Cesta kao trkaća pista - Opasne jurnjave po gradu

Cesta kao trkaća pista - Opasne jurnjave po gradu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Evo naletih na ovu temu ima i svega
i negative i pozitive

Opasne jurnjave po gradu
Cesta kao trkaća pista

Nesavjesni vozači i ulični trkači postali su prijetnja svima koji voze ili pokušavaju preći ulicu. Da li je kriva filmska industrija sa naslovima poput Nestali za 60 sec, ili možda novac, ne možemo sa sigurnošću tvrditi.

Evidentno je da automobili i motori jure mnogo većim brzinama od dozvoljenih. Utrkivanja su najčešća u kasnim noćnim satima, tako da često ni radari, a ni kamere ne predstavljaju prepreku. Glavni akteri su razuzdani vozači koji, kako vole reći, jure za adrenalinom.

Stara vozila

- Najčešće se radi o višestrukim povratnicima u prekršaju. Imamo podatke o 300 vozača, te 150 motociklista. Naravno, ne smijemo zaboraviti ni kategorije u koje spadaju oni pod utjecajem alkohola, kao i novopečeni vozači, kaže Elvedin Muratspahić, pomoćnik komandira Jedinice za saobraćaj MUP-a KS.

Naglašava kako posebno zabrinjava činjenica da većina vozi stare automobile, nespremne za opterećenja.

- Većinom se radi o Golfovima dvojkama ili Opel Kadetima. Mnogi misle da su stavljanjem alu-felgi te nekih manjih vizuelnih modifikacija, automatski automobil spremili za utrke, ne razmišljajući o opterećenjima koja ta vozila stara preko 20 godina ne mogu podnijeti. Ove godine već su isključena 93 vozila samo zbog tehničke neispravnosti, kaže Muratspahić.

S druge strane, pravi entuzijasti i ljubitelji automobilizma s negodovanjem posmatraju šta se dešava na ulicama. Brojni su klubovi, poput AMK Carbona, Auto 4x4, ili Street Race Teama xXx, koji se bave organiziranjem legalnih utrka ubrzanja te street stylingom.

- Ne podržavamo one koji jedva čekaju da prva kišica padne pa da divljaju ugrožavajući i svoj i tuđi život. Trkanje je skup hobi, koji treba prakticirati dalje od gradskih ulica. Pozivamo trkače da dođu na legalne trke i pokažu šta znaju, složni su u izjavama iz klubova.

Sarajevski rulet

Bilo kako bilo, ceste su i dalje trkaće piste. Više se ne radi samo o popularnom od semafora do semafora. U modi je i prolazak kroz crveno. Podsjetimo, dugo je gradom kružila priča o tzv. Sarajevskom ruletu, gdje je navodno veliki novac bio u igri, a pravila jasna – brzinom od 150 km/h proći kroz crveno svjetlo kroz neku od raskrsnica. Pričalo se da su se visine opklada kretale i do 20.000 eura , a učesnici dolazili čak i iz Zagreba te Beograda. Niko ih nije potvrdio, ali da trkača ima na cestama i da svaki put pri prelasku treba pogledati lijevo i desno, pa to isto još nekoliko puta, prije nego zakoračimo, to već svi dobro znamo!

Problem mladih

Prema Muratspahićevim riječima, posebno brine kategorija mladih vozača, pogotovo onih koji dolaze iz imućnijih poorodica.

- Ta kategorija većinom vozi kako skuplja tako i jača vozila, što je u kombinaciji s njihovim relativno malim vozačkim iskustvom u 99 posto slučajeva pogubno, kaže Muratspashić.

Apelira na roditelje da povedu više računa o tome šta djeci daju da voze.

Gdje se okupljaju

Zadnjih nekoliko godina, popularna mjesta okupljanja ljubitelja adrenalina u Sarajevu su, prema saznanjima policije, Vrbanja most, Stupska petlja, garaža kod Interexa, te parking ispred Holliday Inn-a, a u zadnje vrijeme i Ilidža.

Rekordi

Vozio sa 2,74 promila

Za divljanja po cesti često su krivi i vozači pod utjecajem alkohola. Zbog toga je policija dosad isključila gotovo dvije hiljade takvih. Ipak, i ovdje ima rekordera - 2, 74 promila pronađena su u krvi jednog vozača!

Facebook

Na najpopularnijem društvenom sajtu na svijetu, postoji čak i grupa pod nazivom Sarajevske noćne utrke. Ima trenutno 583 člana, a većinom se radi o mladima, željnim dokazivanja.

Zastrašujuće

Brzine preko 160 km/h

U ovoj godini zabilježeno je više od dvadeset i jedne hiljade prekršaja prekoračenja brzine. Smo na Stupskoj petlji zabilježene su brzine između 169 i 189 km/h, dok je najveća bila 215 km/h.

