zagrijavanje vozila zimi

zagrijavanje vozila zimi

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
a mene opet zanima koliko je okvirno potrebno (sto ljeti sto zimi) vremenski voziti da bi se temperatura svih komponenti dovoljno podigla prije nego se krene sa gasanjem,koliko vremenski ili koliko kilometara,nebitno.

???
 

IGY

Član
erole
dok ne postigne radnu temperaturu
kasnije gas :D
ja auto upalim i krecem za cca pola minute
dok skopcam plocicu, pustim muziku itd
 
e igy hebem ti odg :icon_biggrin:

Pa to i je moje pitanje,koliko je vremena potrebno da sve komponente postignu radnu temperaturu ?
 
Član
Ma zimi, sto rece Nelle_G, upalis ga, lagano pocistis snijeg sa prozora i ostalih dijelova auta i kreces! Ionako uvjek moras ili da se isparkiras iz garaze il' parkinga, a poslije laganica koji sekund i ja ne vjerujem da je potrebno vise! A kasnije :123:
 
Motori sa direktnim ubrizgavanjem goriva u cilindre daleko manje se trebaju zagrijavati da bi imali potrebnu
radnu snagu pri samom startu motora .Kodnjih se gorivo dobavlja pomocu elektricne PUMPE.
Samu smjesu goriva i vazduha pravi ECM koi te podatke dobija od senzora .ITD ........!
ECM pravi smjesu po potrebi (siromasniju ilibogatiju ) zavisno od uslova pod koim radi motor tj njegovog opterecenja . Mijenjaj ti na vrijeme ulje i neboj se da ga nece razbacit po motoru .
Kompjuter se brine umjesto tebe .Sadasnja novija auta su konstruisana tako da nece da upale ili da se pokrenu ako imas problema koi bi ostetili trajno motor .ITD >>>>>>>>>>>>!

Svaki motor koi se napaja gorivom preko KARBURATORA zahtijeva da se obavezno postigne radna temperatura posto radi pod cokom (Saugom )Cije zatvaranje regulise temperatura razhladne tecnosti pomocu bimetala koi prima tu toplotu .Potpuna cirkulacia tecnosti u razhladnom sistemu vrsi se otvaranjem termostata koi istoj omogucuje da kruzi kroz blok motora i da se hladi u Hladnjaku .

Uobadva slucaja vazi pravilo da se nekrece sa brzim startovima tj dok motor ne postigne odredjenu radnu temperaturu . Sretno care !
 
Član
@new auto, ma kakva crna snaga, covjek pita radi habanja motora.....gdje ces stiskat hladan motor, bio on dizel, benzin, karburator ili injection, svejedno.....

@erol, ugradis temp. ulja kao kod mene i znas zasigurno :D ljudi cesto pogrijese jer misle da je dovoljno da dodje temp rashladne tekucine do 90 i da je to to, a kod mene treba jos barem 10-15 min laganog vozanja poslije toga da skala ulja predje 60 stepeni....tj udje u podrucje rada......
 
Član
Kad vidite da se kazaljka temp podigla na sredinu tj radnu temp nije preporucljivo odma gasat ako vec to zelite pogotovo zimi. Treba ga vozit jos jedno 15-ak minuta najmanje pa onda krenut malo jace pritiskat papucicu gasa.

Ljeti je to potpuno drugacije. :D:D
 
trizex je napisao(la):
@erol, ugradis temp. ulja kao kod mene i znas zasigurno :D ljudi cesto pogrijese jer misle da je dovoljno da dodje temp rashladne tekucine do 90 i da je to to, a kod mene treba jos barem 10-15 min laganog vozanja poslije toga da skala ulja predje 60 stepeni....tj udje u podrucje rada......

To me zanimalo! :cool:

Nekad davno sam negdje nacuo/procitao da je potrebno odvozit nekih 20-30 km prije nego se krene sa zaista ostrom voznjom ( do "crvenog" sto bi se reklo :D )
 

IGY

Član
e moj erole i ja i ti vozimo skroz do crvenog stalno, pa nam je ono bitno da se zagrije pec koja nas vozi :cool::cool::cool:
 
Član
U mjestu da radi ne valja zbog mjenjaca ali i zbog motora sa turbinom jer turbina pri stangasu ostaje dovoljno ne podmazana.Jako opasna stvar je drzati turbodizela upaljenog pri nocnim putasestvijama...:icon_smile: ali ja to prvi radim....
Opet da ponovim, upalis ga da odradi pola minute, minut, pa onda polako krenes, dizela ne iznad 2000, benzinca ne preko 3000 obrtaja....
 
Super Moderator
pa ne radis ti nista lose
samo ga ne treba stiskat i eto
a najbolje je pustit da odradi jedno minut max. dva i onda polako vozit dok se ne zagrije
inace ako auto dugo radi u leru to mu ne odgovara sav potrosni materijal se brze trosi
 
Početnik
ja ovako :

prije 2 dana je bilo dosta hladno .. iako je auto u garazi bilo je -4 u garazi .. znaci kad sam upalio auto pise mi -4 i auto drzi na 1000 obrtaja automatski ... nakon minute auto malo mjenja zvuk i spada na 900 obrtaja ..nakon jos jedne minute auto pada na 850 obrtaja i isto se mjenja zvuk .. nakon jos jedne minute pada na 800 obrtaja i auto se cuje onako kao da govori spreman sam za voznju .. znaci najbolja solucija je cekati 2-3 minute u mjesu i onda kad krenes prvih 5 minuta neici preko 2000 obrtaja .. tako ja radim neka mi neko kaze gdje grijesim i sta tu nevalja :cool:
 
Član
Ja ne cekam ni 10 sec. Upalim ga, (ev. dok nabacim plocicu, mada i to cesce u voznji radim) lagano u prvu jer mjenjac mi obicno pruza malo otpora na -15 :D i skoro na stangasu krecem....ne prelazim maxxxx 2500 obrtaja bar 5 min....a 3000 obicno ne prelazim dok ne ugrije ulje na radnu temp....i mirna Bosna
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top