkla ?

DiAbLo je napisao(la):
MrShadow je napisao(la):
Auto je uglavnom za gradske voznje i cesto se vozi i na 2 000 .. Uradjen mu je i chip tuning ali je rijetko imao priliku da dolazi do izrazaja :) ... Ja sam cuo puno slucajeva gdje su na peticama crkavale i na 50,60 000. Znam da im je turbina i zamajac najosjetljiviji dio...

i BTW

Jel ima neko ideju zasto kontrolna tabla nije nista signalizirala.. Po meni se trabala paliti lampica za ulje, turbinu, ispusne gasove, ali nista..
Zna se upaliti zbog najobicnijih gluposti, kad sijalica crkne, kad temperatura pada ispod 4C, ali kad sam u situaciji da sjebem pola auta onda nista..

Zbog ovog ti je i otisla turbina , zaprljala se ili sta vec. Jednom mjesecno autoput ili neka magistrala i samo PUN da se procisti :)

I cuo sam da i onaj EGR ventil dosta j..e stvari , treba ga zatvorit.

Gdje si to cuo svega ti , eto zatvori ti na svom autu EGR i u kratkom roku ces mjenjat klipove jer toi temperatura sagorjevanja nece bit 550-650 vec 1000 stepeni na celu klipa
 
Član
Sad sam bio kod majstora. Turbina se bukvalno rasula unutra, onaj vrag s propelerima visi :) .. Uglavnom ja sam kriv, turbina je bila prljava, iz sigurnosnih razloga se iskljucivala, meni djavo nije dao mira, ja ga poderao i desilo se sto se desilo. Nisam smio voziti vise cim sam primjetio prve simptome..

Dobio sam 3 opcije uglavnom:

1) OVaj sadasnji majstor sto mi radi auto trazi 1100 Km za reparaciju u nekoj firmi u Sabcu.
2) Inter Auto mi veli da ima neki covjek iz Bjeljine, tu bi me oko 800 maraka izaslo.
3) Od prijatelja sam dobio preporuke za " Turbo Servis-Uzice ". Zvao sam i rekli su mi 250-500 eur u najgorem slucaju.

Odlucio sam se za opciju br 3, citao sam na netu i vidim da ih svi hvale.. U srijedu picim za Srbiju pa se nadam da ce sve ispasti ok.. Valjda nisam pogrijesio..
 
Član
Dobro da se završi na turbini, btw koliko je nova turbina, koliko polovna, reparirana i koliko ko daje garanciju to bi ja prvo stavio na papir, malo se sabrao oduzeo vidio gdje sam i odlučio šta dalje.... jesil išao u nipex ovlašteni za vw šta oni nude koja je njihova opcija.

Mislim da ovdje trebaš obratiti pažnju na garanciju....
 
Član
Nova orginalna je 3500 Km, nebitno gdje, nipex, inter auto isl... Ako ces neke NO NAME proizvodjace one su oko 1200. Reparacija je 250-500 eura, zavisi kolko sam je uspio sjebati.
Garancija je godinu dana na reparaciju bilo gdje da se uzima, po meni je to malo ali bolje opcije nema..
 
Član
Vidim da je nekome normalno da turbina rikne nakon 50, 100, 150 milja. Po meni je to nedopustivo. Povlači se priča goriva i održavanja. Ne moramo o tome;)

MTR: Prvi put čujem tu priču o povećanoj temperaturi zbog blokiranja egr-a. Pojasni malo tu tvrdnju.
 
Član
MrShadow je napisao(la):
Nova orginalna je 3500 Km, nebitno gdje, nipex, inter auto isl... Ako ces neke NO NAME proizvodjace one su oko 1200. Reparacija je 250-500 eura, zavisi kolko sam je uspio sjebati.
Garancija je godinu dana na reparaciju bilo gdje da se uzima, po meni je to malo ali bolje opcije nema..

Često su u ovlaštenim servisima djelovi i do 4-5 puta skuplji od ISTIH originalnih dijelova u drugim servisima. Lično sam se uvjerio u to i niko mi ovo ne može osporiti. Fazon je što neki kupuju direktno od istih firmi koje snabdjevaju fabriku, a ovlašteni servis ne može taj dio dobiti direktno, već ima par caka zbog kojih jednostavno u ovlaštenom ne može biti jeftinije nego kod drugih prodavnica auto dijelova. Vidi koji ti je model turbine originalno dolazio na autu, a koji je taj što košta 1200KM nov. Nije isključeno da je u pitanju identična turbina, a ovlašteni servisi, kao i dileri koji prodaju nova vozila, žive od tih servisiranja i održavanje, a ne samo od prodaje automobila.;)
 
Top