Zabrana uvoza automobila starijih od 7 godina još neće biti ukinuta

Zabrana uvoza automobila starijih od 7 godina još neće biti ukinuta

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Legend
Eh eto svim pametnjakovicima koji su imali na umu da profitiraju ovim cinom, nista od istoga

Zabrana uvoza automobila starijih od sedam godina, najvjerovatnije, neće biti ukinuta početkom sljedeće godine, kako je ranije najavljivano, jer Savjet ministara BiH još nije usvojio odluku kojom bi jasno bili definisani kriterijumi tehničke ispravnosti uvezenih vozila. "Glas Srpske" piše da je, osim toga, evidentan problem uspostavljanja sistema kontrole uvoza i tehničke ispravnosti vozila i izbor akreditovanog tijela na nivou BiH koje bi bilo nadležno za ovu oblast.

Član Komisije za spoljnu i trgovinsku politiku, carine i saobraćaj u Domu naroda parlamenta BiH Dušanka Majkić kaže da bi zabrana uvoza automobila starijih od sedam godina mogla biti ukinuta ako bi resorna ministarstva BiH stvorila uslove za to.

"Potrebno je osigurati kvalitetnu kontrolu uvezenih vozila, jer postoji opasnost da bi se ukidanjem zabrane BiH pretvorila u deponiju starih automobila ", naglasila je Majkićeva.

U BiH je odlukom Savjeta ministara BiH već osam godina na snazi zabrana uvoza putničkih vozila starijih od sedam godina, teretnih vozila i autobusa starijih od deset godina i priključnih vozila za teretna vozila starijih od deset godina.

U Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH potvrđeno je da je razmatrana mogućnost korigovanja odluke o zabrani uvoza automobila starijih od sedam godina.

U ovom ministarstvu tvrde i da Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između BiH i EU zahtijeva ukidanje ili transformaciju odluke o zabrani uvoza vozila starijih od sedam i deset godina. (Hayat/Srna)
 
Legend
Neki od komentara:

(1) Don 17.12.2008. u 11:38

Nadam se da nikada nece biti ni ukinuta. Neka naprave studiju koliko je ljudi poginulo usljed starosti i tehnicke neispravnosti vozila. Ima i drugih uzroka (putevi pravljeni 60-tih proslog vijeka), ali dosta nam je evropskog smeca na 4 tocka.

(2) elation 17.12.2008. u 11:48

hmm moj kadett iz 1982.je u mnogo boljem stanju i ocuvaniji, i izdrzljiviji nego neka auta iz 2001...i naravno, tehnicki ispravan =)

(3) Spanac 17.12.2008. u 11:48

Kad bi ukinuli ovu zabranu taman bi nam se sav preostali otpad i krs Golfova I i II skupio u BiH. Potpisujem u potpunosti prethodni komentar. I znal ko kad ce definitivno pocet da se provodi ovaj novi sistem tehnickih pregleda, da se vise ne ide samo sa sobracajnom nego da se tehnicki pregled pocne i stvrano provoditi.
 
Putovanja.ba
Administrator
A jest se dosta raje i ponadalo, nek ukinu carine i porez na nova onda :cool:
 
Legend
Fele je napisao(la):
A jest se dosta raje i ponadalo, nek ukinu carine i porez na nova onda :cool:

Carina i jeste ukinuta na nova, porez nije ukinut, odnosno PDV, niti ce biti bilo polovno ili novo.;)
 
Član
Har3 je napisao(la):
Pa bolje i auto staro 10 godina nego ove krsine preko 20 godina sa svemirskim cjenama :)

jes i to,makar da može staro do 10 godina,npr sad će 2009ta
auto iz 1999 nije valjda otpad ???
ma šta su u nas političari još dobro uradili samo znaju plate sebi povećat...
 
Član
Trozic je napisao(la):
Har3 je napisao(la):
Pa bolje i auto staro 10 godina nego ove krsine preko 20 godina sa svemirskim cjenama :)

jes i to,makar da može staro do 10 godina,npr sad će 2009ta
auto iz 1999 nije valjda otpad ???
ma šta su u nas političari još dobro uradili samo znaju plate sebi povećat...

ejs 10 god bi bilo extra..kako otpad..relativno nova vozila:)
 
Član
ma Bog zna kad ce ovo stupit, raja se nesto nadaju a Boga mi nece ni ta auto toliko jeftino izac. Cuo sam da ce bit registracija veca za ta auta
 
Glupani porede auto iz 95-96 sa autom iste dobi u BIH,ne kontaju
koliko se tamo vodi racuna i kakve su ceste...guzonje jebe vam djulba
mater,nece oni krseve kad imaju 5 hiljada platu...
 
Super Moderator
ma i onako nema neke zarade na starijim autima al eto... mogli su komotno uvest to 10 godina starosti auta jer npr golf 4 ima od 97 il 98... A6 ona malo novija linija ima od 98 itd da ne lupetam dalje... uglavnom dobro bi bilo da se ukine carina i na polovna auta :lol:
 
Član
"Potrebno je osigurati kvalitetnu kontrolu uvezenih vozila, jer postoji opasnost da bi se ukidanjem zabrane BiH pretvorila u deponiju starih automobila ", naglasila je Majkićeva.

Pa nismo jedina država u kojoj postoji masa krševa. Rusi, Bugari, Litvanci itd. godinama su uvozili i danas uvoze sve živo - od auta koji se nemogu ni maket na točkovima pa sve do novih vozila...

Kako god, i ja sam se bio ponadao za taj uvoz, ali izgleda nista jos od njega... :icon_mad:
 
mater im njihovuu..bolje da se uvoze ta auta..nego ova ovdje neka koja su stara..
kao sto neka cura danas kaze:
SREO MENE POSTAR DANAS KAD SAM KRENULA U SKOLU I DAJE MI RACUN ZA TELEFON,I JA NECU DA UZMEM,I KAZEM MU DA IDE KUCI JER SAM KRENULA U SKOLU..KAD ON "A DE MOLIM TE NEZNAM KAKO CU SE SPUSTATI NIZ OVAJ PUT MENI NA JUGI SLABE KOCNICE"
:lol::lol:
 
Član
daki je napisao(la):
Neki od komentara:

(1) Don 17.12.2008. u 11:38

Nadam se da nikada nece biti ni ukinuta. Neka naprave studiju koliko je ljudi poginulo usljed starosti i tehnicke neispravnosti vozila. Ima i drugih uzroka (putevi pravljeni 60-tih proslog vijeka), ali dosta nam je evropskog smeca na 4 tocka.

(2) elation 17.12.2008. u 11:48

hmm moj kadett iz 1982.je u mnogo boljem stanju i ocuvaniji, i izdrzljiviji nego neka auta iz 2001...i naravno, tehnicki ispravan =)

(3) Spanac 17.12.2008. u 11:48

Kad bi ukinuli ovu zabranu taman bi nam se sav preostali otpad i krs Golfova I i II skupio u BiH. Potpisujem u potpunosti prethodni komentar. I znal ko kad ce definitivno pocet da se provodi ovaj novi sistem tehnickih pregleda, da se vise ne ide samo sa sobracajnom nego da se tehnicki pregled pocne i stvrano provoditi.

dobri komentari
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top