Ugradnja plina

Ugradnja plina

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
plin je zakon i sad je cijena plina 0.92 tako da neznam o kakvoj skupoci plina pricate i ko nije probao da vozi na plin i ima ga u autu nek komentarise pa da svi se pametni prave a vecina nije relevantna uopce da o tome govori
 
Član
slazem se sa svim misljenjima i svi su u pravu sa svoje tacke gledista
znaci nema potrebe da se zagrijava diskusija
 
Član
tebi ako se isplati sipat benzin i ako mozes ti sipaj ! a ako zelis ugraditi plin prvo se distanciraj od ljudi koji to nikad nisu imali u autu i sada pametuju ovdje ... neka ti objasni neko od onih koji su ga imali ( medju kojim sam i ja) ili koji ga jos imaju i nemoj da slusas ove gluposti na plin se kuha na benzin vozi i to ... ja bi vozao helikopter da mogu ALI NECE MOCI !
 
Član
Kakva ba glava, nije to do plina nego do BMWa :D a opast ce cijena plinu ljudi, sto ste djetinjasti, pa zimi uvijek poskupi :) protokomjer "eksplodira" zbog detonacija u usisnoj (zato se trazi metalna usisna za jeftine sisteme), kad se ugradi jeftin sistem i hvala bogu ne podesi kako treba
 
Ja ne mogu reci ne valja ili sta, jer nisam koristio, mogu samo reci da ja to sebi nikad ne bi ugradio u auto, jer mi taj plin skroz nesto ne povjerljiv, to je moje misljenje.... U ostalom ne svacam zasto neki kupuju jako auto ako nemaju para da izdrzavaju njegovu potrosnju, ovako za gradske voznje i otidjes negdje s'vremena na vrijeme, znaci ne prelazis ogromnu kilometrazu plin i ne treba ugradjivati sa ovim cijenama benzina....A dok je ovih minusa bilo kad god sam otisao na benzinsku, na pumpi gdje pune plin uvijek zastoj, u svakoga je instalacija bila smrznuta i niko nije mogao plin napuniti, svi sipali benzin, moze mene neko napasti za ovo, al' sam na svakom autu koji je htjeo plin puniti vidio isto!!!!
 
Član
u zenici je plin nesto preko 1KM,koliko sam upucen,a benzin 1,3X
sto ce reci,2X kf razlika...prije je bila jasna racunica,kad je razlika bila 1KM/litar...a sad sve zavisi od onog ko ugradjuje,,od njegovih potreba
 
Član
normala je napisao(la):
tebi ako se isplati sipat benzin i ako mozes ti sipaj ! a ako zelis ugraditi plin prvo se distanciraj od ljudi koji to nikad nisu imali u autu i sada pametuju ovdje ... neka ti objasni neko od onih koji su ga imali ( medju kojim sam i ja) ili koji ga jos imaju i nemoj da slusas ove gluposti na plin se kuha na benzin vozi i to ... ja bi vozao helikopter da mogu ALI NECE MOCI !

plin je govno i ja jos nisam vidio auto da radi ispravno na plinu pa da isusov sistem ugradite unutra a vozio sam gomilu auta od 60 pa preko 200 ks sa plinom i svakme je motor postao GOVNO i tek kad rastavis motor i vidis ''isusene''ventile koji gube kompresiju i korozirane klipove onda se zapitaj jel to dobro i kolko znam sagorjevanjem plina stvara se voda a voda u metalnom motoru hm.... to je jako zdravo kolko cujem
 
Član
bmwscaner je napisao(la):
normala je napisao(la):
tebi ako se isplati sipat benzin i ako mozes ti sipaj ! a ako zelis ugraditi plin prvo se distanciraj od ljudi koji to nikad nisu imali u autu i sada pametuju ovdje ... neka ti objasni neko od onih koji su ga imali ( medju kojim sam i ja) ili koji ga jos imaju i nemoj da slusas ove gluposti na plin se kuha na benzin vozi i to ... ja bi vozao helikopter da mogu ALI NECE MOCI !

plin je govno i ja jos nisam vidio auto da radi ispravno na plinu pa da isusov sistem ugradite unutra a vozio sam gomilu auta od 60 pa preko 200 ks sa plinom i svakme je motor postao GOVNO i tek kad rastavis motor i vidis ''isusene''ventile koji gube kompresiju i korozirane klipove onda se zapitaj jel to dobro i kolko znam sagorjevanjem plina stvara se voda a voda u metalnom motoru hm.... to je jako zdravo kolko cujem

Imao sam ja plin i mojih jarana milion i niko nikada nije imao problema sa plinom ... normalno da je na benzin i dizel bolje voziti ... ali kao alternativa i kao jeftinije rjesenje PLIN JE OK !
 
