Zamjenske univerzalne LAMBDA SONDE? Iskustva

Zamjenske univerzalne LAMBDA SONDE? Iskustva

Član
Crkla mi je lamda sonda na BMW e90 325i, N52 motor. Sonda ima 5 zica i nema je nigdje naci osim u Tomicu...bolje da nekazem koja je cijena,u Szakal metalu 170KM BOSCH i cuo sam te nazvao i pitao,imaju u FAREX-u neke univerzalne gdje se samo prebaci moj dzek,i kosta 120KM. Eh sad me interesuje,iz razloga sto nevjerujm ni da su ove BOSCh baš BOSCH,kakve su ove univerzalne,jel neko imao iskustva,može li to uopste funkcionisati..? Hvala. Pozz
 
slazem se sa hirurgom... jer sam na prosloj vozilici imao slican problem,
medjutim nadjem na otpadu (original je original)

nudili mi po radnjama isto tzv. univerzalnu, ali moj majstor kaze ni po zivu
glavu, jer ne moze biti isto za 0.9 motor I za 2.5 motor (logika), da ne pisem sad razloge... ;)
 
Član
Ja sam uzeo auto sa pokvarenom sondom, pri kupovini mi je rekla da je sonda i da je mjenjata, radila 3 mjeseca i crkla, sonda ima 5 zica nadjem novu ntk samo djek nije va ljao bitno je da su iste boje zica. Zamjenim djek i sve radi kako treba ima vec godina dana. Kada sam izvadio staru bila je Bosch.
 
Član
Nema topline u lamdama, svaka lamda sonda je ista. Unutra je kao mali generator struje koji proizvodi napon od 0 do 1V. Zice su ti plus minus i grijaci u lamdi. Grijaci sluze da se lamda ugrije na 600 stepeni da bi pocela raditi jer ispod 600 stepeni ona ne moze da pokazuje te vrijednosti. Na 0V kad racunar dobije, to ECU-u znaci da je smjesa prebogata a na 1V znaci da je presiromasna i preko toga ECU zna kakvo je sagorijevanje u auapuhu. Sto je veca temperatura u auspuhu vise se lamda zagrijava, sto se vise zagrijava ona ce proizvoditi veci napon (do 1V) sto proizvede veci napon racunar ce dodavati motoru goriva da bi ohladio gasove i dobio optimum. Vecina zna da bogatija smjesa gorivom proizvodi hladnije gasove dok siromasnija smjesa gorivom proizvodi vrelije gasove. One su tako osjetljive i reaguju na bilo kakve promjene temperature u roku milisekunde. Sad taj peti kabl ja ne znam za sta je, ali siva i crna su ti plus i minus a bijele zice su ti grijaci, ako su 3 zice bijele to su grijaci onda. Svaka lamda radi na istom principu da znate da vas ne buni, a opisao sam kako. Edit: i polovna lamda se moze ispitati jako lako da se vidi da li je ispravna ili ne.
 
Član
Ajde opisi kako ispitati. I sta radi lambda sonda 2 i kolika njena vrijednost treba da bude. Takodje me zanima ako lambda sonda vrti vrijednost u plusu od recimo 17-20% i onda krene naglo da opada i dodje do -7% sta je uzrok tom...
 
Član
Ne znam ja te druze njihove vrijednosti preko dijagnostike sto izbacuju u tim postotcima. Ja znam za ovako kako ona radi i kako komunicira sa ECU-om, kad zakuje na jednoj vrijednosti ili ne pomijera se nikako sa 0 znaci da ne valja. A za ispitati mogu ti u PP objasniti... Edit: lamda sonda 2 ti gleda kakvo je sagorijevanje izaslo iz katalizatora, eh sada njene vrijednosti ne znam ali i ta lamda radi na iatom principu kao i svaka druga. Ona ako ''vidi'' prebogatu smjesu tj. Istu ili jako slicnu kao na prvoj prijavice gresku jer je to znak da nije katalizator ok itd itd na tom nekom principu rade i komuniciraju ali uglavnom tako radi lamda kako sam opisao i komunicira sa ecu-om i tako ecu zna kakvo je sagorijevanje...
 
