problem sa paljenjem

problem sa paljenjem

E ovako, ne znam od cega da pocnem. Tesko pali, skoro nikako. Nije bitno dali je auto hladno ili vruce, nece da upali. Ne znam kako da objasnim ponasanje, pokusacu nekako. Ovako npr hladan motor pocnem verglati auto vergla kao da nema goriva, znaci nece da se javi, kad vratim kljuc na sekundu se motor zatrese, kao da dobije kontra paljenje. Kad dadnem kontakt nema nista da se cuje nikakvi zvukovi, kao npr prije u nekih auta cuje se puma ili neki relej, ovdje nema nista. Jedan majstor mi kaze da mi je otisla dinzna za hladan start, ok ja kupim drugu postavim opet isto. Skinem struju provjerim ispitivacom, nema struje na toj dizni, to meni nelici na normalno, znaci nije dizna vec struja negdje. Onda kad ga upalim auto radi na leru, ako lagano dajem gas onda moze, ako sad naglo dodam gas samo ga presjece i ugasi se. Ovo sve pricam z abenzin, na plin mi se isto desava da kad dam naglo gas presjece ga i ugasi se, ali to mi je majstor rekao da odvezem na servis plin i da ga nasteluju, imam prejaku smjesu i ugusi ga. ok ali zasto na benzin nece da pali i da radi. Ako znate od cega da krenem pisite..


Evo dvije slike, ako neko moze da mi kaze ove obiljezene tacke za sta sluzi:

1 - ubrizgivac za hladan start
2 - ?
3 - ?
4 - ?
5 - termo vremenski prekidac



 
zar niko nista :icon_question:

dosta vas ovdje ima koji imate ovaj motor, mozda sam zaboravio napisati ali zna se scirocco 1.8 82 kw
 
Član
a kad je ugrijan motor jeli onda hoce puni gas (naglo kad dodas) kad stisnes da primi? ili se i tada samo ugasi.
Sto ti tesko pali to ti moze biti da ti ne valja cok a to hoce da bude problem na k-jetronicu.
Kad das kontakt ne cuje se pumpa, a kad samo pocnes verglati i pustis kljuc dali se tada cuje pumpa da odradi, ako ne i ako se necuje pumpa na verglanju ili kad stane ili cak na kontaktu onda pregledaj relej pumpe da nije otisao jer ako je otisao normalno da neces imati goriva i da nece upaliti.
Jos nesto k-jetronic ti je jaaaaako osjetljiv na pumpe goriva i ako su lose tacnije ako su oslabile i imaju slabiji pritisak nego sto trebaju imati onda ti dolazi da ujutro nece nikako da upali, pa po pola sata vergalas i nista i jedva kad upali radi kao na 3 cilindra i onda proradi fino, onda trokira u radu nece da prima puni gas, gasi se itd. Jer njima je potrebno oko 4.5+ bara pritisak da bi radili normalno sve ispod je problem, dok kod elektricnog anjsprica to nije toliko osjetljivo.
 
RS TURBO je napisao(la):
a kad je ugrijan motor jeli onda hoce puni gas (naglo kad dodas) kad stisnes da primi? ili se i tada samo ugasi.
Sto ti tesko pali to ti moze biti da ti ne valja cok a to hoce da bude problem na k-jetronicu.
Kad das kontakt ne cuje se pumpa, a kad samo pocnes verglati i pustis kljuc dali se tada cuje pumpa da odradi, ako ne i ako se necuje pumpa na verglanju ili kad stane ili cak na kontaktu onda pregledaj relej pumpe da nije otisao jer ako je otisao normalno da neces imati goriva i da nece upaliti.
Jos nesto k-jetronic ti je jaaaaako osjetljiv na pumpe goriva i ako su lose tacnije ako su oslabile i imaju slabiji pritisak nego sto trebaju imati onda ti dolazi da ujutro nece nikako da upali, pa po pola sata vergalas i nista i jedva kad upali radi kao na 3 cilindra i onda proradi fino, onda trokira u radu nece da prima puni gas, gasi se itd. Jer njima je potrebno oko 4.5+ bara pritisak da bi radili normalno sve ispod je problem, dok kod elektricnog anjsprica to nije toliko osjetljivo.


Kad dam kontakt pumpa se necuje, a kad zaverglam i vratim kontakt onda se cuje. Znaci relej pumpe to sam danas i ja zakljucio i ispitao. Kad dam kontakt nema uopste struje na pumpi.. E sad dalje, nemam struje na 5 dizni za hladan start, a ona je povezana sa termo vremenskim prekidacom, koji je izgleda zaglavio i nesalje struju na 5 diznu..Pumpa goriva je kupljena prije 2 godine nova, ali posto ima plin znaci ona je samo radila dok upali auto i to je to, ali nema veze ja cu provjeriti pritisak ako je slab kupicu novu pupmu..
 
Član
Pa probaj zamijenuti taj termo prekidac pa vidi dali ce proraditi dizna, jer to ti je kao cok i ler dizna za jutarnje paljenje i mirniji ler.
 
RS TURBO je napisao(la):
Pa probaj zamijenuti taj termo prekidac pa vidi dali ce proraditi dizna, jer to ti je kao cok i ler dizna za jutarnje paljenje i mirniji ler.

Mora proraditi, posto dolazi + na termo prekidac, onda druga zica isto + ide na 5 diznu koju pali, danas sam ja raspojio sa termo prekidaca zice i spojim direktno ka aku 5 diznu i radi.. I jos relej kad zamjenim onda bi trebalo normalno da pali, pa onda dalje da vidim kako ce se ponasati ovo sto kad dam naglo gas ugasi se.. Nije bitno jeli vruc ili hladan nece da primi naglo gas samo polako..
 
