Diskusija o gumama...

Diskusija o gumama...

Administrator
Dakle gledajuci po forumu ima par tema u kojoj se raspravlja o gumama koja je bolja, koja je losija i slicno i dosao sam na ideju da otvorimo diskusiju o gumama gdje ce forumasi govoriti svoja iskustva sa gumama koje su imali na svojim ljubimcima. Znaci moj prijedlog je da stavite proizvodjaca ili proizvodjace guma koje ste imali ili koje imate na svom vozilu, te njihove prednosti i mane, tj. kako se guma ponasa na kisi, snijegu, suncu, njeno trosenje i td. Znaci u obzir dolaze sve vrste guma...



Ako je administrator zainteresovan nek nam otvori neku anketu gdje ce biti 10-ak proizvodjaca ili vise gdje cemo glasati i tu vidjeti konacne rezultate... Nesto tipa "Koji vam se proizvodjac guma najbolje pokazao do sada" ili nesto slicno....

Ova diskusija ima svrhu da kod sljedeceg kupovanja guma vidite koju gumu ce te kupiti a koju ne...
:icon_smile:
 
Nemam para da dajem na skupe gume, ali sam bar uzeo 4 zimske, Tigar Wintera. Za moje potrebe u voznji zadovoljan sam poprilicno, i makar sam siguran da mi nece baciti zadnji kraj kada ulazim u krivinu. Ljetne isto Tigrove, nisam nikako zadovoljanm, malo jace uleti i klize zadnji kraj, kontrolisat se moze, ali brzina nije vise od 50 na sat bila.
 
Član
ja kao zimske imam sava S3,naslusao sam se o tim gumama toliko,kao ne valjaju,ovo ono,ja licno sam zadovoljan,kupio sam sada sve 4 nove,i mislim da se mogu provuci bar 2 zime. Kao ljetne sam kupio hankook u dimenziji 195/50 r 15 i njima sam takodje prezadovoljan,sto se mojih potreba tice ja prezadovoljan:icon_smile:
 
Član
Kupio sam prosle godine (octobar mjesec) Hankok Ice bear 3000 zadnje su 255 R18 35 a prednje 225 R18 40. Prezadovoljan preko zime i po bljuhavici, gume neproklizuju malte ne nikako po snijegu i uzlazio sam uz brda gdje su mnogi sa prednjom vucom ostajali. Lose iskustvo je ljeti bilo kao i sto sam model govori da su ustvari zimske gume. Potrosnja gume je minimalna :cool:
 
Član
Kupio 4 tigar winter 1 gume u dimenziji 195/65/r15 i bez velikog forsiranja nece se upaliti ASR na poprilicno zaledjenom putu sto znaci da dobro prijanjaju.
PoZDRAV
 
Član
zimske michelin alpin 205 55 r16 a ljetne continetlan sport contact 3 extra gume obadvoje i sava je extea guma imao prliku da vozim na ocevom golfu 2zime
 
Član
Ovako, kao ljetne sam imao dvije nove michelin energy saver, te iste dvije koju godinu starije, ali sara na sve cetiri skoro nova... mogu reci SMECE, bukvalno sam frajera iz radnje posadio u auto i da vidi kako se ponasa prema njima "najbolja ljetna guma" u 185/60/14 dimenziji,... lagana kisica, pa nema, ko klizaljke da su na autu... ne daj Boze jos brze vozit i ulijetat kroz zavoje, samo izginut... sranje tesko od gume, jos i poskupo...

onda sam stavio hankok dvije ljetne, mekse gume, preporodio se, konacno normalno mogao kocit, te sigurnije vozit...

sada su 195/45/16 uniroyal rainsport 2 naprijed te nankang ultra sport 2 nazad kao ljetne bile... uniroyal extra guma, po kisi, suhom drzi koci samo tako, jos abs-a nemam, a zaustavlja u mjestu :D a brzinski index im je do 240, imam prostora :lol: nankang za svoju cijenu sasvim ok guma, malo po kisi nije bas, ali nije nesto ni kriticna.

zimske kleber krisalp hp naprijed i hp2 nazad, 185/60/14, takodjer "jeftinije" gume, mada opet i po snijegu, blatu izlazilo se svuda. po snijegu/ledu tu i tamo, ove hp2 su noviji dot, drugacija i sara, pa bolje "hvataju", dok hp koje su iz prvog mjeseca 2004, i vozene od tada, vec pokazuju znakove starosti, ali mogu jos ovu zimu :icon_smile:
 