Trka zbog prestiža

Kako smo saznali, većinom se trka zbog prestiža, a ne novca. Dionice i satnice se, kako kažu sami vozači, u većini slučajeva dogovaraju unaprijed. Jedno je pravilo - vozi i ne osvrći se za sobom.

c/p weekend.ba

e da cujem vasa misljenja !!!


Ja sta bih uradio je da se posalje dopis WEEKEND.BA - novinama njihovom uredniku
pa da pokusamo demantovati neke stvari i pokusati,ali pokusati traziti nesto da nam se napravi ili odobri

Ukoliko ima kakav dobar teksto pisac nek sastravi kakav dobar text,pa da posaljemo u njihovu redakciju...

Sta mislite o tome ja sam za i ja cu im poslati ako treba...

Pa da vidimo sta i kako
 
G

GoPlay

ocigledno je da Sarajevu treba "cesta, staza, put" za ovakve stvari. malo dalje od gradske ceste gdje bi se okupljali vozaci.. Najlakse je reci i zabraniti nesto. ali kao sto se vidi to nije rjesenje problema. Fino vidjeti sta kako je potrebno za taj dio ceste koliko dug ovisi o novcu. Prvi bi ja Radije dao 1,2,3..5KM i otisao tu se vozati nego po gradu. Al kad se nema sta se moze :D tu i tamo se probaciti izmedju kakvih autica i tak.. Vecinom zaglavim u guzvi vracajuci se sa posla tako da nema jurcanja :p
 
Član
Sve bi bilo bolje da smo mi malo korektnija drzava,ova tema povlaci jas 10 za sobom da su oni onakvi,da smo mi ovakvi i tako u nedogled...Svega bi bilo manje da su oni u stanju napraviti neku stazicu neki parking nesto gdje ce se svi okupljati i nikome necemo smetati.Sve fol nema se para recesija,pa samo da imamo pare koje su poslane ono za Srebrenicu mogli bi ne obnoviti nego sagraditi 13 Sarajeva,nego najlakse je kritika i po najgorim sankcijama.
Nekazem ima i nas debila koji stvarno ne razmisljaju nego glavu u torbu zeljni dokazivanja i adrenalina pa divljaj po raskrsnicama mahalama itd. sve to pravi jedan veliki minus...
 
Član
Ja sta bih uradio je da se posalje dopis WEEKEND.BA - novinama njihovom uredniku
pa da pokusamo demantovati neke stvari i pokusati,ali pokusati traziti nesto da nam se napravi ili odobri

Ukoliko ima kakav dobar teksto pisac nek sastravi kakav dobar text,pa da posaljemo u njihovu redakciju...

Sta mislite o tome ja sam za i ja cu im poslati ako treba...

Pa da vidimo sta i kako
 
Putovanja.ba
Administrator
Opasnost za djecu i pjesake u kasnim nocnim satima :D

Citao ovaj clanak u novinama, mislim da autor teksta nije uopste upoznat sa problemom i svim cinjenicama, niti se po mom misljenju nije nesto specijalno ni pripremio da napise tekst i obradi temu koja je po njegovom misljenju veliki problem i prijetnja za gradjene. Sve sto je napisao je rekla i kazala i na mahalskom nivou. Nabrojao sve sto svi znamo i eto on napisao tekst.

Mogao je kao medij koji je veoma uticajan i koji moze da pokrene promjene itd napisat neki prijedlog ili rjesenje problema, a ne facebook grupa je bitna u tekstu, zatim rekordi i suplja prica o ruletu koja je cista izmisljotina i kojoj sigurno sa Golfom 2 nebi pristupio niko kad je vec ulog od 20.000 KM ili Eura :D

Cilj teksta?! Povecanje citanosti?!

Zali Boze papira - Moje misljenje.
 
Član
Nisam JA :lol:

Ma pusti ljude nek zabavljaju :cool:

Sad ono ko su niste trkaci ccccc fini decki :p Svaka cast izuzecima :D
 
Član
ma budala uvjek ima i mora ih biti, eh sad to treba sprijeciti koliko se moze,a sa druge strane ima i normalne raje. npr gdje se god pocne raja okupljat odmah neki gasovi,slajdranje,driftanje i dodje murija i nema vise, a i policija nije mi se jednom desilo da je sve bilo OK niko nije divljao i oni dodju hajmo odavde ne znam samo odkud im pravo da te moze otjerat ako stoji pored auta al haj se ti svadjaj s njim eto ti kazne. a ovo sto neko rece da se nesto napravi pored grada ne znam ni koliko je to pametno mnogima je daleko ici jer mora nasut :D
 
