CRX 1.5 16V Turbo project

CRX 1.5 16V Turbo project

Član
Vec duze vrijeme stoji ispred kuce bila na prodaju za dijelove...sva sreca niko nista da skine, pa se odlucim da je ostavim...crvena hondica crx 1.5 16v bez papira...malo je vozajuci vidim da ima da se radi na njoj...prvo sto je palo je bilo krpljenje rezervoara...a pri saltanju prve i druge vuce nenormalno....cim stigne treca pocne da gusi i nema snage...prvo sto sam uradio sam se savjetovao sa mehanicarem..kaze da je do pumpe...izvadim pumpu probam ona radi..a vjerovatno nije imala snage i bila produvala (auto prije potrosi nego sto ona nabije gorivo)...i odem kupim novu koja pase od audia 80-100, 3.5 bara 100km ugradim i kresnem upali...nesto gledajuci kad otvorim cep na rezervoaru samo se cuje "fffffffffff" uvlaci zrak vjerovatno nije mogla ni stara pumpa da dise pa ju je tusilo...pa pomislim da sam tu dzabe dao 100km...al opet ova je jaca pumpa bolje radi kad sam je stabvo u benzin i jace mi nekako prima gas..medjutim kad ga ugasim i opet upalim,kresne on i opet radi trese motor i ugasi se..al opet naget joj je zadnji kraj (al rezervoar sam poravno ) pa cu to sutra da vidim sta joj je..e sad ono sto naslov kaze...posto nema papira idealna za trke na 402...lagana a jaka....jedino sti nisam siguran da li je 90ks ili 90kw..kad sam otiso po pumpu kaze mi lik sto prodaje da je u njoj motor od honde civic 4 generacija koja ima 90kw...a ja znam da nije u te honde je elektronsko ubrizgavanje a u ove je ajnspric dual point ubrizgavanje....al nebitno...e ovako planiram neku turbinicu za nju,prijatelj mi kaze da bih bila idealna sa golfa ili passata TDI-a sa vodenim gladjenjem,nabavio sam interkuler..i kaze mi prijatelj posto ce trebati vise goriva moracu da stavim regulator pritiska goriva,a ne znam gdje ima da se kupi i koliko kosta....naravno ima tu jos radova dovod ulja u turbinu,pa druge grane izduvne...itd..sad me zanima gdje mogu naci taj regulator pritiska goriva....a mozda mi nece trebati jer je ova pumpa od 3.5 bara a ja sve mislim da je u mene bila od 3.0 bara jer je 90ks a ova od 90kw....naravno mislim do nekih 0.5 bara na turbini da ne bude havarije u motoru....ima li neko slican da je ovako nesto poduzimao...
 
Motor iz Civica 4. generacije 1.5 16v i jeste fabricki dolazio sa dual point ubrizgavanje, samo 1.6 je imao 4 dizne. i 90ks je, 90 kw je 1.6 dohc aka d16a8/9 ili z5

Sto se tice regulatora ovog, imas na ebay-u. Jedan u BG-u je skoro prodavao, al eto otislo je brzo to.
 
Član
Da brate a de ti meni reci,ovo je dual point PGM-FI a koliko on ima ks ili kw nigdje ne mogu naci...upisem d15b2 na google i izbaci mi nekad sa drugom granom...na netu pise da je 92ks,a lik mi iz auto dijelova kaze da je 90kw....ko je sad pametniji :)
 
Cekaj, cekaj, nisi reko oznaku motora, samo da je 1.5

d15b2

1988–1991 Honda Civic GL/DX/LX
1988–1991 Honda Civic Wagon Wagovan/DX
1988–1991 Honda CRX DX
1992–1995 Honda Civic LSi Hatch/Saloon (European Market)
1992–1995 Honda Civic DXi Hatch/Saloon (European Market)
1990–1995 Honda Concerto (European Market)
Displacement : 1,493 cc (91.1 cu in)
Bore and Stroke : 75 × 84.5 mm (3.0 × 3.33 in)
Rod Length : 134 mm
Compression : 9.2:1
Power : 92 hp (68.6 kW, 93.3 PS) at 6,000 rpm
Torque : 88 lb·ft (12.2 kg/m, 119 Nm) at 4,500 rpm
Valvetrain : SOHC (4 valves per cylinder)
Cam Gear : 38 tooth
Piston Code : PM3
Fuel Control : OBD-O DPFI and OBD-1 MPFI
Redline : 6,500 rpm, 7,200 rpm rev limiter
Head Code : PM5
ECU Code: PM5/P04

ovo boldano je bitno, izgleda da je pod istom oznakom dolazio i u 4gen i u 5oj.
obd0 je cetvrta, obd1 je peta.
kod tebe je haman obd0 i zato ti ima usisnu dual point - DPFI
kako god 92 ks je i dobar je to motor, usisnu i sohc vtec glavu sa z6/y8, ebay izduvnu, mjenjac kombinacija dohc brzina i sohc fd i klepi se po usima od srece, mani se turbo komplikacija ako ce to bit neka budzet varijanta.
 
