Lampica ulja

Lampica ulja

Član
Pozdrav ekipa,

imam jedan problemcic sa autom pa sam se odlucio pitati vas za savijet. Kao sto mozete vidjeti u garazi vozim opel astru g u kojoj se nalazi C20XE motor i posljednjih nekoliko dana imam jedan problem. Prilikom paljenja automobila lampica ulja ostane svjetliti jos par sekundi (neke 3 sekunde), to mi se pocelo desavati nakon sto su mi u servisu zamijenili ulje i filter ulja, da li se to desava zato sto je ulje jos uvijek novo ili je neki drugi razlog? Da li trebam imati razloga za brigu ili je to normalna pojava?

Unaprijed hvala na odgovorima!
 
Član
To je kod dizela koliko sam uspio pronaci normalno dok kod benzinaca bas i nije... ali u svakom slucaju hvala na komentaru. Da li imam razloga za brigu?
 
Član
majkilo je napisao(la):
Pozdrav ekipa,

imam jedan problemcic sa autom pa sam se odlucio pitati vas za savijet. Kao sto mozete vidjeti u garazi vozim opel astru g u kojoj se nalazi C20XE motor i posljednjih nekoliko dana imam jedan problem. Prilikom paljenja automobila lampica ulja ostane svjetliti jos par sekundi (neke 3 sekunde), to mi se pocelo desavati nakon sto su mi u servisu zamijenili ulje i filter ulja, da li se to desava zato sto je ulje jos uvijek novo ili je neki drugi razlog? Da li trebam imati razloga za brigu ili je to normalna pojava?

Unaprijed hvala na odgovorima!

Ja mislim da nije normalna pojava. A može biti problem, a i ne mora. Najbolje prati hoće li se paliti u toku vožnje, ima li dovoljno (da negdje ne gubi ulje ako nisu stavili filter ili čep kako treba.) i da li ima još nekih promjena.
 
Član
Dakle kao sto sam rekao lampica ulja se ne ugasi odmah nakon pokretanja motora, tek nakon neke 3-4s... ali to se desava samo prilikom prvog paljenja motora nakon duzeg stajanja (nekih 15-ak sati) ostala paljenja kada je motor vise-manje topao prolaze bez problema i lampica se gasi momentalno. U voznji se lampica ne pali, jedina stvar koju sam jos primjetio je i ta da se prilikom paljenja cuje neko cudno kuckanje iz predjela gdje se nalazi mjenjac ali nisam bas siguran da je to povezano sa ovom situacijom koju imam sa lampicom. Ima li mi spasa?
 
Član
Nešto ne valja - filter ili ulje. Filter, ako je stavljen neki divlji, ulje ako je fuš....mijenjaj opet što prije...

majkilo je napisao(la):
jedina stvar koju sam jos primjetio je i ta da se prilikom paljenja cuje neko cudno kuckanje iz predjela gdje se nalazi mjenjac ali nisam bas siguran da je to povezano sa ovom situacijom koju imam sa lampicom. Ima li mi spasa?

Prije će to biti iz pravca radilice...
 
Član
Kenno je napisao(la):
Nešto ne valja - filter ili ulje. Filter, ako je stavljen neki divlji, ulje ako je fuš....mijenjaj opet što prije...

majkilo je napisao(la):
jedina stvar koju sam jos primjetio je i ta da se prilikom paljenja cuje neko cudno kuckanje iz predjela gdje se nalazi mjenjac ali nisam bas siguran da je to povezano sa ovom situacijom koju imam sa lampicom. Ima li mi spasa?

Prije će to biti iz pravca radilice...





Vrlo moguće, da li me to treba zabrinjavati i da li je to povezano sa greskom sa uljem?
 
Član
Ako zaista radilica kucka onda te treba zabrinjavati :lol:
U tom slučaju mijenjaj ulje na licu mjesta, ne pali ništa :lol::lol:

P.S. Šala mala.... ako znaš koje ulje je nasuto, (da li odgovara specifikaciji motora) i koji filter je stavljen, onda vjerovatno nije krajnje alarmantna situacija.

Ako nisi siguran šta su nasuli u servisu, mijenjaj, da budeš miran.
 
Član
Po rijecima majstora ulje je stavljeno po specifikacijama ali da budem iskren ja ne vjerujem u to, radije cu otici drugom majstoru i biti tu dok mjenja ulje da budem miran. A to sto se lampica ne ugasi odmah nakon paljenja vozila nego tek nakon 3-4s je normalno i ne treba me zabrinjavati?
 
Član
Šta još može da bude je sljedeće:
Filter ulja je dizajniran da kada se ugasi motor, zadrži ulje koje je u filteru.
Neki "lijevi" filteri to nisu ustanju dugo da drže, ili ti nije dobro postavljen filter pa ne dihtuje kako treba i ulje iscuri nazad u karter.

Onda kad upališ nakon dugog stajanja, prvo treba neko vrijeme da se filter napuni i da se uspostavi puni pritisak ulja u sistemu.

U svakom slučaju najjeftinija varijanta ti je da kreneš od toga. Vidi je li filter stavljen kako treba, eventualno neka neko zavrne ponovo, ili ga skroz zamijeni.
Ne valja da mašina nema ulja, pogotovo tako nakon dužeg vremena kad se ohladi i slije se ulje, da radi nepodmazana, makar i tih 4-5 sekundi.
 
Član
Ovaj majstor koji je mjenjao ulje tvrdi da je normalna pojava da lampica za ulje svijetli tih par sekundi dok pumpa ne nabije pritisak no izgleda da je to ipak samo zavaravanje, u svakom slucaju cu otici na servis da majstor pogleda u cemu je problem jer na ovaj nacin mozemo samo nagadjati, ali ovoga puta idem na drugi servis.
 
Član
majkilo je napisao(la):
Ovaj majstor koji je mjenjao ulje tvrdi da je normalna pojava da lampica za ulje svijetli tih par sekundi dok pumpa ne nabije pritisak no izgleda da je to ipak samo zavaravanje, u svakom slucaju cu otici na servis da majstor pogleda u cemu je problem jer na ovaj nacin mozemo samo nagadjati, ali ovoga puta idem na drugi servis.

Ako ti nije ostajala svijetliti prije zamjene, može on pričati šta hoće. :icon_mad::icon_mad:

Danas moraš biti i ljekar i automehaničar i pravnik i šta sve ne, sve da te ne bi zajebali "stručnjaci"...

Čast izuzecima, pa ako i pogriješe bar imaju obzira priznati da su zajebali i potrude se ispraviti..
 
Član
Nije normalno da nakon zamjene ulja i filtera lampica ostaje upaljena niti pola sekunde, a posebno jer prije nije ostajala upaljenja...
 
Član
To sam i ja pretpostavio, danasnji majstori jednostavno prodaju maglu... dovezes automobil da ga popravis oni ga jos gore sjebu ili ti nadju jos 100 gresaka koje bi trebalo popraviti samo da bi mogli masno naplatiti svoje usluge. Kao sto je rekao kolega u jednom od prethodnih postova, danas moras biti svestran da ne bi bio "nategnut" od strane "strucnjaka". Vozim ja auto na drugi servis da vidim sta ce biti... U svakom slucaju svima vam hvala na komentarima, ako jos neko ima neki prijedlog bio bih zahvalan.
 
Član
imam isti prolem na bmw-u i kad mi se pojavilo zamjenio sam ulje i filtere al i dalje kad upalim auto nekoliko sekundi gori i ugasi se i vido sam kod druga na istom autu se desava kaze od kako ga je kupio tako je :D
 
Top