Oldschool limited

Oldschool limited

RE: Oldschool - legende u LIMITIRANIM serijama - (Lotus Excel)

LOTUS EXCEL (1982.-1992.)


lexcel2.jpg


lexcel4.jpg


lexcel3.jpg


lexcel1.jpg


Lotus Excel je coupe sa 2+2 sjedišta, a naslijedio je model Eclat, ali i stariji, mnogo poznatiji Elite.

Nastao je u vrijeme kada je Toyota angažirala Lotusa za razvoj modela Supra, a tijekom te suradnje postala je i većinski vlasnik ove engleske marke koju je kasnije preuzeo GM.
Prva serija Excela ima mnogo zajedničkih dijelova sa Suprom mk2, kao npr. W58 manualni mjenjač, diferencijal, kardan, felge,i još neke manje detalje na karoseriji.
Motor je original Lotusov, u prvoj seriji je bio redni 4 16v, 2200ccm, 160 ks, mjenjač ručni 5 brzina.
1985. godine dolazi model Excel SE, uz minimalne kozmetičke dorade dobio je i veću snagu standardnog motora, SE ima 180 ks.
1986. je predstavljen Excel SA, ugrađen je ZF-ov automatski mjenjač sa 4 brzine.

Ukupno je u 10 godina proizvedeno 2074 primjerka.
 
Član
RE: Oldschool - legende u LIMITIRANIM serijama - (Lotus Excel)

a u K... cak sam prvi i komentarisao a zaboravio sam da je bio...sorry...:D
 
RE: Oldschool - legende u LIMITIRANIM serijama - (RUF BTR)

RUF BTR (1983.-1993.)

btr4.jpg


btr5.jpg


btr2.jpg


btr6.jpg


btr7.jpg


btr8.jpg



BTR je model koji se temelji na Porscheu 911 Turbo, serija 930, a s obzirom na to da RUF GmbH nije samo tuner nego i samostalni registrirani proizvođač automobila sa Porscheovom bazom, i ovaj BTR je poseban model i ne bi ga trebalo zavti Porsche BTR.
Ovaj naziv je dobio od skraćenica: B (grupa B u trkaćoj klasi) T (turbo) R (Ruf).

Već sam spomenuo da se mehanički temelji na 930-ki Turbo, ali je sve potpuno izmjenjeno.
Od standardnog motora je iskorišten samo blok, a sve ostale komponente su izmjenjene sa ciljem povećenja snage ali i pouzdanosti cijelog sklopa. Obujam motora je povećan sa 3300ccm na 3400ccm, ugrađena su 2 turbo punjača umjesto jednog Porscheovog, izvučena je snaga od 375 ks pri 5600 o/min. To nije konačni broj jer na ovom modelu postoji mogućnost ručnog mjenjanja pritiska turbina, od 0.6 do 0.9 bara a s tim i snaga ide do cca 400 ks.
Mjenjač je ručni sa 5 brzina.
Ovjes je također potpuno izmjenjen.
1987. je predstavljen malo snažniji BTR ako se gleda osnovna snaga. Ugradnjom Motronic sustava ubrizgavanja goriva dobiveno je 408ks, kod njega je mjenjač sa 6 brzina. S njim je mogao postići oko 330 km/h.
U ovom novijem BTR-u su ugrađene i trkaće kočnice iz grupe C, slične onima u slavnom Porscheu 962 LeMans.
Od vizualnih promjena najvažniji je RUF.ov aerodinamički paket i felge od 17". Unutrašnjost je isto promjenjena, drukčija su sjedišta, volan i instrumenti.

U 10 godina je proizvedeno oko 100 primjeraka BTR-a, s tim da ni jedan nije isti ni po opremi ni po mehaničkim specifikacijama. "Sto ljudi sto ćudi" :icon_biggrin:
 
Član
RE: Oldschool - legende u LIMITIRANIM serijama - (RUF BTR)

Joj 930, moj san otkad znam za auta :) prvi komercijalni turbo automobil, varijanta iz 1978 s 300 ks cudoviste na cesti, kratak, motor mu nazad, a zadnji pogon, svugdje ga ima po cesti :)
 
RE: Oldschool - legende u LIMITIRANIM serijama - (RUF BTR)

Zanimljivo je da je 930 Turbo 3.3 bio na tržištu punih 11 godina, gotovo bez ikakvih izmjena... ;), osim što je pred kraj proizvodnje bio u ponudi opcijski power kit na 320 ks...
 
