Da li je na pomolu kraj Formule 1?

Da li je na pomolu kraj Formule 1?

Član
1292069103_start_abud_20101.jpg


Apokaliptično zvuči, to smo sigurni, ali kako sada stvari stoje, Formula 1 kakvu znamo bi uskoro mogla da nestane!
U moru novosti koje poslednjih dana stižu iz Formule 1, pre svega o novim pravilima koja se uvode za sledeću sezonu, jedna vest na prvi pogled nije privukla pažnju, ali kada se bolje pogleda, lako se može zaključiti da je, dalekosežno posmatrano, ta vest u stvari najvažnija.
Rukovodstvo Formule 1 je nedavno zvanično potvrdilo da će od 2013. godine timovi u Formuli 1 u bolidima morati da koriste "zelenije" motore, donosno, 1,6 litarske četvorocilindarske turbo motore!!! Uz to, motor neće smeti da se "vrti" preko 12.000 obrtaja. Objašnjenje za usvajanje ovakvog pravila jeste da će takvi motori da troše 35 procenata goriva manje nego V8 motori koji se sada koriste u F1, shodno tome će da izbacuju manje štetnih gasova u atmosferu, a snaga motora bi trebalo da ostane približno ista. Pitate se sigurno, kao i mi, kako je to moguće? Iako ni FIA a ni zvaničnici Formule 1 ne žele još uvek da daju bilo kakve podatke, priča se o tome da će pomenuti motori da koriste direktno ubrizgavanje goriva pod pritiskom od skoro 500 bara!
Neko će možda da kaže da preterujemo, da treba da se razmišlja o ekologiji i efektima koje i bolidi Formule 1 imaju na životnu sredinu. Slažemo se sa time, i tu nema spora. Ipak, mišljenja smo da pored tolikih industrijskih zagađivača (i svih ostalih, da ne nabrajamo sada) koji i dalje nesmetano rade i ne pokazuju nameru da išta preduzmu po pitanju smanjenja emisije štetnih gasova u atmosferu, insistirati na tome da bolidi Formule 1 postanu "zeleniji" nema baš mnogo smisla. Da ne govorimo o tome da je Formula 1 uvek bila avangarda, poligon za ispitivanje novih, naprednih tehničkih i tehnoloških rešenja, mesto gde su "brujali" V12 motori i gde se "nemoguće pretvaralo u moguće". Uvođenje četverocilindarskih motora U Formulu 1 će, po našem skromnom mišljenju, dovesti do toga da Formula 1 izgubi svoju draž, svrhu i smisao. Možda mi grešimo, svakako bi voleli da je tako, ali.......živi bili pa videli.
 
Član
Nedaj boze jos i to ionako nije vise zanimljivo kao nekad al et ja opet je gledam i trku nebi promasio nema toga al ovo ako sse desi ode sve u *****
 
Član
Pa nije Peking da bude u istom trenutku milion vozila na ulici, to je 20-ak bolida koji se voze par sati dvaput mjesečno ili ako se uzme godišnji prosjek i rjeđe...i kakav smisao ekologije je tu??? Gluposti upropastiše je skroz svešće je na nivo formule 3 samo sa bogatijim sponzorima i elektronikom koja diriguje pobjednike još malo im neće ni vozači trebati...deka Berni će zbog svoje senilnosti upropastiti jedan legendarni sport...valjda će doći do pameti vratiti F1 bar negjde tamo sa kraja 80-ih i početka 90-ih samo sa poboljšanom bezbjednosti za vozače...kakv je smisao procesije i šahovskih partija sa 2 preticanja...možda kad drastično padne gledanost i skontaju da su fatalnu grešku napravili ali ne samo ovim potezom već godinama unazad to rade...
 

MTR

Član
sto se mene tice mogu je odmah ukinut i tako je postalo zivo sranje , da je po meni :

Motor : minimum 3000 ccm
Klipova : kolko'god moze
Snaga : samo opleti
Gume : sto sire to bolje
Aerodinamika : samo je nebo granica

i gas i nek se gine kako treba
 
Član
MTR je napisao(la):
sto se mene tice mogu je odmah ukinut i tako je postalo zivo sranje , da je po meni :

Motor : minimum 3000 ccm
Klipova : kolko'god moze
Snaga : samo opleti
Gume : sto sire to bolje
Aerodinamika : samo je nebo granica

i gas i nek se gine kako treba

Potpis!

Ne gledam formulu već 7-8 godina.
 

LSD

Član
po ovim karakteristikama fino nasviran Vtec ce biti dovoljan za formulu....s malim promjenama vrti 12-ku....potrosnja tu i tamo....elem HONDA(si) ce da napreduju.....


PS.
pazi sad kad erol baci osmijeh :p
 
Dabogda je ukinuli odmah sutra, ne gledam je već par godina, i uopće mi nije jasno koje budale (mislim na sponzore) ulažu milijune u nešto što je postalo čista farsa.
A pravila su postala toliko glupa i besmislena da sve graniči sa komedijom b-produkcije.
20-ak utrka koje traju po cca 2 sata, a raspoređene su u periodu od 7 mjeseci, i idioti tvrde da F1 zagađuje okoliš. Za ovu glupost nemam dovoljno grubu riječ...
Možda je u pitanju nekakva zavjera, i da je namjerno žele sj.ebat, tko zna...
Uglavnom, ovaj "sport" je odavno izgubio svaki smisao. :icon_mad:
 
Član
Na ovaj nacin ce jos vise da zagadjuju, s obzirom da od F1 prave jedno veliko smrdljivo g...
Znaci od 2014 mehanicari i uprava ce na ledjima da nose opremu, posto i kamioni zagadjuju.... i sl.

A da ce sponzori nesto dugo podrzavati ove green gluposti, cisto sumnjam.
 
LSD je napisao(la):
po ovim karakteristikama fino nasviran Vtec ce biti dovoljan za formulu....s malim promjenama vrti 12-ku....potrosnja tu i tamo....elem HONDA(si) ce da napreduju.....


PS.
pazi sad kad erol baci osmijeh :p

:D

Mah, sto se tice teme, Formulu sam nekad prije daaavno pratio,a zadnjih 5-6 godina daj boze da sam ih desetak sveukupno odgledo.

Ovo za ekologiju prosto ne mogu vjerovat.
 
Top