Tražili ste Zapad, dobili ste Divlji...Sarajevska saobraćajna (ne)kultura

Tražili ste Zapad, dobili ste Divlji...Sarajevska saobraćajna (ne)kultura

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
nisu krivi samo vozaci ima tu i do pjesaka,mnogima je se znalo desit da krene pjesak prelazit cestu i ti stanes na kraju se on predomislio ima toga jos kad ih ide troje cetvero u grupi ako ne stanu svi jedan pograj drugo na trotoar onaj jedan ide cestom,zatrubis a drugi ce neko rec vidi onog budale sto svira,slazem se da neki ne poznaju pravila saobracaja a ni znakove,ja kad sam polagao samo sam znao za testove morao znat,a u voznji me ni instruktor ni komisija nisu pitali zato samo vozi tu skreni tu,parkiraj se i to,sve je ovo divlji zapad
 
Član
dumpors je napisao(la):
Da pokusam odgovoriti. Neki dan gledam topgear,testiraju pile od 600ks na navodno najboljoj cesti u USA. Pukla cesta,nigdje kuce niti covjeka na vidiku,i ogranicenje 50milja na sat. To je ZAKON, i nije puna linija tu bezveze,i meni smeta x puta,ali nije moje da o tome mislim. Svi smo mi schumacheri i mislimo da znamo sve najbolje,dok se ne opecemo. I sta podrazumjeva pod nenamjerni prolazak kroz crveno,ili si vozio prebrzo ili si prosao namjerno,nema trece opcije. I ja sam prolazio,ne glumim sveca,ali krivicu treba traziti u nama,a ne u necemu desetom.

Nisam trazio odgovor, a i mi nismo amerika :D

Moje jest da mislim o tome, jer da je mislio o tome ko je trebao, tu i ne bi bila puna, nego isprekidana linija. U tome je stvar...

Namjerni prolazak kroz crveno je da vidis crveno svjetlo, mozes stati bez problema, a ne stanes. To je cesta pojava u Sarajevu. Za nenamjerno ima dosta verzija, od glupo postavljenog semafora, do toga da je zakriven necim pa ako ne znas da je tu, kasno ga vidis i prodjes kao da ga nema i sl.

Sto se tice nekulture, po meni tu ne spada samo striktno postovanje ili ne postivanje zakona. To je nekako vise onaj "nepisani" dio saobracajnih pravila, tipa ti izlazis iz sporedne ulice, a auti cekaju na semaforu i ti im trebas isjeci put - al ides u kontra smjeru od njihovog. Upalis zmigavac, al papak koji stize umjesto da zakoci i ostavi ti 3 metra da prodjes, on se nabije do auta ispred i blokira ti totalno prolazak. On ima prednost i radi sve po zakonu (stao je na crveno), al to ne znaci da ti nije mogao ostaviti mjesta da se ubacis. Il sta je sa stvarima koje zakon ne odredjuje striktno. Tipa neko vozi u traci do tebe i da zmigavac - da se hoce prestrojti, a ti se odmah nabijes autu ispred u karambolku i ovaj nema gdje proci. Po zakonu si ti sasvim ok, al to meni nije vozacka kultura. Jednako kao i kad neko bez ikakvog razloga gusla 30 km/h ispod ogranicenja jer mu se moze, jer zna da za to nikad nece platiti kaznu, nekad zna biti i po par kilometara pune linije, al zaboli njega za kolonu i sve ostale. To je meni puno veca nekultura od nekoga ko ne postuje 100% saobracajne propise. A ovakvih i slicnih primjera ima bruka.
 
I na zapadu je isto tako , tako je to i u Becu nije nista bolje niti gore !! npr. ja kada sam bio u Sarajevu u januaru ove godine sve mi je izgledalo lijepo bez stresa jer sam bio na odmoru !!!
A kada sa vozim po Becu sve maniaci i budale ,zure ,preticu,bacaju kese od Mc Donalsa kros prozor itd.
To znaci kada si ti pod pritiskom i stresom, sve ti smeta ide na zivce, a kada nisi nista i ne primjetis !!!!
Zato ja idem od aprila do septembra na odmor jer mi je to sve dogorilo (inace vozim kamion) i napustam ovaj poso da nebi prohlupo !!;)
 
