RAVNOMJERNO ILI PROGRESIVNO NAGRAĐIVANJE ZA 1. MJESTO

RAVNOMJERNO ILI PROGRESIVNO NAGRAĐIVANJE ZA 1. MJESTO

Ravnomjerno ili progresivno nagrađivanje?

  • Ravnomjerno nagraÄ‘ivanje

    Votes: 17 29,3%
  • Progresivno nagraÄ‘ivanje

    Votes: 41 70,7%

  • Total voters
    58
Član
Kako je počela rasprava o načinu i visini nagrada pred ovu nadolazeću 2010. sezonu evo možda prijedloga za razmišljenje i predlaganje načina isplate nagrada:

1. RAVNOMJERNO RASPOREĐIVANJE UKUPNOG IZNOSA STARTINA NA SVE KLASE
Primjer: 100% uplata/ 7 klasa (16-15-14-13-12-11-10) = 14,3% ili
70 auta x 60,00 KM=4.200,00 KM/ 7 klasa = 600,00 KM

2. PROGRESIVNO RASPOREĐIVANJE UKUPNOG IZNOSA PO KLASAMA:
(Primjer: 70 auta x 60,00 KM=4.200,00 KM)
16 klasa= 5% ili 200,00 KM
15 klasa= 7% 300,00 KM
14 klasa= 12% 500,00 KM
13 klasa= 14% 600,00 KM
12 klasa= 17% 700,00 KM
11 klasa= 21% 900,00 KM
10 klasa= 24% 1.000,00 KM

Ovo je jedan prijedlog za razmišljanje. Ako mislite da imate kakav prijedlog (ozbiljan) samo dajte.

P.S.
Ako neko od moderatora ili admina hoće, neka stave ovo kao POOL.
 
Član
I jedno i drugo ima svoju logiku, ali po meni ipak treba da ostane ravnomjerno nagradjivanje.

Naravno da nije nimalo jednostavno ni jeftino sloziti auto koje ide npr. 11.00 sec, ali s' druge strane u toj klasi nerijetko bude samo jedno auto, pa tako taj vozac bez borbe dodje do nagrade, dok s' druge strane neki "jadnik" u 16 klasi mora skinuti 7-8 protivnika da bi osvojio nagradu, i to nesto vrijedi.

A ako cemo realno, ni sve pare od uplata da se daju samo jednom vozacu (npr pobjedniku klase 11) ne mogu pokriti ni priblizno troskove sklapanja i odrzavanja tog auta, a ni auto koje vozi klasu 14 isto tako nije jeftino, kao ni bilo koje drugo, stoga mu te nagrade dodju manje vise "simbolicne" i posluze da se pokriju troskovi dolaska na trku, pocasti se drustvo, a nesto i ostane da se "promijeni ulje" do sljedece trke.

Eto, to je moje misljenje ... ;)
 
Član
Ovo je definitivno teska odluka.. Samo iz respekta prema ljudima koji se trude da iz trke u trku idu sto breze cu glasati za progresivno rasporedjivanje, nek se taj trud nagradi kako treba ;)..
 
Početnik
PROGRESIVNO!
ima dosta toga da se tu vaga, ali ipak na kraju progresivno

ali ne na nacin da se sporijim klasama isplacuju mizerne nagrade, vec eventulano da se bonusi (znaci ne novac od uplata nego dodatno sto je dodano kao nagrada za klase, koliko sam shvatio tako ste radili ranije, sada je na vama da kazete dali ce i sada tako biti) povecaju za jake klase

znaci osnova da ostane ista, samo bonusi da se pojacavaju za jace klase, ukoliko imate novca i sponzora za to
 
Član
i mi bi repo volili dat svima po 5000km od sponzora kojih nema.... Al po meni je progresivno puno puno bolje...
 
evo od mene jedan prijedlog za progresivno..

sistem je laksi nego sto se cini na prvi pogled..

napravit cu primjer sa 8 klasa, dakle 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11 i 10.

klase prvo podijeliti u grupe i to
GRUPA 1 (17,16 i 15)
GRUPA 2 (14,13 I 12)
GRUPA 3 (11 I 10)

cijeli sistem svodi se na sljdecu racunicu:

GRUPA 1 - 20 % od nagradnog fonda
unutar grupe 1 za klasu 17 - 25 %, za klasu 16 - 35 % i za klasu 15 - 40 %

