Wankelov motor

Wankelov motor

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Nisam znao gdje da stavim temu...ako sam pogrijesio slobodno je prebacite u neki drugi podforum. Ako nekoga interesuje sta o ovome motoru i njegovoj istoriji, onda se nadam da ce pronaci sta korisno u ovoj temi :icon_smile:

Felix Wankel (1902-1988)

Njemački mehanički inženjer i izumitelj rotacionog motora tzv. Wankelovog motora.

Wankel je bio zaposlen u mnogim inženjerskim laboratorijama, prije nego je u 28 godini pokrenuo svoj vlastiti dio za istraživanje.Između 1926 i 1945, radio je kao specijalist u Njemačkom Aeronautičkom dijelu za istraživanje, radeći na razvoju rotacijskih ventila. 1951, počeo je raditi u odjelu za istraživanje za Njemačkog proizvođaća motora, NSU. Posvetio se kreaciji i razvoju sljedeće najbolje alternative za Otto motorte. Četiri godine kasnije, poslije mnogo eksperimentiranja završio je sa dizajnom rotacijskog motora. Godinu poslije, uspješno je napravio model sa zaobljenim rotorom u obliku trijangla u figuri od osam komora. 1957, prvi motor je testiran. Napravio je nekoliko patenata, kao što su patenti na sve metode i tehnike potrebe za pravljenje ovoga motora. Wankelob motor je bio rotacijiski, posjedovao je dobre performanse, par pokretnih dijelova i bio je lagan. No motor je predstavlja par prepreka nepraktičnosti, koji su spriječili ovaj motor da uđe u upotrebu širih masa. Brtvljenje je predstavljalo veliki problem tako da su mnoga auta vraćana nazdad na generalku. Zbog ovoga Wankel odlazi u Lindau da vodi svoje istraživanje i da riješi probleme svog rotacijskog motora. No pored svih tih problema, Felix Wankel je bio genijalac, dobio je mnogobrojne nagrade za svoj rad vezan za rotacijski motor kome je posvetio svoj čitav život.

1.2.1957, je DKM 54 Wankelov motor stao prvi put na mjesto za test. Nakon što je određena tačka paljenja i podešena smjesa, počeo je da radi. No nije dobro počelo, motor nije imao čiste okretaje, imao je problema sa uljem, motor je prestao raditi, sada je bilo kasno. Na početku je motor koristio samo NSU i Mazda, 1977 Audi preuzima NSU i tu dolazi kraj proizvodnje Wankelovih motora za Njemačku. Nakon što se Mazda oslobodila Fordovog okrilja počinje sa daljim razvijanjem ovoga motora. Sa novim Mazdinim Wankelovim motorom, nazvanim Renesis, RX-8-ica je postala prava zvijer. U zadnjoj verziji Renesis motor dostavlja 232KS pri 8500 rpm. Ovaj motor donosi i poboljšanja u odnosu na motor koji se koristio u RX-7-ici, motor RX-8-ice troši 50% manje ulja i 40 % manje goriva nego svoj prethodnik. Pored toga zadovoljava Euro-4 normu o ispušnim plinovima.


Velika prednost Wankelovog motora je u tome da se klip ,ne giba pravilonijski gore-dole, nego se okrece. Motor je manji, laksi i ima manje pokretnih dijelova nego obicni motor sa klipom koji se krece pravolinijski. Krajnje jednostavan, ali efikasan, način sagorjevanja goriva i zakoni termodinamike ispoštovani na najprihvatljiviji način, omogućili su da se postigne visok stepen iskorištenja energetskog potencijala benzina. Minimalne površine u direktnom kontaktu (redukcija trenja), omogućili su postizanje izuzetno visoke specifične snage motora, koja je bez ikakvih dodatnih pomagala dostizala vrijednost koju konstruktori klipnih motora i danas mogu samo da »sanjaju«.

Wankelov motor je sastavljen od ovalnog, u sredini nesto malo stisnutog kućišta (trohoidno kućište), u koje naliježe rotor u obliku trokuta sa izbočenim stranicama. Sastavljanjem dva ili više takvih rotora dobijamo višerotorski motor koji ima bolje karakteristike (Primjera radi, »NSU Ro 80« krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina je iz motora sa dva rotora iz ukupne zapremine od oko 1.300 kubika pružao za to vrijeme nevjerovatnih 115 KS). Pri svakom okretu rotora pogonsko vratilo (koje je sa rotorom povezano planetarnim zupčanikom) se okrene tri puta. Rotor se u kućištu okreće ekscentrično i to tako da su njegova tri ugla uvijek na stijenci kućišta.
Između triju stranica rotora i unutrašnje stijenke kućišta su tri radna prostora čija se zapremina stalno mijenja dok se rotor okrece. U kućištu su i jedna ili dvije svjećice te po jedan usisni i ispušni otvor. Na taj način se u svakom random prostoru pri svakom okretu rotora odvija četvrotaktni process koji odgovara četverotaktnom procesu običnog klipnog motora.

