VIDEO: Diplomat pretjecao preko duple pune linije, policija nijemo gledala

VIDEO: Diplomat pretjecao preko duple pune linije, policija nijemo gledala

Član
Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima članak 29. utvrđeno je da je osoba diplomatskog agenta nepovrediva. Članak 31. stavak 1 navodi da diplomatski agent uživa imunitet od krivičnog gonjenja države primateljice, kao i od njezine građanske i upravne sudbenosti. No, isto tako članak 41. stavak 1 ukazuje da su sve osobe koje uživaju gore navedene imunitete i privilegije dužne poštivati zakon i propise države primateljice.
Obzirom na gore izneseno, svaki diplomatski agent dužan je poštovati i prometne propise, no u slučaju da do povrede tih propisa dođe, policija ne može kazniti, niti zadržati osobu koja se propisno predstavila. Moj stari je imao sudar sa diplomatom. Diplomata kriv. Dao podatke policiji i otisao. Stari se ganjao sa njihovim osiguranjem i nakon mjesec dana sve uredno naplaceno ;)
 
Član
ali gdje ima odredjeno za vozaca da ne treba stajat i to da se ne moze krivicno gonit? Vecinom se vozaci prave vazni a ne osobe sa diplomatskim imunitetom?
 
Član
Danas bas na istoj lokaciji gdje se nalazi policija u Biljesevu. Mercedes sivi tacnu tipu sada ne znam, HRV table pretice odmah pored njih dok su oni imali drugog kandidata zaustavljenog, jedan policeman je samo pogledao merca i vratio se. A guzva je bila sunce mozda bilo mrsko bilo sta poduzimati. E da sam ja sa golfacem tako nesto onda bi bilo ganje.
 
Član
c0d14c je napisao(la):
ali gdje ima odredjeno za vozaca da ne treba stajat i to da se ne moze krivicno gonit? Vecinom se vozaci prave vazni a ne osobe sa diplomatskim imunitetom?

Da, vozac ce stati na STOP, a pustice auto da samo ide ... :lol:

Pa cim su na autu diplomatske table, taj auto i svi u njemu su nedodirljivi. I nije to samo u Bosni tako, nego svugdje u svijetu. Nasi policajci im ne smiju nista. Smije on njemu ispruziti palicu, a ovaj ima puno pravo da ga ignorise, a i ako mu stane, ovaj mu samo moze reci "dobar dan, kako ste", nista ga ne smije pitati, niti traziti dokumenta.
Jedino sto su policajci na snimku mogli, to su i uradili, a to je da ih samo isprate pogledom. Da je bio radar sa kamerom, pa da su slikali prekrsaj, to je druga prica, onda mogu poslati dokumentovan prekrsaj nadleznom organu, a onda ce "gospodin diplomata" odgovarati pred sudijom maticne mu zemlje.

P.S. ... Nemojte misliti da branim nasu policiju, naprotiv, smatram da svoj posao ne rade ni priblizno kao sto bi trebali, ali ovdje su im stvarno ruke bile vezane.

Da je kojim slucajem ovaj izazvao nesrecu, ili zgurao nekog sa ceste, ili na drugi nacin direktno ugrozio drugog ucesnika u saobracaju, onda ga smiju zaustaviti i on im je obavezan stati i dati na uvid dokumenta.
 
Član
vezano za diplomate, poprilicno "siroko" podrucje... ima tu svega ;) al i u drugim zemljama je slicno, cak velika brit. ima najveci problem sa "laznim" diplomatma... stave tablice, voze kako hoce, parkiraju gdje stignu i sl...
 
Prije dvije ili tri godine je jedan policajac zaustavio vozilo sa diplomatskih tablicama, i to u Celebicima kod Konjica, valjda zbog brze voznje... ovaj mu stane i samo mu kaze, ostao si bez posla... sutradan taj isti policajac dobije otkaz... a isto tako, neki dan sjedim u restoranu u D. Jablanici i ima sad ogranicenje 60 km/h i policajci sad tu patroliraju i naidje jedna oktavija sa diplomatskim tablama, isao je ja msm preko 80-90 km/h.. policajac izleti iz one astre, ispruzi palicu, kako mu se priblizila oktavija policajac samo mase palicom da nastavi dalje kad je vidio da je diplomata... a sigurno je imao u uvid da je prekrsio saobracajne propis tj. ogranicenje jer je zabiljezeno radarom... dakle, nesmiju im nista bez obzira na sve...

samo mi je glupo da ako vec uzivaju imunitet u odnosu na druge u nekim stvarima, zar nebi trebali zakone postitivati cak i oni koji su ga izglasali.. zakoni drzave BiH se odnose na sve gradjane pa tako i zakon o bezbednosti saobracaja ZOBS-a... to ne kontam... znaci, krsi zakon-drot mu nesmije nista... je*es ovu drzavu.. sva je u qrcu :icon_mad::icon_mad:
 
N

nenad

Dajte ljudi pa pola vas isto to radi a nemate diplomatske tablice, zato manite se suplje. Smiju ih zaustaviti, mene su zaustavljali sa sluzbenim autom dok sam radio za NATO, mozes ti biti bahat pa ne stati ali sto ne stati kada ne podlijezes njihovom zakonu? Nije vazno da li postuje ogranicenja, vec da tom svojom voznjom nikoga ne ugrozi, znaci samo zdrav razum i koristis te svoje privilegije u normalnim granicama. Policija obicno pokusava da te zaustavi dok ti ne vidi tablice i onda ti samo mahne slipom da produzis....
 
Član
nenad je napisao(la):
Dajte ljudi pa pola vas isto to radi a nemate diplomatske tablice, zato manite se suplje. Smiju ih zaustaviti, mene su zaustavljali sa sluzbenim autom dok sam radio za NATO, mozes ti biti bahat pa ne stati ali sto ne stati kada ne podlijezes njihovom zakonu? Nije vazno da li postuje ogranicenja, vec da tom svojom voznjom nikoga ne ugrozi, znaci samo zdrav razum i koristis te svoje privilegije u normalnim granicama. Policija obicno pokusava da te zaustavi dok ti ne vidi tablice i onda ti samo mahne slipom da produzis....

Potpis! ;)
Upravo o ovome sam ja pisao, samo malo opsirnije ... :D
 
nenad je napisao(la):
Dajte ljudi pa pola vas isto to radi a nemate diplomatske tablice, zato manite se suplje. Smiju ih zaustaviti, mene su zaustavljali sa sluzbenim autom dok sam radio za NATO, mozes ti biti bahat pa ne stati ali sto ne stati kada ne podlijezes njihovom zakonu? Nije vazno da li postuje ogranicenja, vec da tom svojom voznjom nikoga ne ugrozi, znaci samo zdrav razum i koristis te svoje privilegije u normalnim granicama. Policija obicno pokusava da te zaustavi dok ti ne vidi tablice i onda ti samo mahne slipom da produzis....

Ma znam da i "obicni" vozaci isto cine samo nas "obicne" vozace opale po dzepu sa kaznom a njima mase slipom da nastave dalje... u tome je razlika... ma stvar je u tome da ti moras postivati zakon , zelio to ili ne a oni mogu, da izvines, kako im se qrac digne... ha ya... samo nek' voze u prosjeku 120 km/h, lijepo ih je viditi :123:
 
Član
Imam prijatelja koji vozi kamion, i jednom mu se desilo da su ga zaustavili ovi pod pratnjom sto ih nije propustio, bio je neki politicar, kao zuri mu se kasni, kaze on njima sto nije krenuo na vrijeme kao ja pa bi stigao:lol:
 
Top