GRUPA 2 - 39 % od nagradnog fonda
unutar grupe 2 za klasu 14 - 25 %, za klasu 13 - 35 % i za klasu 12 - 40 %

GRUPA 3 - 41 % od nagradnog fonda
unutar grupe 3 za klasu 11 - 44 %, za klasu 10 - 56 %

prema onoj racunici od 70x60KM - 4200 KM klase bi dobile sljedece nagrade:
KLASA 17 - 21O KM
KLASA 16 - 294 KM
KLASA 15 - 336 KM
KLASA 14 - 410 KM
KLASA 13 - 573 KM
KLASA 12 - 655 KM
KLASA 11 - 758 KM
KLASA 10 - 964 KM

u slucaju da nema klase 10 na utrci, iznos od 964 KM bio bi ponovo rasporedjen u grupe po sistemu 20%,39%,41% a razlika od 221 bi bila ravnomjerno rasporedjena na 7 klasa, pa bi nagrade izgledale ovako:
KLASA 17 - 290 KM
KLASA 16 - 394 KM
KLASA 15 - 445 KM
KLASA 14 - 536 KM
KLASA 13 - 736 KM
KLASA 12 - 838 KM
KLASA 11 - 964 KM

ovako bi nagrade bile ujednacene sa progresom, a ipak zadovoljavajuce za klase koje pune fond nagrada, a to su ipak prije svega klase do 14.
ja sam u ovoj racunici uzeo u obzir klasu 17.. ukoliko se ona nece voziti na trkama cijeli sisitem se lako moze prilagoditi..

na kraju, ni sam ne znam sta bi odlucio.. svim takmicarima koji godinama ulazu u auto sasvim sigurno vise odgovara progresivni sistem nagrada.. s druge strane uvijek ostaje strah da ce umanjene nagrade smanjiti broj takmicara u sporijim klasama, i tako i umanjiti i kompletan nagradni fond.. to se ne moze znati dok ne dodje dan utrke i pregleda lista prijavljenih...
 
Član
Evo jedne kratke uopćene analize broja natjecatelja po klasama u Mostaru za cijelu 2009. godinu.
Znači četiri utrke 25.4., 26.4., 26.9. i 27.9.2009. i zastupljenost natjecatelja po klasama:
klasa 17 - 24 natjecatelja
klasa 16 - 42 natjecatelja
klasa 15 - 45 natjecatelja
klasa 14 - 32 natjecatelja
klasa 13 - 10 natjecatelja
klasa 12 - 5 natjecatelja
klasa 11 - 3 natjecatelja

Znači najzastupljenije su klase: 16-15-14. Naravno tendencija je da se svake godine auta donekle ubrzavaju, pa iz toga slijedi da bi ove godine trebale najjače klase biti iste s povećanjem klase 13 na nekih 20 auta.
Najzastupljenija je sredina 15-14-13 sa nekih 110 potencijalnih natjecatelja.
Po meni klasa 17 je u opadanju, ali još uvijek ima zavidan broj auta koji ne bi trebao padati značajnije.
Naravno, tu su i klase 12-11 koje bi se realno mogle brojno povećati na nekih 10-12 auta.
Klasa 10 je opet samo mogućnost i to velika. Zato je treba uzeti u kalkulaciji. Ali mislim da bi u slučaju da u klasi bude samo jedno auto da bi se moglo isplatiti 75% predviđene nagrade, a ostatak podijeliti na ostale klase.
Naravno ako bude sponzora koji žele sponzorirati najbržu klasu onda bi to bio bonus natjecateljima.

Mrvica je napisao(la):
i mi bi repo volili dat svima po 5000km od sponzora kojih nema.... Al po meni je progresivno puno puno bolje...

He he
ova me cifra podsjeti na neku daleku 2006. godinu i utrku na Grobniku, kada sam izgubio u finalu klase 15 od pokojnog Koste (klio I vs. klio II).
U to vrijeme nagrade su bile po sistemu: PRVI U KLASI NOSI SVU LOVU IZ KLASE. I Kosta odnese tada 32.000,00 kn (oko 8.000,00 KM). Jes da smo se razvaljivali cijelu noć s tom lovom....
A u klasi 13 ili 12 Mujkić sa napucanom Imprecom odnese 1.000,00 kn :icon_cry:
 
Član
Ne znam bome :icon_biggrin:

Ili ostaviti kao do sada, ili napraviti drugaciju podjelu, ne ovakvu kakvu je guru dao. Recimo 20% ukupnog nagradnog fonda podjeliti na 2 i dati pobjednicima klasa 16 i 17, a ostatak para podjeliti na preostale klase. Time bi mozda stimulirali neke koji mogu voziti recimo i 15 i 16, da voze brzu klasu...
 
