Golf 3 problem

Golf 3 problem

Član
Prije mi se golf nije puno grijao. Golf mi je negdje gubio vodu. Tako dok sam jednom vozio duzu relaciju do kuce on je iznenada izgubio vodu i prokuhao, to se odvilo u 1,2 minute. Zaribao je, glava motora iskrivila, generalka je uradena, sva mjesta gdje je pustao vodu zatvorena. Na generalki je sve sredeno, glava motora uradena, klipovi zamjenjeni. Auto je bilo ok do neki dan. Kako je promjenjem termostat temp se naglo penje na 90 i onda ventilator malo puse i sve je ok, svi kazu da je to ok. Medutim desilo se sljedece, nakon 10 minuta voznje (i 10 minuta rada u mjestu-hladno jutro) cep od boce za vodu je popustio nekako i voda je iscurila, kada je krenula kazaljka na 100 temp (bila je na 98,99) odmah sam stao i ugasio auto. Otvorio haubu i vidim polu otvoren poklopac od boce za vodu, pusilo se iz boce kuhala voda. Ja dospem opet vodu i zatvorim cep. Krenem dalje onda mi se pocne palit lampica od ulja, i prestane, ja stanem ugasim auto sacekam 40 minuta. Provjerim ulje i vodu, sve ok ulje malo je iznad maximale, a prije nije bilo iznad nego na max. Bojim se da nije pomjesao vodu i ulje opet? Diftung i gumice su zamjenjene na glavi tokom generalke, ne bi trebalo, ne znam sta je uzrok toga.

Tako se nakon sto se malo ohladilo auto krenem kuci. Vozio penzionerski 1.8 do2k obrtaja, i opet temp se penje na 100c opet stanem. I tako 2-3 puta, otvorim haubu ventilator ne radi. Doso skoro do kuce, stao kod prodavnice otvorim haubu radi ventilator? Ne kontam ga nikako. Mozda se i palio tokom voznje nisam siguran ali sto onda ne padne temperatura ili bude konstantno na 90. Cim krene kazaljka preko 95 ja ga gasim, ne smijem rizikovat ves sam izletio preko 1000 za generalku. Na 2 hiljade obrtaja ponasa se ko 5 hiljada obrtaja, imam osjecaj da posuda od vode popusta zbog obrtaja ili pod vecim gasom, nisam bio ni blizu 3k obrtaja a kamoli vise. Ne znam sta da radim, nemam sada para opet majstoru nit mi se ide. Dajem samo pare na ovo auto oguli me ziva.

Pomoc!
 
Član
Pošto sam imao sličan problem, mislim da ti nije dobro poravnata glava i da ti nabija kompresiju u crijeva i zbog toga je popustio čep. Malo me buni ono paljenje lampice od ulja, je li fali ulja? Ako ti miješa ulje i vodu (pogledaj u boci ima li tragova ulja vidi se) opet je dihtung glave u pitanju... Ne znam, može biti puno faktora, ali kod mene je bio taj slučaj da sam pregrijao i morao dva puta raditi obradu glave jer prvi levat je nije dobro uradio...
Ne znam koji je motor u pitanju...
 
golf3td je napisao(la):
Prije mi se golf nije puno grijao. Golf mi je negdje gubio vodu. Tako dok sam jednom vozio duzu relaciju do kuce on je iznenada izgubio vodu i prokuhao, to se odvilo u 1,2 minute. Zaribao je, glava motora iskrivila, generalka je uradena, sva mjesta gdje je pustao vodu zatvorena. Na generalki je sve sredeno, glava motora uradena, klipovi zamjenjeni. Auto je bilo ok do neki dan. Kako je promjenjem termostat temp se naglo penje na 90 i onda ventilator malo puse i sve je ok, svi kazu da je to ok. Medutim desilo se sljedece, nakon 10 minuta voznje (i 10 minuta rada u mjestu-hladno jutro) cep od boce za vodu je popustio nekako i voda je iscurila, kada je krenula kazaljka na 100 temp (bila je na 98,99) odmah sam stao i ugasio auto. Otvorio haubu i vidim polu otvoren poklopac od boce za vodu, pusilo se iz boce kuhala voda. Ja dospem opet vodu i zatvorim cep. Krenem dalje onda mi se pocne palit lampica od ulja, i prestane, ja stanem ugasim auto sacekam 40 minuta. Provjerim ulje i vodu, sve ok ulje malo je iznad maximale, a prije nije bilo iznad nego na max. Bojim se da nije pomjesao vodu i ulje opet? Diftung i gumice su zamjenjene na glavi tokom generalke, ne bi trebalo, ne znam sta je uzrok toga.