G

GoPlay

arminnn je napisao(la):
ma budala uvjek ima i mora ih biti, eh sad to treba sprijeciti koliko se moze,a sa druge strane ima i normalne raje. npr gdje se god pocne raja okupljat odmah neki gasovi,slajdranje,driftanje i dodje murija i nema vise, a i policija nije mi se jednom desilo da je sve bilo OK niko nije divljao i oni dodju hajmo odavde ne znam samo odkud im pravo da te moze otjerat ako stoji pored auta al haj se ti svadjaj s njim eto ti kazne. a ovo sto neko rece da se nesto napravi pored grada ne znam ni koliko je to pametno mnogima je daleko ici jer mora nasut :D

a kad se ganja kroz grad ona se na havu ide??? de ba :) nepredlazem u Hadzicima... ali Ilidza, Dobrinja, Butmir... zasto da ne... tamo uz aerodrom ima pravca.. Al nema veze bitnije je da se neki vjerski objek(a)t izgradi koji bude u trendu mjesec dva i to je to.
 
Član
GoPlay je napisao(la):
arminnn je napisao(la):
ma budala uvjek ima i mora ih biti, eh sad to treba sprijeciti koliko se moze,a sa druge strane ima i normalne raje. npr gdje se god pocne raja okupljat odmah neki gasovi,slajdranje,driftanje i dodje murija i nema vise, a i policija nije mi se jednom desilo da je sve bilo OK niko nije divljao i oni dodju hajmo odavde ne znam samo odkud im pravo da te moze otjerat ako stoji pored auta al haj se ti svadjaj s njim eto ti kazne. a ovo sto neko rece da se nesto napravi pored grada ne znam ni koliko je to pametno mnogima je daleko ici jer mora nasut :D

a kad se ganja kroz grad ona se na havu ide??? de ba :) nepredlazem u Hadzicima... ali Ilidza, Dobrinja, Butmir... zasto da ne... tamo uz aerodrom ima pravca.. Al nema veze bitnije je da se neki vjerski objek(a)t izgradi koji bude u trendu mjesec dva i to je to.

pa eto nek kazu raja ko bi isao svako vece na ilidz iz grada, to bi ti bilo jednom sedmicno tu okupljanje i cao
 
Član
:icon
Fele je napisao(la):
Opasnost za djecu i pjesake u kasnim nocnim satima :D

Citao ovaj clanak u novinama, mislim da autor teksta nije uopste upoznat sa problemom i svim cinjenicama, niti se po mom misljenju nije nesto specijalno ni pripremio da napise tekst i obradi temu koja je po njegovom misljenju veliki problem i prijetnja za gradjene. Sve sto je napisao je rekla i kazala i na mahalskom nivou. Nabrojao sve sto svi znamo i eto on napisao tekst.

Mogao je kao medij koji je veoma uticajan i koji moze da pokrene promjene itd napisat neki prijedlog ili rjesenje problema, a ne facebook grupa je bitna u tekstu, zatim rekordi i suplja prica o ruletu koja je cista izmisljotina i kojoj sigurno sa Golfom 2 nebi pristupio niko kad je vec ulog od 20.000 KM ili Eura :D

Cilj teksta?! Povecanje citanosti?!

Zali Boze papira - Moje misljenje.

;) stvarno :)

haj ok svo sranje što je napisao, ali 20.000€ ma daaaajjj,
gdje je to ba da idem odmah, da i ja nekog porschea provozam jbt :lol:
 
Član
Pa lako je debilima samo pisu kako se ''trkaci '' trkaju,ok ima dosta ovih wannabe golf trkaca koji divljaju po gradu ali kada dodje 402 nigdje ih,protiv sam trkanja po gradu ali mora se potregnuti jedan semafor hehe,i da ministri seru i vlast,pa sto ne naprave neku stazicu i eto i njima biznis i gradu sigurnost,ali ne bolje organizovati seljacku koridu!!!!:icon_mad:
 
Član
Ersane ne kontam samo sta bi ti da demantujes? Ovaj autor teksta garant nikad nije dosao na neko okupljanje, pa da vidi sta se tu radi. Al da ima trka to je tacno, da ce ih biti dok ne bude kakve staze i to je tacno. Jedino ove gluposti za 20.000 Eura su netacne. Doduse mozda se to i dogodilo nekad - jednom recimo, al to sa nekim "redovnim ilegalnim trkama" nije imalo nikakve veze. I ima jos jedna stvar, problem je sto se svaka nesreca u gradu, gdje je neko malo brze vozio, odmah povezuje sa trkacima. Kontam na tu ideju da nam se nesto izgradi, kontaktirati ljude iz Bihamka, da nam daju neku dozvolu za koristenje onog poligona, koji vecinom stoji zatvoren. Tamo bi se mogla napraviti mala stazica, staviti kakvi tajmeri pa da se ide ganjati...
 
Legend
citao sam ovo u wikendu,neki glupan sastavljao text koji nema pojma niocemu,a kamoli o trkama i takvim stvarima...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top