Koliko zapravo mediji utječu na djecu i modeliraju njihove stavove?

Koliko zapravo mediji utječu na djecu i modeliraju njihove stavove?

Da li mediji imaju uticaja pri kreiranju ličnosti jednog djeteta?


  • Total voters
    41
Jedan od faktora su sigurno i mediji, puno se toga plasira i sto treba i sto ne treba, ali u biti dosta nas zaglupljuju mediji i neke face, sa glupim, nemoralnim i stereotipicnim stvarima, pogotovo iz SAD(nije da imam nesto protiv Amerikanaca, ali to je cinjenica). A dosta je tu faktora upetljano, od politike preko ekonomije i svega ostalog. Najgore je sto omladina i djeca kod nas prihvataju samo neke lose strane zapada, tipa kriminal, bludnicenja itd., a niko ne kaze npr.:''gledaj sto su u Njemackoj lijepi gradovi, cisti, parkovi, kulturni ljudi, kako oni to uspijevaju itd., A opet i nasi mediji su posebna prica, po meni turbo-mediji i turbo-novinari(kao i turbo-folk muzika), sve je nesto nevjerovatno, eksluzivno, napuhano, a samo napune covjeka nekim pricama neprovjerenim, onda didovi i nane poslije vijesti piju apaurine, ne mogu da dodju sebi...
 
Član
Tvrdoglavi, sjecas li se na kojem kanalu je bila ta scena i kad tacno?

E, kad ste ovako bili vrijedni imam za vas jos nekoliko pitanja, pa da prokomentarisete, ostavite svoje misljenje... ;)
1. Koliko mediji danas raspolažu edukativnim sadržajem? Možete li nabrojati emisije takvog tipa i medije putem kojih se plasiraju...?
2. Kakav utjecaj ima recimo FARMA na djecu, odnosno njeno emitiranje. Ima li štetnosti ili tu nema baš ništa loše?
3. Postoji li uopće način (ako da- koji?) da zaštitimo djecu od pedofilije na internetu, Farme koju sam spomenuo, Facebooka i sličnih stvari koje nam danas pružaju mediji u velikoj mjeri?
4.Koliko se zapravo djeca poistovjećuju sa javnim ličnostima? Koliki je utjecaj MTV-ja? Imate li neki primjer?

Hvala! :icon_smile:
 
Član
Nisam pratio diskusiju, samo naslov procitah.

Mislim da svaka informacija moze uticati na kreiranje necijeg stava, a posebno ona iz medija, jer se na to gleda kao na nesto provjereno.
 

DLS

Početnik
ja samo kad se sjetim .. kako me komsija ganjo sikirom preko njiva kad sam mu krao tresnje i aslame .. .. pogotovo ono prijeratno stanje .. bilo djece ko komaraca na ljeto .. sad ona igralista pusta ..svi pelje u j*ene monitore .. :icon_mad::icon_mad:
 
Član
eh da i ja nesto kazem po ovom pitanju...u nekoj zelji da se sto vise priblizimo zapadu,mi smo pokupili sve one lose stvari takvog stila zivota...djeca,ako se tako mogu nazvati,jednostavno vise nisu djeca...kao netko tko ce za mjesec dana napunit 19 nagledao sam raznih situacija gdje jednostavno nisam mogao vjerovati onome sto sam vidio ili cuo,a sve je vezano za djecu...naravno da mediji utjecu na formiranje necijeg stava o necemu...svaka informacija koju procitamo ili cujemo utjece na nas na neki nacin...malo ko od nas se kasnije raspita da li je ta informacija tacna,tj.raspitujemo se samo onda kad je nesto sto nas posebno zanima...neki dan na igralistu igram s rajom basketa,nekakva djeca su tu pored bila nesto se ganjaju ovaj jedan trci za drugim i govori:john cenaaaaaaaa...sve manje i manje ima onih kradja tresanja,kad te gazda gadja pticarkom a pustio sarplaninca ispod tresnje...pa ti sidji ako smijes...to je bilo vrijeme,a ne ovo sad ;)
 
Evo da odgovorim na ova sljedeća pitanja, pošto je na temu već većina napisala stavove s kojima s euglavnom mogu složiti...Što se tiče edukativnih sadržaja...ima ih, samo je teže takve naći u hrpi nebuloza koje se promovišu u medijima, od raznih glupih meksičkih sapunica, reality show-ova i sličnih gluposti kojima su mediji preplavljeni.Što se tiče farme-danas upravo sretnem neku 17-18-godišnjakinju koja tako očigledno želi biti slika i prilika Maje Morales(ako se tako zove :D) pa šta onda uopće da se kaže na emisije tog tipa kad se sve vidi i na ulici?!I što je najjadnije ima svoju neku fan stranicu il šta je već na FB na kojoj je uglavnom upravo curice podržavaju!Onakvo "nešto" je toj ajdnoj djeci uzor i iskaz ljepote valjda i što je najgore ugledaće se na dotičnu i pretvoriti u nakaze kakva je i ona...Jadno!Jedini način da se djeca odvoje od takvih emisija, interneta i ostalog što može negativno utjecati na njihov razvoj je da roditelji više povedu računa o vlastitoj djeci što ljudi uglavnom ne uspijevaju od hrpe obaveza danas.majke su prinuđene također da rade jer ipak ne živimo u nekom financijskom izobilju, nisu ni prije ljudi u istom živjeli ali su bili i niži standardi, pa samim time i troškovi i majke su u dosta slučajeva dosta vremena provodile sa djecom pa je bila mnogo manja vjerovatnoća da će se djeca devijantno ponašati kasnije.Također, nisu ni mediji krivi, jer ipak mi smo ti koji sve to gledamo i apsorbujemo, svi ti programi imaju svoju ciljanu publiku, baš kao i reklame koje se u koje vrijeme puštaju, ko imalo obraća pažnju na to svjestan je toga i ne može podleći utjecaju medija, ali kao što i sama riječ kaže-oni su samo prenosnici poruke od govornika do slušaoca/gledaoca, a mi smo ti koji prihvatamo ili odbijamo informaciju.Također, to uglavnom što se prikazuje se već i dešava u svijetu, nisu mediji to izmislili a nisu sigurno ni uzročnik istoga.Znači, jedini konkretan zaključak šta se može uraditi po tom pitanju za odrasle je uključiti malo ono što zovemo moždanim vijugama i pratiti stvarno korisne programe, a one koji služe smao za popunjavanje medijskog prostora i povećanje gledanosti ignorirati pa kada gledanost opada naravno da se ni emisija neće više emitovati.Djece što se tiče, roditelji trebaju voditi računa o tome šta će oni gledati i kakve crtane filmove će im puštati, jer ipak su oni glavni odgovorni za ono što će dijete da prihvati.A te farme i slične gluposti se ne bi toliko forsirale da nemaju ogromnu gledanost što znači dovodi u pitanje razboritost gledateljstva samo a ne uticaj medija na iste ;)
 
Top