Član
bimerima sam do sada pojeo jedan malo veci sleper guma :)
trenutno vozim na toyo t1r 215/40 prednje i zadnje i mogu reci da kocku drze ko zaljepljenu za asfalt
barum bravuris 1 i 2 smece obicno to ne da se trosi vec otpadaju komadi
nankang to nikad vise na bmw
falken predobre samo dosta prave onaj glupi cvil kad uletis u krivinu mao brze ali ne toliko brzo da bi trebale plataki
tigar isprobao cisto informativno 14ke zimse izdrzale su 100km na autu i podhitno ubijene da nebi pomislio da nekud idem na tim gumama
sava s3 isto zimska 14ka to se potrosilo ko da su od masla pravljene
eagle f1 predobro drzanje samo dosta se brzo trose kad su navucene na siroke felge odu bocnice u qrac i grip bay bay
a po mom dosadasnjem isustvu continental majka ali nedam im one pare dok god ne zamrzim drift :)

e sad vecinom su to ljetne gume osim tigar i sava to je isprobano kao neka zimska opcija ali samo isprobane i ubijene
 
Administrator
-Sava S3 za zime odlicna, ali bez obzira sto su ms ljeti je skripanje ne podnosljivo i puno se trose ljeti i uzasno se odrazavaju na rupe...
-Hankook MS se potrosila za par mjeseci, dok stari godinama uzima Hankook W404 - teretni program- i prezadovoljan je...
-Trenutno zimski setup je Fulda Montero kupljena prosle zime i koje su trenutno na zadnjim tockovima jer su se nevjerovatno brzo potrosile i imaju mozda 3 mm sare, znaci vozene samo po zimi i odlicno drze u krivinama bez obzira na trosenje, i skoro kupljene Good Year Ultragrip 7+ pa cemo da vidimo kako ce se ponasati...
- Ljetni setup je trenutno goodyear hydragrip koji se vozi vec 3 sezone i kvalitet odlican, potrosnja minimalna i odlicno se ponasa u krivinama. Ali na proljece ce se vjerovatno uzimati sve 4 nove gume sigurno istog proizvodjaca ;);)
 
Član
Tigar Wintera: 185/65R14 M+S: Relativno malo vozim na novim gumama, ali za sad sam primjetio nekoliko stvari, a to je definitivno da Tigar nije za brže vožnje. Auto je mnogo nestabilniji, više se naginje i ljulja, po vlažnom kolovozu u krivini ne smijem puno gasa, a ni kad izlazim, pobježe mi prednji dio iako auto nije nešto jak. Jedino što mi je OK je da ne bježi ni prednji ni zadnji dio sam od sebe. Tačno osjetiš pri oštroj vožnji u krivinama gdje ti je granica i kad automobil počinje da gubi trakciju, a pohvalno je to što je to toliko beznačajno uzimajući u obzir da je temp. bila -10, a cesta suva. Znači, skroz mekana guma koja se odlični lijepi za suvu cestu. Po suvom su skroz OK, dobro se lijepe za cestu, ne proklizavaju prilikom oštrijeg starta (ne preoštrog), po snijegu su skroz dobre, dobro vuku, ne proklizavaju puno, solidno auto koči,... Tek je počela zima, sad ćemo malo i u planinske predjele u ugažen snijeg, kao i u ne ugažen, pa ćemo na kraju rezimirati rezultate. Zamjerka je vlažna cesta i oštrija vožnja po istoj po krivinama. Za to Tigar nije, tako da prosječnog vozača može da zadovolji.

Michelin ENERGY: 185/65R14: Ljetna, došla sa autom njegova fabrička guma (sve 4 na autu 2002 god. proizvodnje, znači njegova fabrička ugradnja). Ravnomjerno potrošene i prednje i zadnje, prešle preko 145k km i još je ostalo solidno šare, mogle bi sezonu ljetnu izvući. Guma je skroz dobra za ljeta i SAMO SUVE CESTE, čim malo padne kiša, glava je u velikoj opasnosti. Prednji kraj lako može da pobjegne pri oštrijoj vožnji. Ako neko puno vremena provodi na auto putu, ravnim cestama i slično, odlična guma, jako se malo troši, može da zadovolji ispod prosječno zahtjevnog vozača. Kod mene više nikad neće na auto, ipak vozim malo oštrije i imao sam nekoliko incidenata sa njom gdje mi je bježao zadnji kraj u krivinama, a bezbroj situacija kad prednji od malo jačeg gasa sam od sebe krene svojim putem. Možda je razlog mog NE zadovoljstva zato što su bile stare gume prilično, ali sam načuo i da su nove Energy pretvrde i da nisu za extremniju vožnju.

E sad, do ljeta ima još dovoljno, a ako ne bude nekih NE predviđenih troškova, razmišljam o alu 16" i Nankang u dimenziji 205/45R16.
 
Top