ISKUSTVO 2.0 TFSI, 2.5 ST...

ISKUSTVO 2.0 TFSI, 2.5 ST...

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Vozdra raja,

razmisljam o kupovini nekog automobila u malo "brzoj" klasi,

a najveca dilema mi je izmedju

Octavije RS 2.0 TFSI (golf V gti) i Focusa 2.5 ST

Iskreno jako malo znam o tim motorima, pa da vidim ima li ko kakvog iskustva sa tim motorima, imaju li neke standardne boljke i slicno?

Uzimao bih polovno sa kilometrazom 50-70k km...

hvala i pozz
 
Član
Ovdje svi sve znaju i vjerovatno znaju i boljke tih motora. Jes' da niko na forumu to ne vozi, ali pretpostavljam da ćeš dobiti odgovor.:D

Jedno je sigurno, a to je da ti je održavanje takvog auta mnooooogo skuplje nego "običnog".;)
 
Član
Ako te zanima za 2.0 TFSI, najbolje mjesto ti je na Seat CRO forum, VW Club Croatia ili SkodaCroatia forum jer i na Skodinom forumu ima dosta ljudi vRS-ice ;),
 
Član
OggyBoy je napisao(la):
Ovdje svi sve znaju i vjerovatno znaju i boljke tih motora. Jes' da niko na forumu to ne vozi, ali pretpostavljam da ćeš dobiti odgovor.:D

Jedno je sigurno, a to je da ti je održavanje takvog auta mnooooogo skuplje nego "običnog".;)

To oko održavanja mi je jasno da nije jeftino, više me zanima šta konkretno mogu očekivati i na šta obratiti pažnju kod kupovine!

Hvala ti na odgovoru!
 
Član
Tesko da ce ti to reci neko iz prve ruke...Ja licno poznajem momka koji je imao octaviu rs 2.0tfsi+chip, kupio novu i vozio do 90000km bez ikakvog problema, osim sto je imao problem da je proda...
 
OggyBoy je napisao(la):
Ovdje svi sve znaju i vjerovatno znaju i boljke tih motora. Jes' da niko na forumu to ne vozi, ali pretpostavljam da ćeš dobiti odgovor.:D

Jedno je sigurno, a to je da ti je održavanje takvog auta mnooooogo skuplje nego "običnog".;)

Golf V GTI kod mene TFSI sa 27 hilj km na satu uvezen u BiH i evo voza se trecu godinu 95 hilj km na satu trenutno na stanju priprema pred veliki servis koji u ovlastenom dodje 900 KM a vamo sa strane vjerovali ili ne oko 400 KM za ove godine koliko se voza nije se uspio ni set guma da podere ako je cuvan primjerak sve pohvale cak nikad problema ni sa gorivom nije osjetljiv na nase benzinske potrosnja mu smjesna oko 7.3 kad se cuva moze i nize na 6.5 slucaj neki dan od Maglaja - Makarske - Mostar - Maglaj uzeo 100 KM goriva
 
Član
Ford focus 2.5 st ima volvov 5-o cilindricni motor sa 225 hp koji je jako dobar i pouzdan a za zvuk da ne govorim, sto se tice vjesanja obicni focus a kamoli ST ne zna sta znaci krivina :) odlicno vjesanje i balans auta. Ubrzanja su dobra, 7 sek do 100, i top speed 240 Narancasta boja mu super stoji i unutrasnjost je dobro uradjena i u Sport stilu. Odrzavanje je skupo ali sve i jedan se luksuz placa pa tako i taj... Za skodu ne znam nista :)
 
Član
cuo sam svakvih gluposti, al da 2.0 TFSI trosi 6.5l .... :icon_eek:

po gradu hladno 12l, i to da fino vozis, bez ikakvih naglih pokreta

EDIT:
viamichelin kaze da je Maglaj-Makarska = 371km x 2 to je otprilike 750km
po danasnjoj cijeni bezolovnog 2.35, za 100KM si mogao nasuti 43l RON 95 benzina, mada u GTI treba RON 98

to znaci da si za 43l benzina presao 750km, sto daje prosjek od 5.73l/100km.... da nije unutra BlueMotion? :D
 
Član
gaga je napisao(la):
cuo sam svakvih gluposti, al da 2.0 TFSI trosi 6.5l .... :icon_eek:

po gradu hladno 12l, i to da fino vozis, bez ikakvih naglih pokreta

Na otvorenom bez gasanja. Čista penzija vožnja, pa i gore i moguće je sigurno i niže.
 
Član
OggyBoy je napisao(la):
gaga je napisao(la):
cuo sam svakvih gluposti, al da 2.0 TFSI trosi 6.5l .... :icon_eek:

po gradu hladno 12l, i to da fino vozis, bez ikakvih naglih pokreta

Na otvorenom bez gasanja. Čista penzija vožnja, pa i gore i moguće je sigurno i niže.

Pri pisanju ne koristis smajlije, tako da ne mogu da skontam da li se salis ili si ozbiljan u ovim svojim postovima o potrosnji benzinaca?
 
Član
Moderni benzinci nisu kao oni od pre 20 godina, ista je stvar i sa dizelima. Tako da ja verujem da je moguce nekom vestackom voznjom spustiti octaviu na 6.5 otvorenog puta...A ako ces da ga vozis normalno kao covek a ne robot, na otvorenom mora da trosi bar 2-3 litra vise.
 
dellas je napisao(la):
Moderni benzinci nisu kao oni od pre 20 godina, ista je stvar i sa dizelima. Tako da ja verujem da je moguce nekom vestackom voznjom spustiti octaviu na 6.5 otvorenog puta...A ako ces da ga vozis normalno kao covek a ne robot, na otvorenom mora da trosi bar 2-3 litra vise.

Potpis ko kuca. ;)
A provjereno znam da RS (isti blok kao ST, ali vise boosta) trosi 12 po gradu i to kulturne voznje.
 
Član
da je napisao da se vozio full autoputem, upalio tempomat na 130 km/h, auto osrednje natovareno, i da mu pri tome BC izbaca 7.5-8l/100km povjerovao bih...

sve ispod 10l/100km prosjeka, malo grada, malo otvorene, sa upaljenom klimom, za 2.0 TFSI je magija...
 
kad cujes taj 2.5T u STu znat ces sta hoces.. prilicno opak motor sa ogromnim potencijalom za tuning.. i za ove price o 6L,, sa tim motorima mogu MOZDA kad ko baba vozis, a ako ces vozit ko baba kupi si onda nest normalno, ko uzima ove turbake sigurno ce bit gas u podu a potrosnja 15+L...
 
gaga je napisao(la):
cuo sam svakvih gluposti, al da 2.0 TFSI trosi 6.5l .... :icon_eek:

po gradu hladno 12l, i to da fino vozis, bez ikakvih naglih pokreta

EDIT:
viamichelin kaze da je Maglaj-Makarska = 371km x 2 to je otprilike 750km
po danasnjoj cijeni bezolovnog 2.35, za 100KM si mogao nasuti 43l RON 95 benzina, mada u GTI treba RON 98

to znaci da si za 43l benzina presao 750km, sto daje prosjek od 5.73l/100km.... da nije unutra BlueMotion? :D

Vidim da nisi skontao znaci Maglaj - Livno - Arzano - Makarska - Ljubuski - Mostar - Maglaj cijena 2.30 KM
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top