Sarajevski taksisti (ni)su najgori na nasim ulicama

Sarajevski taksisti (ni)su najgori na nasim ulicama

Taksisti, njihovo ponašanje u saobraćaju i prema mušterijama, jedna su od vječnih tema u glavnom gradu BiH.

http://source.ba/clanak/47274005776...)su najgori na našim ulicama/?ref=najcitaniji

Većina ljudi će na prvu spremno reći da su taksisti bezobrazni, neljubazni, nekulturni, nervozni, ne žele paliti vozilo zbog kratkih relacija... Nećemo poricati da mnogi to zaista jesu, i to od trenutka kad sjednu za volan. Lični problemi, niske plate, preduge smjene, neispavanost - ništa od toga nije opravdanje za bezobrazno ponašanje prema mušterijama, koje su spremne da plate određenu cijenu za uslugu koja im treba i koje nemaju neke "nenormalne" zahtjeve.

Nepoštivanje saobraćajnih propisa je još jedna stvar koja se prigovara taksistima. Da, taksisti se često spominju kao najgora kategorija vozača, a žurba mušterije ne može i ne smije biti izgovor za kršenje zakona i propisa. Ali za često haotično stanje na ulicama ne možemo kriviti samo taksiste. Kad bi svi ostali vozači i pješaci u ovom gradu poštovali propise, možda bi se i taksisti ugledali na njih i više razmišljali o onome što rade.

Zato sljedeći put kad izađete na ulicu ili sjednete za volan, razmislite da li vi uvijek poštujete sva saobraćajna pravila. Da li se uvijek pridržavate propisane brzine? Da li se prestojavate samo tamo gdje smijete? Da li uvijek prelazite ulicu na pješačkom prelazu i kad se upali zeleno? Iskreno, čisto sumnjamo da postoji osoba koja će odgovoriti potvrdno na sva ova pitanja. Svi mi svojim često naizgled sitnim i bezazlenim postupcima možda ugrožavamo sigurnost nekog drugog učesnika u saobraćaju, baš kao taksisti.

Pitanje: Da li su taxisti, zaista najgori ucesnici u saobracaju??

Preuzeto sa www.source.ba
 
Član
Nisu najgori ali ih ima puno na cesti pa uvijek primjetimo neki prekrsaj nekog taksija :icon_biggrin:
 
edo_16v je napisao(la):
Nisu najgori ali ih ima puno na cesti pa uvijek primjetimo neki prekrsaj nekog taksija :icon_biggrin:

hehe mislis uocljiviji su od ostalih :D jos se pravdaju kako nemogu stici, musteriji se zuri bla bla a sve u cilju da sto prije zavrsi da bi mogao sljedeceg voziti :icon_biggrin:
 
Član
Ima ih i koji rastezu po putu ko tehvid, voze 30 km\h... da nakuca vise taximetar, ja ne znam stvarno kako mu se da ... ???:icon_eek::lol:
 
Nelle_G je napisao(la):
Ima ih i koji rastezu po putu ko tehvid, voze 30 km\h... da nakuca vise taximetar, ja ne znam stvarno kako mu se da ... ???:icon_eek::lol:

zar smije tako sporo da vozi, msm zar to nije ugrozavanje saobracaja... jbt sta je 30 km/h u tranzitu :icon_eek:
 
Član
FirellesMonster je napisao(la):
Nelle_G je napisao(la):
Ima ih i koji rastezu po putu ko tehvid, voze 30 km\h... da nakuca vise taximetar, ja ne znam stvarno kako mu se da ... ???:icon_eek::lol:

zar smije tako sporo da vozi, msm zar to nije ugrozavanje saobracaja... jbt sta je 30 km/h u tranzitu :icon_eek:

Jest bgm, jedva i navuce 40, a musteriju zapricavaju o vremenu (kako grije ili pljusti stalno) dok taximetar otkucava. Sam sam bio zrtva par puta tako, dok mu nisam skrenuo paznju tipa, kasnim trebali bi malo pozurit ako je ikako moguce. Tad ga on nagari... posteno...
Jos ako nosis ruksak na sebi, ne smije ti u krilu bit, moras dat 2KM i stavit ga u gepek... jer to on racuna kao kofer, zalosno al' takvo je moje iskustvo. No bilo je njih koji su bili fer i posteni, za svaku pohvalu... ;)
 
