Cijene putarine

Cijene putarine

Astra je napisao(la):
JAko lijepo objasnjeno na SA-Xu od strane jednog momka:

nači onaj ko putuje svaki dan na relaciji Kakanj - Sarajevo mora platiti 4,10 KM za ulaz i onda 4,10 KM za izlaz da se tako izrazim, što bi bilo 8,20 KM svaki dan.
Nek taj neko ide 26 od 30 dana, onda mora potrošiti 26 x 8,20 KM = 213,2 KM, a za godinu bi bilo 2.500 KM

AFERIM...

P.S.
Plus minimum 20 KM goriva = 26x20 = 520 KM

Znači za 26 dana neko ko svaki dan ide potroši bez da išta pojede 520 + 213,2 = 733,2 KM
To je to, svaki ostali komentar je suvisan...

a jel? a jel to taj neko nema besplatnih magistralnih i regionalnih puteva da se vozi po njima, kao svi u ostatku drzave sto rade? ili mozda i treba neko da vam gorivo placa?
ljudi, shvatite, autoput je luksuz, ako hoces da uzivas u tome, plati. ako neces omogucene su ti alternative!
 
Član
kaca jedino mi nije jasno otkud tebi da kredit nije uzet za 5c... uziman je on ranije, ali nasi se nisu mogli dogovoriti oko izvodajaca, te koje dionice ce prvo radit...pa je taj isti kredit stajao, a isao tzv. commitment fee od 0,5%, tj naknada na nepovucena sredstva od kredita od eu banke za obnovu i razvoj, jer su pare stajale, a radi papirologije i slozene administracije nista nije radjeno... razglabali jednom bezveze i na faksu oko toga...

eto sada su u ovoj 2011 kao krenuli ozbiljnije, ima gradilista i toga... ali opet problemi, prvo sa tunelom, eno dva covjeka kopaju lagano :D, pa oko parcela i toga ... bilo bi divno i krasno da sve bude po planu, bez kasnjenja i zavrzlama ali tesko...
 
Član
Pa ocigledno ne vidis sta pisem :D
Ja sam rekao da za ovu izgradjenu dionicu nije uziman kredit i da je ta dionica gradjena iz budzeta.
5C je naziv za cijelu dionicu autoputa kroz BiH i sad nastavljamo sa tim novcem da gradimo dalje
 
Član
kAcA je napisao(la):
Taj koji putuje na relaciji Kakanj - Sarajevo svaki dan uopste ne mora placati autoput.
"Svaki ostali komentar je suvisan..."

pa ja ti garantujem da ce se pojaviti veliki broj takvih ;)
i sta ce se dobiti ? prazan autoput i pretrpana stara cesta, radi cega ? radi divljih cijena...
smijesno kaca od tebe, fkt, cijelo vrijeme govoris da ima alternativa, pa skontaj sam da ce ti opet dignuti gorivo radi toga sto se smanjio broj "putara"...
 
Legend
kAcA je napisao(la):
Pa za razliku od HR koja se ubija u dugovima i kreditima, mi smo ovih 37km napravili potpuno iz naseg budzeta.
Zbog toga je i bilo potrebno toliko vremena
Sada kada se oformila Autoceste FBiH poceli su uzimati kredite pa se odmah i vidi napredak. Otvoreno je vise gradilista odjednom i sve ce ovo puno brze ici

kaca vidim da si upucen, de mi reci ko ce ti gradit taj auto put, ko je otvrio bolan gradilista, o cemu ti pricas ? ž

jel ti poznato da je glavna firma koja je bila zaduzena za izgradju auto puta, kao i obilaznice PROPALA ---> BANKROT !

ta ista firma ima jos prek 5 milijona maraka duzna drugim sitnim podizvodjacima.. desetine gradjevinskih firmi u bih, koji su radili mjesecima a nije im bilo placeno..

ko ce ti sad gradit auto put, bil ti da si gazda opet se uhvatio u isto kolo ?

nece to ici tako brzo.. nazalost

sve ok, treba biti optimista, ali kad pogledas svu situaciju u drzavi, ako imalo hoces otvorit oci.. skontat ces i sam da nece biti tako brzo kao sto si gore napisao.. tj nego sto je do sada bilo.. godisnje 2-3km auto puta kapak..

