Bh. ceste najlošije kvalitete u Europi, bolje su i albanske!

Bh. ceste najlošije kvalitete u Europi, bolje su i albanske!

Član
Kvalitetu cesta u BiH stručnjaci EU-a ocijenili su najlošijom u Europi, lošijom i od prometnica u Albaniji. BiH ima najlošije prometnice u Europi, ocjena je stručnjaka EU-a koju su iznijeli još 2007. godine, ali koja se ni do danas nije promijenila.

Ulazak u glavni grad BiH i većinu ostalih gradskih središta, prema njihovoj ocjeni, najlošiji je u Europi.

Makadam na cestama, oštećeni kolnici, česti prometni čepovi na ulasku gradove, loša i oštećena prometna signalizacija, mala kilometraža izgrađene autoceste, brojne udarne rupe na regionalnim prometnicama - samo su nekih od negativnih detalja zbog kojih BiH leži na dnu ljestvice kad je u pitanju kvaliteta cesta i cestovnog prometa.

Više od 96 posto asfaltiranih prometnica najvećim djelom je izgrađeno u okviru programa rekonstrukcije i modernizacije cesta u BiH u razdoblju 1968. do 1972. za potrebe tadašnjeg opsega prometa. Nedovoljna širina kolnika, veliki nagibi, oštri prečnici krivina te brojni drugi čimbenici doprinose da su operativne brzine na cestama u BiH oko 50 km na sat, kao i niskoj razini prometne usluge, što za posljedicu ima velik broj prometnih nezgoda, a samim tim i povećanje troškova.

Cestovna mreža unutar FBiH prostire na 2.024 kilometra, dok je regionalna mreža BiH ukupno raspolaže s 4.821 kilometara. Ovo su samo neki od poražavajućih podataka zbog kojih se prometni stručnjaci BiH po kvaliteti cesta stavljaju iza Albanije. Rekonstrukcija i obnova unatoč čestim rekonstrukcijskim zahvatima na prometnicama i obećanju gradnje novih, većina regionalnih cesta u BiH ima kolnik s dvije trake širine pet metara i 0,5 metara za bankine s otprilike jednom trećinom mreže koja nije asfaltirana i je projektirana ispod standarda.

Kako bi ovakvi poražavajući podaci barem donekle bili popravljeni, prema planu razvoja prometne infrastrukture, koji je osvojila i Vlada čiji mandat istječe, planira se obaviti rehabilitacija i rekonstrukcija nekoliko ključnih cestovnih veza. One su na magistralnoj mreži: M-5 Lašva-Donji Vakuf, M-5 Re-novica-Mesići, nova cesta M-4.2 - Velika Kladuša-Srbljani; M 15 Sanski Most-Ključ, M-6.1 Mostar južna zaobilaznica na novoj trasi, M-14 Bihać-Bosanska Krupa, M-17.3 Neum-Stolac duž postojeće trase, M-18 Sarajevo i Tuzla većim dijelom na postojećoj trasi. (VL)

Preuzeto sa: Bljesak info
 

Prilozi

  • TunelOdron.jpg
    TunelOdron.jpg
    29,7 KB · Pregleda: 104
Početnik
a kod nas se dosta radi na cestama za avionski saobracaj, dzaba je, ne moze se na sve strane, trenutno je to prioritet :D
 
uzimaju oni i vise za ceste, a gdje te pare idu, ihihi, mi samo mozemo da se cudimo, a njih boli neka stvar.....
 
Član
i onda čuješ, Nikola Špirić kupio Audia Q7 vrijednog 220.000KM, razlog ? kaže, pošto su ceste u BiH veoma loše...

pa jebo ih ćaća, umjesto da se trude da srede cesta oni će preći na helikoptere kao sredstvo za transport!!!
 
Član
Salle je napisao(la):
i onda čuješ, Nikola Špirić kupio Audia Q7 vrijednog 220.000KM, razlog ? kaže, pošto su ceste u BiH veoma loše...

pa jebo ih ćaća, umjesto da se trude da srede cesta oni će preći na helikoptere kao sredstvo za transport!!!

ima se,moze se,,,zasto ne potrosit 6 mil KM-ova u obnovu voznog parka? p
Pokradose boga oca,,treba ih sve strijeljat:icon_mad::icon_mad::icon_mad::icon_mad:
 
Član
Znao sam da nismo cemu, al ovako lose, stvarno je jadno. Ovo je meni najveci problem "brojne udarne rupe na regionalnim prometnicama", svugdje te moze docekati jedna ogromna rupa da uletis sa pola auta unutra i zaboli koga briga za to...
 
Član
Bosna je to, jbga to smo i sami znali..samo je tuga i sramota da u ovako maloj drzavi nisu bili sposobni skovati asfalt i autoput da valja...sta's 'ponosimo' se nasim zadnjim mjestima :)
 
Legend
Ovo sto je napisano gore ja nebih mogao potvrdit, nedavno sam isao u albaniju, do tirane, znaci put ne da je los, nego je dno dna.. u tirani, oko tirane, od skadara do tirane put je go qratz, znaci ovo je neprovjerena informacija 100%

Crna Gora ima bas dobre puteve, uradili so dosta posla i imaju sigurno bolje puteve mozda cak i od HR, ali ovo za albaniju nije istina..
 

MTR

Član
Cuo sam i ja za Albaniju da je katastrofa , ali ovo za BiH je istina , ljudi vani mijenjaju kugle krajnice stabilizatore jednom u 3-4 godine , kod nas ih moras mijenjat svakih 5-6 mjeseci toliko su ceste dobre , opasnost vreba na svakoj krivini , prosle sedmice kad sam isao za Mostar po onoj kisi ulazim u tunel na nekih 60 km/h i ulijecem u "jezero" tj tolika lokvetina da mi je auto doslovno stalo u mjestu .
Psihicki umor prosjecnog vozaca u BiH na predjenih 200 km je isti ko da u Njemackoj napravis 2000 km
 
Top