Član
Potpisujem citav text, kultura u saobracaju je ravna nuli, prije su taksiti prednjacili ali sad je mozda najgora ova bagra sto je ko zna kako pokupovala auta od 50+ hiljada.
Znaci niko od njih ne postuje ni crveno, zmigavac vidjeti na npr nekom Tuaregu ili Q7 je ono da se zapitas jel sve ok, isto ko da se placa struja u elektroprivredi za upaljen zmigavac, neki dan na novom mostu kod Bosmala nekakav dzip samo se malo zadrzao na crvenom da vidi jel ko ima iz suprotnih pravaca, kad je vidio da je cisto samo po gasu, doslo mi da zovem policiju ali kontam mogu samo sebi problem navuci, ko zna kakav je klosar u pitanju.
Jucer kod opstine novi grad nekom momku stalo auto na semaforu, bilo je neko manje auto cini mi se korsica, nebitno, snijeg sipa, on se sav uznervozio vidim doziva nekog da mu pomogne da ga gurne u stranu, a taksista s mercedesom lego na sirenu, tesrsa,mase rukama,psuje... kao covjeku nije dovoljna njegova muka sto mu je auto stalo pa mu se jos ovaj mora istresti, u stvari po glupom taksisti je covjek vjerovatno sam pokvario sebi auto da bi njemu zasmetao, a njima taksistima kad covjek mahne koce isto ludjaci, to je valjda ok da se on zaustavi na sred puta jer je njemu neko mahnuo, sreca pa vozim po ps-u i pazim na rastojanje, a i pored toga uvijek gledam da ne vozim iza njih.
Dalje, ovi sa nabrijanim autima, svakodnevno vidjam kako na semaforima gdje se skrece lijevo preko sina ( npr kod nove amreicke ambasade ili na malti skretanje prema starom robotu ) samo zaobidju kolonu i stanu ispred semafora i cekaju da "levati" sto normalno cekaju krenu.
Naravno za sve je zakon kriv, neko kaze "sta ce im zakon i sta im mogu kazne, oni kaznu plate sad pa sad" , to u normalnim drzavama tipa Svedska funkcioniste tako da ce te za prolazak kroz crveno prvo odvesti u muriju jer si ti potencijalni ubica, i onda molis Boga da se izvuces samo sa novcanom kaznom koja je par hiljada maraka, slijedeci put kad prodjes kroz crveno te ceka zatvor, psiho testovi u kojima moras dokazati da si normalan, naravno vozacka ti se ponisti i ako dokazes da si normalan tek za koju godinu ces imati pravo opet da polazes.
Sad ce neko reci " pa dobro gdje je Svedska kao drzava a gdje smo mi" , pa majku mu sve su ljudi izmislili, zar se ne moze samo "copy/paste" , ne trebaju nista novo izmisljati.
Dalje, situacija je takva da kad stavis pojas ispadas valjda pickica sta li, ljudi te gledaju kao trebu, gdje ce se muskarcine vezati pri brzinama od 50-60 kmh/s.
Uglavnom saobracaj mi se u Sarajevu gadi, zao mi je sto ovo moram reci, ali, ne morate ici vani da vidite sta je saobracajna kultura, ja sam u par navrata bio u Banja Luci, nagazis na pjesacko vozaci odmah staju, zmigavce svak pali, niko ti se ne lijepi jer vozis po ogranicenju... za nas izmislili saobracajnu kulturu,a a o cistoci grada da ne govorim, to mozemo na drugoj temi.
 
Početnik
UVJEK vozim iznad ogranicenja,preticem na punoj,kroz naselje prelazim punu,kad se prestrojim (gdje postoje posebno trake za lijevo desno i pravo) nepalim zmigavac jer je po meni suvisan..ali to nije NEKULTURA po meni,nekultura je ne pustit nekoga sa sporedne ceste da se ubaci,nepropustit pjesaka,nepomoc nekome a vidis da mu je pomoc potrebna bacat smece kroz prozor itd..
 
Član
Naravno da je nekultura, svi mi tu i tamo napravimo neki prekrsaj bez (hvala Bogu) posljedica, ali namjerno praviti prekrsaje,ne paliti zmigavce jer smatras da su suvisni,voziti uvijek iznad ogranicenja... je saobracajna nekultura.
 