2 death : dobro si rekao, auto put je luksuz, ko hoce nek placa, ko nece nek ide drugim putem ;)
 
Član
ma dobro, kredit i to, goni ga vise... oni su trebali uzimat samo za dionice koje su te godine planirali radit i mogli, ali prije god/dvije su uzeli kredit i za dionice koje se tak sada rade, pa tu placaju naknade... eto napisa i noke ovo za zavrzlame sto sam spominjao... jesu otvorili gradilista, ali ne zna se tko pije ni placa, tko izvodi radove, meho i hamdo lopataju onaj tunel, kazu bit ce, heh

edit: onda ponekad radije dam tih 10km za parking u bibi centru :D a autoput ionako dosadan, ne moze niko izletit dok pretices, stalno u istoj brzini, monotono... ne valja, bolje po crnim tackama i s krivinama gledat hocel neki sleper izac u susret koji je zauzeo i tvoju traku :D
 
Legend
funky je napisao(la):
kAcA je napisao(la):
Taj koji putuje na relaciji Kakanj - Sarajevo svaki dan uopste ne mora placati autoput.
"Svaki ostali komentar je suvisan..."

pa ja ti garantujem da ce se pojaviti veliki broj takvih ;)
i sta ce se dobiti ? prazan autoput i pretrpana stara cesta, radi cega ? radi divljih cijena..
.
smijesno kaca od tebe, fkt, cijelo vrijeme govoris da ima alternativa, pa skontaj sam da ce ti opet dignuti gorivo radi toga sto se smanjio broj "putara"...
+ povecan broj udesa na istoj relaciji.. jer je takva kakva jeste ;)
 
Član
.nOKe je napisao(la):
kAcA je napisao(la):
Pa za razliku od HR koja se ubija u dugovima i kreditima, mi smo ovih 37km napravili potpuno iz naseg budzeta.
Zbog toga je i bilo potrebno toliko vremena
Sada kada se oformila Autoceste FBiH poceli su uzimati kredite pa se odmah i vidi napredak. Otvoreno je vise gradilista odjednom i sve ce ovo puno brze ici

kaca vidim da si upucen, de mi reci ko ce ti gradit taj auto put, ko je otvrio bolan gradilista, o cemu ti pricas ? ž

jel ti poznato da je glavna firma koja je bila zaduzena za izgradju auto puta, kao i obilaznice PROPALA ---> BANKROT !

ta ista firma ima jos prek 5 milijona maraka duzna drugim sitnim podizvodjacima.. desetine gradjevinskih firmi u bih, koji su radili mjesecima a nije im bilo placeno..

ko ce ti sad gradit auto put, bil ti da si gazda opet se uhvatio u isto kolo ?

nece to ici tako brzo.. nazalost

sve ok, treba biti optimista, ali kad pogledas svu situaciju u drzavi, ako imalo hoces otvorit oci.. skontat ces i sam da nece biti tako brzo kao sto si gore napisao.. tj nego sto je do sada bilo.. godisnje 2-3km auto puta kapak..

2 death : dobro si rekao, auto put je luksuz, ko hoce nek placa, ko nece nek ide drugim putem ;)

Pa pratim vijesti sa vise strana a ne samo iz Dnevnog Avaza.

Autoput ce graditi onaj ko dobije na tenderu, steta sto u Avazu ne objavljuju koje se i kakve kompanije prijavljuju.

Prvo, firma koja je propala SCT nije nadlezna niti glavna za cijelu trasu autoputa vec samo za tunel Vijenac i Sarajevsku zaobilaznicu. Prije svakog posla, firma daje bankovne garancije koje se mjere u milionima da ce zavrsiti posao.
Posto je SCT propao drzava ce dobiti te pare tako da nismo nista izgubili a dobili smo puno toga. Ustvari lazem, izgubili smo na vremenu sto je itekako bitno ali s obzirom da se sa tunelom tek pocelo prije par mjeseci nije bas toliki problem.