Tako se nakon sto se malo ohladilo auto krenem kuci. Vozio penzionerski 1.8 do2k obrtaja, i opet temp se penje na 100c opet stanem. I tako 2-3 puta, otvorim haubu ventilator ne radi. Doso skoro do kuce, stao kod prodavnice otvorim haubu radi ventilator? Ne kontam ga nikako. Mozda se i palio tokom voznje nisam siguran ali sto onda ne padne temperatura ili bude konstantno na 90. Cim krene kazaljka preko 95 ja ga gasim, ne smijem rizikovat ves sam izletio preko 1000 za generalku. Na 2 hiljade obrtaja ponasa se ko 5 hiljada obrtaja, imam osjecaj da posuda od vode popusta zbog obrtaja ili pod vecim gasom, nisam bio ni blizu 3k obrtaja a kamoli vise. Ne znam sta da radim, nemam sada para opet majstoru nit mi se ide. Dajem samo pare na ovo auto oguli me ziva.

Pomoc!

Najvjerovatnije ti je u termostatu problem ako ti se ovo pocelo desavati od njegove zamjene... ne otvara na vrijeme, voda u motoru dodje do kriticne tacke, stvori pritisak u sistemu i zato ti izbacuje vodu... uvijek ima ali, jesi li gledao termoprekidac na hladnjaku, kontakte na termoprekidacu jer moze zbog losih kontakata da se ne pali a nekada pali... po tvojoj prici se pali ventilator hladnjaka sto znaci da voda kruzi u sistemu.. samo ostaju dva pitanja: na koliko stepeni ti otvara termostat (ventilator ti moze ohladiti vodu samo do one temperature do koje termostat otvara) ili kontakti na termoprekidacu nisu dobri... ali da bi bio siguran da ti nije do dihtunga glave ili glave motora, izvadi termostat i provozaj se malo... ako ne poveca temp i ne stvori pritisak u sistemu, onda ti je do termostata ili termoprekidaca... nadam se da sam ti pomogao ;)
 
Član
nookey je napisao(la):
... Ne znam, može biti puno faktora, ali kod mene je bio taj slučaj da sam pregrijao i morao dva puta raditi obradu glave jer prvi levat je nije dobro uradio...
Ne znam koji je motor u pitanju...

Hvala na odgovoru
motor je 1.9 TD

FirellesMonster je napisao(la):
Najvjerovatnije ti je u termostatu problem ako ti se ovo pocelo desavati od njegove zamjene... ne otvara na vrijeme, voda u motoru dodje do kriticne tacke, stvori pritisak u sistemu i zato ti izbacuje vodu... uvijek ima ali, jesi li gledao termoprekidac na hladnjaku, kontakte na termoprekidacu jer moze zbog losih kontakata da se ne pali a nekada pali... po tvojoj prici se pali ventilator hladnjaka sto znaci da voda kruzi u sistemu.. samo ostaju dva pitanja: na koliko stepeni ti otvara termostat (ventilator ti moze ohladiti vodu samo do one temperature do koje termostat otvara) ili kontakti na termoprekidacu nisu dobri... ali da bi bio siguran da ti nije do dihtunga glave ili glave motora, izvadi termostat i provozaj se malo... ako ne poveca temp i ne stvori pritisak u sistemu, onda ti je do termostata ili termoprekidaca... nadam se da sam ti pomogao ;)

Na tvoje prvo pitanje otvara na 90
Nisam vadio termostat jos, najvjerovatnije da cu to pokusat

Hvala na odgovoru
 
Član
gresku si napravio kad si tako zagrijan auto ugasio,kad se pregrije najbolje je ukljuciti grijanje na max da mu oduzima temp,kad se mjenja termostat s njim se mjenja i plasticno kuciste termostata,lampica od ulja kad ponekad miga je znak slabih "letecih lezaja" klipnjaca,moguce je i da pumpa ulja nestvara dovoljan pritisak pa pali lampicu,imas na hladnjaku termodavac signala moze i on da bude u spoju (kao sto je i meni se desilo)pa salje netacne podatke i kasnije se pali ventilator,moj savjet je odvezi auto pravom majstoru,ili ces opet raditi isto sto si i prije _generalku_

i da odi u auto diht kod ismeta i kupi dijelove on je provjeren dobavljac
 
Član
hmm uspostavilo se da je bilo zraka u motoru umjesto vode. ja mislim? zbog toga najvjerovatnije nije umio da upali ventilator. uvijek imam nekako problem sa tom vodom.koliko god dospem negdje je guta? skoro sam mjenjao vodu sa antifrizom, kad sam dosuo antifriz nakon 10 min upali mi se lampica za vodu. dodam vode, 10 min kasnije opet lampica od vode, opet dolijem vodu? ispod auta nema fleka? da nije opet nekako nabio vazduha u motoru, kako cu je "istjerati" odatle? koliko god dospem ode negdje, mislim ne dodajem je pretjerano do sredine one bocice, ali negdje je vuce.

znali iko u cemu bi mogao bit problem?
 
