Koliko zapravo mediji utječu na djecu i modeliraju njihove stavove?

Koliko zapravo mediji utječu na djecu i modeliraju njihove stavove?

Da li mediji imaju uticaja pri kreiranju ličnosti jednog djeteta?


  • Total voters
    41
Član
Svjedoci smo dosta nekvalitetnog sadržaja koji se plasira putem medija.
Dosta nasilja, nedostatka edukativnog programa, nebuloznih reality showa poput Velikog brata, Farme i sl. Više nema klasičnih igara za djecu kao prije, sad su ih zamjenile igrice na kompjuteru, internet i facebook. Koliko danas uopće ima prednosti sindrom zvan Facebook za maloljetnike, ako nam je poznato te je pojam pedofilije itekako zastupljen posljednjih nekoliko godina i to upravo zahvaljujući virtuelnim svijetu?
Da li mediji pomažu ili odmažu u kreiranju ličnosti jednog djeteta?
 
pitanje je na mjestu...neka se starije generacije pokusaju sjetiti kada su u onim starim crtanim filmovima mogli vidjeti nasilje,krv,ubistva, a sada je to sastavni dio svakog crtica...djeca gledajuci oponasaju likove,postaju agresivnija,uz to sve,roditelji optereceni velikim obavezama,neprovode dovoljno vremena uz djecu,nego ocekuju da ih vaspitacice u vrticu oblikuju u neku licnost..nema nista od toga dok sami stvari neuzmemo u svoje ruke....djete je kao knjiga,praznih listova,sto roditelji u nju upisu,to ce i citati u buducnosti
 

MTR

Član
e moj Gele , pola planete postavlja isto pitanje :D

salu na stranu , danas djeca ne znaju sta bi , ili biti peder il lezba , mozda celebrity , ili ipak radit negdje - ne ne ne , ono zeli bit poznato , da se sa svima zna .... itd . Ma kada vidim djecu 6-ti razred nose mobitele , ja bi mu ga tati u supak uguro , sta mobitel ? sta internet ? mrrrs .

ovo danas je oslo' u tri pizde materne , ne znam ni ja sve psovke al ova djeca ih menscini sve znaju , odakle ??? pa zna se , iz kuce sva govna idu . Ja ne krivim toliko djecu koliko roditelje , dje ce bit normalan kad mu tata slusa Kemala Malvocica i ubija se MB pivom :lol::lol::lol:
 
Moj stav je da ovdje treba napraviti totalnu reorganizaciju svega od najmanjeg do najviseg nivoa...Mediji imaju previse slobode kao i sve ostalo...Sve to donijela je demokratija jelte...Trazili smo zapad dobili smo divlji..Imali smo mi Evropu i prije samo eto, nije nam valjala...Mediji strasno uticu ne samo na djecu vec na kompetnu populaciju..Vecina nasilja, pljacki, ubijstava i sl potice bas iz medija..Vecina pocne gledajuci filomove pa se nalozi pa krene u akciju..Nazalost da ce uskoro doci vrijeme kad ces morati izvirivati iza coska pa izaci na ulicu, a pored maramice u dzepu koji trebas imati da ne brises nos rukama morat ces imati i vatreno oruzje...Ja sam strasno ogorcen i ljut na sistem i sve...Kad vidim da neki mangupcic pljune policajca ili mu psuje majku a on suti ili mu pojasnjava nesto, meni se povraca...Samo batina i udba nazad i sve ce biti lijepo..Davno je receno:" Nekada si birao sta ces reci ali si mogao svugdje leci, sada smijes svasta reci ali ne smijes nigdje leci" ..

Evo posto je tema "pravo zdrava" ja bih i napravio anketu kad si vec Gele postavio odlicno temu za diskusiju!
 
BHT Ovisnik
neznam sta bih rekao,sad cu taman 18 napuniti,mislim da sam zadnja generacija sto je gledala normalne crtane,uvijek sam gledao tom & jerry i slicne crtane koje dan danas zelim pogledati,uvijek smo se do cak negdje 6-og razreda igrali žmure(žmirke kako tko kaže),onda gonjali se,igrali graničara i slicne igre,danas sve neki fantomski crtani,kao da ih sama sotona reproducira,djeca po 3. razred mobitele nosaju i svi su po fejsu,ne kazem da sam ja nesto stariji,al ovi sad mlađi nikako se neznaju igrati,susjed mi mali 4 godine rastura na compu sve,zivot ce pretvoriti u san andreas,ova malo starija djeca 4-5 razred su opsjednuta onim glupim kečerima,smack down,kako li vec,poubijat ce se,ja bi ono zabranio svega mi,u njemackoj kad sam bio rođaci 5. razred i ujak im zabranio gledati,kad njega nema žive za to da gledaju,kasnije hoce cijel stan prevrnuti,glume nekog john sina,batista,skacu sa ormara,ubise jedan drugog,u jednu ruku mi je smjesno,al kad pogledam bolje to je katastrofa
 
Član
Hvala vam na ovako opsirnim odgovorima ;)
Samo upalite TV, pogledajte kanale, sta se prikazuje? Crtani nisu vise isti, nasilje, ubistva, neka cudovista? Zar je to za djecu? Rijetkost je vidjeti djecu u parku da se igraju, svi su u kuci, na internetu... I onda pogledamo crnu hroniku u novinama, sve vise maloljetnicke delikvenice, droge, ubistava, kradja...
 