Jedini problem je bio kvalitet materijala zaptivnih štapića (pandan klipnim prstenovima odnosno “karikama” kod klipnih motora), tako da je poslije relativno malog broja pređenih kilometara morala da se radi “generalka”. Motor bi počinjao da troši previše ulja, potrošnja bi odlazila “u nebesa” a o kvalitetu izduvnih gasova tada još niko nije vodio mnogo računa. Ipak, stvari se vremenom menjaju, tehnologija napreduje, pa danas u Mazdi RX-8 mozemo vidjeti zadnju generaciju Wankela tzv. RENESIS koji iz 2x654 ccm razvija 240 KS, a vrti se do 9000 rpm. Zanimljivo je da se ovaj motor ugrađivao i u poneke motocikle, čak je postojao i autobus sa Wankelovim motorom. Lista motora je zaista poduga, možete ja naći ovdje: http://www.der-wankelmotor.de/Wankelmoto...toren.html

Za one koji vole tuning, mogu pogledati http://www.rx8club.com i http://www.mazdaworld.org pa da vide šta tamo sve rade sa ovim motorom, šta ugrađuju, kakva su iskustva i tako to. Informacije sam skupio sa raznih siteove, prevodio sam sa njemačkog, engleskog, a neke informacije sam pokupio sa naših stranica. Mislim da je ovo dovoljno za početak, s vremena na vrijeme cu se truditi da redovno updejtujem ovaj topic.

Povijest Wankelovog motora


James Watt, pronalazač klipnog parnog stroja, istraživao je uz parni stroj i motor s unutrašnjim izgaranjem s rotacijskim klipom. Prvenstveno u zadnjih 150 godina pronalazači su izradili cijeli niz projekata rotacijskih motora.

Već 1846. bila je razvijena geometrijska struktura radne komore današnjih konstrukcija rotacijskih motora i izmišljen koncept prvog motora s epitrohoidnom krivuljom (epitrohoidna krivulja je geometrijski lik koji proizvodi točka na nekoj kružnici koja se bez odmaka kotrlja po vanjskoj strani neke veće kružnice).

Kada je Felix Wankel 1924. u dobi od 22 godine započeo s razvojem svoga rotacijskog motora još nisu bili ostvareni nikakvi praktični rezultati. Wankel je istraživao i analizirao mogućnosti različitih tipova i razvio optimalni oblik trohoidnog kućišta. U partnerstvu s proizvođačem motocikla NSU konačno je okrunjeno Wankelovo višegodišnje istraživanje i razvoj 1957. godine u prvom Wankelovom rotacijskom motoru DKM. DKM je dokazao da rotacijski motor nije bio samo san.

Međutim, konstrukcija je bila komplicirana jer se kućište trohoidnog oblika i samo okretalo što je rotacijski motor činilo nepraktičnim. Godinu dana kasnije bio je izrađen motor KKM s mirujućim kućištem. To je bio prototip današnjeg Wankelovog rotacijskog motora. U studenom 1959. je NSU službeno objavio proizvodnju Wankelovog rotacijskog motora.

Predsjednik uprave Mazde, Tsuneji Matsuda, odmah je prepoznao veliki potencijal motora i osobno je dogovorio sklapanje kooperacijskog ugovora s NSU-om. 1963. započeo je s radom Mazdin novo opremljeni istraživački odjel RE (Rotary Engine) pod ravnanjem Kenichija Yamamota na razvoju svjetski prvog Wankelovog motora za serijsku proizvodnju.

30. svibnja 1967. izbacila je Mazda na tržište prvi automobil na svijetu s Wankelovim motorom s dvije ploče, Cosmo Sport sa 110 KS i motorom tip 10A. Daljnjim razvojem smanjena je potrošnja goriva za više od 40 % a znatno su smanjene i emisije štetnih plinova kako bi se moglo udovoljiti sve strožim odredbama o zaštiti okoliša. Do 1970. je ukupna proizvodnja automobila s Wankelovim motorima dostigla 100.000 komada. Do 1975. bilo ih je 500.000. 1978. brojka je dosegnula milijunsku granicu. Wankelov motor se potvrdio.

Manja težina
Kako se može odustati od klipova, ojnica i koljenastog vratila, glavni je blok motora kod Wankelovog motora odgovarajuće manji i stoga lakši. To poboljšava manipulaciju i snagu.

Manja veličina
Wankelov motor je u odnosu na svoju snagu znatno manji od konvencionalnog klipnog motora. Novi RENESIS je približno velik kao neki mali četverocilindrični redni motor. Mala veličina Wankelovog motora nije korisna samo zbog male mase već i stoga što ona omogućava jednostavno rukovanje i optimalni smještaj pogonskog niza. Pored toga, dobiva se više mjesta za vozača i ostale u putničkom prostoru.

