Winter/Snow vs. All-Season vs. Summer Tires on Ice

Winter/Snow vs. All-Season vs. Summer Tires on Ice

Član
Nov protekt je bolji od najskuplje gume koja je par godina na autu. Yebo ti skupu gumu kada se stvrdne i plastificira. A protekt se ne može stvrdnuti. Taman svake godine nove stavljaš:icon_biggrin:

Ovdje mislim na normalne gume, normalnih dimenzija;)

Skeneru sličan nam je stil vožnje pa se kužimo:D
 
Član
Sve je to super, ali kod nas ti puknes para za gume i onda imas ukupno mjesec dana zime a ostalih jedanaest ti trebaju ljetne kisne ili tako nesto ?
 
Član
to za protekt vazi al samo jednu sezonu i ponovo lijepi, al ima mnogo bolja opcija vredestein Snowtrac 3, ko je iz sa i zna gdje je svrakino tu stanujem i ljeti se jedva tuda penje ako ima vode ide se obilaznicom jer popet se nemere, a spustit jos pogotovo zimi a da se ne zakaci kapija, meni su se ove snowtrac pokazale ko najbolje jesu skupe al vrijede, a jos ako ostanes u proljece na njima drze bolje cestu nego neke ljetnje te sava tigar kumho i te lijeve marke,,.,
a ljetne hmm imam sada michlin sport pilot i ono dobre su ako je suha cesta malo vode i podupravljanje ode nos
 
Član
Goodyear Ultragrip 7+
nikad me nije ostavio nigdje...dok sa Savom nisam smio uz malo jace brdo zimi.

Svaka cast za GoodYear, moja preporuka svima ko zeli kvalitetnu gumu. meni su vec profurale 2 sezonu..idu sad na zadnje i dolaze nove prednje:icon_smile::icon_smile::icon_smile:
 
Član
Prije sam redovno pratio te testove guma i osim citanja zakljucaka, ja vise volim procitati rezultate mjerenja pa izvuci svoj zakljucak. Tako na snijegu recimo, izmedju najbolje i najlosije zimske gume razlike su minimalne. Sto se tice vucne sile i sl, gume su jako blizu, najlosija i najbolja. Ono gdje losije padaju su ponasanje na suhom ili mokrom asvaltu, gdje je razlika u kocenju, ali i bocnom drzanju, bas znacajna. Posto su meni zimske na autu neka 4 mjeseca godisnje i to bas u periodu kad ima snijega, moje potrebe zadovoljava i Sava. Uzeo sam S2 model prije 2 godine, sve 4 dosle nesto malo ispod 300 KM sa montazom, meni u principu bolje ne treba. Penjao sam se svugdje bez problema, po suhom nisu nesto ekstra, al nisu ni posebno lose...

Sto se tice zimskih guma ljeti, nisu preporucljive nesto posebno. Imaju doduse dobru trakciju pri startu, al kod kocenja su katastroficne. Zaustavni put sa 100 km/h je preko 10 metara duzi u odnosu na ljetne gume. Uz to se trose ekstremno brzo, pa nakon jednog ljeta, ni zimi nece nista valjat.
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Prije sam redovno pratio te testove guma i osim citanja zakljucaka, ja vise volim procitati rezultate mjerenja pa izvuci svoj zakljucak. Tako na snijegu recimo, izmedju najbolje i najlosije zimske gume razlike su minimalne. Sto se tice vucne sile i sl, gume su jako blizu, najlosija i najbolja. Ono gdje losije padaju su ponasanje na suhom ili mokrom asvaltu, gdje je razlika u kocenju, ali i bocnom drzanju, bas znacajna. Posto su meni zimske na autu neka 4 mjeseca godisnje i to bas u periodu kad ima snijega, moje potrebe zadovoljava i Sava. Uzeo sam S2 model prije 2 godine, sve 4 dosle nesto malo ispod 300 KM sa montazom, meni u principu bolje ne treba. Penjao sam se svugdje bez problema, po suhom nisu nesto ekstra, al nisu ni posebno lose...