Član
RE: Oldschool - legende u LIMITIRANIM serijama - (RUF BTR)

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9M4pF6T9sK8[/video]

Evo i Dzeremajino vidjenje doticnog vozila, ako ti ne smeta koji link :)
 

MTR

Član
RE: Oldschool - legende u LIMITIRANIM serijama - (RUF BTR)

smijem li i ja dodat sta , haj valjda smijem :D

fin opis , i kad mi sad podju tarlahat o nekim tunerim , RUF je kralj 80'-ih i donekle 90'-ih

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_eT58HFQqvA&feature=related[/video]

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9U_5me3MbPM&feature=related[/video]
 
RE: Oldschool - legende u LIMITIRANIM serijama - (RUF BTR)

Odličan dodatak temi, sva tri videa.... ;)
Kad je Clarksonu dobar, onda mora biti svima ....... :icon_smile:
 

MTR

Član
RE: Oldschool - legende u LIMITIRANIM serijama - (RUF BTR)

i naravno nemoj mi zaboravit temu za CTR-a The Yellow Bird , logican nastavak na BRT-a i stroj 20-tog stoljeca , nema dalje , i danas ce oprat ove razvikane supersportlere
 
Član
RE: Oldschool - legende u LIMITIRANIM serijama - (RUF BTR)

Današnja tehnologija prije 25 godina. Auto industrija doslovno puže naprijed.

Već rekoh odlična tema, redovno čitam i uživam;)
 
RE: Oldschool - legende u LIMITIRANIM serijama - (RUF BTR)

CTR Yellow Bird je već bio u temi...... ;)



http://www.bhtuning.com/oldschool-legende-u-limitiranim-serijama-ruf-btr-t-32791-23.html#pid581806



Evo i jedan video sa Nurburgringa - kome se ne da gledati sve neka prebaci na 6.20 min ...... do 6.35 min. :123:

<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/UEnjqOjY0LA?fs=1&hl=hr_HR"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/UEnjqOjY0LA?fs=1&hl=hr_HR" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
 
Član
RE: Oldschool - legende u LIMITIRANIM serijama - (RUF BTR)

Hihi htio sam sinoc postaviti ovaj klip yellowbirda al' nije on bio tema :) ne mogu sad tacno da se sjetim, znam da je ihaaj vremena drzao rekord nurburgringa :)
 
RE: Oldschool - legende u LIMITIRANIM serijama - (RUF BTR)

trizex je napisao(la):
Hihi htio sam sinoc postaviti ovaj klip yellowbirda al' nije on bio tema :) ne mogu sad tacno da se sjetim, znam da je ihaaj vremena drzao rekord nurburgringa :)

U pravu si što se tiče Nurburgringa, 87. godine imao je vrijeme 8.05 min, nestvarno brzo za to doba, a moglo bi se reći i za današnji prosjek ... ;)
 
RE: Oldschool - legende u LIMITIRANIM serijama - (Maserati Karif)

MASERATI KARIF (1988.-1992.)

karif01.jpg


karif02.jpg


karif03.jpg


karif05.jpg


karif04.jpg



Maserati Karif je predstavljen 1988. godine kao model više naklonjen sportu nego udobnosti i luksuzu, iako ni toga ne fali u ovom modelu, što je karakteristično za Maserati.
Ime je dobio po vjetru koji puše duž Srednjoistočne Afrike (oko Somalije).

Razvijen je na bazi Maseratija Spyder (kojeg ću postaviti nekada poslije), a oba su dio serije Biturbo.
Najuočljivija karakteristika je kratka karoserija - samo 4.04 m.

Motor je AM473 V6 sa 3 ventila po cilindru (18v), 2800ccm, dva turbo punjača, snaga je 280 pri 5500 o/min, iako ima drugih podataka da je snaga 250ks. Mjenjač ručni sa 5 brzina.

Proizveden je 221 primjerak.
 
RE: Oldschool - legende u LIMITIRANIM serijama - (De Tomaso Pantera GT5-S )

De TOMASO PANTERA GT5-S (1985.-1991.)

panteragt5s.jpg


panteragt5s3.jpg


panteragt5s2.jpg


panteragt5s4.jpg



Legendarna Pantera je predstavljena 1971. godine, a ova verzija GT5S je posljednja evolucija prije prestanka proizvodnje.
Mehanički je skoro ista kao Pantera GT5, ali izgledom se dosta razlikuje jer su dodani aerodinamički dijelovi, zbog kojih izgleda puno moćnije ali ima i bolje ponašanje u vožnji.
De Tomaso je 80-ih bio u vlasništvu Forda, a motor u Panteri GT5S je Ford 351 V8 16v, 5700ccm, snaga 305ks pri 5800o/min, mjenjač ručni 5 brzina.

Za 6 godina proizvedeno je oko 120 primjeraka, a od toga je 21 sa volanom na desnoj strani, 30-40 su završili u SAD, a ostali su europska , "normalna" :D, vezija.

a ovo je Pantera GT5

panteragt5.jpg
 
Top