Član
Mediji danas utiču i za manipulaciju odraslim u političkom smilsu,vecina ljudi vjeruje onome sto vidi na tv-u, razne reklamne kampanje koje preuvelicavaju karakteristike proizvoda, a da ne govoriomo o djeci imam primjer u porodici ujakov mali me ubi imitirajući one kečere...Danas se na tv-u serivira sijaset reality show programa,agresivinih crtanih filmova,raznoraznih nebuloza koji se iz Usa šire kod nas kao virus a vidjeli smo kakvo je njihovo drustvo a i mi polako postajemo takvi...Što bi pobornici teorija zavjera rekli zagluplju ljude da bi lakše manipulisali sa njima!!!Kao što roki actros reče htjeli smo zapad dobili smo divlji...Ipak treba malo cenzure ili bar da se preispita prije nego što se pusti na tv!!!
 
eo anegdota...gazdin amidzic rodjen i zivi u Becu,djete od 13ak godina,ima sve,ovo ''moderno''...bio ovdje na raspustu i vrtio se kod mene po radionici, ja mu dam plasticnu cjev,napravim par fiseka od papira i ono,da gadja puhanjem :lol: u narednih par dana ''ebes playstation ovo bolje '' i odnese mi cjev j*ga :lol: ...kad ste vidjeli da je neko djetetu napravio strijelu,ili sl. ... ma jooook ima u trznom plasticna,sto da se zaebaem...mom malcu kupim pistu sa dva autica...on se igra sa ambalazom :lol:
 
Dok je bilo vise kulturno - zabavno - muzickih emisija na TV programima narod se manje mrzio i sl...Sada su svugdje samo teme tipa: "Haso Miji ukrao 20 KG mesa, a Vaso ih uhvatio u izvrsenju krivicnog djela" ....
 
BHT Ovisnik
evo npr. jucer sam naletio na ovo,ima par slika,mislim nisu 3-4 razred ono se modira po fejsu promovira...
http://www.facebook.com/photo.php?pid=177119&op=2&o=global&view=global&subj=108922182459747&id=100000152088943#!/photo.php?pid=76056&op=3&o=global&view=global&subj=108922182459747&id=1797441001&fbid=1035244420176

a sto kazes luk i strijela,nije bilo nista draze kad mi djed napravi,glavni budem u raji,sad mal pistolje ne nosaju
 
Pa sada kad bi mu napravio stijelu i dao koplje, ubio bi nekoga, jer djeca imaju neki cudan nagon...Valjda "cudan vakat moglo bi se plakat" ...
 
Član
sve su to tate i mame krive... Koliko danasnji roditelji provode vremena sa svojom djecom? Koliko razgovaraju sa njima?
Koliko im objasnjavaju sta je lijepo a sta ne? Koliko im govore o vrijednostima zivota i porodice? Koliko ih uce vrijednostima vjere - ma koja bila? Kompletno drustvo je u kolapsu, ali osnovna celija drustva jeste porodica. Sve potice iz porodice, tako da nemamo pravo traziti opravdanje u medijima. Postali smo jadni onog momenta kad smo sebi dopustili da nam mediji diriguju sta je lijepo a sta ne. Kompletan sistem vrijednosti naseg drustva je down... DA mediji lose uticu na drustvo i pojedinca plasirajuci razne budalastine, ali sta je sa osnovnom celijom... Tu mediji nemaju nikakvog upliva. Dakle sami smo sebi krivi. Kazemo da je cudno vrijeme i da ne valja. Zar mi sami ne cinimo to isto vrijeme?
 
CoL3-99 je napisao(la):
neznam sta bih rekao,sad cu taman 18 napuniti,mislim da sam zadnja generacija sto je gledala normalne crtane,uvijek sam gledao tom & jerry i slicne crtane koje dan danas zelim pogledati,uvijek smo se do cak negdje 6-og razreda igrali žmure(žmirke kako tko kaže),onda gonjali se,igrali graničara i slicne igre,danas sve neki fantomski crtani,kao da ih sama sotona reproducira,djeca po 3. razred mobitele nosaju i svi su po fejsu,ne kazem da sam ja nesto stariji,al ovi sad mlađi nikako se neznaju igrati,susjed mi mali 4 godine rastura na compu sve,zivot ce pretvoriti u san andreas,ova malo starija djeca 4-5 razred su opsjednuta onim glupim kečerima,smack down,kako li vec,poubijat ce se,ja bi ono zabranio svega mi,u njemackoj kad sam bio rođaci 5. razred i ujak im zabranio gledati,kad njega nema žive za to da gledaju,kasnije hoce cijel stan prevrnuti,glume nekog john sina,batista,skacu sa ormara,ubise jedan drugog,u jednu ruku mi je smjesno,al kad pogledam bolje to je katastrofa
E ovo si stvarno dobro rekao;) ;)
 

MTR

Član
<object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/B5QVaX32OdI&hl=en_US&fs=1&rel=0"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/B5QVaX32OdI&hl=en_US&fs=1&rel=0" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>

P.S. jest da je off ... al ovoj doktorici ne bi oprostio :D

<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/Dj0ybgDDIpg&hl=en_US&fs=1&rel=0"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/Dj0ybgDDIpg&hl=en_US&fs=1&rel=0" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
 
Član
ma internet je mladoj generaciji bog i batina igrice i te portale fb itd .
neznam da je normalno da neko od 15 godina postavi 866 slika svoji na net i pise kad ide kakit ....
u moje vrjeme je bilo kupanje lopta logori trjesnje krast i sljive,autica i bagera koplje i u ribo lov
a sad kako pratim ovu intermedia teens tesko ce neko od te gerneracije uplatit nasu penziju ..
imam ucenika na poslu kojeg svakog dana pratim ....pc i i phone to mu je sve sta ga interesuje .....bilo koliko ja njega ucim za sec sve zaboravi kad je upitanju pc ili moderni telefoni sve zna ....ali je taka situacija svugdje ..svi hoce bit superstars a ruke tesko da neko isprlja ...vidi se da sam star !!!!!!
 
Top