Član
Ne nisu najgori svi,ima izuzetaka pogotovo Sarajevo Taxi tipa on vozi Mercedesa novijeg godista koje ko on neki sef neki gazda,dok ima i onih finih ;)
 
Nelle_G je napisao(la):
FirellesMonster je napisao(la):
Nelle_G je napisao(la):
Ima ih i koji rastezu po putu ko tehvid, voze 30 km\h... da nakuca vise taximetar, ja ne znam stvarno kako mu se da ... ???:icon_eek::lol:

zar smije tako sporo da vozi, msm zar to nije ugrozavanje saobracaja... jbt sta je 30 km/h u tranzitu :icon_eek:

Jest bgm, jedva i navuce 40, a musteriju zapricavaju o vremenu (kako grije ili pljusti stalno) dok taximetar otkucava. Sam sam bio zrtva par puta tako, dok mu nisam skrenuo paznju tipa, kasnim trebali bi malo pozurit ako je ikako moguce. Tad ga on nagari... posteno...
Jos ako nosis ruksak na sebi, ne smije ti u krilu bit, moras dat 2KM i stavit ga u gepek... jer to on racuna kao kofer, zalosno al' takvo je moje iskustvo. No bilo je njih koji su bili fer i posteni, za svaku pohvalu... ;)

naravno, ima i postenih ali nazalost sve vise je onih koji svoj bijes i nezadovoljstvo iskaljuju na musterijama, ni krivim ni duznim... ni ja nemam pozitivno iskustvo sa njima dok sam studirao... jednom sam sa autobuske stanice do Ciglana isao taxijem, kisa bila... i udjem u plavu skodu octaviju i covjek je isao blizim putem preko tunela (na moju sugestiju jer on je krenuo svojom daljom relacijom) i uzme mi 4 KM do gore :icon_eek: jbt kontam pa nije me voziko po gradu... pogotovo oni na autobuskoj stanici, nisu bas korektni, sve neke face... a da nepricamo kako voze u tom podrucju... svaki dan sam ih vidjao dok sam bio na faxu na ETF-u... katastrofa :icon_mad:
 
Član
Prvo da je nepostivanje propisa u pitanju bili bi stalni ucesnici nesreca a oni ponajmanje ucestvuju i kad ucestvuju vecinom njih neko opali, tim ljudima je auto hljeb pa i nema logike da se s njim zajebaju ili da rizikuju mjesec ili vise da nerade zbog oduzete vozacke...
Druga stvar, mnogo glupo je generalizovat takve stvari, to isto ko da kazes vozaci Golfa 2 su najgori u saobracaju (govorim hipoteticki) nema logike, sve razliciti ljudi i niko isto ne vozi, niti se ponasa kao i ostali u saobracaju, tako da je glupo polemisat

Nelle_G je napisao(la):
FirellesMonster je napisao(la):
Nelle_G je napisao(la):
Ima ih i koji rastezu po putu ko tehvid, voze 30 km\h... da nakuca vise taximetar, ja ne znam stvarno kako mu se da ... ???:icon_eek::lol:

zar smije tako sporo da vozi, msm zar to nije ugrozavanje saobracaja... jbt sta je 30 km/h u tranzitu :icon_eek:

Jest bgm, jedva i navuce 40, a musteriju zapricavaju o vremenu (kako grije ili pljusti stalno) dok taximetar otkucava. Sam sam bio zrtva par puta tako, dok mu nisam skrenuo paznju tipa, kasnim trebali bi malo pozurit ako je ikako moguce. Tad ga on nagari... posteno...
Jos ako nosis ruksak na sebi, ne smije ti u krilu bit, moras dat 2KM i stavit ga u gepek... jer to on racuna kao kofer, zalosno al' takvo je moje iskustvo. No bilo je njih koji su bili fer i posteni, za svaku pohvalu... ;)

Joj sto ljudi lupaju bezveze ovde, kakvo bolan razvlacenje da se nakuca, taksimetar kuca po predjenom putu, a ne po vremenu provedenom u voznji, kuca na vrijeme tak kad se prebaci na cekanje i tad ti je sat stajanja u mjestu 10KM (razlicite tarife i nemogu se koristit u isto vrijeme).