Član
sto se mene tice teska odluka i jedno i drugo je ispravno

brze auto (niza klasa) vise troskova itd al manje konkurencije u toj klasi i vise sanse za osvajanje

sporije auto(visa klasa) manje troskova al puno vise konkurencije u toj klasi i manje sanse za osvajanje

ista uplata!


teeesko za odlucit....
 
Član
guster je napisao(la):
sto se mene tice teska odluka i jedno i drugo je ispravno

brze auto (niza klasa) vise troskova itd al manje konkurencije u toj klasi i vise sanse za osvajanje

sporije auto(visa klasa) manje troskova al puno vise konkurencije u toj klasi i manje sanse za osvajanje

ista uplata!


teeesko za odlucit....

stoji to da je 17,16,15 najbrojnija al bas radi toga da ih potaknes da rade nesto na autima da se ubrzavaju prema vecim nagradama treba uvest novi sistem nagrada
 
Početnik
AMA LJUDI, SVI IMAJU JEDNAKE SANSE, KO SE UVALI HILJADU VOZI 17, 16, 15 KLASU (neko i sa fabrickim autima vozi tu klasu), ZA 11,10 klasu POTREBNI SU NOVCI SINOVI,

NEKA BAR NA NEKI NACIN TI NOVCI NE BUDU UZALUDNI!!!!

To je isto ko ja sad s fabrickim autom odem u klasu (sta ja znam) 15 i osvojim isto para sto pobijedim kao sto bi osvojio basta u 11, 10 klasi, a on radi auto 100 godina i dosad je ulozio (lupam) 20-30 milja... NEMA LOGIKE!!!

KO IMA AUTO OD 10 sec, nek UZME NAJVISE PARA PA MAKAR SAM ODVOZIO!!!

Samo na taj nacin mogu se stimulirati progresi u nize klase i NARAVNO RAZVOJ OVOG SPORTA!!!
 
Član
Ko je u auto uvaliio vise para naravno da ce voziti brze i samim tim ima vise para i nek njima startina bude veca :)

Al po meni nek najbrzi i nosi najvecu nagradu, pa biti sto brzi i jeste cilj zar ne :icon_smile:
 
Član
Onima iz 15,16 i 17 sec trebalo bi da bude dosta koliko god para osvoje jer prakticno to su civilna auta i motori male snage i njih trka kosta koliko odlazak na istu i oni mogu 30 puta u toku dana voziti bez ikakve sanse da nesto slome ili pokvare na autu.
To su manje vise stock motori i nerealno je oduvijek bilo da su iste nagrade za sve klase,oni imaju vise auta da prodju da bi to osvojili ali cilj trkanja i jeste sloziti sto brzi auto i time izbjeci na naki nacin i vecu konkurenciju.

Svaki auto koji ide ispod 13 sec ima veliku sansu da se nesto osteti prilikom trke i njemu je jedna voznja kao 10 voznji od onoga iz 16 sec klase i nema smisla porediti broj voznji iz 16 sec i recimo iz 12 sec kad je to razlika ogromna.

Zato svi iz sporijih klasa treba da teze cilju da predju u brze klase,oni koji nemaju taj afinitet neka voze i dalje spore klase ali za manje nagrade.

Ovako kako je sada,ama bas nikakv razlog nepostoji zasto bi neko ubrzavao auto kad je ista nagrada i za 17 sec kao i za 15 sec,i u obe klase ima mnogo auta i svako ce doci eto tako bezveze da ubije dan pa ako osvoji osvoji.
I kad osvoji visinu nagrade kao sto je sejo predlozio treba da bude sretan i ponosan jer je izborio nagradu u velikoj konkurenciji ali idalje treba da bude svijestan da je nagrada mala zato sto je vozio sporu klasu i da mu je sledeci zadatak da se ubrza i spusti u nize klase gdje su nagrade vece.

Po meni je progresivno pravilo extra i ja sam od prvog dana sr scene bio za takvo pravilo...
 
Član
Meni je svejedno, svakako nikad ne pobjedim :D

Po meni je bolje progresivno iz 1000 razloga koji su već navedeni i poznati, da ne nabrajam..
 
Top