skracenje opruga

skracenje opruga

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Početnik
ovako ovih dana planiram skratiti opruge serijske na corsi....
znam da to nije nikako preporucljivo ali dok se para neskupi moze posluzit,
sad me int jel to iko od vas uradio ponasanje auta,znam nece bit tvrde samo radi VISUALA....:icon_rolleyes::icon_question:
 
BHT Ovisnik
neznam,o tome sam i ja davno razmisljao i reko bolje sacekat pa kupiti opruge kratke,uzeo sam opruge prije koji mjesec i ne kajem se i ja sam jos srednjoskolac,al opet bolje sacekaj pa uzmi da valja nego se oko to zaj*avati,a kasnije ako zatreba vratis original,jer tko zna kakva ce situacija biti pa da onda ne budes morao kupovati original,samo skupljaj i cuvaj novac i kad izleti kupuj;)
 
Početnik
CoL3-99 je napisao(la):
neznam,o tome sam i ja davno razmisljao i reko bolje sacekat pa kupiti opruge kratke,uzeo sam opruge prije koji mjesec i ne kajem se i ja sam jos srednjoskolac,al opet bolje sacekaj pa uzmi da valja nego se oko to zaj*avati,a kasnije ako zatreba vratis original,jer tko zna kakva ce situacija biti pa da onda ne budes morao kupovati original,samo skupljaj i cuvaj novac i kad izleti kupuj;)

ma dobro i ja sam prosle god zavrsio skolu,ali problema nije bilo dok su bili stari amortizeri,sada stara kupila nove i jbt izgleda koo dzip....pa da ga malo dotjeram s oprugom,jjer operuga diktira visinu auta....ali opet auto postane vrcav,manji hod ovjesa,a tvrdoca nikakva....nezz opet malo da razmislimm..ipak hvala
 
Član
Ja ti nebi preporucio-jedan moj prijatelj je to uradio pa je kasnije imao probleme sa amontizerima na losem putu su udarali t.j. dolazili su do kraja a tako isto sa kocenjem na neravnom putu malo sacekaj pa kupi prave nije ni to tako extremno skupo.
 
Član
ne radi to, ponarocito ne na corsi, naprijed mozda inekako da uspijes ali nazad ces havariju da napravis, jer su uske opruge u vrhu i na dnu, ako je skratis ne moze da nalegne fino i postoji mogucnost da ti ispadne ili da ti izbaci auto iz balansa na krivinama. poslusaj;) govorim iz vlastitog iskustva:icon_evil:

Skupi pare i kupi opruge, bile su nedavno opruge sa amortizerima za 150markica, nije ti to skupo za korsu:cool:
I ja... kaze se skracivanje a ne kracenje... hehe
 
Početnik
ITALY je napisao(la):
ne radi to, ponarocito ne na corsi, naprijed mozda inekako da uspijes ali nazad ces havariju da napravis, jer su uske opruge u vrhu i na dnu, ako je skratis ne moze da nalegne fino i postoji mogucnost da ti ispadne ili da ti izbaci auto iz balansa na krivinama. poslusaj;) govorim iz vlastitog iskustva:icon_evil:

Skupi pare i kupi opruge, bile su nedavno opruge sa amortizerima za 150markica, nije ti to skupo za korsu:cool:
I ja... kaze se skracivanje a ne kracenje... hehe

prvo ja nisam nastavnik bos tako da j*es gramatiku..a drr hvala ti na inf ali cini mi se da su u mene opruge iste sirine da nisu suzene,barem nisam primjetio....a nisam ni obracao paznju...ali ipak hvala ubijedili ste me...ostaje CORSIKA OFF ROAD...hahaah a te opruge predpostavljam da su prodanee!!
 
Ma srezi ih i kupi odbojne gume za opruge ja kupio jaranu neki dan 4 kom a cijena pojedinacnog je 1,5KM manje, a vece odbojne gume 1,7KM imas kupiti u auto shopu na stupu kod wise ako si iz sarajeva.
 
Član
Lija je napisao(la):
ITALY je napisao(la):
ne radi to, ponarocito ne na corsi, naprijed mozda inekako da uspijes ali nazad ces havariju da napravis, jer su uske opruge u vrhu i na dnu, ako je skratis ne moze da nalegne fino i postoji mogucnost da ti ispadne ili da ti izbaci auto iz balansa na krivinama. poslusaj;) govorim iz vlastitog iskustva:icon_evil:

Skupi pare i kupi opruge, bile su nedavno opruge sa amortizerima za 150markica, nije ti to skupo za korsu:cool:
I ja... kaze se skracivanje a ne kracenje... hehe

prvo ja nisam nastavnik bos tako da j*es gramatiku..a drr hvala ti na inf ali cini mi se da su u mene opruge iste sirine da nisu suzene,barem nisam primjetio....a nisam ni obracao paznju...ali ipak hvala ubijedili ste me...ostaje CORSIKA OFF ROAD...hahaah a te opruge predpostavljam da su prodanee!!
prodane jasta su, odma isti dan, ali prati oglase, bit ce opet;)
a nisu prednje suzene al mislim da su zadnje u svih opela(ili bar u vecine) uske gdje nalezu na gumice.
 
Član
e drug dobro ti je adnan rekao,mozes srezat opruge,ali kupi one gume,i neces imat problema,moze te posluzit dok ne nabavis sportske;)
 
Član
ArminM je napisao(la):
e drug dobro ti je adnan rekao,mozes srezat opruge,ali kupi one gume,i neces imat problema,moze te posluzit dok ne nabavis sportske;)

i sta ako mu opet zatrebaju fabricke? a vjerovatno hoce.:icon_rolleyes:
 
Član
I ja sam htio rezati opruge, ali kada sam pricao sa ljudima i skontao sam da se nikako ne isplati...
 
Član
Skracivanje opruga nije bas preporucljivo, ali moze se odraditi, a da se ne narusi stabilnost vozila ...
Ne smijes previse odrezati ... pola kruga do krug max, a onda izmjeri za koliko si skratio u centimetrima, pa za isto toliko skrati i amortizer i kod tokara narezi novi navoj ... tako ce amortizer zadrzati originalnu duzinu hoda i nece ti udarati na rupama ...

Eto, nadam se da sam pomogao ... ali naravno, najbolja solucija je da skupis pare, pa kupis kvalitetne opruge (na FK nemoj ni pomisljati, bolje ti je skratiti te svoje)
 
Početnik
Ja za golfa kupio kratke opruge, crvene i onda jos i njih skratio, odrezao dva kruga i taman :D
nikakvih problema sa amortizerima, jest auto pretvrdo i skakuce dok vozim na neravnom terenu, al ako ti udobnost nije na prvom mjestu, pilaj :D
 
Član
Bas kao sto ti mtopic rece, ako bas "moras" rezati te opruge obavezno skrati i osovinu odnosno odnesi kod tokara da je skrati i nareze navoj u suprotnom ce ti amortizeri propasti veoma brzo i osovina ce udarat u dno kucista..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top