Prtljag se naplacuje 10KM ni manje ni vise i stavi se u gepek, te dvije marke su smijesne, hajde molim te reci ko ti je to naplatio, koja taxi firma i koje auto...

Sto se tice placanja i rute imate pravo da birate rutu ako vam se ne svidja, imate pravo na zalbu, imate cjenik taxi usluga koji vazi za sva taxi vozila bez odstupanja bazdarena od strane ovlastenog lica (obavezno godisnje), uostalom trazite racun, covjek vam napise relaciju odakle dokle ste se vozili i koja je cijena sa potpisom i pecatom... ako mislite da nije tako 1515 je broj zalite se, nece se niko od njih zajebavat sa licencom za vase 2-3KM
 
adohera je napisao(la):
Prvo da je nepostivanje propisa u pitanju bili bi stalni ucesnici nesreca a oni ponajmanje ucestvuju i kad ucestvuju vecinom njih neko opali, tim ljudima je auto hljeb pa i nema logike da se s njim zajebaju...
Druga stvar, mnogo glupo je generalizovat takve stvari, to isto ko da kazes vozaci Golfa 2 su najgori u saobracaju (govorim hipoteticki) nema logike, sve razliciti ljudi i niko isto ne vozi, niti se ponasa kao i ostali u saobracaju, tako da je glupo polemisat

hmm kako to da vecina gradjana i mediji nisu bas takvog misljenja koje si ti sada obrazlozio.. ne treba generalizovati ali svakako da postoji dosta tih situacija... naravno da je to njima zarada tj. hljeb ali kao sto si vidio na snimcima i na ulici to im nije opravdanje da se pogresno prestrojavaju na raskrsnicama i ugrozavaju druge ucesnike u saobracaju, ostavljaju auta na autobuskim stjalistima, naplacuju i razbacuju pricu dok voze kako ko sjedne i vide koliko mogu naplatiti (voznja duzom relacijom) jer dosta njih i ne skrene paznju na to, drskost, neljubaznost... to nije opravdanje za koru hljeba jer svi mi nesto radimo da bi zaradili za hljeb, zar ne.. ne napadam ja nikoga, ima njih i finih, daleko od toga ali jako tesko dolaze do izrazaja do ovih "faca", nazalost...:icon_mad:
 
Oni najvise strance tuse na aerodromu... Gdje ima da za 25€ dovuces dvije osobe do carsije samo ? Pa nismo u Parizu da mogu tolike cijene bubati :icon_mad:, a o ostalim stvarima da ne pricam... cini mi se da su tamo rijetki oni fini, mada jos nisam sjeo nijednom a da nije primijetio da nisam odatle, pa odma deri po nekim cijenama...
 
u nas i nema taxi nikakav,dodje autobus na kolodvor i izadju stranci gledaju dije taxi da ih sjede kad nigdje zive duse hahaha:lol::lol:
 
Nije dobro generalizovati ni u cemu, tako ni u ovoj prici. Istina je da ima bezobraznih takstista, koji prevoze sve i svasta (po potrebi) i u svakavim su mutnim poslovima, obicno takvi i glume glavne face u gradu. S druge strane imate ljude koji su posteni i rade da bi prehranili porodicu, kojima licenca i auto znaci puno. Licno sam dozivio da me je taksista pokusao prevariti, nije nimalo ugodno, ali vise puta sam dozivio da je taksista usluzan i ljubazan, nego kabadahija.
 
Član
FirellesMonster je napisao(la):
Prvo da je nepostivanje propisa u pitanju bili bi stalni ucesnici nesreca a oni ponajmanje ucestvuju i kad ucestvuju vecinom njih neko opali,

opali ih zbog kocenja,nepaljenja zmigavaca...i ti si kriv sto ga zakacis,nema veze sto se debil prvo ukopa kad vidi musteriju,pa tek onda izbaci zmigavce...bar je u zenici tako...a ako drzis odstojanje,u guzvi,stalno ti se neki pokemoni ubacuju,pa jos vise moras kocit...
 
Top