Kupnja kompresora

Kupnja kompresora

Dakle, kupujem kompresor, al pojma nemam nista o njima :)
Pa ovako, treba mi uglavnom za farbanja, tu i tamo smirglanja i poliranja, sve je to u hoby varijanti, nista profesionalno.

Sa kesom sam nikakav, stoga idem na kreditiranje.

U Fisu nude na 6 i 12 rata, proizovdjac je Einhell, ono sto je dobro da nude 2 godine garancije.

Ova dva modela sam snimio:

1. 8 bar max, 24l, 1,1 kw - 240 km

2. 8 bar, 50l, 1,1 kw - 350 km

Elem, sta me zanima, znam da Einhell nije neki brand name, ali kao sto rekoh meni bi to trebalo za licne potrebe, dakle ne radi se od 24/7 upotrebi. Dalje, koja od ova dva, u cemu je razlika (sem cijene), vidim samo u ovoj litrazi, sta je zapravo razlika toga?

Uglavnom, bilo kakav dodatni savjet koji mozete dat svakako dobrodoso, stvarno pojma nemam o ovim stvarima.

Hvala ;)
 
Član
taj drugi ti je bolji, ja ga koristim oko 2 godine vec i radi brez problema, a taj prvi je samo za farbanje ograde :D
 
Član
Iako nije neka marka, za kućne čarolije će i više nego da služi.;)

Ako imaš para, uzmi veći.;)
 
razlika samo u zapremini skladistenog zraka uvijek je bolje sto je vece za skladistenje jer se samim time rjedje pali kompresor imas veci kapacitet
 
Član
ako imas garazu da ga odlozis bolji ti je ovaj od 50l a u sustini oba su istih karakteristika samo ima je zapremina rezervoara razlicita. sto se tice farbanja vecih povrsina ovaj od 50l ce ti biti sasvim dovoljan. ja imam ovaj od 25l doduse nije ove marke nego je britanski britech i prezadovoljan sam. sve sto smo buraz i ja farbali do sada radili smo sa njim i dobro se ponasa a kupljen je u OBI-ju i ima 2 god garancije
 

MTR

Član
mala je to zapremina za farbanja i kad se kompresor upali tad vec imas ispod 4 bara pritisak , tj. gubis na sprici disperzivnost , minimalno za farbanja je dvoklipni koji ne spada ispod 8 bara

ps. imam ja taj od 50 litara , karina ziva , dok gumu napusem on vec izdahne
 
edit:

jbg MTR, rekoh da je za kucnu upotrebu, nista profesionalno. Ja se vise od 350 km ne mogu protegnut da me jebes :)
 
Nije samo za farbanje felgi, trebo bi mi i za vece povrsine, auto npr.

Kontam, posto sam cisti pocetnik, da ce mi ovaj bit sasvim dovoljna zasad.

Posto sam postavio temu da vidim koji od ova dva, da li je veci zaista potreban, a kako neki kazu da ni on nije dovoljan, posto preko toga ne mogu ici, onda biram ovaj drugi znaci ;)

Einhell ko brand, sad bas citam po nekim drugim forumima, bome, niko se ne zali, svi su vecinom zadovoljni i za ono koliko je placen, itekako da vrijedi.
 

MTR

Član
jarane imam iza kuce kompresor ima u njemu 350 kila ,pa kad se upali u kuhinji mi spadaju tanjiri iz vitrine :D

kad radim sa orbitalnom slajfericom potrosi ga za 7 minuta , taman za pola haube , ako ces farbat imas jednu bitnu stavku , gubitak pritiska , gubitkom pritiska na sprici ti se povecavaju cestice boje znaci ne mozes je nanijeti ravnomjerno vec ti se stvaraju grbe .

da ne duljim dalje , nadji kakav polovan za te pare samo obrati paznju kakav je sa nepovratnim ventilom, sigurnosnim ventilom, manometrom i pisostatom za regulaciju izlaznog pritiska ........

ti od 50 litara su mini i dobri su samo za ispuhivanje filtera zraka .