Vecina gleda kad se upali ventilator hladnjaka da je sistem odzracen, sto je u sustini i ispravno jer u tom slucaju voda cirkulise kroz cijeli sistem jer je tad termostat otvorio i sav zrak je "izbacen" iz sistema... eh sad ono moze zafaliti malo vode kad auto malo odradi dok popuni cijeli sistem ali sad da moras konstantno dosipati vodu svakih 10 min tu onda nije do ozrake... dimi li ti bijeli dim pozadi? kod mene na proslom motoru u audiju, uvijek je pomalo gubio vodu a nije dimio, bar se nije moglo primjetiti... kasnije zamijenim motor i rastavim stari motor radi prodaje kad na glavi bila jedna mikro pukotina i tu uvijek pomalo gubio vodu, za nepovjerovati... dihtung bi iskljucio jer si stavio nov, tako da ti ostaju samo dvije mogucnosti: 1. sistem nije dobro ozracen 2. glava motora ako kazes da nema nigdje tragova vode da pusta ;)
 
nookey je napisao(la):
Pošto sam imao sličan problem, mislim da ti nije dobro poravnata glava i da ti nabija kompresiju u crijeva i zbog toga je popustio čep. Malo me buni ono paljenje lampice od ulja, je li fali ulja? Ako ti miješa ulje i vodu (pogledaj u boci ima li tragova ulja vidi se) opet je dihtung glave u pitanju... Ne znam, može biti puno faktora, ali kod mene je bio taj slučaj da sam pregrijao i morao dva puta raditi obradu glave jer prvi levat je nije dobro uradio...
Ne znam koji je motor u pitanju...

dijelim tvoje misljenje, ako kaze da mu je povecao nivo ulja uz to gubi vodu dihtung glave nema druge. skini poklopac glave motora ako mijesa vidjeces tzv. " majonezu" (bijele tragove od vode.)ako je nivo ulja normalan termostat nije u redu ili vidi oko pecurke da ti gdje ne pusta vodu jer je i tu moze puno izgubiti :123:
 
isti motor imam,moja radna temp, je na 90 uvijek stoji,cim se malo pocne grijati upali ventilator.palila mi se jedno vrjeme lampa od ulja,razlog nije imao pritisak ulja,uljna pumpa problem.kasnije se palila lampa od vode,gubio vodu,puknuta racva na motoru ona plasticna,gdje ima more crijeva i zica,jedva skontao,vruc motor i odma se isparavalo.promjenuo,upalio auto i tek onda sipao vodu sve dok voda nije dosla u bocu kroz ono malo crijevo.onda sam dodavao gas dok nije izbacio zrak.zatim sam bocu napunio da se prelijeva i zatvorio.visak vode se sam izbacio,jer je posuda suplja na vrhu tvornicki,i pustio da radi dok nije upalio ventilator.
to su bili moji problemi stim motorom,ako ti je od pomoci drago mi je.jer sam jako bio zadovoljan tim motorom;)
 
  1. Pozdrav svima. Imam slican problem sa svojim golfom 3 1,9 GTD 55kW 75hp. Stvarao je prevelik pritisak u crijevima vode cak mi je i crijevo puklo i racva vode. Mehanicar je rekao da je dihtung glave ili glava da nevalja. Kada je skinuo na glavi motora su bile vece pukotine i predlozio mi je kupovinu drugu glave i da je nosim na mehanicku obradu, tako sam i uradio. Kupio sam drugu glavu i ondio je na ravnanje glave, ravnanje ventila sjedista ventila i zamjena gumica na ventilima. Kada je rasklopio motor predlozio sam mu da mi promijeni i karike i lezajeve sta sve ide vec. Auto sada ide kao lud ali mi oopet stvara pritisak u crijevima nakon dva mjeseca voznje. Temperatura je normalna, termostat otvara kaze na vrijeme. Kupio sam dva nova cepa za ekspanzionu posudu i sa njima isto ima prtisak. Sta mi vi predlazete da uradim i u cemu je kvar ako mozete pomozite mi. UNAPRIJED SAM VAM ZAHVALAN
 
