Horn Subwoofer in car

Horn Subwoofer in car

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Koliko bi se dobilo decibela na spl takmicenju u sledecem slucaju:

Ako uzmete u obzir bilo koje auto, posto nemam tacne podatke svega ali me zanima nesto okvirno, pa uzecemo recimo pandu i neku njenu frekvenciju recimo 55-60 sta znam.

Kutija osjetljivosti 108dB/2.83V/1M, ili 105dB/W/M sa dve desetke spojene paralelno od po 100 W RMS i na njih dolazi 100 W RMS.

Nemojte se smijati jer nije smjesno, i nemojte pitati koji su zvucnici, koje je pojacalo i kakva je kutija i ..........

Ne znam, nemam pojma sve sto znam je ovo gore.
Pa ako moze iz toga mi recite odprilike koliko ce to biti glasno?

Poredjenja radi slicno nesto nadjaca petnaesku sa kilowat snage u kucnim uslovima na frekvenciji od 40 Hz.
18ka je ova da ne bude sad sumnjicavih po pitanju tog kilovata :)

http://www.usspeaker.com/eighteensound-18LW1400-1.htm

Hvala unapred svima koji odgovore.
 
Član
RE: Evo jedno pitanjce za experte i strucnjake

pitanje ti je hipoteticko pa i sam odgovor. to bi trebalo u idealnim uslovima dati oko 140db ako je panda u pitanju.
 
Član
RE: Evo jedno pitanjce za experte i strucnjake

Svaka cast, i rekao sam hvala unapred, a i hipoteticko mi odgovara jer to znaci da i sa 100 RMS mogu da dobijem recimo 120db sto je valjda dovoljno s obzirom da se radi o tako maloj snazi a evo sad o cemu se radi tacno :)

Nisam htio prije radi predrasuda ljudi i skepticizma prema horn loaded wooferima :)

http://www.cowanaudio.com/hornsubjr.html

Ne planiram se takmiciti ali eto ideja onima koji planiraju koliko sam vidio niko nema tako nesto kod nas:) ne znam kako bi se ponasalo sa vecom snagom ali kazu da sa manjim daje jako fine rezultate.

Odavno sam to gledao i razmisljao pa cu sad vjerovatno to da strpam u gepek u cilju sto manjih para i boljeg zvuka pa cu da vidim sta ce ispasti :)

A ako ispadne kako treba mozda negdje pristupim mjerenju cisto iz radoznalosti ali ako je kod nas dozvoljeno mjeriti sa muzikom a ne sa frekvencijama.
 
Član
RE: Evo jedno pitanjce za experte i strucnjake

Jest da je sprdancija ali poenta je sledeca, da ti niko ne moze reci koliko ces imati pa ni od "oka" jer sve zavisi od raznh faktora, tipa temperature, vlaznosti u zraku, duzine trajanja voznje auta pred takmicenje a najvise od auta i frekfencije, izrade kutije itd...

npr. u Osijeku sam imao 156,9 na temepraturi od 39,4C a vlaznost vazduha je bila jako jako slaba, dok na vilsonovom setalistu sam imao 156,4 na temperaturi od 31,2C ali je voda bila jako jako blizu, cime se i povecala vlaznost u vazduhu, imao sam slabiji rez iako sam imao 200mm2 kablova vise nego u Osijeku...
Ne ljuti se za salu, ovo je bila poenta nje...
 
Član
RE: Evo jedno pitanjce za experte i strucnjake

Bekir_SA je napisao(la):
Jest da je sprdancija ali poenta je sledeca, da ti niko ne moze reci koliko ces imati pa ni od "oka" jer sve zavisi od raznh faktora, tipa temperature, vlaznosti u zraku, duzine trajanja voznje auta pred takmicenje a najvise od auta i frekfencije, izrade kutije itd...

npr. u Osijeku sam imao 156,9 na temepraturi od 39,4C a vlaznost vazduha je bila jako jako slaba, dok na vilsonovom setalistu sam imao 156,4 na temperaturi od 31,2C ali je voda bila jako jako blizu, cime se i povecala vlaznost u vazduhu, imao sam slabiji rez iako sam imao 200mm2 kablova vise nego u Osijeku...
Ne ljuti se za salu, ovo je bila poenta nje...