Za Sarajevsku zaobilaznicu takodje postoje garancije koje ce drzava dobiti ali je na Sarajevskoj zaobilaznici izgubljeno puno vremena tako da nam taj novac i nece puno znaciti

Sto se tice ovih nasih "malih" firmi kojima SCT duguje mogu da kazem da im je doslo iz guzice u glavu pa su se sada umjesto da cekaju da tender dobije neko drugi pa da oni rade za njega udruzili i kao BH Konzorcij nastupaju zajedno na tenderima i vec su dobili jedan
 
Član
kaca glupo razmisljas... kao prvo, autoput se pravi da ljudi koriste, da se dobiju pare na racun njega i ulaze u izgradnju novog AP-a, dionica, puni budzet, itd... a ne da se ljudi otjeraju od koristenja AP-a... jesi ti svjestan da ce nakon ovoga se prepoloviti broj ljudi sto koristi AP, i da ce oni upast u troduplo vece dugove do kraja ove godine nego sto trenutno jesu? da ce pola gradilista propast, i stat zbog ovog sranja sto izvode.. ok 4 marke civilni auto, sta je sa kamionima? oni su najveca zarada...ako oni ne budu isli, pisi propalim.. ne razmisljas ekonomski.. svi vi sto nesto pricate za cijenu, vi godisnje 10 puta ne odete na autoput, tako da vasi komentari ne stoje.. vozite po sarajevu i to je to.. bez tih ljudi sto vi govorite da ne moraju koristit AP, danas nebi bilo ni 5km autoputa... tako da vam izjave ne stoje.. Sarajevska zaobilaznica je u zastoju 5 jebenih godina... gdje su pare? to se zove pranje para
 
Član
Ma ovdje diže cijene ko kako hoće i kada hoće.. Od hljeba pa eto do putarina.. To je čisti kriminal i udar na standard a vi to možete nazvati kako hoćete.. Samo nemojte nas porediti sa Hrvatskom, Slovenijom ili nekom sličnom zemljom jer kasnimo za njima 20 godina.. Ja ne idem često tako da mi nije problem ali onaj ko češće ide sigurno da će osjetiti udar na džep.. Eto uzmimo za primjer da često vidim ljude koji imaju para i jaka auta kako se naguzuju i zavlače svuda po gradu ne bi li uštedili koju markicu za parking tako da nije isključeno da će se ista ta auta viđati na starom putu...
 
niko nije podigao cijene, cijena po kilometru autoputa je ostala ista od kako se naplacuje koristenje autoputa. samo sto je otvorena nova trasa i od tada nije povisena cijena, i sada su to uradili. cijena je 11 kf po kilometru, i racuna se na osnovu cijene kostanja izgradnje autoputa.
druga stvar, krediti se ne mogu dobiti dok se ne dostavi potrebna dokumentacija, o trasi o kojoj se radi, trosku izgradnje te trase, plan u kojem periodu se planira raditi itd. nije to samo, ode meho u evropsku banku za obnovu i razvoj i kaze "eto mi hocemo kredit da pravimo autoput, nekih 50tak miliona bi mi", i oni nam daju.
stvari su puno drugacije od onoga kako pise u avazu ;)

kaca, vidim prati se sa-c :)
 
Član
da je cijena spustena,niko se ne bi bunio....ostala ista,koliko sam upratio,i odmah frka...kome smeta,eno makadam kroz kiseljak....meni smeta,i ici cu tamo...jos malo,moci ces 5 litara goriva nasut umjesto putarine...nek gule dok mogu,kad pocnu minusi u proracunima,onda ce se stvari mijenjat
 

JD.

Član
svi vi puno supljirate a svi cete se voziti autoputem

i u Hrvatskoj svi kukaju na cijene cestarina, a drzavne ceste prazne, propadaju svi restorani i sve sto je radilo na tim drzavnim cestama, jer vecina ide autoputem...

to sto se sporo gradi autoput nije razlog da bude besplatan, ne razumijete uopste kako funkcionisu osnovne stvari a kukate, niko vas ne tjera da idete autoputem, obicna cesta je u vecem dijelu takodjer obnovljena tako da imate alternativni pravac
 
Član
Death_beat je dao potpun odgovor :cool:
Tih 5 litara goriva koje mislite da cete ustediti na putarini cete ustvari potrositi na gorivu voznjom starim putem,
makadamom kroz Kiseljak, samoj amortizaciji vozila itd.
 
Početnik
kAcA je napisao(la):
Death_beat je dao potpun odgovor. Pratim sa-c :cool:
Tih 5 litara goriva koje mislite da cete ustediti na putarini cete ustvari potrositi na gorivu voznjom starim putem,
makadamom kroz Kiseljak, samoj amortizaciji vozila itd.

To vazi za vozace Fiata :cool:
 
Top