Manje vibracije
Rotor i pogonsko vratilo Wankelovog motora okreću se stalno u istom smjeru, umjesto da kao klipovi stalno i naglo mijenjaju smjer. Wankelovi motori interno se balansiraju rotirajućim protuutezima koji su tako podešeni da reduciraju vibracije skoro u potpunosti.

Veća snaga
Proizvodnja snage u Wankelovom motoru je mekša. Svaki takt sagorijevanja traje 90 stupnjeva okretaja rotora a pogonsko se vratilo okrene tri puta kod svakog okretaja rotora. Stoga svaki takt izgaranja traje 270 stupnjeva okretaja pogonskog vratila. Motor s rotorom proizvodi posljedično tome dovoljo snage za tričetvrt okretaja pogonskog vratila u usporedbi prema samo jednoj četvrtini okretaja pogonskog vratila kod jednocilindričnog klipnog motora.

Veća pouzdanost
Wankelov motor raspolaže sa znatno manjim brojem pokretnih dijelova u odnosu na usporedivi četverotaktni klipni motor. Wankelov motor s dva rotora ima tri glavna pokretna dijela: Dva rotora i pogonsko vratilo. Čak i najjednostavniji četverocilindrični klipni motor ima najmanje preko 40 pokretnih dijelova uključujući klipove, ojnice, bregastu osovinu, ventile, opruge ventila, podizače ventila, pogonski zupčasti remen, pogonske remenice i koljenasto vratilo.



Čovjek koji je kriv za sve ovo...

Felix Wankel
 
Član
Ma cuvaj oci ba...stojat ce tekst ovdje, nece nigdje pobjeci :D

edit : evo i princip rada Wankelovog motora...

 
Član
Jaca verzija ima 231KS, evo primjera sta se dobije samo dodavanjem turbine i jos nekih sitnica oko usisa...pervezija...:D

 
Član
Rx-8 je lijepo auto a i mocno, svaka mu cast :) ali bas zbog ovog motora je nisam ni uzeo.....motor je silan i sve to stoji ali taj motor trosi ulje a i ima niz nekakvih "nus" pojava koje ovdje na balkanu ne moze niko rijesit. a malo je falilo da je uzmem... :)
 
Član
e od kad postoji wankel...prvi komercijalni je ugradjivan u mercedesovu srebrnu strijelu...poslije toga mazda ima tradiciju da u paleti motora uvijek ima jedan wankel...super stvar...jedini problem je bio visoka potrosnja i buka...ali izgleda da su uspjeli i to da srede...al zato ima niz prednosti...mala zapremina-velika snaga...mnogo manje dijelova...jednostavniji motor...visoki obrtaji...kad su dvije komore, sve vibracije motora se ponistavaju(kao sto je to slucaj kod RX)...zanimljiva tema...moze se mnogo pricati o tome...svaka pohvala
 
Član
HuKa je napisao(la):
Rx-8 je lijepo auto a i mocno, svaka mu cast :) ali bas zbog ovog motora je nisam ni uzeo.....motor je silan i sve to stoji ali taj motor trosi ulje a i ima niz nekakvih "nus" pojava koje ovdje na balkanu ne moze niko rijesit.  a malo je falilo da je uzmem... :)

Krenuvsi od toga da ako je ugasis, a motor se jos nije zagrijao, jedina mogucnost ti ostaje da je pokrenes u servisu. A sad i koliko su servisi strucni sto se tice Wankelovog motora...u to ne bih ulazio...drzi se ti MPS-ice...:D
 
Član
:) znam znam prije neg sto sam porucio auto sve sam ja to lijepo istrazio i jedno i drugo auto. Kod nas u BiH i sire nema majstora koji moze ceprkat Wankel sranje :) i zato sam uzeo Mps koja je i brza i veca i tako dalje.
 
Član
polako ljudi, ja vjerujem da e wankel motor preuzeti ulogu pogonjenja svih sportskih auta za par godina dok se ne rijesi brzo trosenje brtva na klipu, i jso nekih manjih bubica.....jer to bi bio boom za trkace masine, mala tezina, a hebena iskoristenost i snaga...
 
Član
ma ne vjerujem...jer je sam Wankel ko Wankel zasticen i na njega neko ima autorska prava...jedina Mazda ima pravo da ga koristi i to samo u jednom aktuelnom modelu, ne smije vise...a kolko znam niko drugi ne smije...a relativno je usavrsen, da potrosnja ulja i nije vise tolika, a habanje svedeno na minimum...
 
Član
ne znam, para vrti gdje burgija nece....a zamisli recimo, evo fiktivno govoreci, koliko bi F1 dobio, kad bi imao istu konjazu iz recimo 3-litrenog wankela, a ima tezinu upola ko ovaj "stari" klipni....mislim, ono...previse je mocan i toliko ima dobiti s njim da bi ostao tek ono na prasnjavoj polici sa povremenim ulaganjem u razvijanje tehnike i tehnologije...
 
Član
jest, al mozda ovaj vise zagadjuje, mozda ne moze prec kolko klipni...ima nesto..ne bi oni dzaba na ovom ostali...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top