Početnik
pa kad se ja prestrojim u krajnju lijevu traku koja sluzi SAMO za skretanje u Lijevo imali potrebe paliti zmigavac,kad iz te trake samo mogu lijevo skrenuti :icon_confused: ili ja sam na cesti nigdje nikog ili jako rijedak saobracaj i sad da ja vozim 40 km/h nidje veze...

znaci po tebi je to sto ja radim nekultura,OK tvoje misljenje ...a sad neko ko sve postuje pali zmigavac svugdje,vozi po ogranicenju bla bla...a nikad te nepusti da se ukljucis sa sporedne ceste a moze,nestane ti pomoc na cesti itd to nije nekultura jel.? ali OK kazem svako ima svoje misljenje
 
Član
Stani jesam li ja rekao da nije nekultura ako te neko ne pusti da se ukljucis sa sporedne ceste a moze, ili da ti ne pomogne na cesti...? Nisam, tako da nemoj mi to prisivati jer ni to nije kulturno :D
Za ovo ostalo, ne bi sad da puno ulazim u raspravu sa tobom jer ako ne postujes namjerno saobracajne propise koji su isti u cijelom svijetu ( bar ovi oko pune linije,ogranicenja,zmigavaca) kako onda da ocekujem da mozes mene nesto poslusati ;)
Poz ;)
 
Dobar dio vozaca u Sarajevu za volanom se ponasa kao i bez volana, tj. kao najvece seljacine, za bonton i kulturu malo ko zna, nazalost tako je...
 
Početnik
Ja prvi skoro nikad se nevezem,jedino kada vidim patrolu ispred sebe.I naplacao sam se kazni za pojas,zna gosp Lija koji je vidio bilans,dok npr jedan moj poznanik se veze prije nego sto upali auto,i naravno momak nikada ali ama bas nikada za svoje 3 i nesto godine za volanom nije platio kaznu.Kazu pojas u vecini slucaja sprjecaje povrede pa cak i zivot spasava,ali hajde to da pojednostavimo samom cinjenicom da na ovj krizi koja vlada u svijetu a ponajvise kod nas da li je nama potrebno da radi "obicnog pojasa" platimo 40 ili 50km a svi se zalimo nemamo para,znaci izuzmimo te stvari da nas stiti,uzmimo samo novcanu korist!Naravno svako bi volio da mu tih 40 ili 50 km ostane u dzepu,ja prvi,ali NE ja necu da za mene kazu vidi ga veze se,pi*kica i slicno,ali zato "vise" volim dati pare drzavi koje nisam morao_Ogranicenje nije smislila budala vec veoma pametan covjek koji je mislio na dobrobit covjeka,ali NE mi smo pametniji i nismo na tom nivou da to postujemo,opet izuzmimo bezbjednost nas samih a time i drugih ucesnika u saobracaju i opet se osvrnimo na novac na koji se svi zalimo da nam fali,ali Ne mi nismo na tom nivou da mi cekamo i postujemo ogranicenje jer mi smo "brzi" i vise volimo dat 50 ili vise maraka na kaznu nego npr kupiti svom dijetu igracku,komad odjece ili platiti neki od kucnih racuna,sve opet radi toga sto smo BRZI ali pitanje je dokad.Nazalost!!Ja i nisam vozac koji sve propise postuje ali u zadnje vrijeme kada vidim mnoge mlade zivote koji su nestali nepostivanjem propisa sve vise i vise se pridrzavam istih,jer ja samim tim sto cuvam sebe cuvam i druge,i u krajnjem slucaju one pare za kaznu vise volim da ja potrosim sa drustvom ili curom!!Sto se tice MOJE (ne)kulture u saobracaju uvijek nastojim propustiti pjesaka pa ii onog koji neprelazi na pjesackom,nastojim propustiti vozilo koje ceka a ja sam u koloni i slicno,imam i ja odredjenu dozu NEKULTURE ali niko od nas nije savrsen i svi mi ucimo na greskama i kroz zivot...Samo se nadam da ce svi a pogotovo mladi vozaci slicni meni imati kada da uce kroz ZIVOT jer sve je vise i vise onih slicnih meni koji ginu zbog gore navedenih stvari!!

O ovom bi se dalo pisati do sutra ali ovo je samo mali dio mog razmisljanja o ovoj temi!!;)
 
Član
slazem se da je prisutna nervoza u prometu u sarajevu, ali u kojem vecem gradu nije? malo ljudi previse drame stvaraju, isto je i u ZG-u, i ostalim metropolama.. i nije mi jasno, sta se toliko opterecujete time? u zadnjih godinu dana, prestao sam uopce da se opterecujem, nek se ubaci ko hoce, prodje kroz tro crveno, upalim muziku i uzivam, narocito ljeti, kada takve stvari uopce i ne primjetim, jer vozim max 50... a pojas, vezem se uvijek, narocito po sarajevu i kada je ljeto, zbog policajaca na motorima koji bukvalno pregledaju svako auto u pokretu :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top