Bosch pumpa - ugao paljenja

Bosch pumpa - ugao paljenja

Vozda... radi se o mom audi 2.0 TD, 5 zyl... neki dan sam na forumu pisao o mom problemu na jutarnjem paljenju... promijenio sam sve grijace i sad pali puno bolje... kad sam nosio Bosch pumpu na servis u Mostar, nije mi podesio odmah ugao paljenja (objasnio mi je zasto) i sad kad sam sve sredio ostane mi samo da podesim ugao paljenja... mene zanima sljedece: kad upalim auto ujutro ili kad je hladan dok se ne zagrije na momente se osjeti kao neko "stekanje", i kad je vruc ali manje.. ono nema konstantan rad... sve sam mu zamijenuo novim sto se da zamijenuti na motoru, nije ovo novi TDI motor pun elektronike da boli glava, nego sasvim jednostavan motor :icon_rolleyes:

Pitanje: da li ugao paljenja koji je podesen prije ili kasnije moze toliko uticati na sam rad motora u leru i u voznji na njegovu snagu... mada znam neke stvari oko ovoga ali volio bi da mi neko objasni: sta znaci ugao paljenja i koliko je on bitan na sam rad motora kod dizel motora :icon_question:
 
Član
ugao palenja je veoma bitan i puno utiče na rad
auko je pumpa u ranom palenju auto ima krupniji rad motora i bolje vuče s tim da ako se previše gurne u rano palenje može da dođe do pucanja glave motora pošto nafta previše rano detonira i ne pali se na pravom mjestu
ako je pumpa u kasnom palenju auto radi skoro kao benzinac tiho i mirno ali tada gubi na snazi motora i na ubrzanjima
to većinom koriste šverceriji kad prodaju starija dizel auta pa kažu da je očuvan i kao nov i da se skoro nečuje, a njemu je pumpa namjerno u kasnom palenju da se lakše proda
iz tog razloga je bitno namjestiti pravi ugao palenja i zato se to radi komparaterom, a ne od oka
dok ne namjestiš ugao palenja nemoj forsirati auto i motor da ne dođe do oštećenja pumpe i motora.

pozz:123:
 
prijatelj moj radi pumpe pa sam par puta bio kod njega dok su ljudi dolazili sa raznoraznim problemima,vjeruj mi ne mozes ni zamisliti kakve sitne stvari uticu na rad pumpe,a ugao paljenja da i ne pominjem.Ako hoces mogu ti preporuciti da odes kod njega da ti to sredi kako treba.
 
Član
imal kakvog dima kad ga upalis hladnog,obicno bude bjel dim ako je kasnije palenje odnosno crn ako je ranije kolko se ja sjecam,jer sam imao prilika da rjesavam na taj nacin kad daje bjelicast dim na auspuh ja malo pupmu tisnem ka bloku to je ranije palenje i tako rijesim situaciju a da ne nosim bosisti pumpu.
 
aha... pa ovako, i ne mogu ga nesto pretjerano forsirati jer mi je namjesten tako da "tise" radi i kao sto je napisano u prvom postu ima slabije ubrzanje i manju max brzinu... a isto tako kada treba ubrzavati u malo vecoj uzbrdici, mrsko mu :icon_evil: znaci, na "kasnom" je paljenju a ujutro kad se tek upali, hladan dimi plavicast dim kad se zagrije nema dima, samo normalni crni dim kad se noga "omakne" na gasu... poslije servisa, pumpa kao da se preporodila a razlog zasto nije podesio na fabricko paljenje je taj sto mi na prvom klipu nije ventil zatvarao do kraja, zbog hidropodizaca koji je bio previsok pa je radio nikako.. bacao bijeli dim, imao slabiju kompresiju, manju snagu i sta sve ne... sad je bas sve sredjeno, samo jos ugao da podesim...

btw: a jel blago "stucanje" u leru razlog nepodesenog ugla palenja... jer kada radi u leru, stuca isto kao kad benzinca zeza struja :icon_question:

mozda postavljam puno pitanja, ali forum i sluzi za takvo nesto :cool:;)
 
Član
prati da li će ti pvećati potrošnju ulja
plav dim znači problem sa glavom a poznato je da kod turbo dizela glava puca kad nije podešen ugao palenja
to što prekida na leru da li se dešava samo kad je hladan
ako se nastavi pojavljivati plavi dim i trokiranje nakon što se naštima ugao palenja morat ćeš skidati glavu motora
ovo ti sve govorim iz iskustva jer sam ja na kraju morao promjeniti glavu pošto je bila pukla na sedam mjesta zbog ranog palenja pumpe

pozzz:123:
 
Član
btw: a jel blago "stucanje" u leru razlog nepodesenog ugla palenja..

daj malo ranije pal. i rijesit ces problem,popusti sarafe pumpe i tisni je prema bloku par mm.(2 do 3 mm odprilike,nemoj pretjerivati).
 
bubibl- je napisao(la):
prati da li će ti pvećati potrošnju ulja
plav dim znači problem sa glavom a poznato je da kod turbo dizela glava puca kad nije podešen ugao palenja
to što prekida na leru da li se dešava samo kad je hladan
ako se nastavi pojavljivati plavi dim i trokiranje nakon što se naštima ugao palenja morat ćeš skidati glavu motora
ovo ti sve govorim iz iskustva jer sam ja na kraju morao promjeniti glavu pošto je bila pukla na sedam mjesta zbog ranog palenja pumpe

pozzz:123:

Ulje sam mijenjao prije sedam dana i presao sam do sada cca 400 km i po mojoj procjeni potrosio je cca 1dl ulja... a stucanje je najizrazenije u leru kad je hladan mada se osjeti i kad je motor na radnoj temp... motor kad sam ubacivao, osvjezio sam ga, lezajevi, karike.. ono standardno a glavu nisam ni dirao odnosno samo sam gumice na ventilima zamijenuo... zvacu sutra ovog svog majstora sto mi je radio bosch pumpu da vidim kad mogu otici do njega da mi komparaterom namjesti ugao paljenja pa cu vidjeti sta mi je dalje ciniti...
 
Top