Član
bmwscaner je napisao(la):
plin je govno i ja jos nisam vidio auto da radi ispravno na plinu pa da isusov sistem ugradite unutra a vozio sam gomilu auta od 60 pa preko 200 ks sa plinom i svakme je motor postao GOVNO i tek kad rastavis motor i vidis ''isusene''ventile koji gube kompresiju i korozirane klipove onda se zapitaj jel to dobro i kolko znam sagorjevanjem plina stvara se voda a voda u metalnom motoru hm.... to je jako zdravo kolko cujem

Kolega potpuno si u krivu.. plin moze da radi ispravno ako je ugradjen u respektabilnoj radionici koja se bavi ugradnjom plinskih instalacija u automobile.. sto se tice snage motora, zamjetan je gubitak kod SPI sistema cisto iz razloga ugradnje restriktora koji je obavezan dio da bi plin radio na autu. Taj problem nestaje samom ugradnjom MPI plinskog sistema koji nema restriktor i koji ima direktan dovod plina tik do benzinskih injektora. Ostaje jos samo maaali zaostatak snage nekih 2-5% iz razloga nize kaloricne vrijednosti plina naspram benzina ali to se da srediti nastelavanjem na Compu i tu se eliminise.. Sagorijevanjem plina u BMW motorima nisam nikad cuo da je glava/ventil/klip najebao u bilo kojem smislu, dok npr Fordovi motori imaju cest slucaj izgaranja ventila ali i to se da rijesiti ugradnjom dodatnog podmazivanja smjese/ventila/klipova...
To sto pricas o stvaranju vode prilikom rada motora na plin... samo cu ti reci, upali auto sada kad je ovako vlazno i otidji pa pogledaj odzada.. ;)

Plin ima cisto sagorijevanje i kao takav je pogodan za rad motora, nema necistoca u obimu koje ima benzin. Ulje traje duze i dosta je cisce, nema garezi i sama mjesavina za izgaranje je dosta kvalitetnija..

Sadasnje cijene plina su vec druga prica i opravdanost ugradnje je diskutabilna. Jos pored toga plin kao i ostali derivati u BiH su nikakve cistoce ali zato postoje filteri i jednostavno vlasnik vozila bi trebao cesce mijenjati te iste.
 
Početnik
ma ne isplati se plin ja sam cuo da je sad ako imas plin jos dodatni 300 maraka na registraciju
 

BiT

Član
ghzz je napisao(la):
ma ne isplati se plin ja sam cuo da je sad ako imas plin jos dodatni 300 maraka na registraciju

Kako, od kada, zasto?:icon_question::icon_eek: Ja sam registrovao 25.12.08. i normalno me izasla registracija.

A price o stetnosti plina za motor su cista glupost. Ispravno ugradjen odgovarajuci plinski uredjaj u automobil ne moze da skodi. Ali uz to se naravno podrazumeva i ispavno KORISTENJE i odrzavanje.;)
 
Član
m50b25 je napisao(la):
bmwscaner je napisao(la):
plin je govno i ja jos nisam vidio auto da radi ispravno na plinu pa da isusov sistem ugradite unutra a vozio sam gomilu auta od 60 pa preko 200 ks sa plinom i svakme je motor postao GOVNO i tek kad rastavis motor i vidis ''isusene''ventile koji gube kompresiju i korozirane klipove onda se zapitaj jel to dobro i kolko znam sagorjevanjem plina stvara se voda a voda u metalnom motoru hm.... to je jako zdravo kolko cujem