like it like it
 
Član
RE: Evo jedno pitanjce za experte i strucnjake

Ma ne ljutim se ja tako lako :) Nego eto link o cemu se radi pa cisto me zanimalo da li su cifre imalo tacne ili da kazem imalo realne a onda i po vama jesu samo ne znam kako ce da zvuci ali cu brzo da saznam :)
 
Član
RE: Evo jedno pitanjce za experte i strucnjake

pa vidi u fiesti na 170 obecanih wati jedna 12ka je normalno rokala 137 i to vise puta za redom. obicna kutija za slusanje. e sad na to panda i aeroport i tome slicno trebalo bi da moze ici na 140 bez problema.

a ta tvoja horna je gubljenje vremena jednostavno jer je to bandpass (sa jako komplikovanim hodnikom koji je otpor zraku koji je bitan u SPL) i nista vise. sem toga da to sta valja znalo bi se do sad. takoder straznji val je izgubljen u kutiji tako da nije kakva opcja. bilo koji oblik kompresije je poguban za SPL.
 
Član
RE: Evo jedno pitanjce za experte i strucnjake

Hm... pa jeste zadnja komora kompresiona:icon_rolleyes:

Ima horna i bez komore, zvucnik okrenut napred a horna izvedena iz zadnje komore, ali je ta mnogo veca i mnogo komplikovanija od ove.
Ova je za dvije desetke a ta sto je izvedena zadnja komora u hornu je za jednu duplo veca od ove dvije i mora se tacno napraviti da se zadnji i prednji talas sretnu na izlazu sto zvuci fino kad se prica al kad se napravi uvjek nesto zaj*ava :) tu sam probao pa odustao. A za ovu jos razmisljam :D
 
Član
RE: Evo jedno pitanjce za experte i strucnjake

what a waste of time :icon_rolleyes: ... al dobro, mlad si, imas ti vremena na pretek hehe ... cinjenica je da nista konkretno neces dobit od svega toga sto pokusavas, al barem ces stec nesto malo iskustva ... ;)
 
Član
RE: Evo jedno pitanjce za experte i strucnjake

eddo je napisao(la):
what a waste of time :icon_rolleyes: ... al dobro, mlad si, imas ti vremena na pretek hehe ...

O starkeljo sta ima? :lol::lol:
 
Član
RE: Evo jedno pitanjce za experte i strucnjake

Dino je napisao(la):
eddo je napisao(la):
what a waste of time :icon_rolleyes: ... al dobro, mlad si, imas ti vremena na pretek hehe ...

O starkeljo sta ima? :lol::lol:

ma evo kako sam ostario otegla mi se muda do poda pa nemogu vise da se bavim vakvim stvarima zapinje mi k* pa stalno padam ... jbga znas kako je ... :D
 

IGY

Član
RE: Evo jedno pitanjce za experte i strucnjake

ajd molim te prepravi naslov teme u nesto normalno
da se zna sta si pitqao, valda za to naslov teme i sluzi :cool:

:icon_exclaim:
 
Član
Evo jesam mada eto cuo sam sta sam trebao cuti, iako me zanimalo sta mislite o osjetljivosti i frekventnom opsegu da li je neko pravio nesto slicno. Generalno savjeti oko ove kutije, jer hocu da probamnapraviti pa ...

Ali nebitno je sad vidim da je vecina skepticna po ovom pitanju, a opet u proracunima koji ne mora znaciti da su tacni jedina mana ovakve kutije su dimenzije, a i osjetljivost i frekvencije su bolje nego kod ostalih al opet kazem proracuni i simulacije ne moraju biti bas tacni kad se to sve napravi al svejedno cu probati :)

Po svim tekstovima i ljudima koji su pravili za kucu u kucnim uslovima radi prefektno, pa ako nista posluzice mi u kuci a za auto cu praviti standardnu neku.
 
Član
Ima jeftinih ovih kineskih masinica za spanovanje, a ako nista presavij napola pa uguraj stapic neki izmedju i uvrci:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top