Član
Moze u pp kako da ispitam obadve. Da sam načisto posto sam krenuo mjenjati dosta tog da i njih rjesim
 
Prvo da napisem mali odgovor sto se tice pitanja koje je Dino postavio , ja bi ti savjetovao da ganjas orginalnu , mozda je kod Tomica takva cijena ali prelistaj forume i druge servise danas je lako poruciti npr iz Njemacke i sl. To govorim jer je to ipak BMW i vjeruj da ce te na kraju izaci skuplja pita nego tepsija pokusavanjem naci polovnu ili uzimati neke jeftine (kao sto je ta od 120km) zato ti je moj savjet koliko god bila ta orginalna tu i uzmi da bi izbjegao dalje troskove i probleme.

Eh sad pitanje jedno za RS TURBO , u pitanju je moja Impreza i 90% sam siguran da to moze tako ali volim i da pitam za misljenje vise ljudi. Uglavnom meni je komplet izduv od turbine tj motora do kraja promjenjen i stavljen je fi75 , jedna sonda je ostala (ona na Up Pipe-u kod grade ) dok je druga greskom proslog vlasnika odsjecena. E sad umjesto da ja tu jednu sad kupujem i pravim mjesto za nju i stavljam zanima me da li je moguce Remapom dati ECU-u varijabilnu vrijednost da tako "zamjenimo" sondu? Tacnije u planu je i tako Chip a u razgovoru sa jos par maistora zakljucili smo da je taj f75 dosta sirok i da to i da se stavi sonda za nju nece biti neka tacna vrijednost i da se moze uraditi to sve na ovaj nacin koji sam spomenuo gore , sta ti mislis?
 
Član
Prvo da napisem mali odgovor sto se tice pitanja koje je Dino postavio , ja bi ti savjetovao da ganjas orginalnu , mozda je kod Tomica takva cijena ali prelistaj forume i druge servise danas je lako poruciti npr iz Njemacke i sl. To govorim jer je to ipak BMW i vjeruj da ce te na kraju izaci skuplja pita nego tepsija pokusavanjem naci polovnu ili uzimati neke jeftine (kao sto je ta od 120km) zato ti je moj savjet koliko god bila ta orginalna tu i uzmi da bi izbjegao dalje troskove i probleme.

Eh sad pitanje jedno za RS TURBO , u pitanju je moja Impreza i 90% sam siguran da to moze tako ali volim i da pitam za misljenje vise ljudi. Uglavnom meni je komplet izduv od turbine tj motora do kraja promjenjen i stavljen je fi75 , jedna sonda je ostala (ona na Up Pipe-u kod grade ) dok je druga greskom proslog vlasnika odsjecena. E sad umjesto da ja tu jednu sad kupujem i pravim mjesto za nju i stavljam zanima me da li je moguce Remapom dati ECU-u varijabilnu vrijednost da tako "zamjenimo" sondu? Tacnije u planu je i tako Chip a u razgovoru sa jos par maistora zakljucili smo da je taj f75 dosta sirok i da to i da se stavi sonda za nju nece biti neka tacna vrijednost i da se moze uraditi to sve na ovaj nacin koji sam spomenuo gore , sta ti mislis?
ne znam da li moze remapom to uraditi, radje nek je proba iskljuciti skroz, tu lamdu poslije katalizatora ako moze a onu prije za sagorijevanje da ostane, mada bi ja ako je dobro sagorijevanje, ja ne bi nista ni dirao sto se tice te lamde druge. Neku optimalnu vrijednost ja koliko znam ne mozes zadati jer promjenom gasa kad dodajes i pustas dolazi do promjene temperature izduvnih gasova sto bi onda i lamda trebala da daje razlicite vrijednosti tako da tebi na 2000rpm na vrh gasa i kad dodas do poda na 2000rpm nisu iste vrijednosti ili na 3000 na pola gasa ili na 2500 kad sodas gas do poda, ima to sve svoje i ti ako zadas nwku vrijednost ili otporom nekim kao zavaras racunar onds ti moze na punom gadu jako dobro ici dok na malom moze se gusiti gorivom ili da ti na malom gasu bude super a dodas do poda gas a on pocne trzati u roniti jer mu fali goriva jer lamda prva vidi dobro a poslije kata zadana vrijednost ne odg, i upali ti check engine i oduzme gorivo.... Nisam nikad mapirao pa ti ne mogu bas reci ali ja da je imam ja bi je stavio ali bi je stavio blize grani, recimo 30-40cm od prve lamde i malo je upustio u cijev da vise bude unutra.
 
