Električari pomoć: šalter lustera

Električari pomoć: šalter lustera

Član
pozdrav ljudi..

imam ovaj šalter, koji sluzi za dvije prostorije ( dva lustera ). medjutim problem je sto se moze upaliti samo lijevi luster ili oba. desni ne moze raditi sam... nije mi nikako jasno zasto.
evo kako sam nasao da je spojeno...

znam da je bruka, po struci sam elektrotehnicar, ali ovo me zbunjuje pravo :icon_question:
 
Član
naizmjenicna sklopka zato i ne moze ona ti sluzi da npr u jednom kraju sobe upalis svjetlo a u drugom ugasis. nesto slicno kao kod starih stubistnih svjetala bez automata gdje na jednoj strani hodnika palis svjetlo a na drugom kraju gasis
 
Član
To ti je i nacrtano druze,vidis donju liniju ide iz lijeve u desnu....znaci ili lijeva ili oba...a kako tebi treba?
 
Član
meni treba da lijevi prekidac prekida lijevi luster a desni prekidac desni luster... :icon_confused:
 
Ovo ti je naizmjenicni salter tebi treba dupli jedan jedan krug prekida drugi drugi krug ;) i nemozes sa ovom instalacijom iz zida tj moguce je ali prepravka u razvodnoj kutiji da ti uzemljenje bude druga faza tj od drugog lustera a nula ti zajednicka :icon_rolleyes:
 
Član
ja sam zbunjen, zar moze da se sa tri ova provodnika okidaju oba lustera?
prije je bio naizgled isti salter ( imao dva preklopnika, ne znam koji je bio) i radio je normalno, preklopim desni, radi desni luster, preklopim lijevi, radi lijevi luster. sad mi je bas ono wtf ?
 
ako ti je prije bio dupli prekidac, spoji crnu na L, to je faza a plavu i zuto zelenu na druga 2 kontakta, ako je sluzio kao izmjenicni onda moras provjerit u razvodnoj kutiji...
ako nisi strucan bolje plati elektricaru 10-20KM nek ti spoji kako treba da ne bi bilo KA-BUM:lol:


PS
na drugoj slici zamijeni crnu i zuto zelenu, tako da crna bude na L kontaktu
 
Član
Ja kako vidim nula je vec zajednicka,ovdje je faza razvedena na 2 svjetlosna tijela...tebi treba serijski prekidac i to je to...
 
Član
bilo je jednom kaboom iz cista mira, roknulo nesto u lusteru. stari je skinuo stari salter, kaze pregorio sav, kupio novi i stavio dok nisam bio kuci, tako da nemam pojma sta je prije bilo i kako spojeno. stani, ti kazes da fazu i nulu spojim jedno naspram drugog ?:icon_confused:
 
crna je faza, ide na kontakt za oznakom L, a na druga 2 utakni plavu i zuto zelenu...
na prekidacu imas jedan kontakt na donjoj strani i to je faza a na gornjoj 2 kontakta a to su odlazi za napajanje lustera
 
Član
Ja mislim da moze funkcionisat ovo sto ti GreenDevil govori..medjutim,uvjeren sam da ovdje crna nije faza,da je neko to izmjesao jer po ovoj slici i onome sto govori,zuto zelena je faza i to je dobro spojeno,samo nije namijenjeno za 2 lustera...
 
Aladin46 je napisao(la):
Ja mislim da moze funkcionisat ovo sto ti GreenDevil govori..medjutim,uvjeren sam da ovdje crna nije faza,da je neko to izmjesao jer po ovoj slici i onome sto govori,zuto zelena je faza i to je dobro spojeno,samo nije namijenjeno za 2 lustera...

druze crna jest faza, i reko je da mu radi samo jedan luster, vec sam naveo da je L oznaka faze na prekidacu i to je crna zica i kad on upali prekidac upali se samo jedan luster, drugi-plava zica ne moze jer nije zuto zelena faza vec odlaz, znaci gornja 2 kontakta uzimaju napon da donjeg
 
Član
A ne drug,pogledaj ponovo prekidac i oznaku na njemu...sa L ide na lijevu pa NA desnu...ne moze kontrolisat desnu iz izvora,nego sa lijeve...
 
Aladin46 je napisao(la):
A ne drug,pogledaj ponovo prekidac i oznaku na njemu...sa L ide na lijevu pa NA desnu...ne moze kontrolisat desnu iz izvora,nego sa lijeve...

druze radim kao elektricar mada mi to nije struka i znam sta govorim, procitaj detaljno sta sam napisao i skontaj ;)
 
Član
Sve ja tebe shvatam i radilo bi ako zamjenis,ali ovdje sam ja uvjeren da je zutozelena faza,ipak neka provjeri,ispitivac je marka i po :icon_biggrin:
 
Top