Sto se tice zimskih guma ljeti, nisu preporucljive nesto posebno. Imaju doduse dobru trakciju pri startu, al kod kocenja su katastroficne. Zaustavni put sa 100 km/h je preko 10 metara duzi u odnosu na ljetne gume. Uz to se trose ekstremno brzo, pa nakon jednog ljeta, ni zimi nece nista valjat.

Ne bih ja rekao da se snjeg zadrzava duze od dan dva bar po sarajevskim saobracajnicama. Zimi su vecinom mokre ceste ili zaledjene, a tu svakako ove Save i ostale nemaju sta trazit.
Osim da vozis po nekim uzvisenjima, brdima i ostalo gdje nema grtalice pa je samo snjeg onda ok za Savu.

Sava licno po mokrom i ne daj boze bez ABS... je samoubistvo..pogotovo zimi..to je moje misljenje;) licno isprobano..
 
Član
Moje licno iskustvo, tri zimske sezone, tri razlicita BMW a, i sva 3 na protekt gumama ja prezadovoljan, niti jednom nisam stavio lance a redovno sam isao na skijanje kad ima snijega.. Ljeto continental i nemam brige.
 
Član
Sava S3 je Sramota od gume, odlicna, ali SAMO po snijegu, bas snijegu, sve drugo, mokra cesta i sl, ne dao bog nikome.....na 3 razlicita seta probao, 2 od toga ganc nova, ma fuj.....

kupio 2 ove fulde kristall montero postavio naprijed pocetkom prosle zime.....guma za pozeliti, ma nemogu zamisliti situaciju gdje bi ona zaglavila, bukvalno sam se pentrao uzbrdo kroz snijeg do tablice bez pardona, oko mene snijeg prsti kao u wrc a ja pun gas drzim i ne mogu da vjerujem kako auto grabi unaprijed iako slajdra :cool:
 
Kao sto neko spomenu, u nas i vulanizera ima dosta koji govore da je MS guma ljeto-zima hehe... Sto se ovih guma tice, puno ih hvale ljudi koji voze auta sa zadnjom vucom, evo neki primjer od bliznje famelije, dajdza ima 124-ku i kaze da je prezadovoljan protekt gumom, naravno koristi je samo zimi, licno samse vise puta uvjerio kako kroz snijeg i bljuzgu uzbrdo ide bez problema.. Za ove protekt gume kukaju vecinom oni koji hoce citavu godinu da ih voze, a ne samo zimi kako im je i sudjeno, on ih koristi zimi samo, svake dvije godine mijenja koliko me pamcenje sluzi... U mene su vecinom sava, tigar itd. ono sto se moze prisutit povoljno, a novo, jer ipak guma nova je nova, pa bila neka losija, makar znas da imas nove! To je barem moje misljenje!
 
Član
Zima fulde kristall montero 2 sad ima i 3 izasla neznam kakva je al sa ovim sam uzlazijo kuda susjedi nisu mogli sa mnogo skupljim autima i gumama a imaju esp i ostala cuda u autima.Neki cak ni sa lancima nisu mogli izaci sto mi je smjesno.A za ljetni setup imam Federal 595 odlicno drze na autu do 1000kg dosta meke al ne previse da se trose.Kisa pljusak odlicne i odlicno prijanjanje samo im je mana sto su malo bucne preko 100km na sat al meni to nesmeta.:cool:
 
Član
A dobro, ova manja auta sa "uzim" gumama, na nekim solidnim zimskim gumama mogu uglavnom svuda bez vecih problema... kod mene onaj kleberom krisalp hp2 naprijed i stari obicni hp nazad, nisam imao problema, okolna brda oko grada sve islo bez vecih problema.

ali zato veca auta, natovarena, djaba im i dobre zimske kada propadnu i ukopaju se... kod oca one dunnlop winter sport i elektronika, ali nista bez lopate i nive ili bagera kada se ukopa :lol: nasa posla, naplacuju parking pomasno na skijalistima, a naravno ne ciste, jos kada napada snijeg, veselje, a jos kada dodju "turisti" iz toplijih krajeva, od kojih pola ne zna vozit po snijegu, pa ni sa lancima, te im isti spadnu na sred ceste.... :icon_exclaim:
 
Top