Koje ulje koristite? Savjet, prijedlog?

Koje ulje koristite? Savjet, prijedlog?

Član
Držim da su ulja INA ili u Bosni MODRIČA,istovjetna,ako ne i bolja od raznih uvoznih Shell-a,ili Castrola.
Sva vozila poduzeća u kojem radim,(oko 500 kamiona i osobnih)koriste INA ulja,
jer su performanse odlične u svim uvjetima rada i nema potrebe to mijenjati iz bilo kojeg razloga.
Naravno,svatko ima pravo kupiti sebi ulje koje poželi,možda zbog lijepe etikete,ili preporuke s;);)usjeda iz Dojčlanda;)
 
Član
aServis je napisao(la):
U petak odradio mali servis u ovlašćenom, opet pomisao da ja to nešto mijanjam, kad fejk ovo fejk ono, jebo zajebanciju pravac ovlašćeni...

I imam običaj da odma pregledam nivo ulja nakon servisa, svaki put naspu do crte koja je kako da vam objasnim, nalazi iznad označenog hrapavog dijela min max na žici, znači prije savijenog dijela na onoj žici ima tanka linija jedva sam je vidio, uvijek naspu do te mjere...

Radio sam sve servise i uvijek tako sipaju...po meni previše ali ako tako radi no1 servis u mojoj okolini onda treba tako.

Dok sam čekao na svoje auto, primjetio sam da su vlasnici na 2 auta past i g5, tražili još jedan litar za rezervu, što znači da je to tako normalno :) i da treba da jede ulje :)

Kad već pričam o ulju, da još nešto spomenem pitao sam za antifriz, nije nikad mijenj da mijenjam i tako i veli meni serivser da se G13 (mislim da je ta oznaka) nikad nemijanja iz sistema može se ispustiti 1l i dodati 1l al nema potrebe za mijenjanjem ako se nikad nije dodavao neki drugi antifirz.

E reko fala kurcu da se nešto nemora mijanjati :)

toliko



Aservis kojje si sipao ulje u ovlastenom i jel istina ovo za naftni filter da se mjenja na 2 god posto prelazim 8hiljada godisnje da nebacam pare!!!! Pozzz
 
Član
Valjda to tako treba da vw jede malo ulje golf 1 malo vise golf 6 malo manje inace bi vlasnicima bilo dosadno;)
 
Vidim prvi post Castrol 5w40 i odmah sam se uhvatio za glavu:icon_mad: Naime, nedavno sam uzeo ovo ulje na servisu da se mjenja k'o fol dobro ulje svi hvale, rekoh hajd' ok sipaj cijena me nija zanimala jer na to ne žalim, međutim sad itekako žalim:icon_mad::icon_mad: Ovo ulje je čista katastrofa, izvinjavam se ako se ponavlja više puta ovaj post za 5w40, nisam imao vremena da čitavu temu s reda pročitam pa jbg :cool:

Auto mi je počeo pušiti kad se zagrije, kad ga hladnog upalim isto kao da sam vlak na parni pogon upalio!!! Da ja imam 300hiljada i kusur pa rekao bih da je do motora, prolupao!! Odem ja tako i požalim se da je ulje katastrofa, i objasnim simptome, kad će oni meni ma to je do motora, nabroja on meni nekakvih generalki, halo mozak znam ja svoj auto ovo mi se dešava kako sam ulje usuo, i pošto se meni ne daju slušti komentari "naučnika" izaspem to i nađem GM u nea'kvoj vukojebini i to org što sam se zaprepastio od kud tu

Na 2,000 km potrošio ga je minimum više od litar, puši i ne znam šta već, tako da onom ko planira šta s ovim uljem, neka promjeni planove, ovo je fuj:icon_mad: naredni put ću se radije popišati u motor nego to uzeti!!
 
Član
Ja sam isto u dilemi za ovo ulje edge5w40 vidim misljenja su podjeljenja,,imam priliku uzeti iz magnaoila ovde u Sa kazu da su zastupnici ovl,, pa cemo vidjeti!!
 
Član
ma ja sipam to iz magnaoila, ne zamaraj se tim naspi i vozdra... pusti price, samo ga redovno mijenjaj i drzi ma maksimumu...
 
Limp je napisao(la):
ma ja sipam to iz magnaoila, ne zamaraj se tim naspi i vozdra... pusti price, samo ga redovno mijenjaj i drzi ma maksimumu...

kakav maskimum, tako ces samo katalizator zajebati,, izmedju min i maxa
je ideal,, ja bacam ova govna od "castrola" tzv originalnog, jer je to obicno
smece i nema ko ga ne pakuje,, prelazim na mobil 10w40 100% original
iz sforove baze ;) i mirna bosna
 
Član
Decki, iz provjerenog izvora znam da mnoge Markirane vrste Ulja dolaze iz iste rafinerije!

Npr: Liqui Molly i Meguin Ulja se pakuju u istoj Rafineriji, iz istih sirovina i iste bacve itd...

Cijena 1L 5W-40:

Meguin 6€
Liqui Molly oko 10€


Mozda vam Meguin nista ne kaze, ali isto je. tako i mnoge druge marke. Jednostavno vi Placate reklamu. Tako i za Castrol. Za 90% svih proizvoda se tako formira prodajna cijena. To znam jer formiram cijene u jednoj velikoj proizvodnji koja proizvode lansira na citavu EU...

Sto se tice kopija, sta mislite sta je za fakera isplativije kopirati Liqui Molly ili Meguin??? :icon_question:

Bolje vam je sipati neke manje poznate marke, ali normalno prvo se raspitati malo na netu, nego o principu: Iskljucim Mozak-Uzmem Castrol (jer ga komsija isto ima i fali)...

Ja sam do sad u mom Lupo koristio:

Fuchs 5W-40, pa presao na malo jeftiniji Ravenol 5W-40 (njemacki), pa ovaj vikend sam uzeo Elf 10W40 da probam i to.

Za mecku: dugo godina Mobil1, pa sam presao na Mannol (Njemacki)

Najvaznije je na vrijeme mijenjati, i uzeti s pravom specifikacijom. I normalno ne uzimati ona najjeftinija, ja ih zovem jestiva ulja, jer ih motor jede :lol:


pozz
 
Član
Mislim da je bolje ovjde upitati nego otvarati drugu temu :icon_smile:

Zanima me razlika izmedju ulja:
5w30
5w40
10w40
15w40


Ako moze bez glupih odgovora.Znam nesto osnovno da su neka gusta neka rijedja i tako,ali me zanima,npr.ako se auto vozi na krace relacije da je bolje ovo 5w30 sipati,ak ose ne vozi puno.Ne znam grijesim li,ali eto nadam se strucnom odgovoru :icon_biggrin:
 
Član
ja odkad sipam Optimu Modričku i mijenjam na 5000 neotvaram motore svako malo :cool:

sad sa 15w40 na 130stepeni na leru imam 1.5bar pritiska, na 3000 imam 3.0bar a preko 4000 imam 5bar pritisak ulja ;)

motor 280kkm 3 god kod mene se vozi kao da je ukraden i da me sva policija goni :lol:
 
Top