Razumijem , ne mogu bez nje jer mi sada auto trosi malo vise i puca iz auspuha a i vjerovatno jer nema sondu pa ECU osigura motor da ne dobijem premalo goriva pa on uvijek zasipa pa imam malo "stekanje" u prvoj brzini tj odprilike prilikom kretanja i naravno gori lampica sto me jos vise nervira :D
 
Član
Ako puca boxer motor iz auspuha tog promjera ja tu prijatelju moj ne vidim NIKAKAV problem, samo dobar rev match na promjeni u manju i slusati kokice kako kokaju. :)))))
Jos neki gopro montirati nazad da i čujemo.
 
Član
Prvo da napisem mali odgovor sto se tice pitanja koje je Dino postavio , ja bi ti savjetovao da ganjas orginalnu , mozda je kod Tomica takva cijena ali prelistaj forume i druge servise danas je lako poruciti npr iz Njemacke i sl. To govorim jer je to ipak BMW i vjeruj da ce te na kraju izaci skuplja pita nego tepsija pokusavanjem naci polovnu ili uzimati neke jeftine (kao sto je ta od 120km) zato ti je moj savjet koliko god bila ta orginalna tu i uzmi da bi izbjegao dalje troskove i probleme.

Eh sad pitanje jedno za RS TURBO , u pitanju je moja Impreza i 90% sam siguran da to moze tako ali volim i da pitam za misljenje vise ljudi. Uglavnom meni je komplet izduv od turbine tj motora do kraja promjenjen i stavljen je fi75 , jedna sonda je ostala (ona na Up Pipe-u kod grade ) dok je druga greskom proslog vlasnika odsjecena. E sad umjesto da ja tu jednu sad kupujem i pravim mjesto za nju i stavljam zanima me da li je moguce Remapom dati ECU-u varijabilnu vrijednost da tako "zamjenimo" sondu? Tacnije u planu je i tako Chip a u razgovoru sa jos par maistora zakljucili smo da je taj f75 dosta sirok i da to i da se stavi sonda za nju nece biti neka tacna vrijednost i da se moze uraditi to sve na ovaj nacin koji sam spomenuo gore , sta ti mislis?
Imao isti problem, isto prosli vlasnik mislio da ne treba druga sonda poslije katalizatora i odvio je i zavario saraf, auto trosilo nenormalno puno pucalo iz auspuha i auto nije islo kako treba. Sad ako je ta druga sonda poslije katalizatora da bi radila kako treba potreban je katalizator a ima na ebay nesto kao simulator katalizatora sonda nije direkt na udaru izduvnih gasova nego malo pomaknuta iz tog razloga se ne preporucije vadjenje katalizatora na autima koja poslije imaju sondu. Kako god bolje je da je imas ikako nego nikako bez obzira na fi75 nece to bi nega ogromna razlika u vrijednostima.


Odgovor na temu mozes bez problema stavit tu univerzalnu sondu samo ti je bitan broj zica i boja jer sve rade na istom principu koliko se sjecam sa 4 zice imas + i - crna i siva zica a bijele su grijaci sad ne znam za tu sa 5 zica.
 
Hehehe Davore sve je to super al moramo ga napraviti da valja da ne gore lampice ko na VW :D
Anese ja i kupio sondu i sve a najveci razlog sto sam to htio da skinem remapom jeste sto ne mogu da najdem dzek od druge sonde , imam osjecaj da je on to sve zivo pocupao ili otkinuo negdje dalje pa ne mogu naci
 
Top