Član
gresku si napravio kad si tako zagrijan auto ugasio,kad se pregrije najbolje je ukljuciti grijanje na max da mu oduzima temp,kad se mjenja termostat s njim se mjenja i plasticno kuciste termostata,lampica od ulja kad ponekad miga je znak slabih "letecih lezaja" klipnjaca,moguce je i da pumpa ulja nestvara dovoljan pritisak pa pali lampicu,imas na hladnjaku termodavac signala moze i on da bude u spoju (kao sto je i meni se desilo)pa salje netacne podatke i kasnije se pali ventilator,moj savjet je odvezi auto pravom majstoru,ili ces opet raditi isto sto si i prije _generalku_

i da odi u auto diht kod ismeta i kupi dijelove on je provjeren dobavljac
A drugu gresku je napravio, na vrelu vodu koja kljuca, motor ugasen i voda ne cirkulise i nasuo ledene vode na prokljucalu vodu i vreo motor koji je pregrijan :p
 
znaci upali auto, ugrij ga na radnu temperaturu 90' i pipni gornje debelo crijevo sto ide iz glave motora u hladnjak i pipni donje debelo crijevo sto ide iz vodene pumpe u hladnjak vode, ako donje bude hladno - onda ti termostat ne otvara, (a ako bude vrelo i donje - onda ti je pukla glava motora opet)



ako je postavio NOV termostat, 99% ti ne otvara taj termostat (jer mnogo ljudi mi dodje da ili im ugradim novi termost gdje ja prvo ugradim (jer glupo je ubjedjivat ih da taj termostat nece otvarati na vrijeme ) a zaista ne znam sta je problem sa tim termostatima NOVIM , neki dan sam 3 komada ugradio zaredom, dva koji otvaraju na 87 i na kraju neki sto rano skroz treba da otvori i nista, gornje crijevo vrelo donje hladno a temp preko 90.
na kraju popizdim skinem sa neke stare vodene pumpe polovan stari termostat i ugradim, te sve uredu onda.normalno otvara..
 
Član
@Corrado_92 ...ako donje bude hladno - onda ti termostat ne otvara, (a ako bude vrelo i donje - onda ti je pukla glava motora opet)
ne kontam šta si htio da kažeš,ne valja kad je hladno,ne valja kad je vruće,kakvo bi onda trebalo biti da valja?????
@golf3td ..Imam tu famoznu 1.9 td mašinu i slične probleme ...Iz čista mira pomiješa mi ulje i vodu...Nakon standardnog ravnanja glave,stavio sam i novi termoprekidač da
pali ranije i ostale stvari što idu već,i sad sam neko vrijeme miran
Nema se puno šta reći jer su ti puno iskusniji forumaši rekli uzroke.
Ovim motorima je izgleda suđeno da nakon svakih recimo 100000 km moraš ponavljati ista s****
Moja preporuka bi bila jedino zamjena majstora
 
@Corrado_92 ...ako donje bude hladno - onda ti termostat ne otvara, (a ako bude vrelo i donje - onda ti je pukla glava motora opet)
ne kontam šta si htio da kažeš,ne valja kad je hladno,ne valja kad je vruće,kakvo bi onda trebalo biti da valja?????
@golf3td ..Imam tu famoznu 1.9 td mašinu i slične probleme ...Iz čista mira pomiješa mi ulje i vodu...Nakon standardnog ravnanja glave,stavio sam i novi termoprekidač da
pali ranije i ostale stvari što idu već,i sad sam neko vrijeme miran
Nema se puno šta reći jer su ti puno iskusniji forumaši rekli uzroke.
Ovim motorima je izgleda suđeno da nakon svakih recimo 100000 km moraš ponavljati ista s****
Moja preporuka bi bila jedino zamjena majstora
htio sam da mu kazem da kada se ugrije negdje blizu 90 da mora da otvori termostat, i da ako ga otvori donje crijevo ce biti vrelo i ako se tako ponasa - termostat mu je ispravan, , ALI ako mu se to desava a i dalje mu izbacuje vodu . onda mu je glava pukla , jednostavno
(znaci dobro je onda kada termostat otvara na vrijeme i kada mu ne izbacuje vodu iz boce i kad ne gubi vodu pa on mora dosipati stalno i kad nema velikog pritiska u sistemu)
 
Top