moras gledat radni pritisak , ako nije min. 8 bara i da ima dobavu od 200-300 litara u minuti nemas tu sta trazit , jer ako ima dobavu od npr. 80-100 litara moras cekat 5 minuta da ga napuni tj da postigne dovoljan pritisak za rad , sto u praksi znaci da ces ofarbat pola vrata a za ostalo ces morat sjedit 10 minuta , mos' mislit kako bi to izgledalo da se nanosi iz dva puta , isto i sa slajfanjem

jebi ga ima jos ako te interesuje , zavisi i duzina crijeva koja ces koristit i njihov promjer
 
Hvala tebi puno na objasnjenju i savjetima, al situacija je takva da kesa nemam, jedino sto mogu je ovo na rate u Fisu.

Uzet cu onda ovaj od 50l, ako bude i neki veci, vidjet mozel se kako taj uzet, ako ne, boze moj, pola vrata ofarbat pa cekat 10 min :D kao sto napisa i u prvom postu, nije da cu zaradjivat od toga, treba mi za svoje neke potrebe, ako se neko naidje da mu treba nesto sitnije pofarbat, moce posluzit.

A ako ti se da pisat, pisi brate, reko sam, informacija nikad dosta ;)
 
Član
Veci kapacitet veci pritisak - puno bolja konstanta prskanja Omogucava ravnomjernije nanosenje kada su vece povrsine u pitanju i kada se koriste zajebane boje Bolji su veci i zbog vaznosti vazduha ;)
 

MTR

Član
jbg , dobro je pa znas svoj limit ;) , ev sad sam gledao po piku , ima al su skupi majku im ***** :D , kontam sad onaj clan Tesa se bavi prodajom alata i masina pa kontaktiraj i njega da vidis imal sta

ako se odlucis za ovaj od 50 , onda pazi da radis manje sekcije tj. manje panele da ne bi sta zijanio , ili nadji kakvu staru haubu pa na njoj testiraj alat , u osnovi svaki komp. ima regulacijski ventil za izlazni pritisak pa ce ti od njega zavisit koliko cesto ce se palit ( imas dva manometra , jedan je za trenutno stanje a drugi je za izlaz ) , samo da znas trosi struju svaki ko lud
 
Član
MTR je napisao(la):
jarane imam iza kuce kompresor ima u njemu 350 kila ,pa kad se upali u kuhinji mi spadaju tanjiri iz vitrine :D

kad radim sa orbitalnom slajfericom potrosi ga za 7 minuta , taman za pola haube , ako ces farbat imas jednu bitnu stavku , gubitak pritiska , gubitkom pritiska na sprici ti se povecavaju cestice boje znaci ne mozes je nanijeti ravnomjerno vec ti se stvaraju grbe .

da ne duljim dalje , nadji kakav polovan za te pare samo obrati paznju kakav je sa nepovratnim ventilom, sigurnosnim ventilom, manometrom i pisostatom za regulaciju izlaznog pritiska ........

ti od 50 litara su mini i dobri su samo za ispuhivanje filtera zraka .

moras gledat radni pritisak , ako nije min. 8 bara i da ima dobavu od 200-300 litara u minuti nemas tu sta trazit , jer ako ima dobavu od npr. 80-100 litara moras cekat 5 minuta da ga napuni tj da postigne dovoljan pritisak za rad , sto u praksi znaci da ces ofarbat pola vrata a za ostalo ces morat sjedit 10 minuta , mos' mislit kako bi to izgledalo da se nanosi iz dva puta , isto i sa slajfanjem

jebi ga ima jos ako te interesuje , zavisi i duzina crijeva koja ces koristit i njihov promjer

evo za ovaj moj pise sljedece:

Power: 230v 50Hz
Motor rating: 2kW = 2,8KS
Compressor speed: 2850rpm
Preassure: 8bar
Volume: 25l
Intake Rate: 250l/min
Sound power Level: 97dB
Sound preassure Level: 77dBWeight: 25kg
 
Da, cuo sam jedno paljenje - jedna markica elektrani :D

Ajde, vidjet cemo kad mi dodje, imam bas neku staru haubu, vrata i gepek za testiranja ;)
 
Top