Da li drzite adekvatno odstojanje izmedju vozila? Kakva su vasa iskustva?

Da li drzite adekvatno odstojanje izmedju vozila? Kakva su vasa iskustva?

Odrzavate li odstojanje izmedju vozila???


  • Total voters
    69
Administrator
Vozac koji se krece iza drugog vozila , duzan je da drzi potrebno odstojanje tako da ne ugrozava bezbijednost saobracaja .

Potrebno odstojanje izmedju vozila treba da je dovoljno , a zavisi od brzine kretanja, vrste i stanja kolovoza, vidljivosti, atmosferskih prilika, stanja vozila i tereta, gustine saobracaja i drugih okolnosti. Potrebno odstojanje mora da bude uvijek toliko da vozac moze na bezbijedan nacin da izvrsi zaustavljanje a da pri tom ne izaziva opasnost i ne ometa druge ucesnike u saobracaju.



Za potrebno odstojanje u normalnim uslovima saobracaja preporucuje se pola brzine kretanja vozila izrazeno u metrima (n.pr. za brzinu 100 km/h, preporucuje se odstojanje od 50 m) ili odredjivanje odstojanja u kretanju metodom „dvije sekunde“. Kod metode „dvije sekunde“ – trebate da izaberete neki vidljiv znak ispred sebe i kada vozilo koje ide ispred vas prodje taj znak, i Vi trebate proci taj znak, ali tek nakon dve sekunde .

Kada se na javnom putu van naselja, sa dvije kolovozne trake za dvosmijerni saobracaj, na dijelu puta na kome nije zabranjeno preticanje, krecu jedno za drugim vozila na motorni pogon, najvece dozvoljene mase preko 3500 kg ili duzine vece od 7 m, vozaci su duzni da izmedju tih vozila drze odstojanje najmanje 100 m.

images


Kakva su vasa iskustva radi drzanja, odnosno ne drzanja odstojanja prilikom voznje?
 

MTR

Član
obavezno , samo sta je sa onima iza mene , zaljepi se toliko da mu ne vidim farove , ne kontam u cemu je stos kod ovakvih :icon_rolleyes:
 
Član
uvijek drzim rastojanje jer sam se nagledo glupih udesa radi toga
kad se idiot zalijepi pa pokupi auto pa lancani i slicno . . .
 
Član
Ako bi gledao po ovim "pravilima" gore napisanima, onda nikad ne odrzavam takav razmak. Na 100 km/h imam 20-30 metara, ako se sa nekim ganjam znam biti i 2 duzine iza na istoj brzini (al to su posebne situacije). Po ovom gore napisanom, trebalo bi u gradu imati 25 metara rastojanje pri 50 km/h, po meni je to skroz debilno. Jasno mi je da pri vecim brzinama ovo gore i moze vaziti i ok je, al pri manjim, neizvodivo je. I po meni jos bitnija stvar od generalnih pravila, prilagoditi se uslovima na putu. Ako vozim sada vani kad je mokra cesta, na ljetnim ili zimskim gumama, necu isti razmak drzati. Isto tako, ako brze idem a ispred mene Golf 2, necu imati isti razmak iza njega kao iza Focusa RS il Clia Sport, koji sta stotke staju za 35-36 metara...

Nisam se do sada nikada zapikirao u nekoga, tako da valja drzim ok rastojanje. Glasat cu za ponekad :icon_biggrin:
 
Član
ja uvjek, al apsolutno uvjek drzim odstojanje, i na otvorenom i po gradu, jer dosta ljudi naglo koci na zelenom kad pocne blinkat.
 
Član
Uvijek drzim rastojanje u odnosu na auto iza mene :lol:

A sad ozbiljno, vecinom drzim rastojanje, skoro uvijek.
 
Član
Zavisi. Na otvorenom putu uglavnom sam zalijepljen u branik automobilu ispred do prve prilike za preticanje. Ako je ispred mene kolona, isti slučaj, samo što tad krećem preticati čitavu kolonu ili onoliko koliko mi to uslovi dozvoljavaju, 2 auta, 3, 4,..., pa se ubacim čim postane nebezbjedno i sve ispočetka. Ovakav tip vozača nikad nisam volio i sad sam postao takav, jbg. Jednostavno, ne trpim nikog ispred sebe, a uglavnom svi voze oko 10 do 20 km/h preko ograničenja, a u mene to uglavnom nije ispod 40 km/h. U naseljenim mjestima, kraćim relacijama i slično držim odstojanje jer nemam potrebe rizikovati i preticati osim ako me nije prije toga klepio adrenalin, ili žurim negdje, a onda idemo isto kao ranije napisano.

PS. Ovo je stvarno ovako i znam da to ne valja. Dosta ljudi mi je to govorilo, prvi moj stari koji je instruktor, ali već je oguglao i pomirio se da jednostavno ne mogu i ne želim da promjenim svoj stil vožnje.
 
Ne drzim rastojanje propisano zakonom,ali uvijek sam na bezbjednoj udaljenosti (barem ja tako mislim) od vozila ispred sebe! Uvijek sam nekih 15-30 m iza!
 
Na razmak pazim PONEKAD,ali ne baš po pisanom pravilniku, sve ovisi o trenutnoj situaciji...

Kad je u pitanju trka, onda 2-10 metara...ali kratko dok ne preteknem suparnika... :D :icon_smile:
 
Član
Po gradu drzim obavezno rastojenje bilo da je sunce, kisha, snijeg jer u grad je pun kretena koji misle da su se rodili za volanom, pa covjek mora paziti maximalno. Najzesci su mi ovi furaci sa poluraspadnutim kadetima i dvicama koji ne bi u iole normalnijoj zemlji mogli proci tehnicki, pa ti se zalijepe na glavnoj tik iz branik a ostale dvije trake slobodne nema nikoga i onda on u zadnjem momentu onako opasno mota volan i prolazi te i obavezno zagledaju koga prodju ( mrki pogled ) :D A sto se tice otvorene voznje rijetko kad neko ima priliku da bude ispred mene tako da da ne znam sta bih tu naveo, uglavnom kako god postujem razmak izmedju auta i do sada hvala bogu superiska :cool:
 
Član
pa nikad onoliko koliko pise, al uvjek dovoljno da mogu zaustavit da ne bude nista... al kao sto su vec mnogi naveli, nervira me kad se zalijepi iza mene:icon_mad:
 
Član
hmmmm,da li drzim ZAKONOM propisano odstojanje,ne bih znao reci...odmaknem se toliko da mogu stati bezbjedno u slucaju da auto ispred mene naglo zakoci il' sta vec...
mada,kao sto je vec neko gore napisao,ne mogu gledati nikoga ispred sebe,jednostavno zivac proradi,tako da se priblizim i cekam prvu priliku;normalno opet ne do te mjere da mi ne vidi farove :lol:
naravno ovako vozim ako su uslovi na cesti idealni,tipa,vidljivost,suha cesta itd...
inace cim nesto od ovog gore ne štima,smanji gas,lagano muzikica i uzivaj :D

glasam za ponekad :D
 
Član
Držim rastojanje, ono koje je dovoljno da zaustavim vozilo prije nego udarim onoga ispred sebe, jer nemam vozačke, pa nebi da rizikujem, a hvala Bogu do sada nijedan udes, mislim da sam udario nekoga. Par puta odletio u ogradu, popurgao je, ali to nema veze sa rastojanjem prema tome, za sada sam dobar ;)
 
Top