Član
U tebe je leptir gasa ja mislim sa dva grla ako se ne varam, jedno manje a jedno vece kao kod 1.6V golf 2 ja mislim. A to bi se trebao K-jetronic pretresti da se vidi sta je problem, ovako na pamet se ne moze bas puno uraditi
 
RS TURBO je napisao(la):
U tebe je leptir gasa ja mislim sa dva grla ako se ne varam, jedno manje a jedno vece kao kod 1.6V golf 2 ja mislim. A to bi se trebao K-jetronic pretresti da se vidi sta je problem, ovako na pamet se ne moze bas puno uraditi

Jeste sa dva grla, ali ne znam dali je jedan veci a jedan manji nevidim ih dobro jer je tu postavljen mikser za plin ( mislim da se tako zove). Moracu potrazit majstora da mi malo pregeda K glavu, ako je ona problem imam ja drugu rezerve
 
Član
Prijatelju meni sve to cini se kao problem sa pumpom goriva... Jer moze i pritisak na pumpi da bude ok ali da nije kolicina goriva dovoljna. jer gledao sam ove motore sa K glavom nemaju nista na sebi sve pocupano nijedna zica nije na mjestu. Znaci samo pumpa spojena kod covjeka radi auto ko sat...
 
Član
VW_freak je napisao(la):
Prijatelju meni sve to cini se kao problem sa pumpom goriva... Jer moze i pritisak na pumpi da bude ok ali da nije kolicina goriva dovoljna. jer gledao sam ove motore sa K glavom nemaju nista na sebi sve pocupano nijedna zica nije na mjestu. Znaci samo pumpa spojena kod covjeka radi auto ko sat...

Tesko druze da k-jetronic moze tako da radi sa pocupanim zicama :D on je jako osjetljiv anjspric i svaka mu sitnica smeta, dok je sve ispravno boljeg nema i snaga je samo takva ali kad se maaaalko nesto uzhebe te gubi snagu, te nece da upali, radi na 3 klipa, itd i treba dobar majstor da ga sredi, ne moze bilo ko :D
 
Jos nista nisam rijesio, imam nekih obaveza tako da danas nisam nista ni radio oko auta.. Imam dvije pumpe, jedna je valjda dobavna a druga pravi pritisak.. Mene zanima kad dam kontakt jel mora da se cuje pumpa, jer kod mene se necuje :icon_question: Zvacu jednog majstora da mi dodje provjeriti pritisak pupme, pa da vidim sta dalje..

Juce sam ga palio ali ovako, 5 dizna mi neradi, zaverglam auto upali samo skoce obrtaji i odm as eugasi, tako par puta i onda nekako upali, ali cim dam jaci gas on se ugasi, zatusi ga nece da primi gas..
 
Član
To sto se ne cuje kad das kontakt nema veze jer to je do releja, tako napravljen. U mene je isti takav kad dam kontakt nista i tek kad pocnem verglati tada se cuje pumpa. To sto kad upalis i radi i dodas das i on se ugasi je zato sto ti vjerovatno ne radi cok ili ta 5-a dizna koja daje goriva vise kad je motor ledes sto mu i treba.
 
RS TURBO je napisao(la):
To sto se ne cuje kad das kontakt nema veze jer to je do releja, tako napravljen. U mene je isti takav kad dam kontakt nista i tek kad pocnem verglati tada se cuje pumpa. To sto kad upalis i radi i dodas das i on se ugasi je zato sto ti vjerovatno ne radi cok ili ta 5-a dizna koja daje goriva vise kad je motor ledes sto mu i treba.

Ovo je meni prvo auto da necujem pupmu kad dam kontakt :icon_confused:

Da ta 5 dizna neradi, ali isto se desava i kad je hladan motor i kad je vruc, znaci nece da primi naglo gas, vec samo postepeno i polako, i na benzinu nece preko 5000 obrtaja, dok na plinu zakucava na 7000
 
Član
To sto ti se desava na benzinu mi vuce da nema dovloljno pritiska pumpa, tako se je meni desavalo kad pumpa dodje pred kraj, na leru radi normalno i ubrzava normalno ali na 4500rpm i onda dobije zvuk kao da ima blokadu, a nema je :lol: to je zbog slabog pritiska, ispod 3 bara, a to sto naglo kad stisnes gas ili kad kreces iz raskrscnice i treba malo brze krenuti a on potone samo, to ti je zato sto ti je paljenje malo kasno. I to mi se desilo kad su pocela dolaziti ova jako kvali... ovaj jako losa goriva kod nas u zadnjih godinu dana :D
Da ti nije puklo ili spalo vakum crijevo sto ide na razvodnik paljenja? Da ti nije otisao ovaj vakum ventil na razvodniku paljenja jer hoce to da se desava ako je on ne ispravan.
 
Član
druze to sto nece da ti pali ujutro to je zbog 5 dizne 100% jer ja imam takav motor samo je u golfu gti kod mene je otiso davac pa sam ga ja napravio preko prekidaca kad ga palim upalim prekidac upalim auto odradi par sekundi iskopcam prekidac auto radi normalno sve a to sad sto te zeza da nece da prima gas kad naglo udaris to je do pumpe jer i kod mene je tako bilo na mom golfu dizne ti nerade to jest pumpa nema dovaljan pritisak da bi probila dizne tako je kod mene bilo radio je samo preko 5 dizne i samo je polako mogo primat gas kad ga udarim samo se utusi jer nema dovoljno goriva a to za plin sad neznam sta se desava jer ga nemam niti cu ga ikad staviti pregledaj ti pumpu jer pritisak pumpa na KR u ti je 4,7-5,4 bara i trebala bi napuniti min 900 ccm za 30 sec , dakle odprilike bocu od litra za 30 sekundi bi trebala napuniti pa ako je do toga vidi ;)
 
Top