Član
E ba kolko ja vidim ovo je prezna prica a ne rad ali turbo je turbo :lol: Ne bih da svoj turbo nema sanse dovoljno kad cujem blow off srece mi je ogromno ostalo nista nije bitno :123::123::123:
 
Član
da li je prazna ili nije ja znam da se vec radi izduvna grana za turbo...turbo ide od golfa 3 tdi...pumpu sam stavio od 4 bara, zamjeno....ostalo slijedi kad se zavrse grane i pripoji turbo pa vezanje sa dovodom ulja...a ne znam gdje naci cijevi da povezem sa interkulerom zna li iko gdje mogu to nabaviti...
 
Član
Pa kupis gotov IC i rijesen problem samo taj turbo nece dugo izdrazti na benzin motoru!!! Trazi IC za svoj motor... A za crijeva ima lik u visokom radi hiraulicna crijeva i meni je napravio crijeva ali obavezno metalna. Ostalo je sve sranje.
 
Član
zasto ne bih drug,pa ima turbina vodeno hladnjene, a necu nista vise od 0.5bara.....tako da ni motoru nece nista biti.... mene turbo nece izaci vise od 500km.....interkuler imam,turbinu imam,pumpu imam,jedino grane sto treba odradit...i sad ne znam da li ce morati onaj ventil za ispustanje viska zraka sto dodje na grani..msm da je to to....inace radim sa auto dijelovima(polovni) pa mi nije probl za dijelove...ovo ne radim da to izgleda tip top..nego za trke..:) valjda ce moci derati golfice,opele i ostale :) u klasi naravno :)))
 
Član
Evo slikice od honde



Uploaded with ImageShack.us

danas nesto malo radio na njoj, slika turbine i interkulera ce biti dok to donesem iz radione,sjetih se da imam kompletan motor od jeep cherokee 2.1 td...imam turbinu 59kw sa dovodom ulja,izduvnom granom,i interkuler od njega..pumpa nova ugradjen 4 bara..slika ce bit kad prebacim slike sa tel...
 
Član
Turbina od Golfa dizela na benzinca koji se vrti na 7000-8000 Rpm....
Pametno..... :icon_confused:
 
Član
esso_sa je napisao(la):
Turbina od Golfa dizela na benzinca koji se vrti na 7000-8000 Rpm....
Pametno..... :icon_confused:

To sam i ja isto rekao taj turbo ce da brzo nastrada! Dzaba ti je vodeno hladzenje. Taj turbo nije predvidzen da trpi stresove kakave ce imati na hondi. Treba ti bezinska turbina vijeruj mi velika je to razlika. :lol: :123:
 
Član
Nema veze turbina sa obrtajima motora, turbine se vrte na 100.000 i vise hiljada obrtaja...

Svakako se sa westgate-om da se premosti visak gasova kako bi se odrzao odredjen pritisak u usisu i obrtaji turbine odrzali na odredjenom nivou... Jedino je pitanje temperatura izdunih gasova...
 
Član
YUgisa je napisao(la):
Nema veze turbina sa obrtajima motora, turbine se vrte na 100.000 i vise hiljada obrtaja...

Svakako se sa westgate-om da se premosti visak gasova kako bi se odrzao odredjen pritisak u usisu i obrtaji turbine odrzali na odredjenom nivou... Jedino je pitanje temperatura izdunih gasova...

Vidim, fino si se nacitao teorije po internetu i wikipediji pa si nam sve onako lijepo i skolski objasnio....
Jesi kad cuo za kompresor mape, volumetricku efikasnost motora, protok zraka kroz motor pri odredjenim obrtajima, mogucnost protoka kroz samu turbinu itd itd....
Sto li onda postoji hiljade razlicitih izvedbi i dimenzija turbo punjaca kad u stvari wastegate sve regulise (kako kazes) pa je zato sve svejedno i nista ne zavisi od motora na koji turbina ide pa ni njegovih obrtaja, tipa goriva, zapremine, ciljane snage itd... :icon_question:

Ma ne znam sto uopste pisem ista (ocito mi je dosadno), nek coek tutne turbinu od dizla pa nek vidi kako ce to da goni :)
 
Član
YUgisa je napisao(la):
Nema veze turbina sa obrtajima motora, turbine se vrte na 100.000 i vise hiljada obrtaja...

Svakako se sa westgate-om da se premosti visak gasova kako bi se odrzao odredjen pritisak u usisu i obrtaji turbine odrzali na odredjenom nivou... Jedino je pitanje temperatura izdunih gasova...

Kako nema veze u ovom slucaju ima i da te ispravim imas ti turbine koje vrte i do 250.000 obrtaja. Imaj na umu da je ovo mala turbina koja puse 0,6 bara.

P.S Imao sam turbinu od dizela na svom motoru i izdrzala je jedan mijesec. Temperatura kod bezinaca je veca nego kod dizela i zato ode turbo brzo strada.
 
Top