Kolega potpuno si u krivu.. plin moze da radi ispravno ako je ugradjen u respektabilnoj radionici koja se bavi ugradnjom plinskih instalacija u automobile.. sto se tice snage motora, zamjetan je gubitak kod SPI sistema cisto iz razloga ugradnje restriktora koji je obavezan dio da bi plin radio na autu. Taj problem nestaje samom ugradnjom MPI plinskog sistema koji nema restriktor i koji ima direktan dovod plina tik do benzinskih injektora. Ostaje jos samo maaali zaostatak snage nekih 2-5% iz razloga nize kaloricne vrijednosti plina naspram benzina ali to se da srediti nastelavanjem na Compu i tu se eliminise.. Sagorijevanjem plina u BMW motorima nisam nikad cuo da je glava/ventil/klip najebao u bilo kojem smislu, dok npr Fordovi motori imaju cest slucaj izgaranja ventila ali i to se da rijesiti ugradnjom dodatnog podmazivanja smjese/ventila/klipova...
To sto pricas o stvaranju vode prilikom rada motora na plin... samo cu ti reci, upali auto sada kad je ovako vlazno i otidji pa pogledaj odzada.. ;)

Plin ima cisto sagorijevanje i kao takav je pogodan za rad motora, nema necistoca u obimu koje ima benzin. Ulje traje duze i dosta je cisce, nema garezi i sama mjesavina za izgaranje je dosta kvalitetnija..

Sadasnje cijene plina su vec druga prica i opravdanost ugradnje je diskutabilna. Jos pored toga plin kao i ostali derivati u BiH su nikakve cistoce ali zato postoje filteri i jednostavno vlasnik vozila bi trebao cesce mijenjati te iste.
;)
Ovo je tacno, ostale price ne drze bas vodu....

Najgluplji komentar mi je sto neko kupuje jako auto, ako nema para da ga sipa na benzin ili dizel... Po mom shvatanju ovo je totalna debilarija, al totalna... Da li se iko zapitao, zasto voziti nesto sto zelis i placati skuplje, kad mozes proci jeftinije... Zasto bacati pare?

Ja imam plin, presao sam oko 17000 KM na njemu i mislim da mogu dosta toga reci iz prve ruke... Da krenem od pocetka... Voziti slabo auto...ili voziti jako...Razlika u cijeni potrosnje velika... Voziti jako auto, a placati kao da vozis slabo.....savrseno rjesenje...znaci jaci benzinac + plin (naravno sekvent...) Sto se tice potrosnje, kad se vozi normalno (sto je kod mene rijetkost) potrosnja je veca za oko 2l, ali kad se puca po gasu, ne moze motor progutati toliko plina koliko srce benzina, bar se meni tako cini, pa se sa jednako plina moze preci vise turiranja nego sa toliko benzina... Sto se tice snage, osjeti se nesto malo razlike, ali tek na ispucavanjima preko 4k obrtaja...

Plin nema losih uticaja na motor, vise ga stedi od benzina, pa motor moze vise preci sa plinom nego sa benzinom... Promjene ulja za 50% duze traju... Sekvent plin ne moze upaliti auto, znaci pali se na benzin, dok motor nepostigne odredjenu temperaturu i onda sam sistem prebaci na plin... Sto znaci da se motor svaki dan vozi i malo na benzin... Uglavnom, mislim da je bolje imati 3.0 + plin nego 1.9 tdi...

Plus toga, plin je sada 0.84 KM.. Na otvorenom neke normalne voznje mene 100km izadje 10KM, a kad mi zatreba imam bar 200 plinskih konja i bar 230 benzinskih... Sad sam isao do zagreba, auto putem, nisam ga stedio, a potrosnja mi bila 13 KM na 100km, a ima slika u mojoj garazi koliko sam vozio sa jedne strane, sa druge sam ga malo stedio...

Da zakljucim, plin nije los, ja sam ga ubacio kad je benzin bio preko 2KM i do sada mi se mislim i isplatio... Boca mi je gdje bude rezervna guma, ulaz za punjac, pored benzinskog, ispod poklopca, sad cu gore u gepek ubaciti muziku i muziku, tako da mi plin ne stvara nikakve probleme...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top